Battery Box PF - przeróbka na 11,1 V

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#16 Post autor: eric trax »

dmac pisze:BuWizz na pewno jest lepszy pod każdym względem - z wyjątkiem ceny. Moja przeróbka kosztuje grosze; znaczący jest tylko koszt akumulatorów Li-ion (w moim przypadku 6 x 15zł) oraz ładowarki (chyba niecałe 60 zł). Ale to wciąż ułamek ceny BuWizza.
W sumie to podejmowaliśmy temat z noniuszem jakiś czas temu. Nawet dalej mam w koszyku na allegro te mocniejsze ogniwa :)

Cały czas rozważam zakup i przetestowanie tego rozwiązania w mojej ładowarce teleskopowej. Mam kilkanaście sztuk ładowanych legowych aku. Za buwizzem przemawia jedna bardzo ważna rzecz, wygoda. Rozbieranie modelu/boxa wymiana ogniw i ich ładowanie to jednak operacja na trochę szerszą skalę niż podłączenie kabelka usb. Na dodatek ma jeszcze jedną przewagę, nie potrzebuje wieżyczek IR ani Sbricka. Faktem jest, że każdy model może skłaniać ku innym metodom zasilania. Jednak trzeba przyznać że 11.1V to drugie życie dla silników Lego.

Pamiętam jak w Pszczynie chyba SAMOLOT puścił swój model Bestii z Turynu. Żaden model na zasilaniu Lego nie jest w stanie tak pojechać jednak Buwizz pod tym kątem robi swoje.

Przymierzając się do kolejnego modelu zacząłem się zastanawiać nad jeszcze bardziej radykalnym rozwiązaniem. Pozostawieniem miejsca na wsunięcie takiego oto pakietu w model. Ładowanie nawet bez wyciągania nie powinno być problematyczne a dla modelu ważącego około 6kg dobre zasilanie to jednak ważna sprawa.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-05-24, 20:09 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#17 Post autor: Mateusz92 »

Temat bardzo ciekawy i z miłą chęcią poczytałem co i jak. :)
eric trax pisze:
Przymierzając się do kolejnego modelu zacząłem się zastanawiać nad jeszcze bardziej radykalnym rozwiązaniem. Pozostawieniem miejsca na wsunięcie takiego oto pakietu w model. Ładowanie nawet bez wyciągania nie powinno być problematyczne a dla modelu ważącego około 6kg dobre zasilanie to jednak ważna sprawa.

Obrazek
W Stanach takie ogniwa już od dawna stosuje się przy pociągach (np. Panowie z PennLUG). Raz większa pojemność, dwa większe napięcie i trzy koła wagonów na łożyskach sprawia, że lokomotywa z 15 wagonami jeździ ot tak bezproblemowo. Przerobienie końcówki na wtyczkę pf nie jest jakimś problemem.
Ostatnio zmieniony 2020-05-26, 14:55 przez Mateusz92, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#18 Post autor: dmac »

eric trax pisze:na wsunięcie takiego oto pakietu w model

A ja pooglądałem trochę filmików, na których pakiety Li-Po najpierw puchną, a zaraz potem efektownie wybuchają i pomyślałem, że to nie na moje nerwy :) . Za mało wiem, żeby się z tym prawidłowo obchodzić. Poza tym, czy wymiana wtyczki na PF czy inną LEGOwą wystarczy, żeby odbiorniki IR potraktowały taki akumulator jak swój? Nie mam pojęcia. Wiem, że starego zasilania 9V, nawet podpięego firmową przedłużką, nie akceptują.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#19 Post autor: eric trax »

dmac pisze:odbiorniki IR potraktowały taki akumulator jak swój? Nie mam pojęcia. Wiem, że starego zasilania 9V, nawet podpięego firmową przedłużką, nie akceptują.
Ja już od bardzo długiego czasu nie stosuje odbiorników IR. Do sieczkarni włożyłem bo teoretycznie po prezentacji będzie stała na wystawach więc szkoda Sbricków choć ostatnio już myślałem nad zmianą.

