[MOC] T-65 x-wing starfighter

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] T-65 x-wing starfighter

#1 Post autor: Fuku »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cześć, przedstawiam swój kolejny pojazd z Gwiezdnych Wojen, chyba najbardziej klasyczny z rebelianckich myśliwców - x-wing. Moim celem jest zbudowanie wszystkich klasycznych i najbardziej istotnych pojazdów zarówno z Rebelianckiej floty jak i Imperialnej, x-winga zrobiłem już lata temu (chyba nawet przedstawiałem na forum), jednak teraz chcę wycisnąć z modeli ile się da. Poniższy model jeździł na wystawy w wersji beta od ponad roku, jednak była to tylko atrapa, bez dobrego mechanizmu rozkładania skrzydeł i dość krucha. W końcu, po wielu miesiącach nabrałem weny żeby ukończyć model, po 2 wieczorach miałem już wszystko co trzeba i pozostało czekać na części i doszlifować niektóre detale. Ostateczna wersja pozornie niewiele się różni od wersji beta, ale cały pojazd musialem projektować od nowa. Mechanizm rozkładania skrzydeł to był główny element przez który odkładałem budowę, jednak ku mojemu zaskoczeniu poszło nadzwyczaj sprawnie i pierwszy pomysł okazał się dobry, więc już nie szukałem dalej, jedynym minusem jest lekki luz między zębatkami. Chyba najdłużej się męczyłem ze zmieszczeniem tylnich nóżek w dolnych silnikach. Przednia część kokpitu jest inspirowana rozwiązaniami zastosowanymi przez naszych rodzimych budowniczych, choć i tu nie obyło się bez problemów. Myślę, że udało mi się uchwycić zarówno wszystkie istotne kształty i proporcje, jak i detale, unikając przy tym błędów większości widzianych przeze mnie modeli x-winga. Górne silniki są zrobione w taki sposób, żeby można było je łatwo zdjąć i pozorować np. naprawę. Niestety mimo pożyczenia aparatu, nie udało mi się zrobić zdjęć z których byłbym w pełni zadowolony, są miejscami niewyraźne, niestety niezbyt umiem posługiwać się aparatem. Kolorowe tło na zdjeciach miało ułatwić późniejszą obróbkę, jednak bez photoshopa nie dałem rady wiele wycisnąć ze zdjęć, więc jak się przyjrzeć, widać że krawędzie pojazdu są postrzępione i inne niedociągnięcia, więc żeby zobaczyć model w pełnej krasie zapraszam do galerii, na zdjeciach jest też prototyp podstawki z mechanizmem rozkładania skrzydeł (nie mam wystarczająco czarnych części żeby zrobić coś ładnego)

Galeria: https://www.flickr.com/gp/fukusaku/gNo57m
Ostatnio zmieniony 2021-02-01, 23:42 przez Fuku, łącznie zmieniany 3 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Może dMac wytknie błędy, o ile są. Bo mnie się nie chce porównywać. Dla mnie wygląda jak X-wing. ;-)

Gdzie filmik z mechanizmem?
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Fuku »

Nie myślałem o filmiku ale będzie ;P
Ostatnio zmieniony 2021-01-18, 18:24 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#4 Post autor: meler »

Wygląda lepiej od xwing by Lego 👍

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Fuku »

meler pisze:Wygląda lepiej od xwing by Lego 👍
To akurat nic trudnego, x-wingi od TLG są beznadziejnie zaprojektowane z masą nielogicznych błędów i niedociągnięć ;P
Gorzej wypadają tylko TIE i snowspeedery.
Ale dzięki, fajnie że się podoba
Ostatnio zmieniony 2019-12-17, 19:57 przez Fuku, łącznie zmieniany 2 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

Super działa!
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Fuku »

Też jestem zadowolony z dział

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Fuku »

Mały update
Ostatnio zmieniony 2021-01-18, 18:25 przez Fuku, łącznie zmieniany 2 razy.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Fuku »

Jellyeater pisze:Może dMac wytknie błędy, o ile są. Bo mnie się nie chce porównywać. Dla mnie wygląda jak X-wing. ;-)

