[MOC] Burda w tawernie "Pod Błękitną Ostrygą"

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

[MOC] Burda w tawernie "Pod Błękitną Ostrygą"

#1 Post autor: BHs »

Obrazek

Zaprezentowany budynek do miasteczka był kiedyś ratuszem, perłą zabudowy całych Karaibów. Niestety podczas ostatniego pirackiego rajdu, jako najbardziej okazała ówcześnie budowla, ratusz stał się mocnym punktem zainteresowania artylerzystów... ale wieża zegarowa poszatkowana armatnimi kulami i odłamkami, nadal jeszcze stoi i góruje nad miasteczkiem.

Obrazek

Po opuszczeniu budynku przez władze, nowi lokatorzy przemienili go na lokalny punkt rozrywki : tawernę "Pod Błękitną Ostrygą". Rozrywki pod pełnym tego słowa znaczeniu ;).

Obrazek

Komendant straży miejskiej dostał cynk o zakłócaniu spokoju, zatem do tawerny udał się wzmocniony patrol. Na miejscu okazało się jednak, że nie będzie to dobry dzień dla Redcoatów...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zwłaszcza, że do walki przybywają pirackie posiłki...

Obrazek

...piracki czołg (dla ubogich)...

Obrazek

...i małpiaci komandosi z banana... granatami.

Obrazek

Zdziwienie kapitana staży jak jego wypacynkowani podopieczni dostają bęcki – bezcenne...

Obrazek

Wewnątrz trwa rwetes – czy poszło o damę serca, fragment mapy skarbu, garść monet... tego nie wiem.

Obrazek

Każdy z każdym, leją się i tyle...

Obrazek

...przy pełnej akceptacji obecnej właścicielki madame Krwawej Mary.

Obrazek

Niektórzy preferują odpoczynek w nieco dziwnych miejscach...

Obrazek

...inni żwawe przygrywki.
Aż prosi się o więcej instrumentów w ofercie Lego (ok, są customowe zamienniki i druk 3D, ale...), niemniej trzecia wersja skrzypiec daje radę. Przynajmniej nie rozpada się od powiewu powietrza.

Obrazek

Jeszcze inni po prostu przyszli wypić. W spokoju.

Obrazek

...choć może to skończyć się i tak...
UWAGA!! Ta praca nie ani autor nie popiera pijaństwa. To tylko piraci. Przewijaj dalej...

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na piętrze trwa pojedynek o wszystko – kryjówka na stare lata Kapitana Czerwonobrodego została właśnie odkryta! Mimo bycia już na emeryturze, Kapitan nadal jest jednak sprawnych szermierzem i coś czuję, że ten pojedynek może być epicki!

Obrazek

I akurat wtedy, kiedy małpa podkradła mu list kaperski od króla!
(Tekst wyszedł niewyraźny, niemniej w brzmieniu:
„List łaski, na rzecz pirata Czerwonobrodego, za wierną służbę Królowi i Ojczyźnie, nikt tego i tak nie przeczyta, bla, bla, bla, podpisano, Król.”)

Praca okraszona jest customowymi naklejkami – listy gończe, mapy, szyldy, tarcze zegara.
Miały być jeszcze torsy, ale w miarę postępu prac uznałem, że tym razem dobór właściwych torsów jest wystarczająco szeroki aby zapełnić budynek unikatowymi figurkami.
A propo naklejek – może wezmę arkusz z nadmiarami plakatów „Wanted dead or alive”, to się „rozwiesi” na innych budowlach miasteczka.

Zdecydowałem się na budynek „otwarty”, aby pokazać także wnętrze, gdzie jak na prawdziwą tawernę, dużo się „dzieje”.

Drewniana przybudówka na froncie otwiera się i odchyla na bok aby ukazać wnętrz, tyle że jej zawartość raczej trafi do sekcji 18+. Wiadomo, przybytek rozrywki wszelakiej. Z zewnątrz na szczęście niewiele widać.

