[MOC] Kultowy Żuk, od razu kilka typów =)

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

[MOC] Kultowy Żuk, od razu kilka typów =)

#1 Post autor: DawKub1922 »

Dziś chciałbym przedstawić swój najnowszy MOC.

Od dawna chodziło mi po głowie zbudowanie sobie jakiegoś autka, najlepiej jakiegoś ”naszego” dostawczaka. A żeby po raz kolejny nie powielać wcześniejszych konstrukcji i pomysłów to postanowiłem zbudować sobie Żuka =)

Nie ukrywam, iż budowa tego modelu była dla mnie wyzwaniem w tej wielkości/skali (mam tu na myśli głównie przód auta). Cały projekt/proces zaczął się od tego, że wymyśliłem sobie jak zbudować przedni grill (czy udanie, to się okaże). Obligatoryjnie jedną z budowanych wersji, musiał być Wszystkim dobrze, o ile nie bardzo dobrze znany i będący (chyba) jeszcze do dziś na wyposażeniu co niektórych jednostek OSP, popularny i kultowy już, strażacki Żuk.

Obrazek

Żuk A-15C (choć spotkałem się również z oznaczeniami takimi jak: A-15 czy A-156) to lekki samochód pożarniczy, wyprodukowany przez FSC Lublin na rynek krajowy (był on następcą wersji A14, która była wersją pożarniczą przeznaczoną na eksport, a poprzednikiem wersji A-151C była to wersja przystosowana do zamontowania na przednim zderzaku autopompy – może i takiego też kiedyś zrobię =), tyle wg wikipedii =).

Mój model strażackiego Żuka, wzorowałem na oryginale jaki znajdował się w mojej rodzinnej miejscowości, a który miałem okazję nawet prowadzić =P, stąd napisy przydziału „OSP Olszowa” oraz nr operacyjny/kryptonim 275114 (jest to stary nr operacyjny), na modelu są to kalkomanie. „Strażoka” wyposażyłem w kilka detali zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, głównie mam na myśli przedział na sprzęt, w którym można znaleźć podstawowe narzędzia oraz motopompę, niestety, ku zaskoczeniu co bardziej wybrednych w modelu nie znajdziemy niestety „węży”, bo nawet gdybym wiedział z czego je zrobić, to niestety nie ma gdzie ich umieścić =/. Detalami na zewnątrz, są węże ssawne popularnie nazywane ssawniakami, trzyczęściowa drabina oraz składane stopnie, umożliwiające zdjęcie i włożenie sprzętu transportowanego na dachu. Do wnętrza wchodzi (aż) trzech strażaków, mogących jechać do akcji =) Dodatkowo model posiada wał napędowy oraz „wydech”, a na wlewie paliwa została zamontowana kłódka, aby zapobiec „znikaniu” paliwa z zbiornika =P.
Jak widać, tradycyjnie już w modelu zastosowałem cały szereg kompromisów =/ Mam jednak nadzieję, że nie wpłyną one negatywnie na odbiór całego modelu…

Także zapraszam do galerii, dalszej lektury (bo to jeszcze nie koniec) oraz nieodłącznej konstruktywnej krytyki:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Budując wersję strażacką nie poprzestałem na niej, i jak widać powstała cała gromadka różnych Żuków.

Kolejny Żuk, to wersja sanitarna, typ A-18H. Szukając w internetach informacji nt żuka sanitarki, spotkałem się tylko z rzekomo jedną wersją/egzemplarzem takiego Żuka, który istnieje i znajduje się w krakowskim Muzeum Ratownictwa. Moja wersja jak widać, nie jest wierną kopią oryginału (bo to nie było dla mnie najistotniejsze). Postanowiłem, iż zbuduję sobie taką sanitarkę aby mieć kolejny pojazd „uprzywilejowany” na nadwoziu Żuka. W modelu sanitarki, napisy i logo to już tradycyjnie kalkomanie. Oczywiście wygląd, kształt i miejsce oznaczeń jest delikatnie mówiąc „przerysowane” względem oryginału, no ale niestety to zaś ten kompromis… =) Detale jakie udało mi się odwzorować w modelu, to oprócz tradycyjnie już elementów zewnętrznych nadwozia, również wyposażenie w postaci noszy oraz „kroplówki” dla transportowanego, potencjalnego poszkodowanego. W modelu również mieszczą się trzy osoby/figurki =P.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie mogłem się powstrzymać aby nie zrobić tej scenki =P

