[MOC] Koparka gąsienicowa Kobelco SK210 HLC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#16 Post autor: pit »

Konstruktywnego komentarza nie napiszę. :)

Napiszę tylko: imponujące!
Z zainteresowaniem przeczytałem cały tekst i obejrzałem film; co nie zawsze się zdarza. ;)
Niestety szczegółów konstrukcyjnych nie docenię, bo nie potrafię. :)

Za to podziwiam wytrwałość - półtora roku...
Pozdrawiam,
Piotrek

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#17 Post autor: romkoo »

Wspania³a. Rusza siê ¿wawo. Kolor to taki powiew ¶wie¿o¶ci. Jak przeczyta³em ile upchane jest pod mask± to nadal mi trudno w to uwierzyæ. Gratulujê pomys³u.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#18 Post autor: solic »

I pomyśleć, że klocki w tym kolorze używam jako wypełniacz, a jednak da się tego koloru użyć... i to jak... Rewelacja! Wygląda obłędnie, a do tego pięknie działa.
Gratuluję takiego wyjątkowego MOCa!
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#19 Post autor: Szygalew »

Maks pisze:Koparka wygląda na znacznie mniejszą niż jest.
Też mi to od razu przyszło do głowy. Koparka faktycznie wygląda raczej jak jakiś model SIKU, a nie jak model z Lego. Dopiero zdjęcie łyżki uświadamia widzowi, z jakich rozmiarów maszyną ma do czynienia..

Tylko podziwiać i się uczyć. Gratulacje.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#20 Post autor: piotrek839 »

I ja przyznam, że dałem się nabrać na pierwsze zdjęcie. Byłem pewien, że to jakiś model na którym się wzorowałeś :)
Imponujący zakres pracy, płynność i właściwa prędkość. Estetyka i ten kolor z pewnością zostaną mi w pamięci :) Gratuluję :)

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#21 Post autor: Atros »

Tak jak inni również pomyliłem model z oryginałem :D
Pięknie wygląda, fajnie działa - gratulacje! Dla mnie sprawność tej maszyny dobrze obrazuje to z jaką łatwością macha tą ciężką łychą... Wiele modeli podobnych rozmiarów by jej nie podniosło.

Gdybyś chciał zastosować pneumatykę Lego od biedy mógłbyś nakleić nakleję na siłowniki w odpowiednim kolorze.
Ale rozumiem, że po prostu postanowiłeś uwolnić się od "kajdanów" Lego. Ta zabawa ma sprawiać przyjemność - dla jednego to znaczy przezwyciężenie ograniczeń dostępnych klocków (lub pogodzenie się z nimi), dla innego po prostu stworzenie wydajnego rozwiązania bez oglądania się za siebie.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#22 Post autor: dmac »

