[MOC] Krone BigX 770 + EasyCollect 600-2/EasyFlow 300

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

[MOC] Krone BigX 770 + EasyCollect 600-2/EasyFlow 300

#1 Post autor: eric trax »

Kiedy w 2015 roku prezentowałem swoją pierwszą sieczkarnię Jaguar 900 nie miałem jeszcze konkretnej wizji, jak ma wyglądać moja przyszła kolekcja. Gdy już ustaliłem, że chcę budować w skali 1:17 model został rozebrany, a klocki posłużyły do zbudowania kombajnu Lexion 760. Pod koniec ubiegłego roku postanowiłem, że chciałbym mieć sieczkarnię na swojej półce. Wtedy uruchomiłem ankietę na swoim fejsie i zapytałem czy mam odbudować Jaguara czy zmierzyć się z Krone BigX 770 czyli jego bezpośrednim konkurentem. Po roku prac powstało to:

Obrazek


Model jest kopią prawdziwej maszyny o oznaczeniu X 770 czyli średniej wielkości sieczkarni, która przy zastosowaniu różnych przystawek może rozdrabniać kukurydzę lub trawę tworząc paszę dla bydła.


Obrazek

Mechanika

Sama sieczkarnia wyposażona jest w siedem silników: XL obsługuje jazdę z napędem na wszystkie koła, a servo steruje tylną osią, która nie posiada zawieszenia ze względu na ciaśniejsze błotniki i mniej miejsca w środku. Kolejne dwie Mki odpowiadają za kontrolowanie rury wylotowej. Następna Mka operuje switchem włączającym prąd dla silnika L umieszczonego w gardzieli, który napędza przystawki. Ostatni medium wraz z małymi siłownikami śrubowymi podnosi gardziel. Tutaj ciekawostka. Pierwszą przystawką jaką zbudowałem była EasyFlow, która jest lżejsza. Kiedy powstała druga przystawka okazało się, że jest cięższa a sprzęgła w siłownikach odmawiają współpracy. Dodałem więc duży amortyzator, który wspomaga podnoszenie. Takie rozwiązanie było stosowane w niektórych prawdziwych maszynach by odciążyć siłowniki hydrauliczne. Początkowo model sterowany był trzema odbiornikami IR. Po zbudowaniu dodatkowej przystawki zabrakło jednego kanału. Jednocześnie zrezygnowałem z wcześniejszych planów stworzenia instrukcji budowy do tego modelu. Przestałem więc narzucać sobie ograniczenia i zamontowałem trzy kostki Sbrick. Dzięki temu uzyskałem możliwość sterowania sieczkarni padem od PS4 oraz dodatkowe kanały na oświetlenie LED. Z tego typu świateł korzystałem po raz pierwszy i muszę przyznać, że daje znacznie większe możliwości oświetlenia modelu niż oryginalne światła lego. Aby zachować kompaktowość lamp roboczych musiałem nawiercić plate 1x1. Co prawda takie elementy z dziurką Lego ma w swojej ofercie, jednak nie w kolorze trans clear. Sbricki umożliwiają regulacje natężenia światła. Dla świateł drogowych jest mniejsze niż dla oświetlenia roboczego. Całość zasila duży BBox technic tak by uzyskać jak największą pojemność. Niestety nie udało się doprowadzić napędu do wałków w gardzieli. Problemem jest praktycznie zerowa ilość miejsca w środku gdyż wypełnia ją silnik L.

Wygląd

Jak zwykle starałem się oddać wygląd prawdziwej maszyny. Zanim zacząłem budowę powstał już podobny model w skali minifig i mogłem się przekonać, że zestawienie kolorów Tan i Green da zamierzony efekt. Sieczkarnia ma bardzo charakterystyczny i masywny tył. Udało mi się dość dobrze odwzorować pokrywy boczne i cały tył. Wszystko pod dziwnymi kątami składa się w jedną całość bez większych szpar. Problemem okazał się przedni panel ze światłami rozmieszczonymi dość dziwnie w oryginale. Tutaj użyłem naklejek z zestawu 75954 serii Harry Potter przyciętych na wymiar z otworami wykonanymi dziurkaczem. Reszta naklejek została wycięta przez mnie na ploterze co sprawia, że kolory łączą się bezpośrednio przy literach i nie ma efektu tła w kolorze klocka pod nim. Mam mały problem z dachem a konkretnie jego krągłościami. Niestety by lepiej oddać zaoblenie potrzebowałbym elementy, które w kolorze TAN nie występują.

Obrazek

EasyFlow 300

Początkowo sieczkarnia miała współpracować tylko z narzędziem EasyFlow 300, które zbiera skoszoną już wcześniej trawę by ją rozdrobnić. Sama konstrukcja jest dość prosta bo składa się z podbieracza i wałków zgarniających. Patent na jego wykonanie zaczerpnąłem z mojego poprzedniego modelu prasy kostkującej. Aby zmieścić wszystkie mechanizmy musiałem wydłużyć całość o dwa study przez co wydaje się bardziej masywna niż oryginał. Niestety do wykonania osłony nie nadawało się żadne rozwiązanie Lego, aby uzyskać satysfakcjonujący mnie efekt użyłem moskitiery. Aby wałki były stabilne przyciąłem axle do długości 19 stud. W teorii mogłyby to być cięte flexy jednak ich stabilność przy wyższych obrotach byłą wątpliwa a całość ma pracować bez awarii dwa dni wystawy.

