MOC Miesiąca - zasady zabawy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#46 Post autor: --pg-- »

Żbik pisze:Chodzi o ducha regulaminu, a nie o literę. Nie sposób ująć wszystkich możliwych przypadków, trzeba mysleć o tym jaką treść chcemy chronić, a nie o ślepy formalizm.
Obawiam się, że nie na tym polegają regulaminy, aczkolwiek chętnie poznam zdanie innych osób na temat tego, o czym dzisiaj rozmawiamy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#47 Post autor: Jellyeater »

ale wówczas musiałbym wydać kolejne 150 PLN. Podszedłem do tego tak samo jak do zamienników węży pneumatycznych - nie wpływają one ani na estetyczną, ani na funkcjonalną stronę MOCa, a jedynie mają na celu obniżyć jego koszt.
Oświetlenie z diod to około 50 PLN za 150 punktów... A jednak nie można.

Trochę niefajnie, że od środka roku i bez zapowiedzi. Bo pierwszy raz dorobiłem oświetlenie do MOCa.
Ostatnio zmieniony 2020-07-07, 18:19 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#48 Post autor: M_longer »

Aż tak bardzo wam się nudzi?
Po co to w ogóle ruszać? Głosy w ankietach same by pokazały, co jest legalne, a co nie.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#49 Post autor: dirtzone »

Bardzo nielogiczne zmiany, które jak widać tylko wywołują zamęt w naszym Lugpolowym gronie. Jeżeli już coś zmieniać to konsekwentnie dla wszystkich tak samo a nie promować np tych co używają Buwizza i jednocześnie stopować brickarms. Już nie wspominając o bardzo nielogicznej zasadzie dozwolonych technik malowania.
Albo jest dozwolone każde oszustwo albo żadne. Najlepiej zróbcie ankietę gdzie "ogół" zdecyduje czego chce.
Mniej więcej takie trzy pytania:
1. dozwolone tylko elementy Lego
2. dozwolone wszystkie zamienniki Lego
3. dozwolone tylko te zamienniki które wskaże admin

Awatar użytkownika
pit
VIP
Posty: 681
Rejestracja: 2006-03-16, 23:10
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: pepik

 

#50 Post autor: pit »

Z tymi torami to w sumie jest taka sama historia jak z bronią z Brickarms. Nie powiecie mi, że użycie Brickarmsów na dużej makiecie spowoduje znaczący skok jakości makiety. W sumie to nie wyobrażam sobie tego nawet w przypadku miniaturki. No chyba, że ktoś zbuduje MOCa z samych karabinów. Albo torów...
Żbik pisze:Nie sposób ująć wszystkich możliwych przypadków
No właśnie, więc po co pisać tak szczegółowy regulamin. Będzie to tylko wymuszało konieczność częstszych zmian.
Pozdrawiam,
Piotrek

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#51 Post autor: mw »

dirtzone, zgadzam się z tobą od kilku dni obserwuję co tu się dzieje i wychodzi na to że to wszystko nie ma sensu, skoro coś nie LEGOwego jest dopuszczalne a coś nie - to nigdy nie będzie zgody i zawsze będą kłótnie bo jeden chromuje a inny używa Buwizza a jeszcze inny buduje tylko z oryginalnego LEGO więc albo zostawiamy wszystko po staremu i ucinamy temat albo budujemy TYLKO i WYŁĄCZNIE z LEGO i wszyscy maja równe szanse. Zatem zastanówcie się wszyscy co robimy bo w przeciwnym wypadku za chwilę wybuchnie tu afera - czuję to niestety w kościach.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#52 Post autor: Żbik »

dirtzone pisze:Już nie wspominając o bardzo nielogicznej zasadzie dozwolonych technik malowania.
Zasada jest logiczna. Chodzi o to, że chromy są elementem ozdobnym, czyli nie decydują o "być albo nie być" MOCa. Inaczej elementy podstawowe (felgi, płytki czy bricki), bez których nie da się zbudować MOCa w zamierzonym kolorze.
dirtzone pisze:Albo jest dozwolone każde oszustwo albo żadne.
Rozwiązania zerojedynkowe, jak to w życiu bywa, wcale nie są najlepsze, bo wylewasz dziecko z kąpielą.
pit pisze:No właśnie, więc po co pisać tak szczegółowy regulamin. Będzie to tylko wymuszało konieczność częstszych zmian.
Na pewno będzie potrzebna interpretacja zasad, ale od tego nie uciekniemy.

