Mercedes Actros Titan 8x8

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#106 Post autor: Żbik »

dmac pisze:Pisząc o kompresorach masz na myśli pojedyncze pompki z silnikami M? Bo ja tam słabo widzę miejsce na coś większego :) . A przy okazji - do podnoszenia całego HDS-a chyba musi być więcej? Pytam i kibicuję, bo zmagam się z podobnymi wyzwaniami :) .
Będą 3 kompresory PF M + 1 pompka (w tym jeden z autozaworem) i jeden PF L + 2 pompki (do podnoszenia całego HDSa). Jak nie jest potrzebny szybki ruch, to to wystarczy na dwa duże siłowniki V2.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#107 Post autor: Żbik »

Nieoczekiwane trudności... Przy podłączaniu węży okazało się, że nawet nie do końca rozsunięte ramię podniesione do poziomu generuje taką siłę, że przy obrocie obrotnica się wypina :( Dziwne, że wcześniej to nie wyszło, bo przecież testowałem różne opcje napędu obrotu.

Przeszedłem na nową obrotnicę z60 ale nie rozwiązuje to problemu do końca. Co prawda teraz nie wypina się ale tarcie nadal jest tak duże, że z12 strzela na obrotnicy. Trzyma się ona niekoniecznie stabilnie - jednak lifty nie mają tej sztywności co bricki...

Obrazek Obrazek

Mam jeszcze kilka myków do sprawdzenia ale może być ciężko. Przydałby się kołnierz wokół albo rolki ale nie ma tam miejsca na takie wynalazki. Macie jakiś pomysł?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#108 Post autor: legosamigos »

Spróbuj z12 ustawić w pionie do tej nowej obrotnicy :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#109 Post autor: Tranzystor »

Jak jest za duże tarcie to trzeba smarować. Tarcie mocno się też zmniejszy jak zrobisz napęd obrotnicy po dwóch przeciwnych stronach.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#110 Post autor: dmac »

Tranzystor pisze:Tarcie mocno się też zmniejszy jak zrobisz napęd obrotnicy po dwóch przeciwnych stronach.
To prawda, ale na doprowadzenie napędu może nie być miejsca. Myślę jednak, że nawet dodatkowa nienapędzana zębatka (a jeszcze lepiej trzy) pomoże ustabilizować obrotnicę.
A z trzeciej strony - może gdybyś inaczej (luźniej) ułożył rurki przechodzące przez obrotnicę, dał im większą swobodę, to by pomogło?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#111 Post autor: Żbik »

legosamigos pisze:Spróbuj z12 ustawić w pionie do tej nowej obrotnicy :)
Wtedy powierzchnia styku zębatek będzie mniejsza i będzie strzelać jeszcze bardziej.
Tranzystor pisze:Jak jest za duże tarcie to trzeba smarować.
No chyba spróbuję.
dmac pisze:To prawda, ale na doprowadzenie napędu może nie być miejsca. Myślę jednak, że nawet dodatkowa nienapędzana zębatka (a jeszcze lepiej trzy) pomoże ustabilizować obrotnicę.
No z miejscem tam bardzo krucho.
dmac pisze:A z trzeciej strony - może gdybyś inaczej (luźniej) ułożył rurki przechodzące przez obrotnicę, dał im większą swobodę, to by pomogło?
Ale one są tam luźno :) 10 węży i dwa kable i mamy taki pęk :)

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#112 Post autor: CamelXP »

Żbik pisze:
dmac pisze:A z trzeciej strony - może gdybyś inaczej (luźniej) ułożył rurki przechodzące przez obrotnicę, dał im większą swobodę, to by pomogło?
Ale one są tam luźno :) 10 węży i dwa kable i mamy taki pęk :)
A czy wszystkie węże są niezbędne? Może jakieś powrotne można wywalić, choćby ten od podnoszenia całości, grawitacja zrobi swoje.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#113 Post autor: dmac »

CamelXP pisze:choćby ten od podnoszenia całości, grawitacja zrobi swoje.
Myślę, że ten akurat jest bardzo ważny, o ile Żbik używa tu swoich zaworów, które pozwalają na powolne upuszczanie powietrza. Jeśli zdejmiesz wężyk, ramię będzie opadało jak kamień.

