42100 Liebherr R 9800

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#31 Post autor: Sariel »

A dziś zapraszam na spacerek po prawdziwym R 9800. Ze szczegółami i z siedzeniem w kabinie :)


Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#32 Post autor: adamski »

Pamiętam uczucie kiedy pierwszy raz wszedłem do lokomotywy żeby obejrzeć kabiny i przedział maszynowy. To było wielkie woooow! Gdybym mógł wleźć na tę koparkę to pewnie byłoby woooow x 1000 :D

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#33 Post autor: cody1976 »

To chyba ta maszyna testowa w fabryce Liebherr'a ?

Pozdrawiam
cody1976

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#34 Post autor: Sariel »

No raczej, fabrykę widać obok. A tutaj szansa rozejrzenia się po kabinie i okolicach:

Ostatnio zmieniony 2019-10-12, 13:05 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#35 Post autor: M_longer »

Miałem okazję przez dwa dni sterować tym zestawem na wystawie HOBBY w Poznaniu.

Matkoboskoafolsko, jaki to jest słaby zestaw.

Zacznijmy może od samej apki, która żyje własnym życiem, łączy się z kostkami prawie minutę (mierzone), a próba przełączenia się na 42099 kończy się wyłączeniem 42100.
Dwa razy zdarzyła mi się sytuacja, w której trzeba było na chama otwierać pudełko z bateriami znajdujące się w wieży.

Przypadek pierwszy:
Kostka w wieży zawiesiła się, restartowanie aplikacji nic nie dało. A musicie wiedzieć, że apka nie uznaje sytuacji w której tylko jedna kostka jest połączona i nie pozwala na sterowanie gąsienicami i obrotem, tylko wywala na cały ekran komunikat o naciśnięciu zielonego przycisku na kostce.

Problem polega na tym, że górna kostka jest wbudowana na stałe w nadbudówkę i baterie można wyciągnąć tylko otwierając klapkę w dół i powinno się to zrobić gdy znajduje się dokładnie między gąsienicami:

Obrazek

Tyle że mi kostka ześwirowała gdy całość znajdowała się nad gąsienicą, a wtedy prawie nie ma miejsca żeby wsadzić dłoń i otworzyć klapkę z bateriami. No miałem pecha. Tyle że dolna kostka w podwoziu była cały czas połączona i sprawna, ale apce to nie przeszkadzało w wyłączeniu sterowania dolnymi funkcjami. Więc dlaczego nie można było obrócić całości mimo sprawnego zasilania i połączenia?

Przypadek drugi:

Padły baterie w kostce w wieży. I zgadnijcie w jakim położeniu była całość :)
Tylko teraz dla odmiany komunikat o naciśnięciu zielonego przycisku został zastąpiony takim o słabych bateriach.

Pomijam już fakt, że komunikat pojawiał się losowo, raz apka pozwalała na sterowanie całością, a raz wywalała komunikat, odłączając możliwość sterowania.

Jedyna rzecz fajna w tej apce, to sterowanie jednym palcem, pozwalające na dowolne ustawianie ramienia przez przesuwanie punktów na ekranie. Ale to też nie działa zawsze dobrze, bo koparka przy pierwszym uruchomieni kalibruje sobie wszystkie siłowniki, ustalając ile obrotów potrzeba do pełnego zakresu ruchów.
Ale to też nie zawsze działa, bo przez dwa dni zdążyło się to wszystko posypać i koparka zgrzytała sobie siłownikami raz na jakiś czas.

To teraz sam model. Duży. Ciężki. Za duży i za ciężki. Ma sześciostopniową redukcję w układzie napędowym, a sam napęd jest dodatkowo zabezpieczony nowym sprzęgłem zaprojektowanym specjalnie dla tego zestawu.

Obrazek

I wiecie co? Przy zatrzymywaniu koła napędowego na chama, sprzęgło kręci się nadal, a przeskakuje z12.

Obrazek

Sam model jest niesamowicie wolny, każda funkcja (oprócz obrotu wieży) jest woooolna. Nawet otwieranie łyżki chyba spowolniono celowo.

Miałem wielkie nadzieje co do tego zestawu, niestety rzeczywistość szybko wszystko zweryfikowała.