Bardzo, bardzo dziękuję za słowa uznania. Cieszę się, bo wynika z nich, że moje zadowolenie z tego modelu nie wynika wyłącznie z zapatrzenia we własne "dziecko" ;) .
BONBINI pisze:dlaczego w kabinie nie ma szyb trans-black?
Może i żarcik, ale przyznaję, że poważnie się zastanawiałem jak to zrobić. Sęk w tym, że powstałby efekt tłuczonego szkła (szyby z wielu drobnych elementów) i ucierpiałoby wnętrze kabiny - nie pomieściłbym niektórych detali i byłyby praktycznie niewidoczne. Uznałem też, że brak szyb to i tak swego rodzaju tradycja w tej skali ;) .
Reglin pisze:Czy przewody na zdjęciu zbliżenia szczypiec nie są za blisko siebie i nie grożą zwarciem?
Są blisko i pewnie grożą, więc trzeba uważać, ale wina leży po stronie starych kabli LEGO: zdjąłem tylko tyle izolacji, ile potrzebowałem, a reszta w ciągu paru miesięcy pokruszyła się na drobne ze starości. Dlatego uważam :)
Maks pisze:pięknie też wygląda podwozie - bardzo lekko, wszystko jest odpowiednio cienkie i ma wysoki prześwit.
Dzięki, ale ta cienkość podwozia ma swoją cenę: choć jest pospinane Technicowo, przy tak małej grubości (3 study) sama elastyczność tworzywa sprawia, że gdy ramię jest uniesione i podkurczone, podwozie się wygina i doopa wieży trochę zwisa. Kompromis, niestety :) .
Biedrus pisze:Zamiast żółtych i czerwonych modeli w końcu ty coś świeżego zaproponowałeś
Tak jest - i dało mi to mnóstwo satysfakcji. Ostatnio Kobelco wystawiło na jakichś targach w Chinach koparki tego typu w "smoczym" malowaniu, czyli czarne z jakimiś czerwonymi płomieniami wymalowanymi na ramieniu i nie tylko, ale to w wersji LEGO wyglądałoby to raczej ponuro. A Dark Turquoise moim zdaniem jest słodki :) .
pit pisze:Z zainteresowaniem przeczytałem cały tekst i obejrzałem film; co nie zawsze się zdarza.
To się prawie nigdy nie zdarza ;) . Cieszę się, że nie zanudziłem widza.
pit pisze:Za to podziwiam wytrwałość - półtora roku...
No, to nie jest tak, że harowałem codziennie - ja tak nie pracuję :) . Najwięcej w tym wszystkim było czekania - na części, na pieniądze, na natchnienie do rozwiązania problemu.
romkoo pisze:ak przeczytałem ile upchane jest pod maską to nadal mi trudno w to uwierzyć.
Rzeczywiście sporo tam jest, a problem pogłębia fakt, że ściany budowane SNOTem są cholernie grube (przez te "przetłoczenia" blach, szczeliny wentylacyjne i inne takie).
solic pisze: klocki w tym kolorze używam jako wypełniacz, a jednak da się tego koloru użyć
Otóż wyobraź sobie, że robiłem to samo :) . Jakieś 80% moich zasobów Dark Turquoise spoczywa w trzewiach Endoru... Trochę kląłem, budując koparkę :) .
Szygalew pisze:Dopiero zdjęcie łyżki uświadamia widzowi, z jakich rozmiarów maszyną ma do czynienia
Żałuję, że nie zrobiłem zdjęcia z ludzikiem Technicowym oraz minifigurką. Ale nic straconego, może zrobię :) .
piotrek839 pisze:Imponujący zakres pracy,
Bardzo mi na tym zależało. W modelach z LEGO często idzie się na kompromis w tej sprawie - z reguły dlatego, że siłowniki za krótkie. A kto próbuje ominąć ten problem i montuje je w niewłaściwym miejscu, zyskuje zakres kosztem siły i estetyki. Moje siłowniki domowej roboty to żywy dowód na to, że pneumatyka LEGO nie jest za słaba - potrzeba nam tylko, żeby wybór rozmiarów i kolorów był nieporównywalnie większy.
Atros pisze:od biedy mógłbyś nakleić nakleję na siłowniki w odpowiednim kolorze
Kluczowe słowa: "od biedy" :) . W moim przypadku potrzebne byłyby długie siłowniki LEGO łączone jeszcze w pary - jak okleić miejsce połączenia? Półśrodki, kompromisy - dosyć tego! Tak, jak piszesz: to ma być zabawa sprawiająca przyjemność. Niniejszym ogłaszam: jest mi przyjemnie :) .

Jeszcze raz dziękuję wszystkim!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: mw »

Nie znam się zbytnio na siłownikach, przekładniach i tych innych waszych ustrojstwach - ale kopareczka wygląda jak 1 000 000 dolarów :) a do tego podoba mi się jeszcze jedno odważne posunięcie z twojej strony, mianowicie umieszczenie w kabinie wypasionej blondyny w trzewikach pod kolor sprzętu hehe

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#24 Post autor: piotrek839 »

Obrazek

Zapomniałem dodać, że to połączenie żółtych siłowników jest dość niestabilne i raczej do niczego się nie nadaje. Trochę walczyłem z tym tematem, ale nie udało mi się nic małego na połączenie wymyślić.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#25 Post autor: cody1976 »

TiTo & Anakin pisze:
cody1976 pisze:Pozamiatane. Najlepiej odwzorowany model koparki z Lego w historii ? Muszę ochłonąć żeby napisać coś więcej...
Może tak, gdyby siłowniki byłyby z LEGO :)

Koparka świetna, kolor mistrzostwo ;)
Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy. Sam kombinuję od kilkunastu lat jak zbudować żuraw z wysięgnikiem teleskopowym w skali minifig żeby miał tyle sekcji co prawdziwy i nie wyglądał komicznie tzn żuraw np 200-300 ton udźwigu,a ma 3 częściowy wysięgnik z czego pierwsza jest 4 x 4 stud, a trzecia 1 x 1 stud. Jeżeli całość ma wyglądać tak jak Moc Dmaca to olewam koszerność.

Pozdrawiam
cody1976

P.S.

Dmac z tego co pamiętam, dystrybutorem Kobelco na Polskę jest BH-Ruda i chyba nadal pracuje tam mój kolega z którym kiedyś sprzedawaliśmy maszyny z Case. Jeśli nie masz nic przeciwko podeślę mu fotki Twojego arcydzieła. Obstawiam, że będą zainteresowani tym cudem do swojej siedziby, a użycie innych elementów niż Lego nie będzie stanowiła żadnego problemu.

