42114 6x6 Volvo Articulated Hauler

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42114 6x6 Volvo Articulated Hauler

#1 Post autor: Sariel »



W skrócie (wybaczcie brak linków etc. ale znów nie spałem bo zestaw znów przysłali na ostanią chwilę):

Za:
- całkiem przyzwoity stosunek ceny do zawartości, w przeliczeniu na klocek wypada o włos za 42100 i oferuje o wiele więcej niż 42099 za tę samą cenę; dla osób które nie potrzebują aż 2 smart hubów jest to na tę chwilę najlepszy starter set Control+
- dużo przydatnych części, od masy żółtych paneli, poprzez 3 rodzaje silników, 6 dużych kół, 2 długie aktywatory, aż po 3 nowe mocne dyfry i części do skrzyni biegów
- bardzo dobrze działająca skrzynia biegów (prawdziwa, nie ściemniona jak w 42109) z trybem auto
- duży i szczegółowy zestaw
- w jeździe praktycznie nie do zatrzymania, nie utyka na byle przeszkodzie jak 42099, dosłownie nie udało mi się zmusić silnika napędowego żeby stanął. Jedynym ograniczeniem są tak naprawdę tylko otwarte dyfry, niski nos i dość słaby przegub; jak się podciągnie nos, to wozidło jest w stanie podjechać pod rampę nachyloną nawet o 36°!
- paka o dobrym kompromisie pomiędzy prędkością i siłą podnoszenia; nie trzeba czekać wieki i nawet kilogram ładunku podniesie bez większego problemu
- apka ma trochę fajnych bajerów jak dwa wygodne tryby sterowania, klakson (mój ulubiony ficzer) czy konfigurowalny wyświetlacz parametrów a nawet wirtualny "ładunek"

Przeciw:
- brak modelu B
- wczesna wersja aplikacji którą dostałem do testów ma potężne problemy ze skrętem; model się synchronizuje tak jak 42100, co trwa ponad minutę, a skręt działa wolno, z dużym opóźnieniem w stosunku do napędu (przy próbie skręcania po łuku wozidło pojedzie ładny kawałek prosto zanim skręt się obudzi), w dodatku mechanizm skrętu co i rusz traci "środek" i skręca w jedną stronę lepiej niż w drugą; wszystko to teoretycznie może rozwiązać aktualizacjia apki
- żadnego realnego zawieszenia, tylko gibanie się centralnego przegubu; widok tylnych kół nie będących nawet na najprostszym tandemie budzi żałość (BTW, prawdziwy A60H ma pełną zawieszkę)
- nowy silnik w niczym się nie różni od już dostępnych poza kształtem i wydaje się że to właśnie z uwagi na pasujący kształt zastosowano go tutaj zamiast C+ M czy L; w dodatku nie jest to naprawdę nowy silnik tylko przekolorowany Spike L
- używanie apki w porównaniu z najprostszym pilotem to nadal droga przez mękę, a konieczność regularnego sychronizowania modelu bo skręt się gubi w zestawie za takie pieniądze zakrawa na ponury żart
- prawdziwe Volvo A60H przypomina to tylko z daleka; być może dlatego LEGO oficjalnie nie nazywa tego zestawu A60H
- paka ma ogólnie ładny kształt i mnóstwo szczelin, dziurek i zakamarków w których utyka wszystko co próbujecie z niej wysypać; nawet idealnie okrągłe piłki znajdą miejsce żeby się zaklinować, a jak coś jest kanciaste to już w ogóle zapomnijcie (utknęła mi na maksymalnie podniesionej pace 300-gramowa kostka goudy)
- budowa jest trudna i najeżona okazjami do błędów bo w instrukcji co i rusz coś jest zasłonięte; mam wrażenie że tradycyjne papierowe instrukcje nie radzą sobie z modelem o takim poziomie komplikacji, za dużo w nich po prostu zgadywania gdzie co trzeba wetknąć
- dostęp do smart huba jest naprawdę kiepski a sam smart hub lubi odpadać od kabiny; faktycznie LEGO, zrobienie centralnego elementu do którego musi być dostęp od góry i spodu jednocześnie to był genialny pomysł

