[MOC] 42099 model B

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] 42099 model B

#1 Post autor: Fuku »

Mój najnowszy MOC, można chyba powiedzieć że to model B zestawu 42099, terenowka w stylu baja, Dakar itp. Nie wzorowalem się na jakimś konkretnym modelu, bardziej na ogólnym wyobrażeniu tego typu aut, z głowy. Starałem się jak najlepiej oddać ich ogólną charakterystykę. Budowa była wyzwaniem, ponieważ nigdy wcześniej nie tworzylem w Technicu, nie znam się na silnikach, systemach zawieszenia itp, no i ograniczeniem było to, że chciałem budować tylko z części x-treme off roadera. Użyłem tylko innych zębatek do napędu i innych kół, żeby pojazd wyglądał bardziej realistycznie, ale wymiana kół na większe, zestawowe i podwyższenie pojazdu zajmuje minutę. Także rzuciłem się na głęboką wodę ale poszło nadspodziewanie gładko. Ogólnie nie byłem zadowolony z zestawu, byl zbyt wolny i od dłuższego czasu myślałem o zrobieniu czegoś swojego. W swoim modelu zastosowalem przełożenie (zrezygnowałem z przekladni planetarnych) 1:1 i to maksymalna prędkość jaką udało mi się wycisnąć z C+. Przy szybszym przełożeniu już wyraźnie brakuje mocy, pojazd ledwo rusza. Może ktoś z technicowców doradzi co zrobić, żeby uzyskać większą prędkość. Zawieszenie jest dosc miękkie, naped na tylne kola z 2 silników. Karoserie latwo sie zdejmuje. Model powstał około miesiąc temu, w 2 dlugie wieczory, jeden zszedl na podwozie, drugi, przyjemniejszy to budowa nadwozia. Na końcu filmik jak to jeździ, na zestawowych kołach jest nieco szybszy
Edit: z filmikiem jest problem

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Link do albumu: https://flic.kr/s/aHsmHJVmA1
Ostatnio zmieniony 2019-10-16, 18:52 przez Fuku, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Fuku pisze: Użyłem tylko innych zębatek do napędu i innych kół, żeby pojazd wyglądał bardziej realistycznie
To wyklucza bycie modelem alternatywnym.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Fuku »

Napisałem też, że zmiana kół na zestawowe zajmuje chwilę, dostęp do silników też jest łatwy i można zmieniać zębatki i przełożenie, te których użyłem są po prostu najlepsze żeby osiągnąć zadowalającą mnie prędkość

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Fuku pisze:Napisałem też, że zmiana kół na zestawowe zajmuje chwilę, dostęp do silników też jest łatwy i można zmieniać zębatki i przełożenie, te których użyłem są po prostu najlepsze żeby osiągnąć zadowalającą mnie prędkość
Dobrze, to prezentacja powinna na pierwszym miejscu mieć klocki z zestawu, na drugim jako osobna opcję podmienione klocki :)

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#5 Post autor: Atros »

Co to prezentacji MOCa jako model B też tak to widzę jak Longer.
A wracając do samego modelu to podoba mi się jego bryła, wyszła Ci bardzo zgrabna. Podwozie też wygląda spoko i solidnie. Przydałby się jednak film aby ocenić działanie.

Ta obrotnica z tyłu to niby koło zapasowe czy silnik odrzutowy? :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Fuku »

M_longer pisze:
Fuku pisze:Napisałem też, że zmiana kół na zestawowe zajmuje chwilę, dostęp do silników też jest łatwy i można zmieniać zębatki i przełożenie, te których użyłem są po prostu najlepsze żeby osiągnąć zadowalającą mnie prędkość
Dobrze, to prezentacja powinna na pierwszym miejscu mieć klocki z zestawu, na drugim jako osobna opcję podmienione klocki :)
Rozumiem co masz na myśli, pewnie masz rację, po prostu model z mniejszymi kołami uznałem za lepszy
Atros pisze:Co to prezentacji MOCa jako model B też tak to widzę jak Longer.
A wracając do samego modelu to podoba mi się jego bryła, wyszła Ci bardzo zgrabna. Podwozie też wygląda spoko i solidnie. Przydałby się jednak film aby ocenić działanie.

