[MOC] Solaris Urbino 18

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Solaris Urbino 18

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 111s / szer. 20s (z lusterkami, sama buda 16s) / wys. 19s
Waga: 3.624 kg
Zawieszenie: brak
Napęd: na tylną oś dwoma silnikami PF L z redukcją 2.33:1
Silniki: 3 x PF L, 1 x PF M, 1 x PF Servo

Autobus którym jechał chyba każdy. Opatrzył mi się tyle razy, że w końcu jakoś tak mnie ujęło że ładny i postanowiłem zbudować. Z pozoru proste pudło, schodki zaczynają się przy mechanice, ale po kolei.

Nie mam żadnego doświadczenia w budowie autobusów, stąd chciałem zacząć od czegoś możliwie małego i prostego. Padło na skalę na 16 kropek szerokości, bo niedawno wypuszczone przez LEGO wąskie koła 30x14 mm z - nomen omen - London Busa pozwoliły zmieścić się w tej szerokości z funkcją "klękania" połączoną z napędem lub skrętem. Niestety bliźniaków nie udało się na osiach zmieścić, stąd autobus jeździ na kołach pojedyńczych.

Tak jak w prawdziwym U18, mamy napęd na trzecią oś i skręt na pierwszą, a oprócz tego wszystkie osie klękają. Do klękania zastosowałem małe siłowniki śrubowe (pneumatyka pożarłaby więcej miejsca i byłoby gorzej ze stabilnością i synchronizacją - autobus ma tył sporo cięższy od przodu, a nie chcemy żeby osie wstawały po kolei zamiast jednocześnie), po dwa na drugą i trzecią oś, jeden na przedniej osi gdzie jest mało miejsca. Siłowniki ułożone są poziomo dla zaoszczędzenia miejsca, plus miałem nadzieję że w takim ustawieniu będą lepiej radzić sobie z podnoszeniem autobusu. Całość kontroluje silnik PF L napędzający długi wał wbudowany w podłogę i przechodzący dołem centralnego przegubu.

Górą centralnego przegubu przechodzi podobny wał, tylko odpowiadający za otwieranie drzwi. Drzwi próbowałem zrobić podobnie jak w prawdziwym autobusie, niestety w tej skali wymagało to przesunięcia osi ruchu o ćwierć studa żeby uzyskać odpowiedni ruch, więc stanęło na rozwiązaniu mniej autentycznym, za to prostym i działającym. Zależało mi przy tym żeby drzwi zabierały minimum miejsca w środku, bez żadnych prowadnic na podłodze i tego typu wynalazków. Całość kontroluje jeden silnik PF M, a każde skrzydło drzwi napędzane jest przez osobną zebątkę z24 ze sprzęgłem - dzięki temu jeśli jedne drzwi otworzą się szybciej niż reszta, to się nie blokują. Jeśli złapie się jednymi drzwiami pasażera, też nie wpływa to na pozostałe drzwi :) Jeśli jeden mechanizm polega na dłuuugich osiach i sporej ilości zębatek, uznałem że lepiej pogodzić się że wystąpią luzy i drzwi będą pracować trochę różnie, niż starać się jakoś wyeliminować wszystkie luzy i liczyć na perfekcyjną synchronizację. Dodam jeszcze że przednie drzwi otwierają się tylko w połowie bo zabrakłoby miejsca na prawy przedni kierunkowskaz i na ekran przedni. Ale gdyby przód Solarisa przed drzwiami był o 1 studa dłuższy to już wszystko by się zmieściło.