P.S. 1

To są przewody 12V na których kruszy Ci się izolacja ? Jeśli tak to mam gdzieś nowy przewód z Trains 12V tylko nie pamiętam jakiej długości ale minimum 10-15 cm.
Ostatnio zmieniony 2020-06-08, 00:30 przez cody1976, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#26 Post autor: Maciej Drwięga »

To będzie bardzo niemerytoryczny komentarz: bardzo ładna koparka :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#27 Post autor: Stelario »

Gdyby nie te ząbki z kafli na ramieniu to można by rzeczywiście pomyśleć że to nie z klocków.
Klocki spasowane idealnie, i nic nie ukrywane naklejkami.
Gratuluję.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#28 Post autor: dmac »

Dzięki, dzięki :) .

mw pisze:umieszczenie w kabinie wypasionej blondyny w trzewikach pod kolor sprzętu
Gdyby stawiła się w pracy w obuwiu nie pod kolor sprzętu, koleżanki by ją zmiażdżyły za żenujące wieśniactwo ;) .
piotrek839 pisze: to połączenie żółtych siłowników jest dość niestabilne
Przeciwnie. Wsadzenie tego elementu, który widać na wierzchu, na króćce siłowników, na których już są zatknięte wężyki pneumatyczne, powoduje usztywnienie połączenia (a przy okazji uszczelnienie pneumatyki - wężyk nie zeskoczy pod żadnym ciśnieniem). Ryzyko polega tylko na tym, że króćce mogą się odłamać, ale u mnie się nie odłamały, choć ramię jest bardzo ciężkie.
cody1976 pisze:jak zbudować żuraw z wysięgnikiem teleskopowym w skali minifig żeby miał tyle sekcji co prawdziwy
To ja będę trzymał kciuki, ale naprawdę nie wiem, jak to zrobić w takiej skali. Dawno, dawno temu zbudowałem taki trzyczęściowy, w którym sekcje różniły się grubością o pół studa, bo miały ścianki z gęsto poustawianych liftarmów grubości 1/2, ale nie wyglądało to dobrze i nie było za sztywne.
cody1976 pisze:Obstawiam, że będą zainteresowani tym cudem do swojej siedziby
Nie mam nic przeciwko pokazywaniu moich modeli komukolwiek, jednakże a) nie wiem, czy ta koparka aż tak się spodoba ludziom spoza "fandomu" oraz b) nie wiem, czy są takie pieniądze, za które chciałbym się z nią rozstać :) . Ale oczywiście pokaż; zobaczymy co z tego wyniknie. Przyznam, że sam zamierzałem pokazać ją jako ciekawostkę na forum europejskiego fanshopu Kobelco (też bez żadnego podtekstu finansowego).
cody1976 pisze:To są przewody 12V na których kruszy Ci się izolacja ?
Nie, jest to zwykły przewód 9V, jeden z tych z gumowato-piankowatą, pięknie kruszejącą izolacją :) . Bardzo dziękuję za chęć pomocy, ale już dawno przestałem się szczypać, jeśli chodzi o kable - gdy się pokruszy za bardzo, bez mrugnięcia okiem wymienię na pierwszy lepszy kabelek znaleziony w piwnicy :) .
Maciej Drwięga pisze:To będzie bardzo niemerytoryczny komentarz: bardzo ładna koparka :)
A, dziękuję :) . Masz pełne prawo do rewanżu, skoro ja o Twoich kolejkach guzik wiem i nie wstydzę się komentować w identyczny sposób :) . Aczkolwiek nie podejrzewam, żebyś guzik wiedział o budowaniu w 1:13 ;) .
Stelario pisze:Gratuluję.
Dzięki!


EDIT: Na Eurobricks ktoś słusznie zauważył, że to efekt skali sprawia, że mój model wygląda bardziej realnie. I jest to fakt: w czymś tak dużym trudniej dostrzec indywidualne elementy, linie między nimi etc. Dla zilustrowania skali modelu zrobiłem więc jeszcze jedno zdjęcie :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-06-08, 10:13 przez dmac, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Insomnia
Posty: 177
Rejestracja: 2018-01-20, 17:08
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#29 Post autor: Insomnia »

Choć koparki, ładowarki i inne spychacze to totalnie nie moja bajka i nie mam o tym bladego pojęcia, to Twoja praca robi niesamowite wrażenie. Kolorystyka jest genialna. Brawo
Sklep BrickLink: Extra Extra Bricks

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#30 Post autor: legosamigos »

Jestem pełen zachwytu, choć szkoda, że tak dużo elementów nie Lego, ale liczy się całokształt :) Domyślam się, że te siłowniki byłyby za słabe, pomijając kolor, ale to kolor zamaskowałoby się jakąś naklejką w kolorze turkusowym. Rozumiem, że będzie to jedna z maszyn na makiecie do ładowania fasolki :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