[MOC] CASE 1455 XL + Bunning Lowlander 105 mk4

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] CASE 1455 XL + Bunning Lowlander 105 mk4

#1 Post autor: eric trax »

Kolejny miesiąc kolejny model :D Tym razem wracam do maszyn rolniczych. Starałem się odwzorować 150 konny ciągnik Case 1455 XL, oraz rozrzutnik obornika Bunning Lowlander 105 mk4.

Obrazek

Zaznaczam, że tym razem nie będę się rozpisywał. Dla porównania zdjęcia prawdziwych maszyn:

Obrazek

Obrazek

CASE 1455 XL

Ciągnik zbudowany na podwoziu, którego używałem w poprzednich. Po wielu testach i delikatnej modyfikacji okazało się bardzo niezawodne i pancerne. Do tego jest bardzo uniwersalne po pozwala zbudować większość ciągników w przedziale mocy 140 do 170km w skali 1:17. Mamy tutaj cztery funkcje czyli jazdę na silniku L, skręt serwem, wał odbioru mocy napędzany mediumem i układ zawieszenia również na mediumie. W przeciwieństwie do poprzednich, zamiast Sbricka model ma dwie wieżyczki IR. Część ludzi kupujących instrukcje pytało czy jest szansa zastąpić sbrick, więc wyszedłem naprzeciw oczekiwaniom.
Nie jest tak, że to model budowany bez żadnej przyjemności i odtwórczy. Cała zabawa zaczęła się z nadwoziem. W ciągnikach i ich wyglądzie największy efekt robi sama maska. Pomysł na nią pojawił się dość wcześnie jednak sprawiła ona trochę problemów. Właściwie to przetłoczenie, które znalazło się pod naklejką. Musiałem je mieć. Problem polegał na tym że w środku znajduje się silnik medium. Na szczęście z pomocą przyszły mi fenomenalne brackety 1x1. Kocham te elementy. Efekt końcowy uznaje za bardzo dobry, bo sama maska mogła by być modelem serii creator :D

Bunning Lowlander 105 mk4

Pierwszym problemem jaki napotkałem chcąc budować rozrzutnik był sam wybór maszyny. Wszystkie dzielą się na te na wysokiej i niskiej ramie. Jako, że chciałem użyć opony jodełkowe dla lepszego wyglądu musiałem oprzeć się na niskiej ramie. Następnie wybór po kolorze. Wszystkie rozrzutniki wyglądają bardzo podobnie. Czerwone odpadły (bo kolor ciągnika) i nie chciałem używać drogich kolorów, aby model nie był cenowym overkillem. Padło na niebieski Bunning model Lowlander. Bardzo fajny bo ma szczegółowe burty boczne, sporo detali i ciekawą kolorystykę. Niebieskie modele zawsze wyglądają super. W zasadzie model jest bardzo prosty. Jego mechanizmy ograniczają się do przesuwanej po podłodze taśmy i kręcących się wałów. Sprawa polegała na tym by całość zbudować w możliwie prosty i niezawodny sposób. Chcąc aby taśmy nie były luźne, dodałem mechanizm naciągania używający amortyzatora i działa to bardzo sprawnie. Całość wygląda dobrze i bardzo mi się podoba. Mechanizm stawia opory większe niż zakładałem na początku ale ciągnik sobie z tym bardzo dobrze radzi.

Instrukcje do znalezienia u Longera:
Selfy: https://sellfy.com/m1longer/
Rebrickable: https://rebrickable.com/users/M_longer/mocs/

Całość choć raczej prosta sprawiła mi dużo frajdy. Zwłaszcza rozrzutnik. Mało miejsca na mechanizmy sprawiło, że musiałem bardzo popracować nad całym układem aby możliwie jak najbardziej go ukryć. Teraz czas znów podnieść poprzeczkę ale póki co zapraszam do zapoznania się, ze zdjęciami i krótkim filmem prezentującym możliwości zestawu:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Dodam tylko od siebie, że bardzo mi się podoba jak na żywo pracują oba wirniki i taśma.