Oprócz tego mamy dwa silniki PF L za tylną osią, napędzające ją z redukcją 2.33:1 (nie zaszkodziłaby pewnie lekko większa) i jedno PF Servo przed przednią osią, odpowiadające za skręt i poruszające też kierownicą przed fotelem kierowcy. Tak, miałem ambicję żeby użyć jak najmniej silników. Plus uprościło to model w którym miejsca jest znacznie mniej niż się wydaje, a każdą wolną przestrzeń są w stanie pożreć kable. Jako że całe oświetlenie zewnętrzne, łącznie ze światłami obrysowymi, zrobione jest na diodach LED, plus trochę świateł od Brickstuffa, przedłużki do silników, SBricków etc., to w sumie naliczyłem 26 metrów kabli. Chyba ze 2 tygodnie model stał na warsztacie a ja się szykowałem psychicznie żeby te kable jakoś upchnąć.

Z pozostałych funkcji mamy światła - oprócz krańcowych i przednich również kierunkowskazy, światła cofania i postojowe zautomatyzowane za pomocą sekwencji w SBricku. Dlatego mimo że model ma zasadniczo tylko 4 zmotoryzowane funkcje to SBricki są dwa - drugi odpowiada za światła właśnie. Zaprogramowałem wszystko tak, że kierunkowskazy i światła cofania działają całkowicie automatycznie, światła postojowe natomiast świecą kiedy autobus stoi i przygasają do ok. 30% kiedy jedzie.

I teraz wyzwania - zasadniczo dwa. Po pierwsze autobus miał mieć wnętrze, stąd minimalizm w liczbie silników i wielkości mechanizmów, a to dlatego że model w ogóle nie ma ramy jako takiej. Podwozie to jedna warstwa płytek z jedną warstwą kafli, i tego trzymają się osie, ściany i cała reszta. Oczywiście słabe jest to bardzo, dlatego elementem który model usztywnia i trzyma w przysłowiowej kupie są ściany boczne - i dlatego zależało mi żeby je wszystkie przeszklić. Jedynym elementem zbliżonym do ramy jest połączenie przegubu z dolnymi i górnymi krawędziami ścian zrobione rusztowaniem z liftarmów.

No właśnie, przegub - wyzwanie drugie i największe. Chciałem być ambitny, mieć przegub działający jak w prawdziwym autobusie, z pustym przejściem przez środek, możliwie dużym wygięciem, i bez okrycia z materiału czy papieru bo to trąci pójściem na łatwiznę. Stanęło więc na okryciu z przeplatanych liftarmów 1x2, podobnie jak gąsienice które już stosowałem, z brzydkimi dziurami które są niestety konieczne żeby miało to sensowny zakres ruchu. Natomiast prawdziwą zagwostką okazał się element o którym z początku w ogóle nie wiedziałem. Otóż żeby "harmonijka" w autobusie przegubowym działała tak jak powinna, to musi się ona trzymać takiej sekcji pośrodku przeguba która zawsze jest w środku zgięcia całości. Czyli jak przegub się zegnie o 30 stopni, to sekcja w jego środku powinna się zgiąć o 15 - ciężko to opisać ale łatwo zrozumieć, kto jeździł starymi Ikarusami ten powinien pamiętać okrągły wycinek podłogi w przegubie który też się zawsze zginał tylko o połowę. Taki trochę mediator między dwiema połowami autobusu. No i teraz kwestia jak to zrobić? Pneumatyki, gumek czy amortyzatorów stosować nie chciałem bo i miejsca mało i jakoś tak nie widziałem ich w tej roli. Kombinowałem z układem zębatek między jedną a drugą połową autobusu ale nie działało to jak chciałem, i w końcu przyszło mi do głowy rozwiązanie oparte na prostej geometrii. Wszyscy wiemy jak się zgina oś z jednym przegubem. Ale jeśli taką samą oś rozdziela na pół nie jeden przegub a dwa, blisko siebie? Wtedy powstaje dodatkowa oś pomiędzy tymi dwiema połówkami która zgina się zawsze o połowę tego co one, i do takiej osi można już coś przymocować - cały pomysł dokładnie widać na filmie. Dalej było już z górki, trochę tylko kombinowałem z dodatkowymi sekcjami "harmonijki" pomiędzy "mediatorem" a połówkami autobusu.

