[MOC] Quad Bike

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Quad Bike

#1 Post autor: Sariel »

Z cyklu "MOC na weekend":

Quad Bike

Obrazek

Dane techniczne:

Masa: 838g
Wymiary: dł. 31s / szer. 22s / wys. 23s
Zawieszenie: przód niezależne / tył oś wleczona
Napęd: silnikiem PF na tylną oś z redukcją 3:2
Skręcanie: silnikiem PF
Inne: wyciągarka z zapadką, atrapa silnika w układzie B2

Moją inspiracją był zestaw 8282 oraz model alternatywny Rebel Wreckera z którego wziąłem koła i przybliżoną skalę. Model miał być możliwie mały i lekki, wytrzymały i wyglądać jak quad. Największym problemem było zmieszczenie w nim całej elektryki z battery boxem na czele - zdecydowałem się użyć go w charakterze siedzenia. Myślę że mogę być dumny z ilości upchniętych podzespołów, bo w quadzie oprócz battery boxa mieszczą się 2 silniki PF, 1 odbiornik, atrapa 2-cylindrowego silnika w układzie bokser (moja pierwsza taka), wyciągarka z zapadką i całe zawieszenie o całkiem wyczynowym skoku - 3 study z przodu i aż 5 z tyłu. Minusem tego upychania jest zamontowanie battery boxa na stałe.

Tak wygląda quad dociśnięty do ziemi
Obrazek

Co do wytrzymałości - na początku filmowania spadł na podłogę z metrowej komody i skończyło się tylko na kilku ubytkach w karoserii. Wygląd - powinien być jak sądzę nieco krótszy i mieć większe koła, ale mimo to widać od razu co to za pojazd. Dobrze radzi sobie w terenie, silnik PF daje całkiem przyzwoitą moc choć do większych wyczynów brakuje napędu na 4 koła. Przednie zawieszenie pochodzi z 8435 i ma wady tego zestawu - tzn. gwałtownie reaguje na kierowanie i łatwo zmienia kierunek na nierównościach. Żeby ograniczyć tę tendencję musiałem mocno je spowolnić, przez co quad dość wolno skręca - kierowanie nim wymaga wprawy, mimo że promień skrętu ma całkiem przyzwoity. Boli mnie że nie udało mi się użyć giętych axli ani rurek ribbed hose żeby nadać mu ciekawszy wygląd - widać jestem skazany na liftarmy i panele. Byłem też bliski zmieszczenia w tylnym zawieszeniu prostej 2-biegowej skrzyni biegów, ale okazało się że na zębatkach z16 ze sprzęgłem obciążony łańcuch się ślizga. Mimo to model jest niesamowicie bawialny, jak widać na filmie.

Galeria

Przykładowe zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:
Quad jeździ na dość słabych bateriach, są za to 2 ciekawostki - najpierw upadek z komody, a potem nagranie kamerą zamontowaną na siedzeniu. To drugie naprawdę pozwala się poczuć jak technicfigowy kierowca :)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OXN9pZ038PY[/youtube]

Z góry dziękuję za komentarze.
Ostatnio zmieniony 2007-12-29, 14:25 przez Sariel, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#2 Post autor: Pietruch »

Świetny, naprawdę bardzo fajny quad. Kolejny model z nową elektryką.
A pomysł z kamerą na siedzeniu jest fantastyczny, przy okazji zwiedziłem Twoje nowe mieszkanie. ;)
Co więcej, podoba mi się jego wygląd i oczywiście funkcjonalność. :)
Hmmm, full wypas. ;)
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

:-D
Sam nie wiem co lepsze:
Model, czy filmik pokazujący jazdę z 'perspektywy kierowcy' ;)

Chyba jednak model, bo bez niego nie byłoby filmiku :-)

Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#4 Post autor: Duke »

Strasznie narowisty! Zgodzisz się ze mną, że sterowanie szybkim pojazdem przy pomocy pilota od buldożera i instalacji IR nie jest łatwe?
Filmik "z miejsca kierowcy" rewelacja, zwłaszcza jak przejeżdżasz blisko mebli:) A przy okazji obejrzeliśmy sobie prawie całe twoje mieszkanie.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#5 Post autor: V1 »

