[MOC] Późnobarokowy Kościół

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

[MOC] Późnobarokowy Kościół

#1 Post autor: Jellyeater »

Pół roku budowania i oto jest. Budowla oparta na planie centralnym. 64x64 study.

Obrazek

https://www.flickr.com/photos/158283415@N03/49439679218

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Projekt rozpoczął się od znalezienia ośmiokąta i szesnastokąta. Potem okazało się, że są to długości nieparzyste boków więc sporo było kombinowania z jumperami. Życie też zaskakuje bo takie białe technic brick 1x2 musiałem ściągać z Niemiec. Ogólnie niby proste elementy, ale okazało się, że trzeba było je zwozić z krajów ościennych. Chociażby te szare kopułki na latarnię. Ogólnie budowle która ma 8 i 16 takich samych elementów buduje się dość nudno i materiałochłonnie.

Mam nadzieję, że projekt wytrzyma ze dwa sezony miasteczka. Potem buduję gotyk nadwiślański. Będzie bardziej adekwatne geograficznie. Po Pelplinie doceniłem jego piękno.

W tym miejscu chciałbym podziękować Magdzie za cierpliwość, Innosowi za pomoc w zdobyciu skosów 2x2/3 i wypada wspomnieć tu o Bogu, bo bez Niego też by nie wyszło. Cały wieczór głowiłem się jak zrobić okna pod kopułą (zostało tam mało miejsca, bo panele wydłużyły się do 2 i 1/3, żeby ładnie pasowały do wolut i nie było szpar). I następnego dnia byliśmy na Wielkiej Wystawie Klocków (córka wypatrzyła reklamę i bardzo chciała, ja po poprzedniej miałem dość). A tam była ta Bazylika Świętego Piotra. Pomysł na okna stamtąd. Warto być dobrym dla dzieci. ;-) Nie wiem skąd mi się trafiła ta biała felga na latarnię, ale pasuje tam wyśmienicie. I tak dalej.
Ostatnio zmieniony 2020-01-27, 06:10 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 4 razy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Prze-pięk-ny.

Awatar użytkownika
michallus
Posty: 141
Rejestracja: 2010-08-03, 21:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: michallus
Kontakt:

 

#3 Post autor: michallus »

Gratuluję, wyszło fantastycznie.
Nie lubią słowa singiel, uważają je za zbyt wyszukane jak na ich miarę. Wolą swojskie kawaler. Kawalerowie do wzięcia.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: wielkamucha »

Może "zawieśniaczę", ale: WOW.

Najbardziej podobają mi się właśnie te okna i otaczające ich zdobienia - w szczególności "na pierwszym piętrze" i przy głównym wejściu. Drzwi kapitalne.

Kusi mnie, aby zbudować coś w podobnym stylu :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Szygalew »

Ujdzie w tłoku! :)
Lubisz tę geometrię wymagającą serków... I dobrze. Świetnie to wychodzi. Pięknie zrobiona bryła.
Elementy ozdobne też piękne. Zwłaszcza front. I drzwi. Czarne "roślinki" w górnej ich części oraz elementy z chwostami, jak to się mówi, wymiatają.
W ogóle mnóstwo pięknych detali.
Kopuła też bardzo ładna. Mógłbyś pokazać jej "zaplecze", jeśli jest taka możliwość.
A nie myślałeś, żeby ciut "wyszczerbić" ze dwa - trzy schodki? I zamontować jakieś barierki/poręcze na brzegach i bliżej drzwi? Tak dla tych staruszków...

Przepiękna robota, gratulacje!

Edit: Przyszło mi jeszcze coś do głowy. W jednym miejscu tuż pod kopułą użyłeś tanowy zawias. Nie miałeś już białego zapewne i uznałeś, że tanowy nie przeszkadza. ? I słusznie. Nawet fajnie to wygląda. I ja właśnie o tym, a mianowicie na "górnym piętrze" ściany są chyba troszkę za gładkie - takie pewnie chciałeś - i luz :), są fajne, ale może by spróbować "wpleść" w nie tu i ówdzie parę białych sztabek?
I druga rzecz. Starasz się zawsze całkiem słusznie pamiętać o rurach spustowych rynien. Ale te czarne tutaj są nie teges. :) (napisano o nich również na tym innym forum). W ogóle fleksy są moim zdaniem za cienkie. Rura spustowa jest z grubsza średnicy nogi człowieka, aby to oddać w Lego, lepsze są wężyki pneumatyczne, a w Twojej pracy takie rurki w lbg mogłyby wyglądać ekstra.