Podsumowując: jako zestaw części super, jako model do zabawy trąci biedą z uwagi na kulejące oprogramowanie. Bajer jakim jest automatyczna skrzynia, dobre właściwości jezdne (w porównaniu z 42099 Volvo jest naprawdę nie do zatrzymania) i sprytne rozplanowanie funkcji (4 funkcje z 3 silników) na chwilę obecną nie wynagradzają mordowania się ze skrętem i z ekranem dotykowym. Jak LEGO poprawi problem skrętu w aplikacji, a cena trochę spadnie, 42114 będzie naprawdę ciekawą pozycją, szczególnie jako podstawa pod MOCe z kategorii budowlanej.
Ostatnio zmieniony 2020-07-18, 09:55 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Widzę, że są jeszcze min. 3 elementy w nowym kolorze (żółtym ;) ), których nie ująłeś w swojej recenzji, a mianowicie panele

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#3 Post autor: adamski »

Pierwszy duży zestaw Technic chyba od czasów Arocsa którego kupno rozważam :) Dzięki za recencję, jak zwykle wszystko na najwyższym poziomie. No i miło oglądać recki w nowej szacie graficznej.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Sariel pisze: żadnego realnego zawieszenia, tylko gibanie się centralnego przegubu;
Ten przegub to jakiś żart, tam powinny być duże obrotnice, przy takiej masie modelu robienie przegubu na dwóch pinach jasnoszarych to potężny błąd konstrukcyjny.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

M_longer pisze:
Sariel pisze: żadnego realnego zawieszenia, tylko gibanie się centralnego przegubu;
Ten przegub to jakiś żart, tam powinny być duże obrotnice, przy takiej masie modelu robienie przegubu na dwóch pinach jasnoszarych to potężny błąd konstrukcyjny.
Trzeba przyznać rację. Bardzo mi się podoba ten zestaw ale martwi mnie ten skręt. Pewnie i tak go kupię bo już mam fajny pomysł na model B

Sama recenzja mi się bardzo podoba. Miłe odświeżenie tematu :)
Ostatnio zmieniony 2020-07-18, 11:49 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Może projektanci się obrazili że marudziliście na subtelną, nikogo nie rażącą obrotnicę w 42099 ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

A tutaj jeszcze test 42114 w terenie. Wiadomo że o poważnym off-roadzie nie ma mowy, ale muszę przyznać że kilka razy pozytywnie mnie zaskoczył:


Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#8 Post autor: Bricksley »

Jakby ktoś się zastanawiał jak to faktycznie z tym skalowaniem jest poniżej naniesione rzuty (zapożyczone z BS) modeluLlego na oryginał. Jak przymkniemy oko na te proporcje a spojrzymy jak po prostu na zestaw wozidła to wyglądam całkiem fajnie się prezentuje, szkoda tylko że to Technic i sam wygląd to za mało. Doceniam takie a nie inne wykorzystanie skrzyni aby de facto otrzymać sterowane jednocześnie i biegi i kiprowanie - naprawdę fajne pokazanie różnorodności funkcji. Niemniej akurat w tym modelu wolałbym w pełni odwzorowany system zawieszenia wozidła bo choć z mechanicznego punktu widzenia jest proste to niesamowicie efektywne, więc i dla dzieciaków byłby to efekt wow.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-08-01, 14:26 przez Bricksley, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Bricksley pisze:Jakby ktoś się zastanawiał jak to faktycznie z tym skalowaniem jest poniżej naniesione rzuty (zapożyczone z BS) modeluLlego na oryginał. Jak przymkniemy oko na te proporcje a spojrzymy jak po prostu na zestaw wozidła to wyglądam całkiem fajnie się prezentuje, szkoda tylko że to Technic i sam wygląd to za mało. Doceniam takie a nie inne wykorzystanie skrzyni aby de facto otrzymać sterowane jednocześnie i biegi i kiprowanie - naprawdę fajne pokazanie różnorodności funkcji. Niemniej akurat w tym modelu wolałbym w pełni odwzorowany system zawieszenia wozidła bo choć z mechanicznego punktu widzenia jest proste to niesamowicie efektywne, więc i dla dzieciaków byłby to efekt wow.
Bo to nie jest A60H.
Pewnie marketingowcom się nudziło i dali na naklejki największy model, bo będzie szpan.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#10 Post autor: eric trax »