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#53 Post autor: Stelario »

Żbik pisze:
dirtzone pisze:Już nie wspominając o bardzo nielogicznej zasadzie dozwolonych technik malowania.
Zasada jest logiczna. Chodzi o to, że chromy są elementem ozdobnym, czyli nie decydują o "być albo nie być" MOCa. Inaczej elementy podstawowe (felgi, płytki czy bricki), bez których nie da się zbudować MOCa w zamierzonym kolorze.
Brickarmsy to też elementy ozdobne bo czy założę czapkę czołgisty czy narciarza to minifig nie będzie miał gołej głowy.

Zalepianie dziur w brickach naklejkami ma zdecydowanie większy wpływ na odbiór moca niż elementy minifigów.
Ostatnio zmieniony 2020-07-11, 10:21 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#54 Post autor: Tranzystor »

Żbik pisze:
--pg-- pisze:* Śmieciarka VOLVO FM340 Żbika, czyli MOC grudnia 2014: praca zawiera ołowiane pręty jako obciążenie i dzięki temu jedna z funkcji śmieciarki działa poprawnie - tak przy okazji zdjęcie z obciążeniem i bez obciążenia wygląda dokładnie tak samo, ale jakość MOC-a jest inna, bo mamy o jedną funkcję mniej;
To nie tak. Pręty ołowiane użyte były dla obniżenia kosztów przy tym samym działaniu modelu - można było użyć ołowianych klocków balastowych LEGO:

Obrazek

ale wówczas musiałbym wydać kolejne 150 PLN. Podszedłem do tego tak samo jak do zamienników węży pneumatycznych - nie wpływają one ani na estetyczną, ani na funkcjonalną stronę MOCa, a jedynie mają na celu obniżyć jego koszt.
Lol, Żbik, po raz kolejny zadziwiają mnie twoje interpretacje tak, żeby działały na twoją korzyść. W tym regulaminie nie ma nic co dopuszczałoby elementy ołowiane, za to są wprost zabronione:
elementy drukowane 3D, metalowe, cięte/piłowane
Tak samo nie ma nic co usprawiedliwiało by je z powodu wydania kolejnych 150 zł, ani rozróżniania na to czy wpływają na estetyczną/funkcjonalną stronę. Sbrick/Buwizz są dopuszczalne chociaż wpływają na stronę funkcjonalną. Chromowanie natryskowe wpływa na stronę estetyczną i jest dozwolone, chociaż malowanie farbą już jest zabronione.

Mój model który wygrał MOC grudnia 2017 miał ołowiany balast, drukowane 3D krążki linowe, nieoryginalne sznurki i smar teflonowy, ale pewnie dałoby się też jakoś zinterpretować ten regulamin żeby go dopuścić.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#55 Post autor: SERVATOR »

Moim zdaniem cała ta zmiana jest niepotrzebnym zamieszaniem.
Komu przeszkadzały dotychczasowe zapisy? Nie były idealne ale przy zdroworozsądkowym podejściu autorów MOCów i oceniających je forumowiczów był to sensowny kompromis.

Awatar użytkownika
Bunia
VIP
Posty: 162
Rejestracja: 2016-03-12, 17:46
Lokalizacja: Warszawa / Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#56 Post autor: Bunia »

Moje zdanie pewnie każdy tu obecny zna. Do prezentacji pojazdu (tramwajów, pociągów) z wielkim bólem ale zgodzę się. Ale jeżeli chodzi o użycie ich jako element makiety jestem na nie.

Według mnie to wygląda tak :
Obecnie dopuścimy tory dla bezpieczeństwa, naturalniejszego wchodzenia w łuk itp
Niedługo zaprojektuje, ktoś inny element bo takowego brakuje i (na przykład) dach będzie sie lepiej trzymał, będą mniejsze szpary, naturalniej będzie wyglądało i będzie ta osoba walczyła o dopuszczenie tego elementu bo przecież tory drukowane możemy używać.
Albo nic nie dopuszczamy albo wszystko.
Bądźmy konsekwentni.
Ostatnio zmieniony 2020-07-08, 17:22 przez Bunia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#57 Post autor: dirtzone »

Mam dosyć prosty pomysł, co można a co nie, żeby pogodzić wszystkich.

Dopuszczalne może być wszystko co jest dodatkiem do istniejących klocków LEGO, ale nie jest jego oczywistą podróbą. Dodatkami, które wypełniają braki w lego są właśnie wszelkiego rodzaju elementy elektryczne jak jakieś buwizzy, ledy i nie wiem co tam jeszcze jest takiego. Dalej tory i różne castomowe części jak brickarmsy czy opony.
Przez podróby rozumiem klocki takich firm jak Cobi, Megablocks, lele, sluban, lepin, bozhi jlb, lari, bela, lebq i wiele innych tym podobnie niezrozumiałych nazw.

Zamienników wężyków pneumatycznych myślę, że nie ma co zabraniać bo zapewne nie każdy się przyzna, że to zrobił :P
Elementy drukowane chyba odpadają, bo np taki wydrukowany nieurywający się kardan to jest w technicu być albo nie być.
Co do naklejek i nadruków to tylko takie, które są napisami, logotypami czy jakimiś grafikami, które nie imitują kształtów modelu jak np lampy w pojazdach czy jakieś krzywizny.
Żbik pisze:dirtzone napisał/a:
Już nie wspominając o bardzo nielogicznej zasadzie dozwolonych technik malowania.
Zasada jest logiczna. Chodzi o to, że chromy są elementem ozdobnym, czyli nie decydują o "być albo nie być" MOCa. Inaczej elementy podstawowe (felgi, płytki czy bricki), bez których nie da się zbudować MOCa w zamierzonym kolorze.
Tutaj się nie zgodzę bo chromy bardzo mocno ożywiają modele i diametralnie zmieniają jego wygląd.
Przykład:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Co do reszty to sam nie wiem.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#58 Post autor: M_longer »

dirtzone pisze:Co do reszty to sam nie wiem.
Rycerz jest 100% LEGO.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#59 Post autor: Szygalew »

W ogóle odnoszę wrażenie, że nie jest najistotniejsze to, jak Administracja patrzy na to, czy tamto. Czynnikiem sprawczym nowych zasad jest to, o co Administracja została poproszona przez TLG. Jakieś słupki pokazują może firmie co jej szkodzi bardziej, a co mniej.. I mimo wielu całkiem fajnych i logicznych argumentów, które do tej pory zostały wysunięte przez Was wszystkich nie da się pewnych rzeczy przeskoczyć i tyle.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#60 Post autor: Żbik »

Tranzystor pisze:Lol, Żbik, po raz kolejny zadziwiają mnie twoje interpretacje tak, żeby działały na twoją korzyść. W tym regulaminie nie ma nic co dopuszczałoby elementy ołowiane, za to są wprost zabronione:
Cytat:
elementy drukowane 3D, metalowe, cięte/piłowane
Słabo czytasz. Elementy metalowe, to zamienniki klocków, które wzmacniają ich wytrzymałość: na przykład ośki, zębatki itd.

Wiadomo, że zmiany nie zadziałają wstecz, więc nie można ich odnosić do tego co było. Ja nie muszę naginać regulaminu do siebie, bo buduję niemal w 100% legalnie. Gdybym sam miał decydować, to lista wykluczeń byłaby o wiele dłuższa :) Ale nie jestem talibem, dlatego myślimy nad kompromisem.

O kwestiach wątpliwych grono ADM będzie debatować i wyda werdykt z uzasadnieniem.

Prześpimy się z pomysłem i ruszamy.

ODPOWIEDZ