Ta obrotnica z tyłu to niby koło zapasowe czy silnik odrzutowy? :)
Dzięki, postaram się zrobić filmik, mam jeden ale okazał się bardzo kiepski. I na pewno nie będzie to profesjonalny filmik jak na yt :)
Tak, niby koło zapasowe, zastanawiałem się czy to zostawić, ale tył wygląda dość biednie bo już brakowało części
Ostatnio zmieniony 2019-10-17, 09:16 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Anomander
Posty: 30
Rejestracja: 2014-12-14, 23:41
Lokalizacja: Trójmiasto
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Anomander »

Fajny model, bardzo lubię wersje "C" pudełkowych modeli.
Wiem, żę to własna interpretacja Baja Trucka, ale dla mnie ma jakieś takie dziwne proporcje, że wygląda raczej słodko niż bojowo :P

Akurat ostatnio trafiłem na model C dla 9398 i tamta wersja jakoś tak bardziej mi leży jeśli chodzi o proporcje. Możliwe też że przez to moje postrzeganie Twojego modelu jest teraz skrzywione :)

Dla ciekawskich:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=526847

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#8 Post autor: SAMOLOT »

Mnie się podoba. Trochę oldskulowy taki.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

Nie wiem czemu użyłeś tych mniejszych kół. Na dużych wygląda lepiej przynajmniej wg mnie. Wydaje się takim zwinnym pojazdem żeby sobie poświrować. Przydał by się jednak ten filmik żeby ocenić jak jeździ :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Fuku »

Na mniejszych wygląda bardziej realistycznie, chociaż powinny być jeszcze mniejsze, ale na tych większych lepiej jeżdzi, tylko przypomina bardziej monster trucka. Ostatnio idąc ulicą zobaczyłem terenówkę bodajże Nissana Navarę z taką pochyloną budą z tyłu i już chyba wiem co miałem w głowie budując ten model ;)
Z filmikiem jest taki problem, że sam nie mogę go nagrać, potrzebne są dwie osoby, a widząc poziom filmików jakie tu prezentujecie to mi się odechciewa ;P

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#11 Post autor: SAMOLOT »

Filmiki też są moim utrapieniem ale myślę, że warto bo uwieczniają modele mechaniczne lepiej niż fotografia. Kanał na youtubie ze wszystkimi modelami to fajne portfolio.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Fuku »

Porobiłem lepsze (chyba) zdjęcia i w końcu nagrałem filmik jak jeździ

Obrazek42099 B MODEL by Fuku Saku, on Flickr

Ostatnio zmieniony 2020-04-20, 17:05 przez Fuku, łącznie zmieniany 4 razy.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Muszel »

Jak na model na tych kołach i tych wymiarów to jeździ zgrabnie :) podoba mi się
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3606
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14 Post autor: SERVATOR »

Łeeeeeee.... myślałem, że ten samochód tak się rozpędza żeby pokonać górkę z woreczkami klocków. ;)

A sam model bardzo fajny. Mam oryginał i przy Twoim jeździ jak ślimak. Fajny byłby taki pełniejszy porównawczy test... Ciekawe czy Twój model lepiej radzi sobie z nierównościami niż ten zestawowy.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Fuku »

Dzięki! W woreczkach to by się prędzej zakopał niż je pokonał. Zestawowy na pewno lepiej radzi sobie z nierównościami. Nie znam się na Technic, ale mam wrażenie, że te silniki są strasznie słabe i do tego ciężkie i jak dałem takie przełożenie żeby jeździł szybciej niż zestawowy, to sporo stracił na mocy. Przy jeszcze większym przełożeniu ledwo ruszał z miejsca, choć jest trochę chudszy niż zestawowy. Więc niestety coś za coś

ODPOWIEDZ