Obrazek

Tym razem nie szalałem z dachami – prosty dach beczułkowy, o tyle jest ciekawy, że na stałe nie jest przymocowany. Po zdjęciu czterech krańcowych kolumn dachówek i ściany z drugiej strony, połać dachowa wysuwa się. Zachowując mniej więcej kąt 45u stopni, umożliwiło to wpuszczenie dachu w wieżę, gdzie jest rząd slope'ów i inverted slope;ów 2x2.

ObrazekObrazek

Pod dachem zostało dość przestrzeni na poddasze magazynowe. Z nieproszonym gościem jak widać.

---------- ~@~ ----------

Budynek mierzy 75cm wysokości. Waga całości (w wersji z bateriami) to prawie 6 kilo, jeśli wierzyć wadze łazienkowej (ważyłem sam budynek i z sobą, tu nasuwa się refleksja, że chyba czas na jakąś dietę).
Dzieli się na dwie części – parter z podstawą oraz piętro z wieżą zegarową. Linia podziału podyktowana jest oczywiście względami logistyki – wagą budowli i jej wysokością.
Mniejsze, zdejmowane moduły obejmują boczne elementy i palmy, ale o tym za chwilę.
Podbudowa na 5 bricków aż prosiła się o jakąś mechanizację. A zatem...
W środku budowli są dwa silniki pf M. Jeden ukryty jest w podstawie i obsługuje następujące funkcje:
dwa elementy przesuwne przed budynkiem (pojedynki na szable);
element obrotowy przed budynkiem (dziewczyna z dwoma rapierami);
element przesuwny w tawernie (kolejny pojedynek);
zapadnia w tawernie (pirat z pistoletem);
taśmociąg obracający grill z prosiakiem.
Na parterze dodatkowo jest oświetlenie 9v w trybie migania oraz stały czerwony lightbrick – kominek (uruchamiany wciśnięciem w odpowienim miejscu stosu beczułek z rumem).

Obrazek

Drugi silnik ukryty jest na piętrze – napędza on następujące elementy:
taśmociąg pionowy ze sceną pojedynku kapitana Czerwonobrodego z Oficerem (3 pary figurek w różnych pozach zapętlone);
mechanizm zegara (1) – z przeniesieniem napędu na wieżę zegarową, gdzie zblokowane 2 dyferencjały przenoszą napęd na cztery twarze zegara (niestety przy tej wielkości zabudowy dałem radę zrobić tylko jednowskazówkowe tarcze);
mechanizm zegara (2) – wahadło zostało zamienione na ruchomy żyrandol w tawernie, na którym buja się kolejny rozrywkowy pirat :).
mechanizm zegara (3) – na szczycie wieży jest chowający się kur. Chciałem tam zrobić coś na kształt karylionu, ale wtedy musiałbym dać elementy hmmm mniej koszerne.

Obrazek

Całość uzupełnia podwójne oświetlenie 9v świecące tym razem stałym światłem na piętrze, doświetlające od góry scenę pojedynku obu oficerów. Tutaj niestety feler polega na tym, że sterowany napięciem obwód, tak aby silnik pracował wolno, powoduje, że do lampek tego napięcia też dochodzi niewiele - tym samym świecą słabo.
Kabel zasilający między piętrami puszczony został... no właśnie ciekawe czy zgadniecie którędy :).
A ha – i oczywiście nie regulujcie zegarków względem zegara – pamiętajcie, co napisane było na początku – budynek mocno oberwał i nie liczyłbym na poprawne działanie mechanizmu. :P

ObrazekObrazek

Upchanie tylu ruszających się elementów miało niestety swoją cenę – dziura z tyłu budowli okazała się konieczna, aby uniknąć zawadzania mieczy walczących oficerów podczas ich przesuwu (zanim zaczęło to płynnie chodzić było ok. 25! konfliktów – nadal nie jest idealnie, ale całość na potrzeby sesji chodziła bez zacięcie pół godziny więc chyba sukces. Dlatego też w tym miejscu pozostały pewne estetyczne „kwiatki”, których nie udało się przebudować ani zakryć. No i czapki musiały iść nieco pod kątem w stosunku do twarzy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Całość zasilana jest z jednego battery boxa, który został ukryty z boku budowli, za skrzyniami i palmami. Z racji na konfigurację ustawienia mechanizmów i oświetlenia, całość należy załączyć tylko w jednej biegunowości, dlatego włącznikiem są... skrzynie i nie da się ustawić włącznika w złą stronę. Po odpięciu battbox gładko wychodzi i można zrobić szybką podmianę. Albo – zamontować zmodyfikowanego battboxa na napięcie stałe, do czego służy ta pionowa szczelina z boku planszy.

