Ciężarówka z dźwigiem

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Ciężarówka z dźwigiem

#1 Post autor: Krall »

Hej, ostatnio zabrałem się za kolejnego już "crane trucka" w skali nazwijmy to mini.
W planach jest zbudowanie czteroosiowego ciągnika siodłowego z dźwigiem, do tego naczepa platforma.
Jeżeli chodzi o funkcjonalność. chciałbym w ciężarówce upchać "funkcje na korbkę" takie jak: całe obsługa dźwigu, mechanizm skręcania, podpory oraz podnoszoną kabinę z atrapą silnika. jednym słowem standard :D.
Oprócz tego o ile uda się chciałbym w naczepie pod platformą upchać elektronikę tak żeby ciężarówka z naczepą jeździła na pilota.
Do tej pory wyskrobałem kabinę, do przeróbki pójdą jeszcze mocowania lusterek i dach.
ObrazekObrazek
miłego wieczoru ;)
Ostatnio zmieniony 2019-12-16, 22:37 przez Krall, łącznie zmieniany 4 razy.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Chcę zobaczyć efekt końcowy i ile z pierwotnych założeń dotrwa do końca :)

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

#3 Post autor: cichy1987 »

Ja też jestem zaciekawiony budową i czekam efekt końcowy. :)
Lego nasze Lego

Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ciężarówka z dźwigiem

#4 Post autor: Reglin »

Krall pisze: Jeżeli chodzi o funkcjonalność. chciałbym w ciężarówce upchać całą obsługę dźwiga, mechanizm skręcania podpory oraz podnoszoną kabinę z atrapą silnika, jednym słowem standard :D.
To chyba będzie dość ciasno przy tej szerokości pojazdu :-)

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Ciężarówka z dźwigiem

#5 Post autor: Krall »

Reglin pisze:
Krall pisze: Jeżeli chodzi o funkcjonalność. chciałbym w ciężarówce upchać całą obsługę dźwiga, mechanizm skręcania podpory oraz podnoszoną kabinę z atrapą silnika, jednym słowem standard :D.
To chyba będzie dość ciasno przy tej szerokości pojazdu :-)
Trochę, ale już to kiedyś robiłem [link].
Chociaż teraz zauważyłem pewną niejasność w tym co napisałem wyżej i chciałbym ją rozwiać. Mianowicie co do zdalnego sterowania miałem na myśli tylko jeżdżenie i skręcanie. Reszta funkcji będzie manualna, tzn na korbki i skrzynki rozdzielcze.
Ostatnio zmieniony 2019-12-15, 23:19 przez Krall, łącznie zmieniany 5 razy.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Ciężarówka z dźwigiem

#6 Post autor: dmac »

Krall pisze:co do zdalnego sterowania miałem na myśli tylko jeżdżenie i skręcanie. Reszta funkcji będzie manualna, tzn na korbki i skrzynki rozdzielcze.
Skoro część elektryczna ma być "pod platformą", to może być ciężko z estetycznym/realistycznym ukryciem baterii, ale poza tym plan jest wykonalny i ciekawy. Łatwiej by było pomieścić graty na naczepie pod jakąś plandeką czy w kontenerze.

Powodzenia!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#7 Post autor: dirtzone »

Czy górną część nadkola zaczepiłeś na tych klockach?
Obrazek

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: Ciężarówka z dźwigiem

#8 Post autor: Krall »

Dzisiaj mając chwilę wolnego czasu, kombinowałem nad mechanizmem podpory.
Wpadłem na takie rozwiązanie:
Obrazek
(po kliknięciu w zdjęcie przeniesie was na flickra gdzie można obejrzeć filmik)
Mechanizm opiera się na nici, która zwijając się ciągnie podporę w górę lub w dół, dźwignia zaś blokuje mechanizm, by ten pozostał na miejscu.
Rozwiązanie dość uciążliwe, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsca prawdopodobnie przy nim pozostanę, przy czym na pewno zostanie ono dopracowane.
dirtzone pisze:Czy górną część nadkola zaczepiłeś na tych klockach?
Obrazek
Zgadza się.
dmac pisze: Łatwiej by było pomieścić graty na naczepie pod jakąś plandeką czy w kontenerze.
Myślałem nad tym, tylko po co wtedy ciężarówce dźwig? :D
Ogólnie zamierzam rozwiązać to tak, iż Bboxa umieszczę płasko, a jego bok będzie na równej wysokości z płaszczyzną platformy, oszczędzając na jednym studzie wysokości. Z silnikami nie powinno być już tyle problemu, ale nie mam pojęcia jak to ostatecznie wyjdzie.
Ostatnio zmieniony 2020-01-09, 14:18 przez Krall, łącznie zmieniany 3 razy.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Krall »