Ciekawe jakby to wyglądało gdyby przyłożyć do bluprintu A40
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Dobra, po rozważeniu wszystkich za i przeciw, będę pisać recenzję tego zestawu.
To już 3 zestaw C+ do którego recenzji się przemierzam, obiecuję całkowicie bezstronne zjechanie tego zestawu z góry na dół ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze:... obiecuję całkowicie bezstronne zjechanie tego zestawu z góry na dół ;)
Tylko nie bądź zbyt surowy :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#13 Post autor: eric trax »

M_longer pisze: To już 3 zestaw C+ do którego recenzji się przemierzam, obiecuję całkowicie bezstronne zjechanie tego zestawu z góry na dół ;)
Nie ma co przeginać w drugą stronę. Swojego już zbudowałem i chwilę się pobawiłem zanim siądę do modelu B.

Moje zdanie na temat modelu jest takie, że Lego zaczyna padać ofiarą swojego niedołężnie zaprojektowanego systemu sterowania. Największym problemem tego zestawu jest to jaka koncepcja towarzyszyła mu przy tworzeniu. Jako, że trzeba było pokazać jak super jest ten system całość zbudowana jest tak aby pokazać ficzery silników. Fakt skrzynia jest super i działa równie dobrze. Choć nie ukrywam, że jest to dla mnie dziwne rozwiązanie aby szczędzić osobny silnik do podnoszenia.

I tak zamiast zbudować wozidło z prawdziwym zawieszeniem, zupełnie innym modułem sterowania na dużej obrotnicy. Wzięto silnik ze spika, który na dywanie praktycznie ciągle wyje bo nie potrafi się wycentrować a przegub na małej obrotnicy wygina się tak jakby miał się złamać.

Natomiast jest kilka rzeczy, które mi się podoba. Pierwszy to wygląd. Zadziwiające jak dobrze udało się wymodelować wygląd wozidła zwłaszcza dziub. Co prawda z A60h ma mało wspólnego ale jako model wygląda pięknie. Skrzynia jak pisałem działa super płynnie choć na trójce coś tam delikatnie rzęzi. Tak jak pisał sariel zestaw to idealna baza jeśli ktoś lubuje się w maszynach budowlanych. Fajny jest włącznik huba. Nie wiem z czego wynika problematyka z wymianą baterii, fakt nie jest komfortowa ale hub nie odłączył mi się ani razu od kabiny a i miejsca jest dość dużo.

Błędy w instrukcji to zupełnie osobna kwestia. Mam wrażenie, że lego zupełnie położyło kontrolę jakości wypuszczanych produktów. Dla mnie to zupełnie niedopuszczalne gdzie reklamuje się swoje produkty jako super jakościowe.

Podsumowując potencjał jaki prześwituje przez ilość wad jest widoczny ale używanie nowego systemu w modelach wychodzi firmie znacznie gorzej niż jego projektowanie. Szkoda bo z sensownym systemem sterowania ten model byłby ideałem.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#14 Post autor: adamski »

eric trax pisze: Choć nie ukrywam, że jest to dla mnie dziwne rozwiązanie aby szczędzić osobny silnik do podnoszenia.
Zapewne zestaw padł ofiarą tabelek w Excelu, ktoś policzył że zamiast zamówić w Chinach ileś tam tysięcy silniczków za kilka euro sztuka to lepiej dorzucić kilka zębatek za parę centów.
Ostatnio zmieniony 2020-08-09, 22:11 przez adamski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Skończyłem budować po miesiącu swojego 42114, porobiłem zdjęcia, będę powoli pisać recenzję.

A tutaj zajawka:

Obrazek

Nie kupować, nie tracić pieniędzy, kupcie sobie kamieniczkę. Tańsza, a i nie potrzebuje apki.

42114 to plastikowy jednorazowy model, z którym nie da się zrobić nic więcej niż zbudować model A, bo oficjalna aplikacja Control + nie pozwala na nic. O 42099, 42100 i 42109 mam podobne zdanie.

ODPOWIEDZ