[MOC] Oficjalnie: najwyższy na świecie żuraw z klocków LEGO

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

[MOC] Oficjalnie: najwyższy na świecie żuraw z klocków LEGO

#1 Post autor: Naturalbornuser »

Z klocków LEGO da się zbudować wszystko. Model dźwigu z klocków wysokością przekraczający 10 metrów nie powinien stanowić problemu. I jak się okazuje nie stanowi.
Zaczęło się już 5 lat wcześniej kiedy to powstał model dużego żurawia gąsienicowego, który do chwili obecnej jak wynika ze wzmianki na liście rekordów recordholders.org jest najwyższym żurawiem gąsienicowym na świecie.
Edit: recordholders.org uaktualnilo wlasnie statystyki i mój nowy dźwig jest aktualnie najwyższym skonstruowanym modelem dźwigu z LEGO:
http://www.recordholders.org/en/list/lego.html

Doświadczenie zebrane podczas budowy tamtego modelu zostało wykorzystane w czasie budowy kolejnego, większego i znacznie wyższego modelu dźwigu. Cel budowy tym razem znalazł się na wysokości minimum 10 metrów co w przypadku powodzenia uczyniłoby tę konstrukcję kolejnym prawdopodobnie najwyższym na świecie tego rodzaju modelem.

Budowa trwała z przerwami około dwóch lat z dużą ilością przeróbek po drodze zwłaszcza w obrębie nawijarek i konstrukcji ramienia głównego.
Żuraw jest wykonany w całości z klocków lego. Wyjątkiem jest linka i obciążenie w obrębie przeciwwag.

Usprawnienia, które trzeba było wprowadzić w porównaniu z poprzednium siedmiometrowym modelem to przede wszystkim zmniejszenie giętkości konstrukcji ramienia głównego, zwiększenie możliwości nawijarek unoszących sekcję dolną i górną i zwiększenie obciążenia w obrębie przeciwwag.

Do transportu dźwig został rozłożony na 13 elementów, niektóre ponad dwumetrowej długości:

Obrazek

Jeśli chodzi o przeciwwagi, obciążenie w porównaniu z poprzednim modelem zwiększyłem do 35kg.

Obrazek

Przeciwwagi znajdują się na podwoziu gąsienicowym, które umożliwia obrót modelu.
A tutaj nowa wzmocniona konstrukcja ramienia głównego, w czasie testów w ciasnych warunkach mieszkaniowych:

Obrazek

Obrazek

i już we właściwych polowych:

Obrazek


Sekcja dolna ramienia głównego posiada długość niecałe 5m co w połączeniu z wysokością zamontowania jej w dźwigu sprawia, że sama dolna sekcja osiąga wysokość ponad 5m.
Ciąg dalszy budowy objął montaż górnej sekcji ramienia o długości nieco powyżej 5m. Nawijarka prostująca ramię szczęśliwie poradziła sobie z obciążeniem i po kilku minutach podnoszenia można było zobaczyć efekt końcowy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Trochę danych technicznych:

Wysokość maksymalna głównego ramienia: 10m
Wysokość ramienia tylnego: 1.8m

Obciążenie w obrębie przeciwwag na podwoziu gąsienicowym: 35kg
Masa żurawia nie licząc przeciwwag: około 24kg

Napęd nawijarki podnoszącej ramię: 2x XL redukcja 24:1
Napęd nawijarki prostującej górną sekcję ramienia: 2x XL redukcja 24:1
Napęd nawijarki haka: 1x XL redukcja 5:1
Napęd platformy pod przeciwwagami: 2x XL redukcja 64:1




Ostatnio zmieniony 2020-09-28, 21:31 przez Naturalbornuser, łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#2 Post autor: BHs »

Pogratulować samozaparcia i dyscypliny :).
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#3 Post autor: Naturalbornuser »

BHs pisze:Pogratulować samozaparcia i dyscypliny :).
Właśnie z tym był problem, stąd tak długi czas budowy :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#4 Post autor: meler »

Kawał budowli, niesamowite, że udaje się to postawić! Gratulacje! Jaki jest mniej więcej udźwig żurawia?

