[MOC] 8466 Off Roader z napędem PF

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

[MOC] 8466 Off Roader z napędem PF

#1 Post autor: Duke »

Obrazek
Zupełnie spontaniczne dzieło. Oryginalny offroader stał u mnie na półce od kilku miesięcy, a wczoraj wieczorem postanowiłem wprawić mu napęd PF i sterowanie na podczerwień.
Filmik:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GAos5jasFUw[/youtube]

Założenie było takie, by zachować wygląd i funkcje oryginalnego modelu, ale napęd miał się odbywać przez duży silnik PF, a skręt przez mały silnik, wszystko sterowane pilotem. Skrzynia biegów zabudowana w tym pojezdzie miała być w pełni funkcjonalna, czyli pojazd miał mieć zdolność jazdy na każdym z 6 biegów (5+wsteczny). Już wcześniej podejmowałęm próby wstawienia do 8466 różnych różnistych silników, więc wiedziałem, że nie obejdzie się bez większych modyfikacji. A to dlatego , że 8466 jest stworzony tak, że wszystko działa ładnie, jeśli pchamy pojazd po podłodze i to koła napędzają atrapę silnika. Jeśli natomiast spróbujemy skierować moc odwrotnie, od silnika do kół, to okazuje się, że jest to prawie niemożliwe, bo napęd przenoszony jest zbyt bezpośrednio, prawie bez redukcji.

Przeto dokonałem następujących modyfikacji:
-silnik PF XL wstawiłem zaraz na wejściu do skrzyni biegów (zmieścił się między skrzynią a atrapą V8),
-zwiększyłem przełożenie o współczynnik x27 (3x3x3),
-zastąpiłem zębatki stożkowe knobami (te zębatki to największa słabość 8466),
-zlikwidowałem trzy mechanizmy różnicowe, nie dlatego, że były by najsłabszym ogniwem, ale po prostu zabierały miejsce tam, gdzie dokonywałem modyfikacji,
-delikatnie zmieniłem przełożenia w skrzyni biegów (żeby 1. bieg był bardziej "terenowy")
-skręt kół przednich realizowany jest przez mniejszy silnik PF, ze sprzęgłem jako zabezpieczeniem
-atrapa silnika V8 napędzana jest dodatkowym małym silnikiem PF (umieszczonym pod nią), tak było prościej:)
-dodałem trochę ozdobników no i przedewszystkim zmieniłem kolor na czerwony (chciałem pokazać wszystkim jak dużo mam czerwonych paneli)

Na filmie widać i słychać jak jeździ. na płaskim podłożu rusza bez zgrzytów z każdego biegu. Wjazd na przeszkodę - na filmie na 1. biegu, jako tako, choć co ciekawe, na wyższych biegach nie jest jakoś znacznie gorzej, nawet na najszybszym 5. można przejechać przez leżącą oponę z 8421 bez problemu. Przy trudniejszych przeszkodach zaczyna się strzelanie zębatek. Z pewnością można by to poprawić, ale mi się najzwyczajniej nie chce, bo wymagałoby to daleko posuniętych modyfikacji pojazdu.
Proszę nie posądzać mnie o wtórnośc/lenistwo/pójście na łatwiznę (bo użyłem gotowego modelu), w tytule wyraźnie zaznaczam, że jest to tylko modyfikacja, a nie autorska konstrukcja.
galeria - lepsze zdjęcia

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:25 przez Duke, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Bomba :) Moc PF XL jest wielka, i ciekaw jestem czy trend wsadzania go so supercarów jakoś się rozwinie.

Awatar użytkownika
mienso123
Posty: 319
Rejestracja: 2007-02-15, 14:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: mienso123

 

#3 Post autor: mienso123 »

Duke pisze:Oryginalny offroader stał u mnie na półce od kilku miesięcy
Nie rozumiem dlaczego wstawiłeś czerwone owiewki
Moc świetny, po zdjęciach(przynajmniej tym pierwszym) nie można poznać że jest sterowany, i że posiada jakikolwiek silnik, bardzo ładnie wszystko upchnąłeś :mruga: :mruga:
Ostatnio zmieniony 2007-11-10, 18:57 przez mienso123, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#4 Post autor: Robson »

Jest superowy, takie cudo marzy mi się od kilku miesięcy. wiec trzeba będzie zrobić tak jak ty i pośmigamy razem:P pozwolisz że ściągnę patent ?? :(
Cb1100RR

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

Silniki PF pojawiają się w coraz większej ilości modeli.
Ale w Super Carze jeszcze żadnego nie widziałem :-)
Bardzo elegancko wkomponowane moduły PF.
I eee, no SUPER jest ;)

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#6 Post autor: Duke »

A i zupełnie niechcący stworzyłem nienajgorszy pojazd do TruckTrialu (no troche pozaregulaminowy). Warunek konieczny - pozbycie się ciężkich ogromnych kół i zastąpienie ich normalnymi, (jakiekolwiek o średnicy 81mm). Od razu widać różnicę. Obecnie jestem zdania, że kołą od 8466 są wysoce bezużyteczne. Ale za to ładne.
Oto jak sobie radzi:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NuiaZN7HtLQ[/youtube] [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8nGBYlZ9Hxk[/youtube]




mienso123 pisze:Nie rozumiem dlaczego wstawiłeś czerwone owiewki
A nie są ładniejsze?
Robson1903 pisze: pozwolisz że ściągnę patent
proszę bardzo, ale to prowizorka:)
EDIT: Robson, to załóż konto na Youtube, przecież to żaden problem
Ostatnio zmieniony 2007-11-10, 23:39 przez Duke, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#7 Post autor: Robson »

Duke chyba nie widziałeś jakiego ja potwora stworzyłem z 8466 ?? TrTr stoi otworem ale był za szeroki pod 2 pionowo koła ustawione od 8466 podjeżdżał i przejeżdżał po nich ^^ moge filmiki podrzucić ale gdzie je wsadzić jak na Utubie nie mam konta?
Cb1100RR

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#8 Post autor: makorol »

Robson1903 pisze:jak na Utubie nie mam konta
Załóż - to tylko kilka minut
Pozdrawiam, Makorol.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#9 Post autor: Kubrick »

Duke pisze:jestem zdania, że kołą od 8466 są wysoce bezużyteczne. Ale za to ładne.
Jak to bezuzyteczne? Nie ustawiales ich jako przeszkod do testowania trialowki? :) Moj pierwszy model na strym silniki 2838 potrafil wjechac na 4 takie ustawione jedno na drugim (szkoda, ze skrecac nie potrafil :P ). Do tego celu sa najlepsze, zaraz po glanach.
Duke pisze:A nie są ładniejsze?
Ta czerwien dodaje mu charakteru, zielony wyglada jak kupa wymiocin :P
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Kubrick pisze:Duke napisał/a:
A nie są ładniejsze?
Ta czerwien dodaje mu charakteru, zielony wyglada jak kupa wymiocin
Czerwony szybszy :D

I kolejny dowód (i chyba najmocniejszy), że nowe silniki naprawdę są mocne.
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