I wreszcie ostatni element, czyli niekoszerna elektronika. W zasadzie wszystkie koszerne LEDy zużyłem na oświetlenie zewnętrzne, więc do oświetlenia w środku - do czego punktowe LEDy LEGO i tak by się nie sprawdziły - użyłem pasków LEDowych od Brickstuffa. A do tego miałem trzy ekrany kropkowe które Brickstuff zrobił i zaprogramował na moje zamówienie: jeden przedni, wyświetlający na przemian 5 komunikatów, i dwa boczne, z numerem linii, kierunkiem jazdy i przewijaną listą przystanków. Wszystko to jest zasługą Brickstuffa, ja tylko rzuciłem pomysł i wyszukałem ekrany odpowiedniej wielkości i koloru. Tylną tablicę z numerem, której nie chciałem już robić ekranem bo to droga zabawa, zrobiłem z żółtych bricków 1x4 z nalepioną półprzezroczystą naklejką z numerem linii, od tyłu podświetloną dwiema żarówkami 9V LEGO. Wyszła trochę nierówno podświetlona, ale ładna. Na koniec uprzedzę, że cała impreza działa z jednej baterii 8878, co skutkuje po pierwsze jej krótką żywotnością, a po drugie mruganiem Brickstuffowej elektroniki kiedy bateria trochę się już opróżni i kiedy któryś z silników PF L jest obciążony. Jest to efekt oczywiście niefajny, ale nie bardzo widziałem w środku miejsce na dodanie drugiej baterii więc tak to już zostawiłem. W ten sposób autobus ma w środku 46 osobnych siedzeń, czyli z grubsza tyle ile mają różne wersje prawdziwej "osiemnastki".

Galeria: https://bricksafe.com/pages/sariel/solaris-urbino-18

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Solaris Urbino 18

#2 Post autor: dmac »

No nie, Paweł, ja takim nie jechałem :D . I w ogóle ze 20 lat nie jechałem autobusem; tramwajami od czasu do czasu... Toteż od razu zaproponuję nowy temat do rozważenia: Pesa Swing albo coś jeszcze bardziej futurystycznego ;) .

Ale nie to jest ważne. Ważne jest to, że wyszedł Ci świetny model. Z największymi wyzwaniami uporałeś się bardzo dobrze. Nie widać kłopotów ze sztywnością konstrukcji, co oznacza, że karoseria zamiast ramy to nie jest zły pomysł. A przegub działa jak należy i nie bardzo widzę, jak można by go zrobić estetyczniej, nie uciekając się do wycinanek papierowo-szmacianych.
Drzwi prezentują się super realistycznie, jak na tę skalę modelu. To, że nie bawiłeś się w dolne prowadnice, zapewniło estetyczny wygląd stopni, a nie zaburzyło pracy mechanizmu.
Klękanie działa rewelacyjne, a koła - choć jak wiesz, pierwotnie byłem innego zdania - już nie wydają mi się za małe. I w ogóle estetyka bez zarzutu.
Wyświetlacze robione na zamówienie to już w ogóle kosmos, zwłaszcza jeśli masz zamiar zrobić z tym modelem to, co z wszystkimi innymi, czyli posłać na złom :) .
Wygląda na to, że nie mam żadnych zastrzeżeń.
Brawo, brawo, brawo!

P.S. Czy mi się zdaje, czy Wam się menażeria domowa rozrasta?!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#3 Post autor: Kocur »

Rewelacja, się jeździło 517 do Babci z Niedźwiadka na Rondo Waszyngtona.

Model super. Chyba tylko trochę nadkola za wysokie, ale cieszy oko :)
To złudzenie optyczne czy masz różną szerokość opon po obu stronach pojazdu?
Jedno mi gdzieś umknęło, jaka jest skala względem oryginału? bo wspomniałeś że 16 kropek, a jak to się ma do wymiarów prawdziwego Solarisa?
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: lechkulina »

Paweł autobus wyszedł super - z resztą jak wszystkie twoje modele. Ten przegub w połączeniu z faktem, że udało Ci się przenieść przez niego napęd to mnie po prostu rozwalił kiedy go zobaczyłem w jednym z WIPów na YT :) Jeżeli chodzi o drzwi to powiem szczerze nie widzę różnicy pomiędzy modelem a tym co widać w prawdziwych autobusach, czy różnica polega tylko na braku prowadnic w podłodze?