Gdzie filmik z mechanizmem?
Widać dMac i inni użytkownicy, którzy są bardziej w Star Warsy niż reszta, mają gdzieś pojawienie się dobrego moca w ich tematyce. Odechciewa się publikować, trochę rozumiem że jak kogoś nie interesują SW to mu się nie chce skomentować, ale nie wierzę, że tylko 2 osoby tutaj lubią SW. Nie wiem czy to jakaś zawiść czy nie potrafienie docenienia trudnych konstrukcyjnie modeli odwzorowanych z dużą dbałością o detale, pewnie jest wiele powodów ale nic nie tłumaczy czemu zainteresowanie jest aż tak małe. Jeszcze ta śmieszna sytuacja z konkursem, odechciewa się jakiejkolwiek aktywności na tym forum

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

Fuku pisze: Widać dMac i inni użytkownicy, którzy są bardziej w Star Warsy niż reszta, mają gdzieś pojawienie się dobrego moca w ich tematyce. Odechciewa się publikować, trochę rozumiem że jak kogoś nie interesują SW to mu się nie chce skomentować, ale nie wierzę, że tylko 2 osoby tutaj lubią SW. Nie wiem czy to jakaś zawiść czy nie potrafienie docenienia trudnych konstrukcyjnie modeli odwzorowanych z dużą dbałością o detale, pewnie jest wiele powodów ale nic nie tłumaczy czemu zainteresowanie jest aż tak małe. Jeszcze ta śmieszna sytuacja z konkursem, odechciewa się jakiejkolwiek aktywności na tym forum
Mniejsza aktywność nie dotyczy Twojego wątku ale ogólnie całego forum. Nie ma się co doszukiwać teorii spiskowych.

Jeśli o mnie chodzi to nie znam się na szczegółach maszyn SW ale ten z pewnością należy do najładniejszych jakie w życiu widziałem. Tylko ten czubek dzioba mi coś nie pasuje
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: SERVATOR »

Fuku pisze:Nie wiem czy to jakaś zawiść czy nie potrafienie docenienia trudnych konstrukcyjnie modeli odwzorowanych z dużą dbałością o detale, pewnie jest wiele powodów ale nic nie tłumaczy czemu zainteresowanie jest aż tak małe.
A nie pomyślałeś, że nie wszystkim może odpowiadać Twoja zbytnia pewność siebie?
Już któryś raz widzę, że sam o swoich modelach piszesz, że są rewelacyjne? Co można napisać więcej?

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Fuku »

eric trax pisze:
Fuku pisze: Widać dMac i inni użytkownicy, którzy są bardziej w Star Warsy niż reszta, mają gdzieś pojawienie się dobrego moca w ich tematyce. Odechciewa się publikować, trochę rozumiem że jak kogoś nie interesują SW to mu się nie chce skomentować, ale nie wierzę, że tylko 2 osoby tutaj lubią SW. Nie wiem czy to jakaś zawiść czy nie potrafienie docenienia trudnych konstrukcyjnie modeli odwzorowanych z dużą dbałością o detale, pewnie jest wiele powodów ale nic nie tłumaczy czemu zainteresowanie jest aż tak małe. Jeszcze ta śmieszna sytuacja z konkursem, odechciewa się jakiejkolwiek aktywności na tym forum
Mniejsza aktywność nie dotyczy Twojego wątku ale ogólnie całego forum. Nie ma się co doszukiwać teorii spiskowych.

Jeśli o mnie chodzi to nie znam się na szczegółach maszyn SW ale ten z pewnością należy do najładniejszych jakie w życiu widziałem. Tylko ten czubek dzioba mi coś nie pasuje
Dzięki, akurat Ty jak mało kto starasz się komentować wszystko nawet teoretycznie budowle które wydają się nie leżeć w kręgu Twoich zainteresowań. Nie o to mi chodzi, głównie przykro mi że dMac nie skomentował a na jego opinii mi zależało
SERVATOR pisze:
Fuku pisze:Nie wiem czy to jakaś zawiść czy nie potrafienie docenienia trudnych konstrukcyjnie modeli odwzorowanych z dużą dbałością o detale, pewnie jest wiele powodów ale nic nie tłumaczy czemu zainteresowanie jest aż tak małe.
A nie pomyślałeś, że nie wszystkim może odpowiadać Twoja zbytnia pewność siebie?
Już któryś raz widzę, że sam o swoich modelach piszesz, że są rewelacyjne? Co można napisać więcej?
Gdzie napisałem że mój model jest rewelacyjny? Siedzę w tych starwarsowych pojazdach od dawna i widzę jak można dobrze je odwzorowac więc jak biorą się za jakąś maszynę to staram się unikać błędów popełnionych przez innych budowniczych i odwzorowac jak najwierniej co się da czesto stosujac skomplikowane techniki i precyzyjna dłubaninę, ale nie wszystko się da lub nie wszystko mogę dostrzec i zdaje sobie sprawę że może być coś do poprawienia i nie mam problemu z krytyką. Poprawki jakie wprowadziłem do modelu były głównie spowodowane sugestią komentujących (nie tutaj). Więc jakaś pewność siebie jeśli chodzi o moje modele mogę mieć bo są dobrze odwzorowane, w niektórych przypadkach moze dotychczas najlepiej, ale nigdzie nie pisałem że jest idealnie i rewelacyjnie. Nawet jeśli gdzieś napisałem że osiągnąłem najwierniejsze odwzorowanie jakiegoś modelu nie znaczy że nie ma nic do poprawy w moim modelu tylko zwracam uwagę że inne modele tego typu były niedopracowane czego większośc osób pewnie nie dostrzega. Także w tej mojej starwarsowej niszy czuję się pewnie ale nie zbyt pewnie

