[MOC] Pierwsze koty za płoty Tr20 w skali L

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Filip7370
Posty: 5
Rejestracja: 2020-01-04, 22:44
Lokalizacja: Stolyca :)
brickshelf: Brak

 

[MOC] Pierwsze koty za płoty Tr20 w skali L

#1 Post autor: Filip7370 »

Pozdrowienia,

chciałbym powoli dzielić się z szanownym Forum swoimi dokonaniami. Postaram się dołączyć do każdego modelu jakiś kontekst oraz co nieco o modelu.
Na pierwszy ogień idzie parowozy Tr20 obu serii produkcyjnej:
Obrazek
Seria druga
Obrazek
Obie wspólnie
Obrazek
Budka z bliska

Parowozy te były pierwszymi parowozami zakupionymi jako nowe przez PKP w 1919 roku. Parowozy pochodziły ze Stanów Zjednoczonych i były eksploatowane na PKP aż do 1978 roku.
Każdy model ma napęd na 3 osie, obie z obrzeżem i jedną ślepą. Model powinien wedle moich obliczeń pokonać łuk R40. Skala 8W (1:43-45). Tender zawiera duży pojemnik oraz odbiornik IR. Tender jest wyposażony w wózku Diamonda, i połączony jest z parowozem belką Lego Technic, przez co możliwa jest regulacja odległości. Przedni półwózek opiera się o łoże kulowe i ma ograniczenie ruchu pionowego.

Pozdrawiam,
Filip
Ostatnio zmieniony 2020-04-19, 09:42 przez Filip7370, łącznie zmieniany 2 razy.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Szygalew »

Hej,

Tytuł niepotrzebnie taki dałeś. Nie wiadomo, czy faktycznie uważasz tę pracę za wypociny, czy też zapodałeś coś w rodzaju fałszywej skromności. Ja stawiam na to drugie, bo lokomotywa jest bardzo ładna! Oby tak dalej. :)

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

Siema!
Nawet jeśli uważasz to za wypociny, lepiej by było, jakbyś w tytule wpisał po prostu nazwę lokomotyw/y - tak dla porządku, aby wszystkim było łatwiej :) Ot, tak w kwestii formalnej :)

Jak napisano powyżej, ładne lokomotywy, bardzo konkretne kształty, łatwe do skojarzenia - choć pierwsza seria bardziej przypomina mi Tp lub Tw - jakoś tak ten obniżony kocioł mi się tak kojarzy. Może to też tylko moje zwidy :D Notabene, któraś z Tr-ek (chyba Tr5, jeśli dobrze pamiętam), powstała właśnie z przebudowy Tp, poprzez dodanie wózka z przodu dla spokojniejszego biegu...

Dużo szczegółów, ładne tendry, fajne lampy - jeszcze takiego podejścia do tematu nie widziałem, ale podoba mi się :). Nawet bardzo.

Minusy są 2 (jak dla mnie:) : mało renderów, dałbyś jeszcze ze 2-3, przedstawiające je z innej perspektywy i każdą pojedynczo. Przydałby się jakiś widok ukazujący szczegóły podwozia lokomotyw i tendrów. No i ta budka trochę uboga i ciemna w środku. Będziesz ją poprawiał? Dałbyś jeszcze jakieś jej zdjęcie. Wchodzi tam figurant?

Lokomotywy zmieszczą się na klasycznym łuku Lego - ja swoje Tr-ki budowałem w dokładnie takim samym układzie kół (z obrzeżami na końcach) i jeździły, nawet na wystawie (choć przy nierównie ułożonym torze i z obciążeniem tarcie może dawać już o sobie znać i na zakrętach może zwalniać - pytanie, czym to napędzasz. Warunek - przedni wózek musi mieć dość spory zakres ruchu na boki i nie sięgać za daleko do przodu, bo inaczej może on powodować problemy z trzymaniem się lokomotywy "w szynach".

Planujesz którąś z nich "w plastiku"? Dobrze by było :) Jeśli cylindry mają szerokość nie więcej nić 10s, miałbym dla niej miejsce na torach :)

bzzz-bzzz

Filip7370
Posty: 5
Rejestracja: 2020-01-04, 22:44
Lokalizacja: Stolyca :)
brickshelf: Brak

 

#4 Post autor: Filip7370 »

Witam,

zatem po kolei, zamysł był taki żeby mieć jeden temat dla wielu modeli, tak było zawsze na innych forach gdzie dodawałem swoją twórczość (skala H0, modele papierowe itd.). Rozumiem że tutaj jest inaczej i się dostosuje.

@wielkamucha:
- przypomina Tobie Tp ze względu na usytuowanie butki maszynisty na równi z dolną krawędzią pomostu inspekcyjnego. Ale rozumiem. Tr5 była produkowana, ale Tr3 i Tr4 istotnie były przebudowami parowozów odpowiednio Tp3 i Tp4.

- ilość renderów, mam słaby komputer i wezmę sobie to do serca by mieć więcej następnym razem, a jednocześnie nie ugotować moje okno na świat. Kabina istotnie jest uboga i to będę zmieniał, jednakże kabiny parowozów amerykańskich tak mają. Oczywiście że minifig wchodzi, węźle mnie by zmienić "figuranta" trzeba nieco przeskalowywać na wysokość.

- Przedni półwózek ma conajmniej 18 stopni luzu więc powinien współpracować. Osobiście jeśli miałbym cokolwiek tworzyć z lego to bym od razu zamawiał zwrotnice i łuki o promieniu pow 72, ale rozumiem że znakomita większość pracuje ze standardem Lego.

- Niestety na razie nie mam ani miejsca ani czasu na to, szerokość cylindrów jest większa, ale wynika to z konieczność zastosowania takiej a nie innej technologii wiązarów. Jeśli zastosować customowe od eurobricks wtedy można spokojnie zmniejszyć szerokość. Ruchomość wózka nie ucierpiałaby na tym.

Pozdrawiam,
Filip
Ostatnio zmieniony 2020-07-15, 09:47 przez Filip7370, łącznie zmieniany 1 raz.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: Fuku »

Bardzo fajne, z chęcią zobaczyłbym na żywo

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#6 Post autor: romkoo »

Fajnie siê prezentuje, czy bêdzie je¼dzi³ czy to bardziej model na pó³kê?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

romkoo pisze:Fajnie się prezentuje, czy będzie jeździł czy to bardziej model na półkę?
W węglarce widzę BB, więc powinien jeździć, ale to dział wirtualny więc czy pojedzie w rzeczywistości?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#8 Post autor: Kubrick »

Filip7370 pisze: Tender zawiera duży pojemnik oraz odbiornik IR.
legosamigos pisze:W węglarce widzę BB
Obrazek
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

ODPOWIEDZ