Obrazek

Na potrzeby sesji została zbudowana także obrotnica na silniku XL. Ta niestety nie zachowuje pełnej płynności pracy – czy to przez wielkość i wagę obiektu, czy moją nieznajomość tematu (budowałem pierwszy raz takie cudo). I tak, napiszę po raz kolejny – nie umiem w liftarmy, wolę technic bricki. W każdym bądź razie - to element rozwojowy, nad którym pewnie popracuję jeszcze...

A na koniec tradycyjny już mały konkurs :). Easter-eggs!
Tym razem w scenie zostało ukrytych dziewięć nawiązań do postaci lub scen z filmów, niekoniecznie pirackich. Niektóre są łatwe, oczywiste i na widoku. Niektóre skrywają się w zakamarkach MOCa.
Cytujac Mestariego z wątku z Asakusy :
„Jak już się wie gdzie to jest, to aż kole w oko, przedtem - nic...”
Uda Wam się je znaleźć? Jak zwykle odpowiedzi – na PW :)

A ha – i oczywiście szykuję film jak to działa. Ale to trochę mi zajmie, zatem proszę o cieprliwość.
Osoby, które będą w Sępólnie, mam nadzieję że zobaczą, o ile mechanizmy nie nawalą po transporcie.

Obrazek

Na razie muzyka gra!
Arrr i do dna!
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: Mestari »

miodzio :)
easter eggi widzę ze 4, a te skrzypce to wiolonczela!
Ostatnio zmieniony 2020-07-31, 18:25 przez Mestari, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

No pięknie jest. :)
Tak opisałeś te mechaniczne bajery, że teraz niemalże mam do Ciebie żal, że jeszcze nie mogę tego zobaczyć. Fiiiiiiilllllllllmmmmmm!!! Subito!

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#4 Post autor: romkoo »

Intryguj±ce, czekam na film :) Zapowiada siê tak jak opowiada³e¶. Mam nadziejê ¿e przetrwa transport do Sêpólna :)

DominikAjka
Posty: 22
Rejestracja: 2019-12-24, 00:05
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: DominikAjka »

Ja mam pytanie: skąd zamawiałeś naklejki?

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#6 Post autor: BHs »

DominikAjka pisze:Ja mam pytanie: skąd zamawiałeś naklejki?
Odpowiedź jest prosta - sam zrobiłem.
Pomysł --> program graficzny --> nadruk na naklejce --> ploter tnący --> naniesienie.

Edyta #1
Poniżej wycięty plik z kilkoma grafikami - w tym plakaty. Format A4, skalibrowane wprost do druku 1:1.
Obrazek


Co do filmu - to proszę o cierpliwość. Operator ze mnie marny, montażysta jeszcze gorszy, ale zaczynam zabawę w temacie. No i mam podkład muzyczny już zgromadzony :).

Edyta #2
Mam problem z materiałem źródłowym - program do montażu przyspiesza film tak ze 50% (tylko obraz, dźwięk idzie normalnie), a próba kompensacji tego w programie dała lipne rezultaty :(.
Będę musiał nakręcić materiał od nowa, ale z innymi nastawami aparatu...

Na czas oczekiwania dwa zdjęcia WIP - generalnie ściany budynku pierwotnie były budowane w ten sposób:
Obrazek

Nie byłem jednak z nich zadowolony. Za dużo dark red, zrobiła się sieczka kolorystyczna, raziły mnie też cegły wystające poza tynk, kiedy powinny być wewnątrz, widoczne przez jego ubytki.
Zatem po skończeniu parteru, piętro zostało zbudowane inną techniką, bardziej klocko- i czaso żerną, ale myślę, że z ciekawszym efektem.