EasyCollect 600-2

Wiedząc co mnie czeka podczas budowy początkowo chciałem sobie darować drugą przystawkę do kukurydzy. Mimo, iż wygląda znacznie bardziej epicko niż poprzednia to jej budowa jest bardziej skomplikowana. Jednak kiedy zrezygnowałem z tworzenia modelu pod instrukcję budowania zmieniłem zdanie. Sześciometrowa „kosa” do kukurydzy wydawała się odpowiednia. Występuje w dwóch konfiguracjach 600-2 składana jak u mnie oraz 600-3, gdzie boczne sekcje zakładają się jedna na drugą. Wiedząc, że taśmy zbierające będą grubsze niż oryginalne w tym wypadku złożona przystawka sięgała by ponad połowy kabiny i wyglądała nienaturalnie. Boczne sekcje składają się przy pomocy silników medium, po jednym na stronę. Niestety są widoczne. Początkowo chciałem umieścić je pod pokrywami sekcji bocznych jednak okazało się, że jest tam zbyt mało miejsca. Same taśmy pracują bardzo płynnie. Dodając po dwa dodatkowe naciągacze z rolkami udało się wyeliminować drgania podczas pracy praktycznie do zera. Wcześniej obserwując całość można było dostać epilepsji. Kolor jest nie przypadkowy. Chciałem zastosować czarne taśmy ze srebrnymi rogami jednak gubiły się w całości a te elementy powinny być wyeksponowane i wyróżniać się na tle całości. Przystawka posiada większość detali oryginału takich jak pałąki przytrzymujące łodygi kukurydzy i wszelkiego rodzaju elementy kierujące kukurydzę wprost do gardzieli sieczkarni. Ciekawym elementem są duże rogi zwierzaków, które pasują idealnie. Niestety musiałem je pomalować bo nie występują w kolorze tan.



Tak oto przedstawia się historia modelu, który budowałem z myślą o wystawie FanWeekend 2020 na której mieliśmy wraz z kolegami stworzyć rolniczą makietę lego technic. Mam nadzieję, że plany uda się ziścić za rok a sieczkarnia podoła 16 godzinnej pracy.

Na koniec zapraszam do obejrzenia zdjęć i klimatycznego filmu. Pierwszy raz robiłem wieloetapową korekcję kolorów i użyłem nowego sprzętu do kręcenia filmu. Mam nadzieję, że efekty widać. Chciałbym również podziękować wszystkim osobom, które podczas budowy wspierały mnie cennymi uwagami :D

Galeria:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ostatnio zmieniony 2020-11-06, 00:47 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Szygalew »

No to ja się wypowiem jako znawca technic. :) :

Piękny! Jak na sześciolatka, rzecz jasna... :) Ty to chyba już dawno narzucasz poziom wykonania takich rzeczy na świecie..

Wiesław ma bardzo fajny leżak. A może raczej miał.. :)

Film fajny. Miało się kojarzyć z Vaderem na początku?

A nadkoli nie chciałeś czarnych zamiast dbg? Wydają się trochę za blade, chyba.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

Szygalew pisze: Wiesław ma bardzo fajny leżak. A może raczej miał.. :)
Film fajny. Miało się kojarzyć z Vaderem na początku?
Takie skojarzenie nie przyszło mi na myśl ale coś w tym jest. Pan kukurydza i sieczkarnia to idealni antagoniści a Wiesław pojawiał się już wcześniej, więc tak to sobie wymyśliłem :D
Szygalew pisze: A nadkoli nie chciałeś czarnych zamiast dbg? Wydają się trochę za blade, chyba.
W oryginale są w kolorze czarnego matowego tworzywa. W nowych maszynach ma kolor pomiędzy czarnym a DBG jednak szybko blaknie dając DBG wiec takich użyłem. Dodatkowo nie chciałem wprowadzać czwartego koloru, z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się zestawienie trzech kolorów w modelu i tak staram się budować.

Dzięki za opinię!
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Piękne jak zwykle. Wspaniale oddałeś wszystkie funkcje. I to ostatnie upozowane zdjęcie przedstawiające zbiór. Kapitalne!
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#5 Post autor: dmac »

Bardzo piękny model.
Mam wrażenie, że z każdym kolejnym przybywa szczegółów; widać to zwłaszcza w osprzęcie: świetnie wyglądają kolce powtykane w ogniwa gąsienic i "gwint" zrobiony z elastycznej osi. O tym, że wszystko płynnie działa, nawet nie ma co wspominać ;) .
Brawo!

P.S. Niedługo będziesz musiał kupić sobie jakiś PGR, żeby ten cały park maszyn godnie zaprezentować (i wykorzystać ;) ).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

romkoo
Posty: 784
Rejestracja: 2016-11-12, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Romkoo

 

#6 Post autor: romkoo »

¦wietny model i ¶wietna prezentacja. Jestem pod wra¿eniem (jak zawsze z reszt±).

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: syzygy »

Model robi wielkie wrażenie, obłędne funkcje.. gdzie te wszystkie silniczki się mieszczą? ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

dmac pisze: P.S. Niedługo będziesz musiał kupić sobie jakiś PGR, żeby ten cały park maszyn godnie zaprezentować (i wykorzystać ;) ).
Dzięki! Niedawno przebudowałem swój warsztat klockowy i dałem dwa razy więcej półek. