[MOC] Land Rover Defender 90

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

[MOC] Land Rover Defender 90

#1 Post autor: Johan »

ObrazekLand Rover Defender 90 by Jan Woznica, on Flickr


Land Rover Defender to jeden z nielicznych samochodów które wzbudzają we mnie coś więcej niż wzruszenie ramionami. Po prostu mi się podoba jego surowy, spartański wygląd. W związku z tym od dawna planowałem jego zbudowanie, ale jakoś tak zawsze było coś innego na warsztacie.

W końcu impulsem były dla mnie głosy że w Klockach-Zdrój brakuje samochodów oraz fakt, że ja sam wezmę w makiecie miasteczka w tym roku udział. Moja działka to cypelek z latarnią, więc uznałem że Defender idealnie się wpisze w taką scenerię.

Założeniem była skala ~minifig i użycie zawieszenia z amortyzatorami z lat 90-tych (https://www.bricklink.com/v2/catalog/catalogitem.page?P=2484c01#T=C&C=5). Wyszło mi, że żeby maska wyglądała dobrze model powinien mieć szerokość 5 studów. Jakie to było fajne wyzwanie budować na takiej szerokości! Jestem bardzo zadowolony z kabiny, w której udało mi się zmieścić między dwojgiem otwieranych drzwi dwa fotele w takim odstępie, że dwa ludziki mogłyby siedzieć (gdyby tylko dach był wyżej...). Ostatecznie zbudowałem krótką wersję, 90, bo jest ona trzydrzwiowa. Druga para drzwi bocznych nie chciała w żaden sposób ładnie i proporcjonalnie wyjść :)

Model będzie moim pierwszym zgłoszeniem na konkurs Pojazd w stylu City/Speed Champions.

ObrazekLand Rover Defender 90 by Jan Woznica, on Flickr

ObrazekLand Rover Defender 90 by Jan Woznica, on Flickr

ObrazekLand Rover Defender 90 by Jan Woznica, on Flickr

ObrazekLand Rover Defender 90 by Jan Woznica, on Flickr

Za zdjęcia bardzo dziękuję Jeracowi, który ma do tego dużo większą smykałkę niż ja :)

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Mateusz92 »

Pierwszy!!!
Widziałem na flickr i jestem zachwycony, a cały czas rozmawiamy o samochodzie. To, że jeszcze Johnny Thunder jest kierowcą to już miód i orzeszki. :)

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Szygalew »

Bardzo się cieszę, że jest pierwszy model na konkurs! Szybko poszło! :)
Bardzo fajne auto! Bardzo rozpoznawalne. Zdjęcie na kamykach jest super!

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Bardzo to wyszło ładnie. Świetne oddałeś kształt i ducha tego wozu.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#5 Post autor: romkoo »

Wyszed³ bardzo fajnie. Super pomys³. I tylko na 5 studach szeroko¶ci :) Ja mia³ by problem aby pewnie go na 6 upchn±æ.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Bardzo to wszystko zmyślnie poskładane. Efekt końcowy rewelacyjny. Ładne fotki. Najciekawsza ta z kamykami w które powkładane są klockowe roślinki.
Brawo!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Sprężynowane ośki System :O tak dawno ich nie widziałem, już samo to mnie urzekło a gdzie reszta!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Fuku »

Swietny model, dawno nie widziałem tych amortyzatorów. Powodzenia w konkursie, może też coś zbuduję

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#9 Post autor: martinb »

To mi się podoba, to lubię! 4 study - szanuję. Masz mój głos. :-)

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#10 Post autor: Johan »

Dziękuję, cieszę się że się wam podoba :)
martinb pisze:To mi się podoba, to lubię! 4 study - szanuję. Masz mój głos. :-)
Ale to jest 5 studów szerokości :D Mam nadzieję że mimo to nadal mam Twój głos :P




Właśnie się zorientowałem, że popełniłem błąd w tym modelu - z przyzwyczajenia umieściłem kierownicę po lewej stronie, a to przecież brytyjski wóz - klimatyczniej by było dać na prawą. Do wystawy zamienię ;)
Ostatnio zmieniony 2020-03-12, 11:21 przez Johan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#11 Post autor: Biedrus »

Bardzo fajny i ładny model. Podoba się :)

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: mw »

maleństwo a jak bardzo rozpoznawalny - super - powodzenia

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#13 Post autor: Johan »

Obrazek

Odkopuję temat, bo wprowadziłem znaczne zmiany w landku, choć może nie widać ich na pierwszy rzut oka. Wyeliminowałem nielegalne techniki na których trzymały się serki przy przednich nadkolach oraz przednia szyba - obecnie żadna z tych rzeczy nie grozi odpadnięciem przy nagłym ruchu ;) Ponadto, dzięki normalnemu zamontowaniu szyby, dało radę ją obrócić i zmienić na "pobrudzoną" wersję, która bardziej mi pasuje w samochodzie terenowym.

Zmieniłem też słupki przy przedniej szybie - zamiast trzymających się ledwo co pod dziwnym kątem uciętych flexów, wykorzystuję "pistolety", które może nie są zbyt ortodoksyjnie zamontowane, ale trzymają się solidnie i nawet pozwalają na przyczepienie lusterek! Jedyny szkopuł w tym że nie występują w kolorze czerwonym, więc uciekłem się do pomalowania. Jak komuś się nie podoba takie obejście ograniczeń, to wykonalny jest model w kolorze żółtym, który też gdzieś tam planuję (będzie Camel Trophy wersja).

No i wreszcie wymieniłem zawieszenie ze starego sprężynkowego na nowe, skręcające (obecne w dwóch zestawach z tego roku). Nie jestem przekonany które wolę, oba się fajnie zachowują i dają bawialność modelowi, pewnie skończy się na tym że zbuduję sobie drugiego landka i w każdym będzie inne zawieszenie. To nowe ma zaletę w postaci bardziej neutralnego koloru - czerwone zawieszenie mało przeszkadza w czerwonym samochodzie, ale gdy zbuduję kiedyś żółty na pewno zastosuję w nim szare.

Na koniec wspomnę że w drodze jest nieco większy modelik, który funkcjonuje jako podstawka dla samochodu, planuję w ciągu kilku dni wrzucić zdjęcia. No i wreszcie pracuję nad instrukcją, którą opublikuję jak tylko będzie gotowa (co może się opóźnić jeśli w stud.io trzeba będzie długo czekać na części nowego zawieszenia).

Edycja: ah, zapomniałem! Dobudowałem również wyciągarkę, którą widać z przodu, i która jest w pełni bawialna ;)
Ostatnio zmieniony 2021-05-10, 18:46 przez Johan, łącznie zmieniany 1 raz.

Karol JR Bricks
Posty: 73
Rejestracja: 2021-01-29, 13:06
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: -brak-

 

#14 Post autor: Karol JR Bricks »

Re-we-la-cja.

Wg mnie idealny produkt na Lego Ideas będzie jak się natrafi konkurs tematyczny.

Tym bardziej, że licencję mają :)

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#15 Post autor: Johan »

Kolejna aktualizacja w temacie - zbudowałem sobie w pełni koszernego, oryginalnie legowego, żółtego Defendera. Poprawiłem też kilka drobiazgów, ale tym razem jeszcze bardziej ich nie widać - np. zmieniłem mocowanie kierownicy, i już nie wypada jak odwróci się go do góry nogami :) A co więcej, zrobiłem do niego instrukcję!

Obrazek

Album

INSTRUKCJA

ODPOWIEDZ