[MOC] Buldożer

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Buldożer

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Dzisiaj przedstawiam Wam mój najnowszy MOC, buldożer.

Obrazek

Model, który gdzieś tam chodził mi po głowie, ale jakoś nigdy zbytnio nie był w planach więc powstał spontanicznie. Nie jest on wzorowany na żadnym konkretnym realnym modelu oraz nie wiem czy trzymie idealne proporcje dla tego typu pojazdów.

Wymiary:
-Długość: 40cm
-Wysokość: 22cm
-Szerokość: 23cm
-Waga: 1850

Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aDkIKmtcXlM&t=5s[/youtube]

Mechanicznie model jest prosty.
Do napędu służą dwa silniki XL z przełożeniem 1.66:1 sterowane niezależnie.

Do operowania lemieszem służą dwa duże siłowniki śrubowe. Za ich napęd opowiada silnik L i przełożeniem 1:1.66.

Tylny zrywak opuszczany jest za pomocą przekładni ślimakowej z kołem zębatym z24. Mechanizm napędza silnik M. Przełożenie całkowite to 40:1.

Siła lemiesza oraz tylnego ramienia pozwala podnieść model do góry tak aby gąsienice nie dotykały podłoża.

Obrazek

Kabina posiada otwierane drzwi, a jej wnętrzu znajduje się amortyzowany fotel operatora oraz kostka SBrick.

Obrazek

BatteryBox znajduje się w przedniej części pojazdu i jest do niego łatwy dostęp od spodu.

Obrazek

Gąsienice posiadają proste zawieszenie kolebkowe z wózkami.

Model porusza się sprawnie choć podczas jazdy dziwnie podskakuje. Bez problemu spycha przedmioty o większej wadze.
Ogólnie jestem z niego zadowolony choć pewnie można by było w nim poprawić to i owo.

Czekam na Wasze opinie :)

PEŁNA GALERIA:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=578239

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Ciekawy sposób mocowania XLi. Pisałem Ci już chyba na Instagramie, że część silnikowa jest za duża :)

Jak tak na niego patrzę to jest to miks Deta, Komatsu i CATa.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2572
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Damjan97 pisze:Model porusza się sprawnie choć podczas jazdy dziwnie podskakuje.
Zapewne ma to związek z tym jak zbudowałeś ramy trakcyjne, a ściślej tak jak w zestawach są zbudowane, czyli wszystkie "duże koła" które mają styczność z łańcuchem gąsienice mogę jednocześnie ją napędzać czyli są kołami łańcuchowymi (sprocket). W rzeczywistych maszynach (czy to układ delta czy zwykły) w ramie trakcyjnej jest tylko jeden sprocket, tylko poprzez to koło przekazywany jest napęd na gąsienice. Na przedzie ramy jest koło napinające (idler) które nie jest sztywno zamocowane do ramy, a więc może nieznacznie przesuwać się przód/tył (obecnie cylinder hydrauliczny napinacza+sprężyna, dawniej tylko sprężyna). Rozwiązanie takie sprawia, że niezależnie od kierunku jazdy maszyny, jej obciążenia, terenu po którym się porusza oraz zużycia elementów podwozia (łańcuch, płyty, sprocket, idler, rolki) utrzymywany jest odpowiedni naciąg gąsienicy i jej prowadzenie w ruchu, mamy niwelacje drgań, układ bardziej adoptuje do warunków. W ramie delta przedni idler jest ruchomy, tylny sztywny. Rolki (bywają różne konstrukcje w jednej ramie) wiadomo odpowiadają za odpowiednie prowadzenie łańcucha do którego przykręcone są płyty gąsienic.
Fajny zabawkowy model Ci wyszedł, + za bogie ;)
Ostatnio zmieniony 2019-09-29, 19:00 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#4 Post autor: Damjan97 »

M_longer pisze:Ciekawy sposób mocowania XLi. Pisałem Ci już chyba na Instagramie, że część silnikowa jest za duża :)

Jak tak na niego patrzę to jest to miks Deta, Komatsu i CATa.
W jaki sposób jest za duża?
Chodzi o proporcje czy jakiś konkretny wymiar?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Damjan97 pisze:Chodzi o proporcje czy jakiś konkretny wymiar?
No zerknij :)

Obrazek

Głownie o długość nosa, chociaż jak tak na to patrzę, to chyba masz tył za kabiną trochę za bardzo wystający ;)

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#6 Post autor: Damjan97 »

M_longer pisze:
Damjan97 pisze:Chodzi o proporcje czy jakiś konkretny wymiar?
No zerknij :)

Obrazek

Głownie o długość nosa, chociaż jak tak na to patrzę, to chyba masz tył za kabiną trochę za bardzo wystający ;)
Uznajmy, że widzę że mam trochę za długą maskę.
Tak czy inaczej pisałem już, że nie wzorowałem się na żadnym modelu więc nie urywam, że na schematy też nie zerkałem.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#7 Post autor: SAMOLOT »

Kolejny ładny i udany model w Twoim wydaniu. Generalnie mi się podoba rozumiem, że nie wzorowaleś się na żadnym konkretnym sprzęcie , ale... po ogladnieciu filmu wydaje mi się, że model wyglądał by lepiej gdyby miał większe gasienice. Nie chodzi o rozmiar ogniw oczywiście tylko o długość (rozstaw kół). Bo teraz faktycznie maska wystaje daleko do przodu a kabina zwisa z tyłu. Ale nie dyskwalifikuje to bardzo udanego buldożera oczywiście.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Ja bym sał sobie spokój z tym doszukiwaniem się właściwych proporcji skoro Damian napisał, że nie wzorował się na niczym konkretnym. Takie zboczenie jest przesadą :D

Ja na przykład odbieram ten model jako trochę przerysowanie zabawkowy. W sumie to dałbym sobie rękę obciąć, że takie było założenie. W sumie to esencja technic tutaj wszystko ma działać a wygląd schodzi na dalszy plan. Ode mnie plus.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