Ale dlaczego 10 węży? Źle patrzę, czy tam jest pięć siłowników, w tym cztery pracują w parach? Jeśli w parach, to pospinaj je razem, ubędzie wężyków.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#114 Post autor: Tranzystor »

dmac pisze:
Tranzystor pisze:Tarcie mocno się też zmniejszy jak zrobisz napęd obrotnicy po dwóch przeciwnych stronach.
To prawda, ale na doprowadzenie napędu może nie być miejsca. Myślę jednak, że nawet dodatkowa nienapędzana zębatka (a jeszcze lepiej trzy) pomoże ustabilizować obrotnicę.
Nienapędzane koła zębate to byłoby raczej tylko placebo.
dmac pisze:
CamelXP pisze:choćby ten od podnoszenia całości, grawitacja zrobi swoje.
Myślę, że ten akurat jest bardzo ważny, o ile Żbik używa tu swoich zaworów, które pozwalają na powolne upuszczanie powietrza. Jeśli zdejmiesz wężyk, ramię będzie opadało jak kamień.
Tutaj muszę się nie zgodzić. Nawet przy "Żbikowym Zaworze" do spowalniania opadania służy dolny przewód. Na górnym nie ma żadnego ciśnienia i jest zbędny.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#115 Post autor: dmac »

Tranzystor pisze:
Tutaj muszę się nie zgodzić. [/quote]

I masz rację. Błądzę myślami przy własnych budowlach i dlatego się pogubiłem :).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#116 Post autor: Żbik »

Tranzystor pisze:Ale dlaczego 10 węży? Źle patrzę, czy tam jest pięć siłowników, w tym cztery pracują w parach? Jeśli w parach, to pospinaj je razem, ubędzie wężyków.
No 5 funkcji pneumatycznych, więc 10 węży.
CamelXP pisze:A czy wszystkie węże są niezbędne? Może jakieś powrotne można wywalić, choćby ten od podnoszenia całości, grawitacja zrobi swoje.
No niby tak, choć nigdy w ten sposób nie myślałem. Ale ubędzie 1 na 10 - mała pociecha.

Myślę, że węże nie są tu największym problemem, bardziej tarcie. Spróbuję skutecznie podeprzeć dolną część obrotnicy i posmaruję ją. Stay tuned... ;)

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#117 Post autor: Żbik »

Promyk nadziei... Okazało się, że kątowe przełożenie z12/z60 jest dużo bardziej wytrzymałe niż liniowe - także Legos miałeś słuszną intuicję :) Myślę, że nie bez znaczenia jest to, że ciężar ramienia grawitacyjnie dociska obrotnicę do zębatki. Plus smar teflonowy (za radą Erica) i mamy działający (w sensie niestrzelający na obrotnicy) HDS:

Obrazek Obrazek

Całość musi być pospinana liftami we wszystkich płaszczyznach, bo ślimak rozpycha ramę :) No i nastąpiła zmiana koncepcji mocowania obrotnicy względem ramy - z poprzecznego na podłużny. Trochę przesunął się też kompresor główny ale udało się go tam upchnąć ;)

Prawdopodobnie będę musiał też zamocować poziomo servo od skrętu (zamiast pionowo) żeby lepiej wpasować 3 silniki po prawej stronie "zbiorników".

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#118 Post autor: legosamigos »

No chociaż raz mnie posłuchałeś :D Właśnie ta nowa obrotnica daję tą możliwość, że można ustawić koło zębate w pionie do obrotnicy. Przy tej starszej chyba nie dałoby się tego zrobić. Tak coś mi się wydaje, przy okazji recenzji przez Sariela zestawu 42042, ale pewien nie jestem :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#119 Post autor: Żbik »

legosamigos pisze:No chociaż raz mnie posłuchałeś :D Właśnie ta nowa obrotnica daję tą możliwość, że można ustawić koło zębate w pionie do obrotnicy. Przy tej starszej chyba nie dałoby się tego zrobić.
To, że jest możliwość, to widać od razu :) Chodzi o to, że byłem pewien, że kątowe połączenie będzie mniej wytrzymałe niż proste. No i się zdziwiłem :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#120 Post autor: eric trax »

Matko jedyna jak Ty pospinałeś to ramię :O Ta obrotnica będzie miała ciężki żywot...
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Zablokowany