Pozdrawiam

lech

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Dziękuję. Nadkola oczywiście są za wysokie bo bez tego autobus nie uklęknie. W prawdziwym Solarisie nie ma tego problemu że ściana boczna jest gruba na 1/16 całego autobusu :) Tak, środkowa oś ma z jednej strony szersze koło bo się mieściło i trochę udaje bliźniaka. Prawdziwe drzwi otwierają się za pomocą pionowych osi z taką dźwigienką która sięga do tyłu drzwi z delikatnym przesunięciem w stosunku do osi, i właśnie to przesunięcie jest tak niewielkie że ciężko je było oddać w tej skali. A skala to prawie równe 1:20.
Ostatnio zmieniony 2019-12-29, 09:31 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#6 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo mi się podoba, najlepszy z Twoich modeli w tym roku. Świetnie zrobiony przód i tył. Zawsze mi się marzyło takiego przegubowca z lego zrobić, teraz nie widzę sensu.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

Sariel pisze:skala to prawie równe 1:20.
Zatem czegoś brakuje temu modelowi: Technic figa w roli kierowcy :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Fuku »

Swietny model, podziwiam wszystkie technicowe rozwiązania i że to tak wszystko ładnie działa. Jedyne, co m się mniej podoba to szparki w przedniej szybie ale to nie do przeskoczenia raczej i płaski przód, w tak dużej skali przydałoby się jakoś zaakcentować że tam nie jest zupełnie płasko. Może skos 1x3 zamiast 1x4 połączony z 6091, dodatkowo takie rozwiazanie tworzyłoby wrażenie lekkiego łuku jak w oryginale. W każdym razie, myślę że da się coś tam jeszcze zrobić. A i wydaje mi się, że na górze są zaokrąglone bricki 6081 lub podobne, bardziej pasowałyby slopy 15068 postawione w pionie. Bez tego model i tak jest świetny, ale mógłby być perfekcyjny :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Fuku pisze:płaski przód, w tak dużej skali przydałoby się jakoś zaakcentować że tam nie jest zupełnie płasko
Oczywiście, tylko że to nie do pogodzenia z kierunkowskazami. Masz tylko 2 study przed przednimi drzwiami do końca nadwozia, więc albo zmieścisz kierunkowskazy albo zaokrąglone boki. Tego i tego niestety nie ma jak, a na kierunkowskazach mi zależało.
Ostatnio zmieniony 2019-12-29, 11:07 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Fuku »

Można by zastosować takie rozwiązanie w przypadku żółtych skosów, tyle że 6091 leżałby na studzie tego szarego bricka z 2 dziurkami, więc byłaby mała szparka. A zostawiając kwestię płaskiego przodu, to prosta zamiana żółtego skosu 1x4 na 1x3 + tile 1x1 sporo by dała, bo dawałoby to efekt tego kształtu łezki, przy okazji odejmując trochę studów`
Ostatnio zmieniony 2019-12-29, 11:20 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

Cieszę się, że skończyłeś te model i wygląda jak wygląda bo to troche powrót do korzeni. Ładny funkcjonalny model wykonany z dbałością o szczegóły a co najważniejsze mający niekonwencjonalne i bardzo świeże pomysły. Większość została już napisana. Ja dodam tylko, że model wygląda kapitalnie dzięki szybom trans black. Wiem, że użyłeś ich jako dodatkowej stabilizacji całego modelu ale dają one tyle realizmu, że całość wygląda kapitalnie. Dobrze, że zrezygnowałeś z pneumatyki.