I chciałbym podkreślić: Kościół jest piękny, bardzo mi się podoba, nie "marudzę", by dogryźć czy umniejszyć jego piękno. :) Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2020-01-27, 12:15 przez Szygalew, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Kopuła jest fantastyczna! Trochę mi nie pasują te "fiziołki" z dishami ale bardzo mi się podobają więc propsuje! :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#7 Post autor: JAREMA. »

Piękny budynek, bardzo podobają mi się drzwi i cała ściana frontowa. Ilość detali zachwyca i na prawdę przyjemnie się to ogląda, będę wypatrywać w miasteczku.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Fuku »

Brakuje mi może jakichś ozdobnych gzymsów na ścianach, nawet leciutko zarysowanych. Kopuła wygląda trochę jak popękana, daszki niżej też, nie dałoby się tego zrobić tak że jak już muszą być szczeliny, to żeby to była w miarę prosta linia? A może wtedy dałoby się tam wcisnąć flexy? Ogólnie jako całość budowla jest bardzo ładna, niektóre zdobienia, drzwi i okna są piękne i jakby pozostała w takiej formie to też dobrze, ale jest takie 9/10 a mogłoby być 10 ;P
Ostatnio zmieniony 2020-01-27, 10:24 przez Fuku, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#9 Post autor: dmac »

eric trax pisze:nie pasują te "fiziołki" z dishami
Ja zaś nie twierdzę, że nie pasują, ale chyba nie widziałem takich elementów zdobniczych w naturze. Z drugiej strony, nie twierdzę, że widziałem wszystkie barokowe budowle sakralne, więc może właśnie czegoś się nauczyłem :) .

A tak w ogóle, to piękna budowla z wyjątkowo misterną kopułą. Najpierw LechKulina, teraz Ty - widać, że coś drgnęło w temacie :) .

Brawo!

P.S. Myślę sobie, że na makiecie trzeba by jakoś odizolować ten kościół od otoczenia, bo swoją białą sterylnością będzie silnie kontrastował z resztą zabudowy. Może otoczyć parczkiem?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: lechkulina »

Moim zdanie bajka! Kopuła bez maskownic to ciężki orzech do zgryzienia, ale wyszła Ci siwienie, jedna z lepszych jakie widziałem, a naoglądałem się ich sporo :) Front wraz z drzwiami też bardzo wpadają w oko, świetnie wyszły te dekoracje na drzwiach. Dopasowanie paneli/ścian serkami to jedna z moich ulubionych technik, którą sam eksploatuje bardzo często zatem duży plus i tutaj ponieważ daje ona wyjątkowo dobry efekt końcowy.

Pozdrawiam

lech

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#11 Post autor: Biedrus »

Najlepsze drzwi wejściowe, kapitalnie wyszły. Kopuła też fajna, jest trochu dziur, ale pewnie wiele lepiej nie da się zbudować w tej skali. Do dishy się nie przyczepię, są ciekawe i nadają charakter pracy.

Edit: Tak się patrzę i zobaczyłem rynny, słabo niestety wyszły. Są do poprawy.
Ostatnio zmieniony 2020-01-28, 15:13 przez Biedrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Major
Posty: 90
Rejestracja: 2017-05-11, 09:56
Lokalizacja: Okolice Poznania
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Major »

Spektakularne...świetnie wyszło. Drzwi, witraże, zdobienia - wszystko bardzo dobrze dopasowane i wyważone jeśli chodzi o ilość. Mocne otwarcie 2020 :) Gratuluję!

Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

#13 Post autor: Reglin »

Praca piękna, bardzo ciekawe drzwi i witraże. Na początku wydaje się, że część elementów nie jest z klocków. Bardzo misterna i precyzyjna praca. Gratuluje.
dmac pisze:Może otoczyć parczkiem?
Ew. Jakimś cmentarzem :-)

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14 Post autor: Mestari »

O otoczenie się nie martwcie, już dawno zaplanowane wyeksponowanie jak trzeba.
Jest cudnie. Znów będziemy mieli w miasteczku kościół, który jakością dorównuje lub przebija światowe osiągnięcia. Jest z czego być dumnym :)
Najbardziej podobają mi się drzwi wejściowe i zdobienia na dole. I cała bryła jako taka. Kopuła z kolei trochę mniej ze względu na te nierówne "popękania", ale sam nie umiałbym lepiej (raczej sporo gorzej albo wcale...).
Dałbym też trochę więcej miejsca przed kościołem na szersze i mniej strome schody. Te są dla mnie za krótkie.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#15 Post autor: Jellyeater »

Dziękuję za opinie.

Po komentarzach spostrzegłem, że faktycznie tam czegoś brakuje na tym drugim poziomie. W pierwowzorze jest. Tyle tylko, że tam większosć ściany jest SNOTem, żeby pasowało do narożników. Może należało wstawić jakoś travisy w te części SNOTowe i na to przyczepić jakiś gzyms (pytanie jaki, żeby nie był za gruby, a pewnie by był, bo to minimum dwa plate). Po części jest też problem skali. Oryginalny kościół byłby dwa razy większy. Wtedy barierka dla ludzika wyglądałaby proporcjonalnie. I od razu mówię, nie dałoby rady przewieźć w rozsądny sposób kościoła na 16 BP. I wyglądałby on źle w miasteczku. I ile to klocków. ;-)

Te dishe to woluty spływowe ważny element architektury barokowej i renesansowej.

Co do szpar, jest tak blisko jak się dało. LEGO nie robi skosów z których można ułożyć krzywe bez zębów. ;-) Zresztą tam był taki problem, że częśc paneli ma długość 13 częsć 15 i są poprzesuwane co pół studa. No klocki.
Dałbym też trochę więcej miejsca przed kościołem na szersze i mniej strome schody. Te są dla mnie za krótkie.
Chciałem już to upchnąć na 2x2 BP. A poza tym to i tak już geometria klocków. Mniej strome to raczej z plate by musiałby być. Albo ewnetualnie o szerokości dwa. Ale wtedy byłyby masywne.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

ODPOWIEDZ