Czy w Twoim projekcie używasz IR? Jeśli tak to oceniam jako najsłabsze ogniwo projektu :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#20 Post autor: dmac »

eric trax pisze: Czy w Twoim projekcie używasz IR? Jeśli tak to oceniam jako najsłabsze ogniwo projektu :D
Mam, to używam :) . W podwoziu jest mały hub PoweredUp, ale cała góra jest na podczerwień. Pod gołym niebem nie planuję używać (więc słońcem się nie przejmuję), a na makietę budowy też nie trafi, bo jest w złej skali (więc nie będzie konfliktu wolnych kanałów IR).
Ale jeśli kiedyś obrabuję sklep z SBrickami, to pewnie podmienię ;) .

P.S. Używanie podczerwieni to też forma samobiczowania za inne, bardzo niekoszerne elementy ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

sebanm
VIP
Posty: 361
Rejestracja: 2009-08-13, 21:17
Lokalizacja: Opole

#21 Post autor: sebanm »

Zabezpieczenie w Boxie jest prądowe i nie ogranicza napięcia w trakcie pracy, robi przerwę w obwodzie jak zadziała.

Jak chcemy korzystać z boxa o wyższym napięciu w pełni, to trzeba wymienić zabezpieczenie, czyli bezpiecznik polimerowy na inny o wyższych parametrach prądowych. ( bo nas za szybko bedzie oddcinać np. będziemy mogli użyć zamiast 3 XLi przy 7V, 2XLe przy 11V.

LI-po nie może być rozładowywane poniżej 3V na cele, bo może spuchnąć i wybuchnąć i zapalić się, a i traci parametry, jak jeszcze nie wybuchnie.
LI-on poniżej 2.7V traci nieodwracalnie parametry.

Czyli powinny pracować pod kontrolą rozładowywania, jak w buWizzie, czy w Lego LI-po, a ogólnie wszędzie, wkrętarki, telefony itd.
Można to monitorować ręcznie, sprawdzając napięcie na celach i pilnując minimalnych wartości napięcia (np, za pomocą modelarskiego miernika napięcia z alarmem, gdzie możemy ustawić wartość napięcia kiedy się będzie drzeć), ale wtedy to ja jestem dla nich a nie one dla mnie.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#22 Post autor: dmac »

sebanm pisze: LI-on poniżej 2.7V traci nieodwracalnie parametry.

I dlatego zaufałem producentowi (XTAR), który twierdzi, że jego akumulatory mają "wbudowaną ochronę PCM", zapobiegającą rozładowaniu poniżej 2,5V i naładowaniu powyżej 4,25V.

Zobaczymy, jak to się sprawdzi w dłuższym czasie. Na razie jestem zadowolony.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: tomaq »

eric trax, Taki aku widziałem na yt upchany w zwykłego starego bboxa i dawał radę i to nieźle.
Ostatnio zmieniony 2020-05-25, 22:18 przez tomaq, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#24 Post autor: Żbik »

Chyba muszę w kominku rozpalić...

Awatar użytkownika
Krall
Posty: 102
Rejestracja: 2018-09-07, 11:18
Lokalizacja: Trzciana k. Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#25 Post autor: Krall »

Bardzo interesujące, mam kilka nie używanych Bbox'ów i lubię w takich rzeczach "dłubać",
to może jednego bym przerobił.
Z drugiej strony tak czy siak trzeba się w końcu przerzucić na sterowanie bluetooth,
więc zamiast robić to i kupować sbricka, może lepiej będzie zainwestować w Buwizz'a...
Ostatnio zmieniony 2020-06-03, 12:30 przez Krall, łącznie zmieniany 1 raz.
~Tej nocy, idziemy budować!

ODPOWIEDZ