Czy to jest bezpieczny sposób zasilania?

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jarema1980
Posty: 207
Rejestracja: 2015-04-07, 19:59
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Czy to jest bezpieczny sposób zasilania?

#1 Post autor: Jarema1980 »

Witam.
Ponieważ aby robot mój dział więcej niźli dni jeden na ładowaniu jednym.Postanowiłem zamienić oryginalny akumulator na bank mocy.
Stosując rozwiązanie przedstawione tutaj http://programmablebrick.blogspot.com/2 ... upply.html oraz jeden z niżej wskazanych banków mocy:
:: IMAX B3 Pro Compact Charger
:: YSD-99B
Chcę wiedzieć czy da radę ? Czy nie "usmaży" kostki EV3 ?

Dziękuje za poświęcony czas na odpowiedź.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#2 Post autor: Aleksander Spyra »

Cześć!

Nie chcę być niemiły, ale czy choć trochę znasz się na elektronice?

Podlinkowałeś instrukcję, jak zamiast sześciu paluszków albo Legowego akumulatora podłączyć zasilacz 9V. Po czym w dwóch następnych linkach można znależć ładowarki do baterii litowych. Wiesz, czym się różnią? Czy może chodziło Ci, że chcesz używać jej z nielegowym akumulatorem litowym?

Co do tego, czy ten sposób jest bezpieczny - nie rozbierałem nigdy kostki EV3, ale znając Lego kostka powinna:
- Wytrzymać na wejściu 6x1.55V = 9.3V i to pewnie ze sporym zapasem
- Nie zepsuć się po odwrotnym podłączeniu kontaktów, o które aż się prosisz przy takim zasilaniu

Ale jak chcesz żeby chodziła na czymś innym niż paluszki czy Legowy akumulator, to powinienen to być zasilacz 9V, z odpowiednio wysoką wydajnością prądową. Wydaje mi się, że EV3 nie powinno stale pobierać więcej niż 2A, ale nie dam głowy. Dwuogniwowy li-ion 7.4V też da radę, ale te baterie nie powinny być używanie bez odpowiednich układów zabezpieczających. Jak nie jesteś pewien jak to zrobić, to może lepiej kupić 2 komplety paluszków NiMHów, bo ryzykujesz pożar w domu...

W razie jakbyś chciał dokładniej pogadać, dowiedzieć się czegoś - zapraszam na PW :)

edit: Tutaj pisze dokładniej o poborze prądu EV3. 2.6A to absolutne maksimum, więc dobry zasilacz do tego miałby znamionowe 9V i 3A.
Ostatnio zmieniony 2019-11-29, 01:42 przez Aleksander Spyra, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarema1980
Posty: 207
Rejestracja: 2015-04-07, 19:59
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

#3 Post autor: Jarema1980 »

Cześć Zozoleon!

Jestem programistą nie elektrykiem.
Moja znajomość spraw elektrycznych kończy się na włożeniu wtyczki do gniazda, zakupie bezpieczników, tudzież wymianie żarówki.
Dlatego też z w/w powodów, temat ten założyłem, aby mądrzejszych pytać.

edit: Będę pisać na PW.
Ostatnio zmieniony 2019-11-29, 08:49 przez Jarema1980, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