[MOC] Liebherr HS 8040

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

[MOC] Liebherr HS 8040

#1 Post autor: Porsche96 »

Liebherr HS 8040

Obrazek

Dane techniczne

Dł. 40s / szer. 23-29s / wys. 21s (32/18-23/17 cm) – bez boomu
Skala: 1:18
Maksymalna wysokość w zależności od długości boomu:
I 70 cm – odpowiednik 11m
II 87 cm – odpowiednik 14m
III 102 cm – odpowiednik 17m
IV 121 cm – odpowiednik 20m
Waga: 2945-4014g
Zasilanie 2xBB 8878
Kontrola za pomocą dwóch sbricków
2x M
3x L
2x XL

Funkcje
Jazda - 2 L
Rozsuwanie gąsienic - M
Obrót wieży - M
Wyciągarka opuszczająca boom – L
Wyciągarki odpowiadające za ruch łyżki – 2 XL

Dzisiaj prezentuję Wam koparkę linową Liebherr HS 8040. Na pomysł jej budowy wpadłem na początku listopada, po obejrzeniu jednego z filmów z wystaw Brick Creek. Ogłoszenie konkursu zadziałało motywacyjnie i koparka powstała w ciągu około 2 miesięcy.
Za napęd odpowiadają dwa silniki L, napędzające obie gąsienice z przełożeniem 1,67:1. Dzięki takiemu przełożeniu koparka jest dość szybka (może nawet za bardzo jak na taką maszynę). Jednak z powodu zmiennego rozstawu gąsienic nie ma miejsca, żeby dodać dodatkową redukcję, zachowując przy tym stabilność konstrukcji. Gąsienice są rozsuwane za pomocą czterech małych siłowników liniowych, napędzanych jednym silnikiem M. Mechanizm rozsuwania jednej gąsienicy opiera się na czterech prowadnicach o wysokości trzech studów i szerokości jednego. Wchodzą one w podwozie koparki, oparte na dwóch konstrukcjach z ramek 5x7, połączonych systemem rozsuwania gąsienic. Szczegóły w zdjęciach poniżej.

Obrazek Obrazek Obrazek

Wieża to głównie konstrukcja z ramek, połączonych liftarmami i obudowa z paneli technicowych. Za jej obrót odpowiada silnik M z redukcją 120:1 (ślimak -> z24, z12 -> obrotnica). Trzy wyciągarki są zbudowane w podobny sposób: sznurek nawija się na tulejkę na axlu pomiędzy dwiema zębatkami 36, napędzanymi przez z12. Za opuszczanie ramienia odpowiada L, a za ruch łyżki dwa XLe.

Podobnie jak w prawdziwej koparce zastosowałem modułową przeciwwagę. W najlżejszym wariancie waży 319 gramów i składa się z batteryboxa i tylnej obudowy koparki. W najcięższym wariancie przeciwwaga ma 1140g. Składa się wtedy z tych elementów, co wariant I oraz dodatkowego baterryboxa, obudowy i ołowianych ciężarków (8x70g), zabezpieczonych przed przemieszczaniem się podczas ruchu koparki.

Obrazek

Boom to prosta, wytrzymała konstrukcja z liftarmów. Większość połączeń pod kątem jest „legalna”, jednak z powodu zwężających się pierwszej i ostatniej sekcji ramienia, nie wszystkie są „zgodne ze sztuką”, ale pasują bez problemu.
Konfiguracje boomu:
I) I + IV – 30s + 44s, maksymalna wysokość koparki 70 cm
II) I + II + IV – 30s + 21s + 44s, maksymalna wysokość koparki 87 cm
III) I + II + IV – 30s + 42s + 44s, maksymalna wysokość koparki 102 cm
IV) I + II + III + IV – 30s + 21s + 42s + 44s, maksymalna wysokość koparki 121 cm


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zbudowałem dwie „łyżki”: typową dla koparki linowej oraz „muszlową” (clamshell bucket). Koparka może być również używana jako dźwig, ale przy podnoszeniu cięższych elementów wymagałoby to powiększenia przeciwwagi.

Obrazek Obrazek

Jeszcze zanim zacząłem budowę, chciałem wykonać coś w pełni modułowego. Myślę, że się udało :)

Obrazek


Operowanie koparką nie jest łatwe, wymaga to odrobiny doświadczenia, które właśnie zdobywam :) Tego typu maszyna jest przeznaczona przede wszystkim do kopania poniżej podłoża, na którym stoi (np. pogłębianie zbiorników wodnych), dlatego trudno jest kopać z płaskiej powierzchni.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek


Korzystając z okazji zapraszam na mojego nowego fanpaga na Facebooku.