Jako że mam trochę wolnego czasu, zanim zacznie się sesja, wróciłem na chwilę do dłubania przy modelu.
Udało mi się zbudować w pełni działający mechanizm przednich podpór.
Wygląda on następująco:
Obrazek

(Klikając w zdjęcie zostaniecie przeniesieni do filmiku)

Mechanizm działa w oparciu o nici napinające. Jako że nić może tylko coś ciągnąć, to aby mechanizm mógł działać w dwie strony, potrzebne są dwie nici (jedna ciągnie podczas wysuwania, a druga podczas wsuwania). Obie muszą być naprężone cały czas inaczej wszystko zacznie się plątać. Jest to dość uciążliwa sprawa w trakcie budowy...
Udało mi się jednak wykombinować sposób na ich napinanie który nie pozbawił mnie resztek cierpliwości, a przy okazji nie zajmuje dużo miejsca. Każda nić jest nawinięta na oddzielnej szpuli, zrobionej z tego elementu:
Obrazek
Więc w trakcie montażu mechanizmu, każdą szpulą mogę obracać niezależnie tak by obie nicie były napięte, a gdy wszystko jest na swoim miejscu, mogę połączyć je ze sobą na sztywno jedną ośką.
Mechanizm działa płynnie i lekko więc raczej nie będzie potrzebował już więcej usprawnień, jedyne zmiany w jego budowie będą już natury kosmetycznej.

Z drugiej strony pojawił się we mnie cień wątpliwości czy takie mechanizmy oparte niemal w 100% na nitkach to nadal lego technic...

Miłego wieczoru
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2020-01-25, 19:11 przez Krall, łącznie zmieniany 1 raz.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

W 42043/8053 masz mechanizm na ślimaku, który też zajmuje w sumie 2s na szerokość, a pozwala na stworzenie wytrzymałych i opuszczanych podpór. Sam takie wsadziłem do mojej przeróbki 42108;
Obrazek

A jeśli naprawdę nie masz miejsca, użyłbym mechanizmu na ślimaku nowego typu + rack 7L:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ge?P=27938

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Krall pisze:Z drugiej strony pojawił się we mnie cień wątpliwości czy takie mechanizmy oparte niemal w 100% na nitkach to nadal lego technic...
Nawet w zestawach się zdarzają, zobacz chociażby na 8416 i to jak działa rozsuwanie masztu. Zamiast jak w prawdziwej maszynie (pomijam użycie racka zamiast cylindra hydraulicznego) łańcucha użyto linek.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Krall »

przez wolne popołudnie zdążyłem zamontować mechanizm na ciężarówce oraz dokończyć kabinę od zewnątrz.
ObrazekObrazek


Galeria

M_longer pisze:W 42043/8053 masz mechanizm na ślimaku, który też zajmuje w sumie 2s na szerokość, a pozwala na stworzenie wytrzymałych i opuszczanych podpór. Sam takie wsadziłem do mojej przeróbki 42108;
Obrazek

A jeśli naprawdę nie masz miejsca, użyłbym mechanizmu na ślimaku nowego typu + rack 7L:
https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... ge?P=27938
Dzięki za sugestię
Mam lekkie obawy że takie podpory byłyby trochę zbyt masywne na tle ciężarówki. W zasadzie gdyby nie to że są one grube na 4 study, to użyłbym ich bez wahania. Obecne co prawda wyglądają całkiem na odwrót (tak jakby miały się rozpaść), ale wbrew pozorom wytrzymały obciążenie Bboxa z akumulatorkami w środku więc nie są aż tak słabe jak mogłoby się wydawać.

Miłego wieczoru!
Ostatnio zmieniony 2020-01-26, 23:01 przez Krall, łącznie zmieniany 2 razy.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Jak postępy w budowie, bo zapowiada się ciekawy model?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Krall »

pracuję obecnie nad żurawiem.
Skończyłem budować dwa pierwsze segmenty, w planach są jeszcze dwa do tego rozsuwane.
Dźwig rozkłada się z pomocą przekładni ślimakowych.
Rozważałem użycie małych siłowników śrubowych, ale ich zamocowanie było problematyczne
ze względu na rozmiary, a i pojedynczo nie prezentowały się jakoś specjalnie dobrze.
Póki co tyle mogę wam pokazać:
ObrazekObrazek

Jeśli klikniecie w któreś ze zdjęć, zostaniecie przeniesieni do galerii, w której jest do zobaczenia jeszcze kilka pod innymi kątami.

Miłego wieczoru.
~Tej nocy, idziemy budować!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Krall pisze:Póki co tyle mogę wam pokazać:
Zarąbiste :D

Zablokowany