Obrazek

W przyszłości powstanie również wersja milicyjna, tak dla kompletu =) W internetach znalazłem jedynie żuki policyjne, jednak szukając informacji u źródeł (mam tu na myśli, osoby pracujące w Policji ale będące już na emeryturze) dowiedziałem się, iż Żuki również „służyły” w tej formacji. Także budowa takiego, to już tylko kwestia czasu (zwłaszcza, że kalki już są)…

No i już na koniec, jeszcze dwie wersje. Żuk pic-up czyli typ A-03 oraz moja konwersja Żuk-autolaweta =)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kilka innych fotek zostało jeszcze w galerii flickr, no i to chyba na tyle =)
POZdrawiam
#NSNP

Westcrime
Posty: 5
Rejestracja: 2019-07-17, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

#2 Post autor: Westcrime »

Za młodu jako posiadacza pojazdów dwuśladowych w stylu WSM i MZ byłem ścigany policyjnym żukiem. Nie to że się chwale ale możesz zbudować jeszcze jeden pojazd uprzywilejowany :P.
Model prima sort....

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Bardzo fajnie Ci wyszły te żuczki. :)

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#4 Post autor: dirtzone »

Bardzo dobrze odwzorowany przód, nie da się pomylić z innym samochodem. Ale sanitarnego Żuka w ogóle nie kojarzę z widzenia, bardziej to malowanie podchodzi mi pod Nysę :P

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

A może jeszcze TIR-a do rodzinki dołączysz? ;)
Obrazek

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

Po mojemu to jednak niefajnie. :-( Żuk jak widać na poprzednim obrazku miał pionowy grill i lekki skos pod szybą. A u Ciebie jest na odwrót. Proporcje też się rozjechały. To jest do Żuka niepodobne.

Wystarczyło poszukać: viewtopic.php?t=30080&highlight=%BFuk
Nawet ten lepiej wypada:
https://www.flickr.com/photos/38463026@ ... 008826590/

Przybyło części, więc być może to da się zrobić lepiej.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#7 Post autor: DawKub1922 »

Bardzo dziękuję za komentarze =)
Westcrime pisze:Za młodu jako posiadacza pojazdów dwuśladowych w stylu WSM i MZ byłem ścigany policyjnym żukiem. Nie to że się chwale ale możesz zbudować jeszcze jeden pojazd uprzywilejowany :P.
Model prima sort....
Dokładnie tak, wspomniałem o tym w opisie "...W przyszłości powstanie również wersja milicyjna, tak dla kompletu =) ..."
SERVATOR pisze:Bardzo fajnie Ci wyszły te żuczki. :)
SERVATOR pisze:A może jeszcze TIR-a do rodzinki dołączysz? ;)[...]
Tych wersji można by jeszcze sporo zrobić. O przytoczonym przez Ciebie pomyśle myślałem, ale jakoś tak nie pociągnąłem tego tematu dalej i na tę chwilę takowego ni ma w mojej kolekcji, ale Kto wie, Kto wie...
dirtzone pisze:Bardzo dobrze odwzorowany przód, nie da się pomylić z innym samochodem. Ale sanitarnego Żuka w ogóle nie kojarzę z widzenia, bardziej to malowanie podchodzi mi pod Nysę :P
Cieszę się, że jest rozpoznawalny i "nie do pomylenia". Co do sanitarki to jak w opisie, dotarłem do info odnośnie jednego takiego zachowanego egzemplarza, a ponoć były takie.
Jellyeater pisze:Po mojemu to jednak niefajnie. :-([...]
Jakby się tu do tego odnieść...
Może tak, to zdanie Kolegi nt moich Żuków już znamy. Rozumiem to.
Natomiast dalszą część komentarza trudno mi odebrać jako konstruktywną krytykę lub nawet tylko krytykę! Zalatuje mi tu "tanim" hejtem...

Natomiast to:
Jellyeater pisze:[...]Żuk jak widać na poprzednim obrazku miał pionowy grill [...] A u Ciebie jest na odwrót. Proporcje też się rozjechały. To jest do Żuka niepodobne.
No tu muszę powiedzieć, że uśmiałem się z tego =) mocno.



Miło, że zdecydowana większość widzi podobieństwo a modele się podobają. To cieszy i motywuje!

POZdrawiam
Ostatnio zmieniony 2019-07-28, 13:26 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 1 raz.
#NSNP

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: SERVATOR »

TIRa możesz odpuścić ale MITOR musi być! ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#9 Post autor: DawKub1922 »

SERVATOR pisze:TIRa możesz odpuścić ale MITOR musi być! ;)

To mogę obiecać =P
#NSNP

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Jellyeater »

Pionowy, czyli te poziome otwory są prostopadle do ziemi. A w twoich samochodach są wepchnięte górną częścią do środka wozu. Generalnie wymyśliłeś najbrzydszego z możliwych Żuków (nie dawałem modelu Jeraca, bo też mu wyszedł przeciętnie) i powieliłeś sztancę w różnych kolorach. Trzeba było popatrzeć na dokonania kolegów i pomyśleć co można zrobić lepiej.

