[MOC] Ładowarka kołowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Ładowarka kołowa

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Chciałbym zaprezentować Wam mój najnowszy model, ładowarkę kołową.

Obrazek

Jest to moje drugie podejście to tego typu pojazdu, pierwszą zbudowałem kilka lat temu(ZDJĘCIA), ale nie była w pełni zmotoryzowana oraz wymagała wiele poprawek.
Obecna też na pewno nie jest idealna, ale wydaje mi się, że poczyniłem wiele postępów względem starej. Nie pomaga też fakt, że to nie jest mój ulubiony temat.

Obrazek



Dane techniczne:
-Długość: 47cm
-Szerokość: 15,5cm
-Wysokość: 19,5cm
-Waga: 1550gram

Co do podstawowych funkcji nie będę się zbytnio rozpisywał. Raczej każdy kto korzysta z tego forum wie jak działa taki pojazd.

Model posiada napęd na wszystkie koła za który odpowiada silnik XL z przełożeniem 3.89:1.
Skręt odbywa się za pomocą dwóch małych siłowników śrubowych napędzanych silnikiem M z przełożeniem 1:1.667. Kierownica obraca się podczas skręcania.

Obrazek

Za podnoszenie/opuszczanie ramienia odpowiadają dwa duże siłowniki śrubowe napędzane silnikiem L o przełożeniu 1:1.
Łyżka poruszana jest jednym siłownikiem napędzanym M-ką.

Obrazek

Obrazek

Całość zasilana jest standardowym battery boxem, a sterowana sBrickiem.

Ładowarka posiada również tylną osi wahliwą oraz otwieraną tylną klapę/pokrywę pod którą znajdują się silnik XL, L oraz działająca atrapa silnika 6 cylindrowego.

Obrazek

Kabina posiada otwierane drzwi oraz fotel kierowcy i działającą kierownicę.

Obrazek

Jeśli chodzi o wygląd to na pewno wygląda o wiele lepiej niż poprzednia. Nie jest wzorowana na żadnej prawdziwej maszynie a kolorystyka jest raczej standardowa.
Wszystkie funkcje działają płynnie, a ramię ma wystarczająca dużo siły aby podnieść troszkę kamieni, co widać na filmie. Ogólnie jestem zadowolony z konstrukcji choć wiem, że pewne rzeczy można zrobić lepiej.

Czekam na Wasze komentarze.

ZDJĘCIA:

http://www.brickshelf.com/images/folder.gif

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-05-20, 17:14 przez Damjan97, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Wygląda całkiem fajnie. Co zadecydowało o wyborze skali i małych kół? Ma pasować do Twoich ciężarówek?

Działa fajnie i jest bardzo zwawa. Martwi mnie trochę, że słabo i wolno skręca. Jednak patrząc przez pryzmat tego jak wypchany jest to model rozumiem że mogło nie być lepszego rozwiązania. Kolejny udany model :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Bardzo ładny model. No i nie każdy potrafi dźwignąć prawdziwe kamienie!
Faktem jest, że mógłby być zwrotniejszy, ale czas stracony na skręcanie nadrabia szybkością jazdy ;) .

Brawo, naprawdę fajny Technic!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

Damjan, nie słuchaj Erica i Dmaca, skręt działa idealnie - nie za szybko, nie za wolno, tak pryma sort! :)
Damjan97 pisze:Wszystkie funkcje działają płynnie
Zasadniczo zgadzam się poza małym wyjątkiem, a mianowicie pod koniec opuszczania całego ramienia widać jakiś niepokojący skok łyżki, jakby kinematyka układu nie do końca była dopracowana.

Cały model jak zwykle bardzo ładny, oczywiście w realiach tych okropnych liftarmów i paneli Technic, a test tłucznia i kamieni wymiata - brawo!

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#5 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo mi się podoba. Ładne proporcje, płynne działanie, schludna prezentacja. W twoich modelach widać autentyczną radość tworzenia. Budujesz dużo i coraz bardziej skomplikowane modele. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to tylne nadkola wyglądają na zbyt wąskie i umieszczone zbyt wysoko, ale to niuans.
Brawo
Ostatnio zmieniony 2020-05-22, 17:56 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#6 Post autor: Damjan97 »

eric trax pisze: Działa fajnie i jest bardzo zwawa. Martwi mnie trochę, że słabo i wolno skręca. Jednak patrząc przez pryzmat tego jak wypchany jest to model rozumiem że mogło nie być lepszego rozwiązania. Kolejny udany model :)
Ehh. Stwierdziłem, że taka prędkość skrętu będzie okej, ale jak co to da się ją delikatnie zwiększyć poprzez zmianę kół talerzowych zaraz za silnikiem.

ODPOWIEDZ