Galeria


Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Wygląda super jak na czysty technic. Podoba mi się że bardzo sprawnie działa choć przyznam, że jazda mogła by być bardziej zredukowana. Próbowałeś kopać fasolę tą klasyczną łyżką?

Ćwicz i zdobywaj doświadczenie bo oczami wyobraźni widzę, że będzie robić furorę na makiecie :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#3 Post autor: Porsche96 »

Dzięki :) Jeśli chodzi o redukcję to jeszcze można ograniczyć moc silników w sbricku. Próbowałem kopać klasyczna łyżką, ale ciężko jest jej wbić się w fasolę, będę jeszcze kombinował :D

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#4 Post autor: piotrek839 »

Porsche96 pisze:Za napęd odpowiadają dwa silniki L, napędzające obie gąsienice z przełożeniem 1,67:1. Dzięki takiemu przełożeniu koparka jest dość szybka (może nawet za bardzo jak na taką maszynę).
Ślimak + z8 powinno załatwić sprawę :)
Szkoda, że test zrobiłeś na fasoli choć byłeś na plaży :)
Czy to maksymalna wysokość z jaką daje radę, czy brakło klocków?

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#5 Post autor: noniusz »

Bardzo fajny model, dodatkowy plus za fajne zdjęcia nad wodą. Jestem pozytywnie zaskoczony, że z Pure Technic udało się zbudować tak dobrze wyglądający model.

Jak sam zauważyłeś i napisali to przedmówcy - model powinien przemieszczać się bardziej majestatycznie :) Przełożenie ślimak / z8 załatwiło by sprawę, jest tam sporo miejsca na podniesienie silnika o 1 studa, przy takim przełożeniu nawet silniki M mogły by napędzać gąsienice.

Moim zdaniem ten element między boomem a nadwoziem odpowiedzialny za podnoszenie całego wysięgnika powinien być dłuższy, wówczas byłby bliższy oryginałowi, ponadto kinematyka powinna działać nieco lepiej.

Pamiętam, że też swego czasu eksperymentowałem z podwoziem z rozsuwanymi gąsienicami, ale było to krótko po dark age i nie działało to zbyt dobrze. Czy u Ciebie gąsienice można rozsunąć i zsunać przy stojącym modelu?

Niedawno też eksperymentowałem z łyżką łupinową operowaną 2 linkami - czy próbowałeś nią nabrać fasolę?

Ćwicz przed wystawą i daj popis umiejętności w sierpniu!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Wg mnie, jak na pojazd gąsienicowy, troszeczkę ciut za szybko jeździ :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Porsche96
Posty: 90
Rejestracja: 2014-06-24, 21:01
Lokalizacja: Chodzież
brickshelf: Porsche96

 

#7 Post autor: Porsche96 »

Z ślimakiem chyba macie rację, nawet o tym nie pomyślałem podczas budowy, bo zawsze w napędzie staram się unikać go jak ognia :D
piotrek839 pisze: Czy to maksymalna wysokość z jaką daje radę, czy brakło klocków?
Większej wysokości nie testowałem, z żółtymi klockami byłoby już na styk i pewnie musiałbym trochę dociążyć przeciwwagę.
noniusz pisze: Moim zdaniem ten element między boomem a nadwoziem odpowiedzialny za podnoszenie całego wysięgnika powinien być dłuższy, wówczas byłby bliższy oryginałowi, ponadto kinematyka powinna działać nieco lepiej.
Początkowo korzystałem z trzymetrowego sznurka z 42082, dlatego ten element jest krótszy o jakieś 4-5s niż powinien.
noniusz pisze: Czy u Ciebie gąsienice można rozsunąć i zsunać przy stojącym modelu?
Niedawno też eksperymentowałem z łyżką łupinową operowaną 2 linkami - czy próbowałeś nią nabrać fasolę?
Tak, jedynie przy wariancie o masie 4kg sprzęgło siłownika potrafi kilka razy strzelić, ale i tak się rozsuwa i zsuwa.
Próbowałem kopać łyżką łupinową, ale ciężko jest jej wbić się w fasolę. Będę jeszcze kombinował, zwiększenie masy łyżki pewnie pomoże.

Dzięki za uwagi, do czasu wystawy koparka na pewno jeszcze przejdzie kilka modyfikacji :D

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#8 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo fajna, ładna i sprawna. Sam myślę o czymś podobnym jako B model do 42100. Ale sznurek trzeba by dodać.

ODPOWIEDZ