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Szygalew »

Trudny orzech do zgryzienia zrobił się w kwestii skomentowania Twojego x-winga...

Masz niewątpliwą rację, że komentarzy pojawiło się śmiesznie mało. Na ZT jest ich znacznie więcej, ale też część osób stąd skomentowało pracę tam, co automatycznie zmniejszyło odzew na Lugpolu. "Guru" SW z ZT skomentował twoją budowlę, a "Guru" SW z Lugpolu - nie. Lecz co z tego? Chyba tylko tyle, że jeden skomentował, a drugi nie. Powodów, dla których dmac nic nie napisał może być milion. Tak samo jeśli chodzi o innych forumowiczów Lugpolu. Co ciekawe, też bez powodu nie musi być fakt, że na ZT tak szeroko w sumie skomentowano Twoją pracę. Myślę, że może chodzić o jakąś swoistą "walkę o dusze". Ale to bardzo.. moje zdanie i może być całkowicie chybione.
Jednocześnie ABSOLUTNIE nie chodzi mi o to, że "walka o dusze" miałaby być jedynym powodem tylu komentarzy na ZT, komentarzy pozytywnych i jak najbardziej zasłużonych. Twój model jest bardzo ładny i nic tego nie zmieni. Wydaje mi się, że dałeś "nam" trochę mało czasu na to, by "przysiąść" i napisać coś sensownego o Twoim modelu. Bo w zasadzie potrzebne było swego rodzaju odrobienie pracy domowej. Trzeba porównać Twój model, model filmowy (w sumie który dokładnie?), no i chociaż modele właśnie dmaca oraz jeraca. A to trwa, podczas gdy gonitwa przedświąteczna też trwała...
I w sumie trochę próbowałem poporównywać wspomniane wersje statku i nic sensownego jeśli chodzi o wierność odwzorowania nie potrafiłbym napisać. Faktycznie trzeba w tym długo siedzieć...
Z baaardzo powierzchownych elementów mogę napisać tylko to, że na przykład u dmaca statek ma na dolnym skrzydle przy kadłubie cylindryczny element tak jak w modelu filmowym (element silnika czy cuś), a u Ciebie tego nie ma. Ty i dmac macie fajne te gogle umieszczone na działach (chociaż różne), podczas gdy jerac ma chyba jumpery, które są chybione. Tył korpusu statku (nie wiem jak to inaczej określić :)) u dmaca jest dużo fajniej "zgreeblingowany" niż u Ciebie, ale sam obrys tego "tyłka" jest u dmaca uproszczony przez zastosowanie tych slope curved czy wing'sów. U Ciebie nie jest uproszczony, ale jest też, jak dla mnie, trochę "rozjechany" i przez to nie dostatecznie estetyczny. U jeraca obrys jest bardziej zwarty, ale sam greebling wypada słabiej niż u Ciebie. Tylne "stopy" też moim zdaniem lepiej wyglądają u dmaca, niż u Ciebie, czy jeraca. Przestrzeń za droidem fajniej wygląda u Ciebie niż u dmaca. A u jeraca jest w ogóle prościutka....
O wymiarach i proporcjach bryły trudno coś napisać, bo tu trzeba by naprawdę przestudiować sprawę...
Mnie się bardziej podobają wersje dmaca oraz jeraca, ale nie wiem, czy nie głównie za sprawą kolorystyki.
Niestety jest też coś na rzeczy w kwestii, o której wspomniał Servator. Już przy którymś z poprzednich modeli ktoś napisał "10 punktów za skromność". Pamiętasz? A weźmy x winga.., jeżeli nawet nie piszesz, że ten model jest Twoim zdaniem najlepszym odwzorowaniem etc., a jednocześnie wskazujesz, że udało ci się uniknąć błędów popełnionych przez innych budowniczych, to w zasadzie na jedno wychodzi. Piszesz tym samym de facto, że Twój jest "bezbłędny", a przynajmniej taki jest odbiór takiej wypowiedzi.
Daj w przyszłych konstrukcjach przykłady błędów popełnionych przez innych, daj fotki, które jasno laikom pokażą, że i owszem, dużo lepiej to u Ciebie wypadło, daj fotkę modelu studyjnego/filmowego... itd. Bo kunsztu zawartego w niuansach nikt (lub prawie nikt) sam z siebie nie zauważy. Trzeba nam w tym pomóc, niejako udowodnić. I głowa do góry, Twój model jest świetny!

