[MOC] Wiertnica górnicza na gąsienicach

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

[MOC] Wiertnica górnicza na gąsienicach

#1 Post autor: piotrek839 »

Witam wszystkich. Po dłuższej przerwie wracam to tematyki górniczej i przedstawiam wiertnicę górniczą na gąsienicach. Maszyna używana jest do wiercenia kilku metrowych otworów pod kotwy lub strzałowe. Inspiracją do budowy było to zdjęcie.
Obrazek[/img]

Dane techniczne

8 silników M
2 silniki XL
4 Wieże IR
2 przełączniki PF
ledy i bateria

Długość - 76 cm. ( z wyjechanym wiertłem - 95 cm.)
Wysokość - od 19 cm. do 49 cm ( z wyjechanym wiertłem - 64 cm.)

Napęd
Dwa silniki XL umieszczone z tyłu. Wybór podyktowany wyłącznie masą. Nie znam tych maszyn, więc jeśli chodzi o prędkość inspirowałem się podobnymi (spągo ładowarki).

Obrazek [/img]

Podpory
Dwa mini siłowniki z przodu i silnik M z tyłu. Nie podnoszą modelu, ale dość dobrze stabilizują.

Obrazek [/img]

Podnoszenie ramienia
Dwa średnie siłowniki z przodu pod ramieniem i dwa silniki M z tyłu, zsynchronizowane i bez redukcji. Ramię pracuje w zakresie od minimalnego, czyli po złożeniu zajmuje minimalną wysokość co jest szczególnie ważne w kopalni. Zakres maksymalny pozwala na dowolne manewrowanie suwnicą wiertarki i możliwość wiercenia w pionie do góry czyli w stropie.

Obrazek [/img]

Obrót ramienia
Najbardziej obciążony element. Bardzo duża redukcja z jednym silnikiem M. Obrót na największej obrotnicy umieszczonej na osi wzdłużnej maszyny pozwala na znaczące zwiększenie manewrowości wiertarki.

Obrazek

Obrót wiertarki
Bardzo duża redukcja z silnikiem M. Obrót na osi pionowej.

Obrazek

Podnoszenie wiertarki
Mini siłownik z przodu wiertarki i silnik M z tyłu maszyny. Najdłuższa droga przekazania napędu. Funkcja ta dodatkowo koryguje położenie wiertarki.

Obrazek

Posuw wiertarki
Wiertarka z silnikiem M umieszczona na suwnicy porusza się na najdłuższej osi 32 za pomocą silnika M. Posuw zabezpieczony na krańcach sprzęgłem. W moim wyobrażeniu prędkość dostosowana do skali.

Obrazek

Wiertarka
Silnik M umieszczony na wózku i załączany niezależnie na przełączniku przy stanowisku operatora. Za wiertło służy oś 32 na przedłużce i koronka.

Obrazek Obrazek

Podsumowanie
Najważniejszym elementem jest ramię z wiertarką. Priorytetem było maksymalna funkcjonalność i sprawność przy minimalnej masie. Maszyna posiada również załączane przełącznikiem ledy.
Elementem, który jest zdecydowanym minusem to kabel do wiertarki i sterczące kostki.
Zapraszam do obejżenia filmu i wyrażenia swojej opinii :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Nie wiem jakim cudem nikt nic nie napisał w tym temacie. Imponuje mi jak wiernie odwzorowujesz działanie prawdziwych maszyn. Prawdziwy rasowy technic. Najlepsze jest to że zachowujesz proporcje prawdziwej maszyny. Fajnie, że pokazałeś jak zbudowane są mechanizmy

P.S przemyśl temat zakupu tła fotograficznego. To niewielkie pieniądze ale prezentacja modelu wiele zyska ;)
Ostatnio zmieniony 2020-02-02, 21:41 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

eric trax pisze:Nie wiem jakim cudem nikt nic nie napisał w tym temacie.
Faktycznie jakoś umknęło :) .

A szkoda, bo od mechanicznej strony imponujący model.
Człowiek nawet nie wie, że takie maszyny istnieją - czyli walor edukacyjny jest, dodatkowo ;) .
A poza tym - 100% Technic, jakby coraz rzadziej spotykany.
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Ojek
Posty: 136
Rejestracja: 2015-10-20, 10:25
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Ojek »

Fajnie zaprezentowane mechanizmy, fajnie działają, brawo.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#5 Post autor: piotrek839 »

Dziękuję za opinie :)
dmac pisze:Człowiek nawet nie wie, że takie maszyny istnieją - czyli walor edukacyjny jest, dodatkowo ;) .
To bardzo rzadko spotykana maszyna nawet w kopalni. Pracuje w kopalni 25 lat i tylko raz w zeszłym roku widziałem ją na oczy, niestety była wyłączona :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#6 Post autor: Filus »

Jeśli masz na myśli wiertnicę na N-ach, to się nie dziw, bo to czeski szajs, do którego części brak.

Jeśli wzorowałeś się na tej konkretnej maszynie, to trochę brakuje modelowi, by oddać faktyczną bryłę. Jednak nie czarujmy się, obaj wiemy, że masz smykałkę do mechanizmów i to najbardziej Cię interesuje w budowaniu;). I to jak zawsze Ci wychodzi świetnie.

PS. Ten wóz wiercący to VSU-1E.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#7 Post autor: piotrek839 »

Filus pisze:Jeśli wzorowałeś się na tej konkretnej maszynie, to trochę brakuje modelowi, by oddać faktyczną bryłę.
Ta maszyna była inspiracją do budowy MOCa. Nie widziałem jak działa, ale tak sobie ją wyobrażałem :)
Oczywiście MOC ma wiele uproszczeń z uwagi na to, że działa w oparciu o "zębatki". Pneumatyka z pewnością lepiej wpłynęła by na odwzorowanie, ale jej nie lubię za brak precyzji.

ODPOWIEDZ