[MOC] Wagon osobowy typu BCi

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Wagon osobowy typu BCi

#1 Post autor: wielkamucha »

Dzień dobry!

Wszyscy publikują, pora i na mnie :).

Przedstawiam wagon osobowy 2 klasy, 2-osiowy, wzorowany na wagonach typu BCi.
Wagony tego typu jeździły po polskich torach w dwudziestoleciu międzywojennym i bezpośrednio po II wojnie światowej. Obecnie kilka z nich jeździ jeszcze w składach pociągów specjalnych i okolicznościowych m.in. z Jaworzyny Śląskiej czy Wolszytna.

Niektórzy z Was kojarzą zapewne wagonik z ostatniego Bemowa - miał on wówczas swoją prapremierę, wtedy jeszcze z płytkim dachem. Udało mi się jednak zebrać wszystkie brakujące klocki i dach mogłem zrobić w formie, jaką planowałem od samego początku - z łuków 11290. Moim zdaniem to najlepsze klocki na taki półokrągły dach wagonu.
Poprawiłem też lampy przy drzwiach, oświetlające pomosty. Wagon ma standardowe "moje" podwozie, ze zbiornikami powietrza do układu hamulcowego, ramami ostoi i elementami układu biegowego. Mieści się w typowych łukach LEGO (R40), choć daleko wystające zderzaki potrafią zachaczyć o zderzaki innych wagonów, więc muszę uważnie dobierać kolejność taboru :D

Dishe na dachu to po prostu wywietrzniki, montowane właśnie w taki sposób w tego typu konstrukcjach. Od wewnątrz dachu są ich "końcówki" w postaci groszków w tym samym kolorze.

ObrazekWP_20200216_12_32_01_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20200216_12_32_39_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20200216_12_33_04_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20200216_12_50_08_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20200216_12_51_48_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20200216_12_54_11_Pro by wielka mucha, on Flickr

Wagon ma zdejmowany środkowy odcinek dachu, dający dostęp do wnętrza. Miejsc siedzących jest 12 i jak widać, każdy "pasażer" mieści się bez problemu:

ObrazekWP_20200216_12_34_11_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20200216_12_36_34_Pro by wielka mucha, on Flickr


Wagon jest "dopasowany" do stacji, której pierwszą wersję prezentowałem również na Spotykalni. Powinien się też "zmieścić" na każdej stacji, dostosowanej do taboru 8-10 studów. Tutaj na stacji, z pasażerami :)

ObrazekWP_20200216_12_47_57_Pro by wielka mucha, on Flickr

Zapraszam do komentowania :)


Jak myślicie, można go zgłosić do MOCa miesiąca?

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

#2 Post autor: lechkulina »

Bardzo elegancki wagon, mi się podoba :) Szczególnie te wszystkie detale pod podwoziem, wywietrzniki, czy schodki z 1x2 paneli. Użycie 11290 na dachu nie przyszłoby mi do głowy, ale faktycznie krzywizna tego elementu pasuje idealnie. Jedna sugestia mi się tylko nasuwa aby zasłonić te technic'owe piny na końcach np. kafelkiem 1x3 (np. zamiast czarnych pinów w ostatnim 11290 użyć 61184 Flick Missile wtedy dostępne były by study do podpięcia tego kafelka), ale to tylko detal. Ogólnie bardzo fajny model :)
wielkamucha pisze:Jak myślicie, można go zgłosić do MOCa miesiąca?
Nie ma nad czym się zastanawiać, trzeba zgłaszać i tyle!

Pozdrawiam

lech
Ostatnio zmieniony 2020-02-16, 18:14 przez lechkulina, łącznie zmieniany 2 razy.

seban74
Posty: 1
Rejestracja: 2019-07-10, 14:43
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: seban74 »

Dla mnie BOMBA! Mega pomysł... kolory dobrane orginalnie wagonowo, otwierany dach i drzwi... Pomysł na 5+. Pozdrawiam!...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

Klimat jest genialny! Dach, kolor i poręcze na końcach wagonu robią super wrażenie razem :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#5 Post autor: dirtzone »

Jak próbowałeś przeforsować do BOPa te szare łuki jako dach pociągu, to byłem przekonany, że chcesz zrobić te wagony :D
Obrazek

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: wielkamucha »

Dziękuję bardzo!

