Makieta Lego Trains 12V - zagibricks

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

Makieta Lego Trains 12V - zagibricks

#1 Post autor: zagibricks »

Kolejki 12V to było na początku lat 90-tych coś o czym tylko można było pomarzyć oglądając katalogi. Początek lat 80-tych w Polsce to zdecydowanie nie był czas na zabawę i dopiero pod koniec można było niektóre sety dorwać w Pewexie.

Odświeżony i bardzo obszerny wypust serii Trains w 1980 czyli tzw. "szara era" to był prawdziwy przełom. Modele dużo bardziej realistyczne niż te z lat 70-tych i w bardzo modelarskim stylu niczym kolejki Piko z makiet H0. Na rynku w tym temacie był wtedy jeszcze jeden ciekawy konkurent - firma Playmobil, która również miała swoją serię kolejek.
System 12V jest do tej pory zdecydowanie najbardziej zaawansowanym jeśli chodzi o pociągi Lego w historii. Elektryczne zwrotnice, szlabany, rozdzielacz wagonów, sygnalizacja świetlna, latarnie, oświetlenie budynków - bardzo dużo możliwości.

https://www.youtube.com/watch?v=g6FvW1biy8A

Niecały miesiąc temu zainteresowałem się tymi zestawami, bo to jedna z niewielu serii Lego, z którą nigdy nie miałem styczności (poza jednym zestawem 7722 - to był w ogóle mój pierwszy zestaw Lego i chyba tata kupił go bardziej dla siebie niż dla mnie).
Moim celem jest zdobycie wszystkich zestawów z serii (łącznie z 4,5V) i stworzenie makiety kolejowej, a progresem chciałbym podzielić się z Wami w tym temacie.

Zacząłem od razu z tzw. grubej rury, od bardzo unikatowej lokomotywy z węglarką 7750. Zestaw sprzedawany był tylko w Europie i to też nie wszędzie (we Włoszech, UK i Francji go nie było - prawdopodobnie był puszczony tylko na rynek niemiecki, duński, a także do Holandii i chyba też Belgii). Ogromne, czerwone koła to element ekskluzywny dla tego zestawu, a napędzający ją czerwony silnik (umieszczony w węglarce) występował tylko w jeszcze jednym zestawie.

Obrazek

Kolejną zdobyczą jest zestaw 7715 w stanie MISB, nowy. Kupiony pod koniec lat 80-tych na prezent, ale nigdy nie został wręczony. Jest to zestaw z kategorii push-along czyli bez zmotoryzowania. Można go zmotoryzować zarówno na 4.5V, jak i na 12V.
Dygresja: pudełka z tymi klapkami to było coś naprawdę pięknego.

Obrazek

Obrazek

Żeby odebrać kolejne zestawy do makiety przejechałem samochodem 600km - to jest już dość wysoki poziom ześwirowania. Jest tu flagowy pociąg pasażerski 7740 z 1980 roku oraz 2 wagony do niego, wypuszczone 3 lata później (o ile żywotność niektórych setów z tej serii była dość spora i były w sprzedaży często przez 5-6 lat, tak te wagony akurat dość szybko zostały wycofane). Czerwony wagon pocztowy (idealny do 7750), wagon z dźwigiem, kultowa lokomotywa 7760 (niebieskie okna oraz odważniki występowały tylko w niej) oraz najlepszy przejazd kolejowy w historii Lego - 7866 z elektrycznymi szlabanami i migającymi na czerwono lampkami.

Obrazek

Oprócz tego dokupiłem oczywiście sporo dodatków, tory, zwrotnice, dwa transformatory i na dzień dzisiejszy całość wygląda tak. Będzie jeszcze na pewno setki razy przebudowywana, przede wszystkim chciałbym żeby była większa. Docelowo ma być podzielona na 3 sekcje:
- las z jeziorem, taki chilloutowy klimacik, stacja przy lesie, piknik
- część przemysłowa w środku, stacje przeładunkowe itd
- część miejska z ulicami, aczkolwiek nie do końca przemawia do mnie seria Town z lat 80 - myślę jednak, że możę wrzucę kilka domków, remizę, komisariat, szpital, warsztat motocyklowy - wyjdzie w praniu