Gratuluję samozaparcia w stworzeniu wyświetlaczy :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Szygalew »

Piękne. I model. I prezentacja. Czysta przyjemność.
A chomika już nie masz? Świetnie by się w roli pasażera sprawdził. :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: Jellyeater »

Bardzo fajny. Zgrabnie wyszedł. Żwawo jeździ. I w sumie coś by się wydawało tak banalnego jak autobus, a tyle ciekawych funkcji.

Czy one jeżdżą w innych krajach? Bo tak sobie myślę jakby dorobić HOG i korbkę do drzwi i przyklęku, wywalić światła to by się to mogło sprzedawać jako instrukcja.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Z niecierpliwością czekałem na tego MOCa i oglądałem kolejne etapy budowy w tych miesięcznych raportach. Jak były czołgi, to od razu przewijałem do przodu, by zobaczyć postępy przy autobusie. Mam nadzieję, że coś tam trochę Ci podpowiedziałem. Co do samego autobusu, to chętnie chciałbym postawić sobie takiego na półce, lecz w gdańskich barwach, no i bez tych bogatych wyświetlaczy. Ale, żeby nie było tak różowo, to trochę pomarudzę. Przede wszystkim gdzie zgubiłeś światła z przodu, bo te 4 dziury strasznie rażą po oczach? Przydałyby się chociaż trans-clear round plate 1x1 lub okrągłe tile 1x1. Harmonijkę na dole dałbym równą z dolnymi krawędziami autobusu i "przyczepki". W tej chwili jest tam za duża dziura. Tył bardzo ładnie wymodelowany, przód trochę mniej, mam na myśli górę przodu, gdyż przednia szyba w Solarisie jest wypukła, ale rozumiem, że nie ma takich odpowiednich szybek w Lego. W tej chwili wygląda jakby autobus czołowo zderzył się np. ze ścianą :) Dałbym też jakąś deskę rozdzielczą i kabinę kierowcy, bo teraz na filmie wygląda, jakby była sama kręcąca się kierownica, i jeszcze za pomocą łańcucha, bez siedzenia, co widać to w 3:36 filmu. Przydałaby się jeszcze otwierana rampa przy drugich drzwiach, nawet otwierana ręcznie, niekoniecznie przez PF, a także otwierane szyberdachy. Zawsze byłaby to większa bawialność MOCa. W jednej ze scen na filmie, pieski spóźniły się na autobus, a przy okazji przypomniał mi się taki krótki żart. Dlaczego z tył autobusu jest nr linii? A no po to, żeby pasażer wiedział jaki autobus mu właśnie uciekł :D Widzę, że mocno Ci się rozrósł ten zwierzyniec ;) Z tył gdzie masz drzwiczki, by włączyć zasilanie w baterii, tam w rzeczywistości faktycznie są drzwiczki, tylko aż po sam wyświetlacz :)

Odnośnie firmy Solaris Bus & Coach S.A, niestety nie jest to już polska firma. Została sprzedana Hiszpanom. Początkowo Hiszpanie mieli 65% udziałów Solarisa, a teraz wyczytałem, że już nawet 100%
https://wpolityce.pl/gospodarka/402370- ... skich-firm

https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 59535.html
Jellyeater pisze:...Czy one jeżdżą w innych krajach? Bo tak sobie myślę jakby dorobić HOG i korbkę do drzwi i przyklęku, wywalić światła to by się to mogło sprzedawać jako instrukcja.
No pewnie, że jeżdżą w innych krajach i byś się zdziwił w jakich egzotycznych krajach jeżdżą :)

Dobrze widziałem w jednym z raportów, że będzie druga wersja autobusu na dużych kołach i na bliźniakach?
Ostatnio zmieniony 2019-12-30, 20:22 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

wave_pl
Posty: 5
Rejestracja: 2019-12-24, 00:01
Lokalizacja: Koszalin
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: wave_pl »

Świetny model, super zrobione klękanie autobusu na osi skrętnej.

ODPOWIEDZ