Przepraszam, że to taki ślimun się zrobił.. :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Fuku »

Trochę przesadziłem, pewnie przez emocje zwiazane z konkursem.
Szygalew pisze:Już przy którymś z poprzednich modeli ktoś napisał "10 punktów za skromność".
Nie pamiętam dokładnie, ogólnie po którymś razie po małej ilosci komentarzy celowo zacząłem wyolbrzymiać żeby sprowokować dyskusję, żeby np. ktoś wkleił jakiś inny model i napisał że wg niego ten jest lepszy itp.
A co do unikania błędów, nie chodzi mi o wszystkie wcześniejsze modele, tylko ogół. Modele dMaca czy Jeraca są świetne i były dla mnie inspiracją, o czym chyba wspomniałem.
Szygalew pisze: na przykład u dmaca statek ma na dolnym skrzydle przy kadłubie cylindryczny element tak jak w modelu filmowym (element silnika czy cuś), a u Ciebie tego nie ma.
Nie wiem czy chodzi o na pewno tę część, ale jeśli chodzi o brak cylindra takiego jak na górze, to jest to spowodowane tym, że u mnie się to otwiera i wyciąga się/chowa nóżki. U dMaca nóżki są doczepiane, ale dzięki temu są dokładnie odwzorowane. Coś za coś. Np. przez chowaną nóżkę z przodu miałem duży klopot z lekkim skosem spodu
Szygalew pisze:U Ciebie nie jest uproszczony, ale jest też, jak dla mnie, trochę "rozjechany" i przez to nie dostatecznie estetyczny.
Przez rozjechanie rozumiesz jakby przerwy w obrysie (mniejsze na górze i większe na dole)?
Nikt nie zwrócił na to uwagi wcześniej, ale przerwy na dole trochę mnie gryzły. Ciężko oddać ten nieregularny, dziewięciokątny kształt i jest tam mało miejsca, więc to może być ciężka sprawa, ale jeszcze do tego przysiądę.

Dzięki za rzeczowy komentarz ;)
Ostatnio zmieniony 2019-12-25, 19:24 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Szygalew »

Fuku pisze:Przez rozjechanie rozumiesz jakby przerwy w obrysie (mniejsze na górze i większe na dole)?
Nikt nie zwrócił na to uwagi wcześniej, ale przerwy na dole trochę mnie gryzły. Ciężko oddać ten nieregularny, dziewięciokątny kształt i jest tam mało miejsca, więc to może być ciężka sprawa, ale jeszcze do tego przysiądę.
No tak, przerwy na dole są za duże. W ogóle ich nie powinno być, bo w filmowym xwingu ich nie ma. Ale i dolne "pionowe" momenty obrysu uciekają względem górnych.. Rozumiem, że to skos, który ma grubość dwóch płytek po "wewnętrznej" stronie i pewno nie wszedł dalej, by tego uskoku na tych narożnikach nie było..
Może się da to uładnić, popróbuj.
Przy okazji jeszcze napiszę (o czym zapomniałem w ślimaku), że same skrzydła w części pod/nad - silnikowej też nie są najlepsze. Te u dmaca i jeraca mnie bardziej przekonują. Są jakieś takie bardziej zwarte, mniej kropek mają i uskoków. Możliwe, że to też wynik kompromisu "odmechanizmowego". Nie wiem tego. Więc pomarudzić mogę. :)

ODPOWIEDZ