Obrazek

Nie za bardzo lubię połączenie MOCów z fabrycznymi setami, więc raczej nie będę silił się tu na własne konstrukcje, a moja inwencja twórcza skupi się raczej na ukształtowaniu terenu i rozplanowaniu całości, może jakiś tunel, most, wzniesienia - to wszystko się okaże, obecnie moje zasoby starych klocków są mocno ograniczone. Nie mam niestety za wiele baseplate'ów natomiast miałem odłożone ponad 150 drzew - to już jest jakiś start.

System nie jest pozbawiony wad, o wiele bardziej przyjazny, prostszy w obsłudze i o wiele bardziej dostępny jest zdecydowanie 9V.
Makieta 12V wymaga sporo pracy i uwagi, ale odpowiednio przygotowana może sprawić dużo frajdy.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: wielkamucha »

O 7715 i jego towarowym "bliźniaku" 7722 wielu z nas marzyło, przeglądając w tamtym czasie katalogi. Ba, kto miał taki katalog, już z tej racji był "kimś" na podwórku :)… Mam taki oryginalny katalog z 1992 i do tej pory zdjęcia tych zestawów, jak i cała makieta prezentowana na stronach katalogu, wyglądają wspaniale - obecne katalogi nie nawet im do pięt nie dorównują.

Fajnie to wygląda i bardzo spójnie. To była seria, której pociągi przypominały coś konkretnego - i przede wszystkim - były pomyślane pod figurasy, więc mega bawialne. Zgodzę się też z Tobą, że ten przejazd do tej pory jest najładniejszy - jakoś tak jego rozplanowanie, duża płyta bazowa i szlabany (akurat zawsze widziałem ten bez mechanizacji) - to wszystko jest takie spójne. Niby niewiele, ale czuć ten specyficzny klimat, jaki dawały tamte zestawy. Taki legowy. :)

Jedna uwaga:
lokomotywy z węglarką 7750
- ta "węglarka" to tender. Węglarką nazywany jest zazwyczaj osobny wagon towarowy, przeznaczony do handlowego przewozu węgla i innych materiałów sypkich. Co prawda, sama lokomotywa to raczej tendrzak, więc ten tender to tak pasuje do niej jak kwiatek do kożucha, ale jednak... :)

bzzz-bzzz
Ostatnio zmieniony 2020-08-02, 19:07 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciamek »

Trans Europa Express...

Czekam na rozbudowę - uwielbiam retro klimaty lat 80-tych
Zdrufko, Ciamek

Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

#4 Post autor: Reglin »

Również z niecierpliwością będę śledził postępy.
Sam mam trochę zastawów z tych lat ale do makiety to bardzo długa droga.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#5 Post autor: zagibricks »

wielkamucha pisze:Fajnie to wygląda i bardzo spójnie. To była seria, której pociągi przypominały coś konkretnego - i przede wszystkim - były pomyślane pod figurasy, więc mega bawialne.
Tak, cała seria wygląda jakby była projektowana przez jedną osobę/zespół - ale kto stoi za całą szarą erą jest póki co dla mnie zagadką. Najbardziej promowanym logo linii kolejowych było DB - mimo, iż na arkuszach zawsze był szereg innych logotypów do wyboru. Może designerzy są z Niemiec? Zresztą wspomniany Trans Europe Express czyli inspiracja 7740 śmigał po DE.
Jeszcze słówko odnośnie naklejek - one są naprawdę pancerne. Obecne naklejki to zupełnie inna bajka.
Co do bawialności również się zgodzę - otwierane drzwi w wagonach były chyba później tylko w Metrolinerze.

Generalnie świetne jest to, że zestawy mają 40 lat, a wszystko działa. Żarówki się nie przepaliły, silniki które teoretycznie są nierozbieralne zapylają po torach - to był czas kiedy jeszcze robiło się porządne rzeczy. Podoba mi się też użycie odważników - dzięki dociążeniu, trzymając w ręku nawet takiego malucha jak 7760 ma się wrażenie, że to jest coś porządnego.