Nie polecam, lepiej kupcie sobie 42095 bo daje dużo więcej radochy.


I na koniec ciekawostka:

Apka Buwizza łączy się z kostką C+ w 3 sekundy i pozwala na dowolne skonfigurowanie sterowania nawet kilku kostek na raz. Da się?

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#36 Post autor: noniusz »

M_longer pisze:I wiecie co? Przy zatrzymywaniu koła napędowego na chama, sprzęgło kręci się nadal, a przeskakuje z12.
O jejku, dopiero teraz widzę - ale to jest przekombinowane...
Na grzyba potrzebne jest sprzęgło w napędzie gąsienicy? Tym bardziej, że w ekstremalnej, granicznej sytuacji nie spełnia swojej funkcji...

Odnoszę po raz kolejny wrażenie, że zestaw jest wart tyle, co 6 nowych siłowników śrubowych.

I fakt - jest pierońsko ciężki, w weekend w Selgrosie ledwie dźwignąłem pudło z regału :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#37 Post autor: eric trax »

Marek pisał pod wpływem złych emocji, podzielcie to przez dwa :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#38 Post autor: M_longer »

eric trax pisze:podzielcie to przez dwa :)
Czemu?
Jestem dzień po wystawie, emocje opadły, a ja nadal się zastanawiam jakim cudem mogli wypuścić taki bubel.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#39 Post autor: SERVATOR »

W Spotykalni na Bemowie Jetboy dał swój zestaw do pobawienia się wystawcom i zwiedzającym. Po dwóch minutach "zabawy" większość już nie chciała tego kontynuować. Wielkie, ciężkie i mega wolne.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#40 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze:Jestem dzień po wystawie, emocje opadły, a ja nadal się zastanawiam jakim cudem mogli wypuścić taki bubel.
Aż tak źle?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#41 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Aż tak źle?
8043 to nadal najlepsza zdalnie sterowana koparka LEGO.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#42 Post autor: legosamigos »

No tam były małe 4 silniki, a chyba 6 sterowanych funkcji, jeśli dobrze pamietam. Ciekawe jakby w tym Liebherze pozamieniać te nowe silniki na stare PF i dodać Sbricka lub Buwizza czy też by tak słabo działał?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#43 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Ciekawe jakby w tym Liebherze pozamieniać te nowe silniki na stare PF i dodać Sbricka lub Buwizza czy też by tak słabo działał?
Z Buwizzem na 11V działał by zaj%#@%$ szybko.

maverick
Posty: 22
Rejestracja: 2021-01-26, 17:30
Lokalizacja: Katowice

#44 Post autor: maverick »

M_longer pisze:
legosamigos pisze:Ciekawe jakby w tym Liebherze pozamieniać te nowe silniki na stare PF i dodać Sbricka lub Buwizza czy też by tak słabo działał?
Z Buwizzem na 11V działał by zaj%#@%$ szybko.
Może trzeba w huba włożyć te akumulatorki NiZN od Sariela i zobaczyć jak to działa ?

Swoją drogą właśnie złożyłem to ustrojstwo i mam wrażenie, że cały wczorajszy wieczór spędziłem na budowaniu barierek ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#45 Post autor: eric trax »

maverick pisze:
M_longer pisze:
legosamigos pisze:Ciekawe jakby w tym Liebherze pozamieniać te nowe silniki na stare PF i dodać Sbricka lub Buwizza czy też by tak słabo działał?
Z Buwizzem na 11V działał by zaj%#@%$ szybko.
Może trzeba w huba włożyć te akumulatorki NiZN od Sariela i zobaczyć jak to działa ?
No to by było ciekawe. Wyższe napięcie na pewno by pomogło choć obecnie mam inne priorytety finansowe niż zakup tych aku ale skoro na buggy Sarielowi wyszło, że działa znacznie lepiej to tutaj też powinno być znacząco lepiej.
maverick pisze: Swoją drogą właśnie złożyłem to ustrojstwo i mam wrażenie, że cały wczorajszy wieczór spędziłem na budowaniu barierek ;)
Budowałem ją praktycznie po premierze ale ten etap pamiętam do dzisiaj. O zgrozo.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