A wersja testowa wyglądała tak:
https://www.instagram.com/p/CGNgCTbpNy0/

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#3 Post autor: noniusz »

eric trax pisze:W przeciwieństwie do poprzednich, zamiast Sbricka model ma dwie wieżyczki IR. Część ludzi kupujących instrukcje pytało czy jest szansa zastąpić sbrick, więc wyszedłem naprzeciw oczekiwaniom.
Jest popyt - jest podaż, najważniejsze prawo rynku działa! :)

Model jak zwykle na najwyższym poziomie, wszystko działa jak należy, kolorystycznie też bardzo fajnie się zgrywa, tak jak napisałeś - niebieski to dobry wybór, bo modele w nim wyglądają po prostu super.

...a co do kolorów - wybierając ten konkretny model ciągnika i rozrzutnika tym razem udało Ci się uniknąć malowania felg :)

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: mw »

co tu dużo mówić, aż chciało by się zostać rolnikiem :) śliczny ten ciągnik, no i co muszę się znowu powtarzać ( bardzo lubię twój styl budowania ) - jest taki autentyczny !!

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Szygalew »

mw pisze:co tu dużo mówić, aż chciało by się zostać rolnikiem :)
No ale weź tym jedź na blokadę... :) Swoją drogą, byłaby to pewnie blokada najbardziej opisana w mediach!.. :)

Model jak zwykle bardzo brzydki i niefunkcjonalny. Każdy potrafi takie coś zbudować.. ;p ;p

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Czy ciągnik ma napęd na 4 koła czy tylko tylna oś napędowa? Przyzwyczaiłeś już nas do swoich MOCy na najwyższym poziomie, ale widzę mały szczególik a mianowicie kratownica tam gdzie są przednie światła u Ciebie jest prostopadła, natomiast w oryginale jest pod skosem ;) Myślę, że można by wykończyć np. tym slopem. Może kiedyś skusisz się na zbudowanie mniej współczesnego ciągnika, np. Lanz Bulldoga? :)

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-10-19, 22:14 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Czy ciągnik ma napęd na 4 koła czy tylko tylna oś napędowa?
Tylko tył, z przodu siedzi servo.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#8 Post autor: bart_ilo »

Kolejny świetny model!
W momencie kiedy widoczny jest Claas z obornikiem, myślałem, że będzie demonstracja rozrzucania :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#9 Post autor: SaperPL »

Wygląda świetnie. Szczerze powiedziawszy dopiero teraz zauważyłem że przegapiłem kilka twoich poprzednich traktorów.

Może nie do końca czuję skalę tego, ale jak ty w tym mieścisz baterię? Gdzie to jest wciśnięte?

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#10 Post autor: SAMOLOT »

Kolejna Świetna maszyna. Gratulacje. Przy okazji wyszedł temat który mnie męczy od dawna. Brak legowych elementów umożliwiających budowę śrub i podajników ślimakowych.
Ostatnio zmieniony 2020-10-22, 09:46 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:ale jak ty w tym mieścisz baterię? Gdzie to jest wciśnięte?
Przy prawym tylnym kole. We wszystkich trzech, bo to jest to samo podwozie.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Jellyeater »

Piękny jak zwykle. Jak prawdziwy!
Ostatnio zmieniony 2020-10-30, 06:14 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#13 Post autor: eric trax »

noniusz pisze: ...a co do kolorów - wybierając ten konkretny model ciągnika i rozrzutnika tym razem udało Ci się uniknąć malowania felg :)
Chodzę z tą szpilką już dwa tygodnie :D nowsze modele rozrzutnika są w malowaniu niebiesko srebrnym zamiast żółtego ale nie wygląda tak epicko :D

Szygalew pisze: Model jak zwykle bardzo brzydki i niefunkcjonalny. Każdy potrafi takie coś zbudować.. ;p ;p
Wszyscy budujemy na poziomie 6 latków więc nie ma się nad czym pochylać :D


Dziękuję wszystkim za opinie. W weekend czeka was więcej czytania :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: syzygy »

Jak zwykle perfekcyjny, kolory też bardzo korzystne. Jak zwykle u Ciebie mechanizmy ukryte, bardzo to lubię. Model dla osób niezorientowanych wygląda jak nie-lego ;)

ODPOWIEDZ