@Reglin gdybyś chciał uszczuplić swoją kolekcję to bardzo proszę o wiadomość. Poszukuję jeszcze wielu zestawów.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: wielkamucha »

Na mnie robi wrażenie jeszcze to, że przez cały ten czas - bez mała 40 (!) lat - zachowano ten sam standard rozstawu torów i promienia łuku. Dzięki temu, choć kilkukrotnie zmieniał się wygląd torów, profil szyny i sposób zasilania/sterowania, to wszystkie kolejne systemy mogą pojechać na obecnych torach i odwrotnie. Przykładem jest choćby ostatni, tegoroczny "Krokodyl" - w zestawie są ząbkowane szyny znane właśnie z systemu 12V/4,5V, a koła ma z RC.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#7 Post autor: zagibricks »

Wreszcie przyszła długo wyczekiwana paczka z Niemiec i mogę poczynić jakiś progres na makiecie.
7725 - dość rzadko spotykany, zwłaszcza w Polsce. Budżetowa wersja 7740 - krótkie wagony, tylko jedna figurka, brak stacji/platformy. Widać, że jest to egzemplarz z późniejszej fazy produkcji - można poznać po nowym typie odważników i szynie z wmontowanym na stałe kablem. Fajnie byłoby zmontować jeden konkretny pociąg z dwóch takich zestawów. Zamontowałem oświetlenie z zestawu 7861.

7722 - to był mój pierwszy zestaw Lego, dość prosty pociąg na baterie. Pudełko bardzo ładne, a sam zestaw będzie wymagał dokompletowania, ale najważniejsze elementy są.

7835 - trafiły mi się same przyciski więc będę chciał ten przejazd zmotoryzować za pomocą puszek i kabli od zwrotnic. Zastanawiam się też czy nie przerobić go na 2 linie torów - póki co przerobiłem go po prostu na 12v, bo fabrycznie dedykowany jest do 4.5v.

Do tego już trzeci transformator (tyle chyba wystarczy), nowszy typ oraz pudełka do zwrotnic.

Razem z zestawami przyszło jeszcze trochę BP, ale brakuje jeszcze sporo.

Obrazek[/url]

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: wielkamucha »

zagibricks, a jak z jakością tych zestawów? Chodzi mi o obecną kondycję, kolor, zużycie itp.
Po niektórych pudełkach mocno widać upływ czasu, ale ten 7722 wygląda bardzo dobrze, niemal jak nówka-sztuka.

Swoją drogą, popatrz: na pudełkach tych starych zestawów są tylko fotografie wyłącznie klocków z zestawu - żadnych dorobionych scenografii, ilustracji, grafik itp. A jednak więcej na nich "życia" i wyglądają bardziej "wdechowo", niż obecne, wręcz czasem przeładowane grafiką i kolorami.
Czy zestawy były fajniejsze, czy po prostu grafików/projektantów mieli lepszych?

P.S. Ja bym chciał, żeby teraz zrobili taki fajny przejazd do obecnej serii...
Ostatnio zmieniony 2020-08-26, 09:32 przez wielkamucha, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#9 Post autor: dmac »

Jako dzieciak patrzyłem na fotki pociągów w katalogu LEGO i myślałem: "Eeee, krowiaste takie, nie umywają się do mojej kolejki Piko" :). Ale im jestem starszy, tym więcej piękna widzę w tych w sumie prostych modelach. (I tym wyraźniej widzę, jakim szajsem była moja pierwsza lokomotywka Piko, z napędem przekazywanym gumką, a nie zębatkami :D .)
Nostalgia jest z każdym rokiem silniejsza.
I dlatego bardzo kibicuję Twojemu projektowi. Uzbieraj jak najprędzej stertę płyt bazowych i zrób piękny, urozmaicony teren dla tych uroczych, zabytkowych zestawów. Powodzenia!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#10 Post autor: zagibricks »

@wielkamucha O dziwo wiele zestawów, które udało mi się upolować jest w stanie perfect, jak nowe. Jakby dosłownie 40 lat temu ktoś je zbudował raz i schował do pudełka. Często z nienaruszonymi arkuszami.