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#5 Post autor: Naturalbornuser »

meler pisze:Jaki jest mniej więcej udźwig żurawia?
Przy konfiguracji maksymalnej czyli właśnie 10 metrów wątpię w jakikolwiek udźwig, a już na pewno nie byłbym skłonny go sprawdzać. Jeśli już to celowałbym bardziej w dołożenie jeszcze np metrowego kawałka konstrukcji u góry.
W warunkach domowych przy zredukowanej wysokości dźwigu do 2,5 metra podnosiłem z powodzeniem około 10kg.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: JK »

I pomyśleć, że mnie z domu żona wyrzuciła z powodu BrickHeadsów :-D

Gratuluję! Podziwiam! I jeszcze długo będę podziwiał analizując detale tej wspaniałej konstrukcji.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

O, widzę Tranzystor ma konkurencję :) Dobrze by było jakbyś pokazał jak żuraw sprawuje się w akcji, bo na razie to na filmie widziałem tylko dużo napisów i zdjęć :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#8 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze: Dobrze by było jakbyś pokazał jak żuraw sprawuje się w akcji, bo na razie to na filmie widziałem tylko dużo napisów i zdjęć :)
Przecież napisał, że udźwig jest zerowy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Tak, czytałem, że jest zerowy. Chodzi mi ogólnie jak działa :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Prawdopodobnie najwyższy na świecie żuraw z LEGO

#10 Post autor: dmac »

Obrazek


Z tego obrazka jasno wynika, że żuraw sięga powyżej pułapu chmur, więc jestem oficjalnie pod wrażeniem ;) .

A serio to gratuluję osiągnięcia.
Oraz witam w znanym i lubianym Klubie Tych, Co Zbudowali Coś Tak Wielkiego, Że Prawie Nigdy Nie Mają Okazji Obejrzeć Własnego Dzieła W Pełnej Krasie :D


P.S. Rozumiem, dlaczego nie chcesz testować udźwigu żurawia, ale fajnie byłoby zobaczyć na filmie, w jaki sposób stawiasz go do pionu - to samo w sobie musi być ciekawe.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: Prawdopodobnie najwyższy na świecie żuraw z LEGO

#11 Post autor: eric trax »

dmac pisze: P.S. Rozumiem, dlaczego nie chcesz testować udźwigu żurawia, ale fajnie byłoby zobaczyć na filmie, w jaki sposób stawiasz go do pionu - to samo w sobie musi być ciekawe.
Popieram :) Jestem również pod wrażeniem rozmachu z jakim postanowiłeś zbudować ten żuraw. Jak to się mówi go hard or go home :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

Re: Prawdopodobnie najwyższy na świecie żuraw z LEGO

#12 Post autor: Naturalbornuser »

dmac pisze:Z tego obrazka jasno wynika, że żuraw sięga powyżej pułapu chmur
Tak, można by było nim domy budować. Gdyby nie ten udźwig maksymalny :)
Jeśli chodzi o stawianie go do pionu dolna połowa ramienia była podnoszona za pomocą nawijarki do pewnego momentu, kiedy na czas montażu na niej górnej sekcji, na wszelki wypadek ustabilizowaliśmy całość:

Obrazek

Obrazek

Po zamontowaniu górnej sekcji, ramię zostało podniesione a potem wyprostowane za pomocą nawijarek, ale pewności nie ma czy byłoby to wykonalne od samego dołu ze zmontowanym już całym 10 metrowym ramieniem. Może tak, jednak nie chciałem ryzykować jakiegoś wypadku podczas składania gdyż zależało mi głównie na złożeniu modelu o tej docelowej wysokości.

Planuję nagrać filmy z działania dźwigu, też testy maksymalnego udźwigu ale już w warunkach domowych więc przy znacznie skróconej długości ramienia bo aktualnie model jest już spakowany i przewieziony spowrotem.
Sam też jestem ciekawy jakie obciążenie jest w stanie podnieść tego typu plastikowy model, samo ramię główne waży około 12kg więc przy skróceniu ramienia do np 2m to obciążenie powinno być z łatwością osiągalne.

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#13 Post autor: Atros »

Wow, robi wrażenie! Najfajniej byłoby zobaczyć na żywo ale filmik (nie pokaz zdjęć) też by pomógł lepiej go przyswoić.
Timelapse ze składania tego monstrum też byłby bardzo ciekawy.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#14 Post autor: OmenGda »

Nie mogę napisać tego, co powiedziałem na głos widząc to :))))
Więc tylko gratuluję :D
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#15 Post autor: Naturalbornuser »

OmenGda pisze:Nie mogę napisać tego, co powiedziałem na głos widząc to
To się docenia :)
Powstał filmik z działania dźwigu, na razie nie z rozkładania całej konstrukcji do maksymalnej wysokości bo w tym celu muszę znów zapakować całość do transportu ale m.in testy podnoszenia obciążeń:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0-9o0YwRr2o&t=219s[/youtube]

ODPOWIEDZ