Zdziwiłem się, że nie było żadnego Żuka Karwika. Widać to trudny model do oddania w skali z grubsza minifig.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#11 Post autor: DawKub1922 »

Jak napisałem wcześniej, zalatuje mi tu "tanim" hejtem a teraz dodam i złośliwością =)

Ucinając tę bezsensowną polemikę z Kolegą Jellyeater, bo nie mam ochoty się przekrzykiwać =P Mam prośbę, skoro ten mój model wg Ciebie jest najbrzydszy (bo tylko Ty masz z nim kłopot) a i inne wg Kolegi fachowca też nie są idealne (bo do takiego wniosku doszedłem) proponuję, zbuduj Kolego taką "igiełkę", "rodzynka"-jak to przystało się mawiać na egzemplarz w idealnym stanie, i pokaż Nam, mi pokaż jak to powinno być zrobione =P

POZdrawiam
#NSNP

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Jellyeater »

Jak napisałem wcześniej, zalatuje mi tu "tanim" hejtem a teraz dodam i złośliwością =)
Bo też jesteś bardzo miły z tym tanim hejtem. Zaraz Executor będzie tu pewnie ciął. Nie każda negatywna opinia to od razu hejt.

Nie będę budował Żuka. Nie moja działka. Za to znalazłem Ci dwa które są moim zdaniem lepsze i nie trzeba ich nawet podpisywać Żuk by było wiadomo o co chodzi. Więc dało się to zrobić. Jakbym się miał czepiać czegoś poza tą okropną pochyłą atrapą chłodnicy to by były te tile z boku, które się tak raptownie kończą schodkiem.

Dobry pomysł ze zderzakiem z przodu. To szwankowało w obu przykładowych wersjach.
Ostatnio zmieniony 2019-07-28, 18:08 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#13 Post autor: Ciamek »

DawKub1922 pisze:Jak napisałem wcześniej, zalatuje mi tu "tanim" hejtem
O co chodzi z tym tanim hejtem? Przecież napisał, że masz pochylony grill a w oryginale jest prosty. No i pod szybą jest skos, a u Ciebie nie ma, ale masz grubość 1 plate więc nie byłoby z czego go tu zrobić.
To fakty.

Ja np. też to wszystko widzę, ale nie wiem czy mi to aż tak bardzo przeszkadza.
Model jest dla mnie przyjemny i rozpoznawalny.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#14 Post autor: DawKub1922 »

Widzisz Kolego Ciamek, jesteś kolejną osobą komentującą model i zwracasz uwagę na to:
Ciamek pisze:[...]Ja np. też to wszystko widzę, ale nie wiem czy mi to aż tak bardzo przeszkadza.
Model jest dla mnie przyjemny i rozpoznawalny.
Skoro dla Ciebie i innych paru Kolegów model jest rozpoznawalny, a tylko dla jednego nie, to jak inaczej mam rozumieć i tłumaczyć formę komentarza jak ten:
Jellyeater pisze:[...] To jest do Żuka niepodobne. [...]
Albo ten:
Jellyeater pisze:[...] Generalnie wymyśliłeś najbrzydszego z możliwych Żuków [...]
Niż tak jak to nazwałem? Tanim hejtem i złośliwością. Bo najłatwiej jest "objechać" Kogoś, a później odpowiedzieć: ja tego nie zbuduję, nie moja bajka, inne modele są lepsze =)
Ja gdy oglądam czyjąś pracę a mi się coś w niej nie widzi, to nie krytykuję złośliwie autora. Wiadomo, że każdy chce swój model zrobić najlepiej jak potrafi. Ja generalnie buduję dla siebie i przede wszystkim ja chcę z tego czerpać frajdę, a jak przy okazji się jakaś praca Komuś spodoba będzie mi bardzo miło, a jeśli nie? No cóż nie mój kłopot...

POZdrawiam
Ostatnio zmieniony 2019-07-28, 21:27 przez DawKub1922, łącznie zmieniany 1 raz.
#NSNP

Awatar użytkownika
Jahoo
Administrator
Posty: 963
Rejestracja: 2012-12-09, 23:28
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Jahoo »

Panowie odpuszczą. Obydwaj.
Dziękuję.
Ostatnio zmieniony 2019-07-29, 12:43 przez Jahoo, łącznie zmieniany 2 razy.
GBC!

ODPOWIEDZ