Obrazek

Obrazek

Zdarzają się też oczywiście sety w gorszym stanie - elementy zniszczone wymieniam (oczywiście na te z epoki). Z tych co doszły: 7725 jest w ładnym stanie jeśli chodzi o klocki, ale brakuje jednej małej naklejki, inna jest w gorszym stanie i myślę, że wymienię dach, bo szary kolor jest nieco pożółkły.
7722 pudełko naprawdę bardzo ładne, zestaw również w ładnym stanie.
W przejeździe jeden znak i drzewko klejone, drzewko na wymianę miałem, znaku nie. Płytka bazowa też raczej do wymiany na ładniejszą.

@dmac Też miałem kiedyś kolejkę Piko, te dwunastki bardzo mi się z nią kojarzą, ale są oczywiście dużo większe i makieta gabarytowo robi wrażenie.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: wielkamucha »

Jak byłem mały, to się mocno "jarałem" 7722 i 7715, bo ich czarno-czerwone parowozy z oznaczeniami DB właśnie bardzo przypominały wyglądem parowozik z mojej kolejki (też Piko). W moich oczach to była ich dodatkowa "zaleta" :)

Nawiasem mówiąc, Piko to nazwa producenta, która w Polsce stała się synonimem kolejki w skali 1;87, czyli H0. Może przez to, że wschodnioniemiecki producent (Piko) był praktycznie jedynym wówczas dostępnym w PL? Obecnie w mojej kolekcji H0 dominuje głównie tabor produkcji austriackiego ROCO, dużo lepiej wykonany i bardziej realistyczny. Mam jeden tylko wagon Piko, całkiem niezły - "budy" zazwyczaj mają ładne, ale z podwoziem jest z reguły dużo gorzej. Trzeba jednak przyznać, że produkują dużo taboru w oryginalnych polskich malowaniach - może właśnie przez takie funkcjonowanie w świadomości zbiorowej Polaków... Sorki za ten OT.

Gratuluję Ci kolekcji. Zebrać "od nowa" wszystkie zestawy w dobrym/bardzo dobrym stanie, kiedy możesz "już" sobie na nie pozwolić, a "jeszcze" możesz się nimi cieszyć (bawić) - to wspaniała sprawa. Teraz jeszcze kilka co urokliwszych, niedużych zestawów "miejskich" w różnych punktach makiety i masz całe miasteczko.
Może nawet skusiłbyś się kiedyś zabrać to na którąś wystawę, choćby w Warszawie? Takie porównanie ze współczesnymi projektami byłoby fajną sprawą i z pewnością podobałoby się zwiedzającym.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#12 Post autor: zagibricks »

Co do wystawy - jasne, mimo że to fabryczne zestawy, to jednak dość rzadkie u nas i wręcz już muzealne okazy, więc może to być ciekawe. Docelowo makieta na mieć rozmiar 14 x 4,5 BP (32x32 study). Obecnie wygląda tak:

Obrazek

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#13 Post autor: stpman »

Fajnie się zapowiada, czuć klimat :)
Będę śledził dalszy postęp prac :)
Ride Your Way!

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#14 Post autor: Fuku »

Ma to fajny klimat, nie realistyczny jak makiety na wystawach, ale taki swojski, prosty i zabawkowy lecz estetyczny, nie wiem czemu kojarzący mi się z niemieckimi zabawkami

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#15 Post autor: zagibricks »

Aktualnie makieta przybrała taką formę i tak już chyba zostanie. Rozmiarowo 15x4,5 bp32x32.

Obrazek

@Fuku te zestawy były mocno nastawione na rynek niemiecki. Naklejka z logo niemieckich linii kolejowych DB jest eksponowana na pudełkach.
Klimat finalnie będzie dość specyficzny, paleta kolorów jest mocno ograniczona - żółty, czerwony, czarny, niebieski, trochę białego i szarego. Po prostu oldschool.

Pod koniec przyszłego tygodnia szykuje się spory update.

ODPOWIEDZ