Obrazek

Porównanie obu części po złożeniu. Oczywiście góra nie była jeszcze zrobiona, zwłaszcza trzon wieży zegarowej.
Dół poszedł do przeróbki, na szczęście był tak skonstruowany, że udało się po zdjęciu kilku łączników rozebrać same ściany. Zmiana przyniosła także plusy estetyczne, umożliwiła m.in. poprawienie okien i wprawienie w nie witraży z elementów trans-color.
Ostatnio zmieniony 2020-07-30, 07:25 przez BHs, łącznie zmieniany 2 razy.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: lechkulina »

Bartku moim zdaniem wyszło super! Miałeś świetne pomysły szczególnie z żyrandolem, dachówką na wieży, belkami konstrukcyjnymi widocznymi za dziurami w murze, cegłami widocznymi pod pęknięciami tynku (na pewno podobną rzecz będę chciał zaimplementować w jednym z moich następnych projektów - dodaje to sporego realizmu), drewniane krokwie podtrzymujące dach, czy akordeon (kto by pomyślał, że kilka płytek 1x2 zrobi taki efekt). To tak na szybko mi wpadło w oko i szczególnie mi się podoba, choć pewnie im dłużej będę przeglądał zdjęcia tym jeszcze kilka fajnych rzeczy mi wpadnie :)

Bajka i tyle,

Pozdrawiam

lech

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Budowla jest pryma sort, co tu kryć. Z całości najbardziej mi się podoba, że zacząłeś używać prawidłowych klocków i mówię tu o technicowym szkielecie :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#9 Post autor: BHs »

eric trax pisze:Z całości najbardziej mi się podoba, że zacząłeś używać prawidłowych klocków i mówię tu o technicowym szkielecie :D
Ehhh, ale nadal to są bricki, nie liftarmy. Przynajmniej w budowli, bo obrotnica to inna kwestia. Chciałbym załapać więcej tej wiedzy. Może kiedyś :).
Ad filmu - wygląda na to, że już wiem co było nie tak z materiałem i dzisiejsze próbki dało radę obrobić w programie. Jutro postaram się zrobić nowe filmiki.
+ dzięki wsparciu Liwnika dorobiłem się porządniejszego i większego tła :).
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szygalew »

Chciałbym tylko odnotować merytoryczne - Super!

Akordeon i lampa mi się baaardzo podobają, w zasadzie podpisuję się pod słowami Lecha również co do reszty.

I się rusza!

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#11 Post autor: Ciamek »

Arrr! Gdzie ten film?
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#12 Post autor: BHs »

Ciamek pisze:Arrr! Gdzie ten film?
Arrrr! Robi się!
Dziś skręciłem kilka klipów póki światło słoneczne pozwoliło. Ewentualne dokrętki jutro po pracy, a streszczać się muszę, bo w niedzielę aparat jedzie nad morze.
W niedzielę powinienem skończyć montaż. Cierpliwości kamraci, cierpliwości.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#13 Post autor: BHs »


Wyszło mi prawie 11 minut... Jest kilka dłużyzn, ze względu na charakter pracy mechanizmów, ale hej - jest też ładna muzyka podpięta :).
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Greg
VIP
Posty: 199
Rejestracja: 2010-01-21, 13:19
Lokalizacja: Poznań

#14 Post autor: Greg »

Przypomina to nieco bardziej taniec niż bijatykę, ale i tak jest super :)

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

#15 Post autor: Jaskier »

BHs, musimy pogadać o tym drukowaniu naklejek, bo by mi się przydało kilka do modeli z WH40k, a jestem totalnie zielony w temacie wykonywania takich customowych nadruków.
Może przy okazji wystawy u Ciebie w grudniu?

A co do pracy, to bardzo podoba mi się, jak to jest żywe. Scenki tak kipią energią, że aż szkoda, że są tak upchane i czasem pozasłaniane przez ściany/sufity/podłogi. Tu by się przydała cała galeria miniaturek wyjętych z tych wnętrz.

ODPOWIEDZ