Jest świetny!!!!!
Ma bardzo 'techniczny' wygląd, ale wygląda wystarczająco zgrabnie i pięknie jeździ!
Jestem pod wrażeniem. I filmik oczywiście super :)
Bardzo przyjemnie się go ogląda. Koła wcale nie za małe, tzn. mogłyby rzecz jasna być większe ale wcale nie jest to konieczne.
Z filmiku tak na oko myslę że przydałby się mniejszy promień skrętu, żeby szybciej kręcił kierownicą, i trochę szybsze przełożenie, to byłaby jeszcze lepsza zabawa :) (w zdalnie sterowanych pojazdach 'narowistość' jest dla mnie atutem)
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

przy okazji zwiedziłem Twoje nowe mieszkanie
No niestety pogoda uniemożliwiła mi wyjazd nim w plener, nie jestem tak twardy jak Czesi :)
Strasznie narowisty!
Owszem, do manewrów w ciasnocie się nie nadaje, jak widać było na komodzie :)
Zgodzisz się ze mną, że sterowanie szybkim pojazdem przy pomocy pilota od buldożera i instalacji IR nie jest łatwe?
Instalacja mi nie przeszkadza, natomiast pilot oczywiście utrudnia skręcanie. Ciekawe czy Lego ma w planach jeszcze inne piloty.
myslę że przydałby się mniejszy promień skrętu
Może to kwestia kąta widzenia kamerki, ale jak ja ogladam film to mam wrażenie że skręca tak ostro aż się w głowie kręci.
żeby szybciej kręcił kierownicą
Testowałem taki wariant, ale jak pisałem - skręcał wtedy bardzo gwałtownie i łatwo zmieniał kierunek na nierównościach. Skutek tego że w przednim zawieszeniu są maleńkie zwrotnice i obraca się je bardzo drobnym ruchem.
trochę szybsze przełożenie, to byłaby jeszcze lepsza zabawa
Muszę dorobić się wreszcie porządnych akumulatorków, wtedy pomówimy o lepszej zabawie ;)
Ostatnio zmieniony 2007-11-12, 19:39 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#7 Post autor: Kubrick »

Masz skrzywiona kierownice w nim :P

A poza tym, to strasznie mi sie podoba jego szybkosc. Tak zwawego modelu dawno nie widzialem (nie liczac 8366, ktorym sobie wypracowalem zakaz wstepu do pokoju rodzicow z czymkolwiek z klockow :P ).
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Też mam wrażenie że się trochę scentrowała po locie z komody. A szybkość quada z pewnością nie wyczerpuje możliwości nowych silników, po pierwsze to były słabe baterie, po drugie to był tylko silnik PF.

Awatar użytkownika
TruckeR
Posty: 851
Rejestracja: 2006-05-03, 21:25
Lokalizacja: Układ Mendelejewa
brickshelf: Ciezarowkaz

 

#9 Post autor: TruckeR »

Ładne mieszkanie.. :)

Generalnie Quad całkiem, całkiem, choć jakoś nie przepadam za pojazdami tego rodzaju. Najbardziej spodobał mi się filmik zza kierownicy.. zrób taki, jak skończysz Twój nowy dźwig (albo odbuduj 8448, zmotoryzuj za pomocą PF'ów i jazda) :) Też bym takie coś zrobił, ale nie wiem z jakiej przyczyny nie mogę przesłać filmików z aparatu na komputer (zdjęcia przechodzą gładziutko, filmy nie chcą).

Hmm.. Jak to mówią Anglicy, 'Keep doing good work' , czy jakoś tak :)
Nobody wants him, they just turn their heads
Nobody helps him, now he has his revenge!

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Cała bryła modelu całkiem fajnie wygląda :) Z filmiku widać, że na małym silniku bardzo dobrze sobie radzi, co oczywiście jest plusem. Gdyby tylko skręcał szybciej byłoby ok :) Jak na typowo weekendowy MOC jest bardzo fajny :)
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