Czarne piny rzeczywiście wyglądają trochę dziwnie, ale dzięki nim trzymają się ze sobą elementy dachu, więc 61184 raczej odpadają. Zamiast nich użyję jasnoszarych 4274, którymi zasłonię krótkie czarne piny (tu są na razie długie "3").
Schodki z paneli 1x2 to mój "standard", tak robię stopnie we wszystkich konstrukcjach. Fajnie, że się podobają :)
dirtzone pisze:Jak próbowałeś przeforsować do BOPa te szare łuki jako dach pociągu, to byłem przekonany, że chcesz zrobić te wagony :D
Obrazek
Ha! Akurat te niekoniecznie, choć jest to niejako "naturalny" wybór :D. Krąży mi jednak po głowie "bonanza" albo "ryflak"...

bzzz-bzzz

Awatar użytkownika
DawKub1922
Posty: 140
Rejestracja: 2016-09-03, 20:04
Lokalizacja: Olszowa

#7 Post autor: DawKub1922 »

Wagon bardzo fajny, kolory, detale. Wyobrażam sobie taki skład trzy lub najlepiej pięcio wagonowy...
Nawet te kropki na dachu mają swój urok (jak dla mnie). Drzwi do wnętrza nie wiem czemu ale kojarzą mi się z wagonami rodem z dzikiego (bardzo dzikiego) zachodu.

POZdrawiam
#NSNP

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#8 Post autor: romkoo »

Super wyszed³. Przypomina mi moj± kolejkê PIKO w skali H0 z dzieciñstwa.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Jellyeater »

Wolałbym jednak dach bez studów. Byłby bardziej naturalny.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#10 Post autor: meler »

Fajny wagon, miałem okazję obejrzeć na żywo, po zmianach jeszcze lepiej. Nie wiedziałem, że wagony lubią odpoczywać na boku ;) muszę swoje tak relaksować ;)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: wielkamucha »

Dziękuję za wszystkie komentarze :)
romkoo pisze:Przypomina mi moją kolejkę PIKO w skali H0 z dzieciństwa.
Coś w tym jest, bo moja pierwsza kolejka H0 to była mała lokomotywka z takimi dwoma zielonymi wagonikami (i owszem, również produkcji PIKO).

Study pozostaną, niestety, nie ma tego klocka w całości gładkiego. Poza tym, jest jak zamontować wywietrzniki.
Czarne piny na końcach dachu znikną, prawdopodobnie zastąpione przez jasnoszare 32556, jak je wygrzebię z moich zapasów - albo zakupię. Zastanawiam się jeszcze nad zamknięciem otworów za pomocą odwróconego tila 35459, ale chyba będzie za bardzo wystawał (a przynajmniej narożniki ponad krawędzią dachu)…

Na razie będzie jeden wagonik, choć myślę nad dorobieniem dwóch "skrajnych", odrobinę krótszych i każdy z jedną platformą - tak, aby całość ładnie się wyrabiała na zakrętach. Choć prawdopodobnie wcześniej będzie wagon pocztowy lub towarowo-osobowy, w takich samych kolorach, ale z przesuwnymi drzwiami towarowymi. Już raz był budowany, teraz są w sumie już wszystkie elementy (brakuje chyba tylko kół)…

Na koniec jeszcze jedna fotka - prezentująca dach od spodu, z lampami i "końcówkami" wywietrzników:

ObrazekWP_20200223_21_30_19_Pro by wielka mucha, on Flickr

bzzz-bzzz

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: wielkamucha »

Witam ponownie!

Przepraszam za post pod postem, ale upłynęły w sumie ponad 2 tygodnie, więc chyba można?

Wagonik przeszedł kilka zmian i poprawek: za sugestią kolegi lechkulina wymieniłem piny na końcach dachu. Rzeczywiście tak chyba lepiej to wygląda, a w razie czego będzie można coś jeszcze przyczepić - np. czerwone światło, jeśli wagon byłby na końcu składu. Za 61184 kryją się standardowe czarne technicowe piny, które łączą oba łuki.
Wysunąłem też dolne stopnie przy platformach, aby ułatwić pasażerom wsiadanie na niskich peronach:

ObrazekWP_20200229_14_18_01_Pro by wielka mucha, on Flickr

ObrazekWP_20200229_14_16_08_Pro by wielka mucha, on Flickr

Korzystając z okazji, zmieniłem również sposób instalacji siedzeń, pozostawiając ich ilość (12) bez zmian.

ObrazekWP_20200229_13_27_32_Pro by wielka mucha, on Flickr

Jak widać, pasażerom to chyba odpowiada :)

bzzz-bzzz

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: Fuku »

Bardzo fajnie wygląda, te łuki robią robotę. Tylko zastanawiam się, czy nie lepiej by było użyć ich większej wersji, ale to już tylko kosmetyka

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: lechkulina »

wielkamucha pisze:wymieniłem piny na końcach dachu
Jak dla mnie super, jednolite kolory i dobre ich blokowanie potrafi moim zdaniem sporo zmienić :)

Pozdrawiam

lech

ODPOWIEDZ