Europejski ciągnik zasilany z naczepy

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

Europejski ciągnik zasilany z naczepy

#1 Post autor: SaperPL »

Skoro amerykański ciągnik z dużą kabiną sypialną mam już za sobą, postanowiłem sprawdzić czy da się zrobić coś jeszcze mniejszego, i o dziwo da się :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niestety serwo musi siedzieć w kabinie, bo wszelkie kombinacje z sprawiały że mechanizm zaczynał puchnąć.

Mam jeszcze problem z lusterkami i siodłem, wnętrze jak widać nie tknięte.

Model trochę ślizga kołami bo koła nie są dociążone. Będę musiał coś z tym zrobić.

TiTo & Anakin
Posty: 325
Rejestracja: 2004-12-16, 17:27
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
brickshelf: tito-anakin

 

#2 Post autor: TiTo & Anakin »

Tak na pierwszy rzut oka przypomina Scanie R :D ja bym przerobił jakoś przód :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

TiTo & Anakin pisze:Tak na pierwszy rzut oka przypomina Scanie R :D ja bym przerobił jakoś przód :)
Bingo. Wzorowałem się na tych dwóch zdjęciach R580 robiąc bryłę:

Obrazek

Obrazek

Niestety jestem ograniczony tym co mam. Łukowe panele są jednak zbyt duże żeby je zmieścić na froncie razem ze światłami. Ale będę kombinował.

TiTo & Anakin
Posty: 325
Rejestracja: 2004-12-16, 17:27
Lokalizacja: Wrocław, Dolnośląskie
brickshelf: tito-anakin

 

#4 Post autor: TiTo & Anakin »

To zrób coś z atrapa bo jest do poprawy i światła prostokąty :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

TiTo & Anakin pisze:To zrób coś z atrapa bo jest do poprawy i światła prostokąty :)
Rzeczywiście porządna atrapa robi robotę, ale jak ją zrobiłem to wyszła o jednego studa większa i musiałem zwiększyć rozmiar okien, co spowodowało przesunięcie środka ciężkości kabiny i musiałem przesunąć wszystko o jednego studa do przodu. Ale myślę że było warto.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jest bardzo dużo miejsc w których nie bardzo mam co zrobić z niebieskimi studami i to jest niestety problem z tak małymi modelami, że po fakcie bardzo trudno wszystko posprzątać kolorystycznie.

Pierwsze podejście do wnętrza też już jest.

Obrazek Obrazek Obrazek

Co do świateł, to nie wiem czy będę specjalnie zamawiał same światła do tego projektu. Jak mi przyjdzie do głowy jakiś nowy projekt w którym będę musiał zamówić więcej elementów to może wtedy zrobię poprawkę świateł za jednym zamachem zanim rozbiorę ten ciągnik.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#6 Post autor: eric trax »

Nie chciałbym abyś brał to pytanie do siebie ale czy to nie odgrzewanie kotleta trochę? Pomysłowy z ciebie gość, powinieneś wpakować tą energię inny model ;)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7 Post autor: SaperPL »

eric trax pisze:Nie chciałbym abyś brał to pytanie do siebie ale czy to nie odgrzewanie kotleta trochę? Pomysłowy z ciebie gość, powinieneś wpakować tą energię inny model ;)
Planuję ten projekt zamknąć bardzo szybko i prawdopodobnie nie będzie jakiegoś fancy filmu demonstracyjnego.

Po prostu póki naczepa jeszcze jest w jednym kawałku to chciałem sprawdzić na ile problematyczne będzie złożenie tego typu pojazdu w stylu europejskim gdzie już nie ma aż tyle miejsca żeby się luźno rozłożyć z elementami.

O ile w większości jest to odgrzewany kotlet, to ma jedną nową konstrukcję którą sprawdziłem tutaj, tzn sterowanie wprost osią skrętu jednego koła, ale z miękkim połączeniem.

Więc pewnie zrobię i oczyszczę zdjęcia, wrzucę właściwy temat MOC i zabiorę się z jakiś kolejny projekt.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

Żeby nie robić całkiem odgrzewanego kotleta postanowiłem zrobić trochę inną naczepę

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zmieniłem też siodło żeby obniżyć naczepę nad siodłem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nie mam jeszcze pomysłu jak upakować mechanizm podnośnika w przestrzeni między kołami wraz z silnikiem i sprzęgłową zębatką i zastanawiam się nad tym czy nie zrobić tego po prostu ręcznym pokrętłem.

Gdzieś będę musiał też zamocować jakąś dźwignię która uchyli tylną klapę paki, bo grawitacyjnie to to nie działa.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#9 Post autor: SaperPL »

Zrobiłem mechanizm podnoszenia wywrotki. Jakoś się udało zrobić to na małym siłowniku ale to bardzo ciężki i ryzykowny temat. Siłownik nie daje wystarczająco oporu na granicach zakresu żeby koło ze sprzęgłem się poślizgnęło i dlatego siłownik przeskakuje. Nie jest to idealne rozwiązanie więc trzeba uważać.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zrobiłem też cięgna do podnoszenia klapy, co spowodowało że chciałem podwyższyć lekko naczepę żeby cięgna nie wystawały znacznie poza jej górną krawędź.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak to pracuje:



Ogarnąłem też trochę prowadzenie kabli z ciągnika do przyczepy (nie mam już dużej obrotnicy bo byłoby to za wysokie).

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Masz za małą dźwignię za blisko zawiasu.


Kiedyś miałem podobny problem z Iveco, rozwiązaniem okazało się zrobienie takiego systemu ramion:

Obrazek

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=364063

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#11 Post autor: SaperPL »

Zdaje sobie z tego sprawę, też chciałbym zrobić większą, bardziej koszerną dźwignię.

Problem w tym że nie mam miejsca na inną konstrukcje bo pod spodem jest silnik.

Mam dwa study na wysokość na to żeby to wszystko zmieścić, a przy ustawieniu siłownika bardziej w pionie, zamocowanego na spodzie naczepy, wszystko się komplikuje, bo wtedy siłownik nie może się pochylić w jednym kierunku bo zębatki przekazujące napęd do niego się zetkną i zablokują, chyba żebym wyprowadził napęd na bok ale wtedy przyczepa musiałaby być dłuższa.

Naprawdę kombinowałem sporo i nie znalazłem lepszej konfiguracji która dawałaby pełen zakres ruchu wywrotki.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#12 Post autor: Tranzystor »

Fajny jest ten mechanizm, ale jak coś tam załadujesz, to nie ma szans, że mały siłownik to podniesie.
SaperPL pisze:Siłownik nie daje wystarczająco oporu na granicach zakresu żeby koło ze sprzęgłem się poślizgnęło i dlatego siłownik przeskakuje. Nie jest to idealne rozwiązanie więc trzeba uważać.
Ten siłownik jest zabezpieczony w środku i nic mu się nie stanie. Białe koło zębate jest niepotrzebne.
Ostatnio zmieniony 2020-05-09, 16:08 przez Tranzystor, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany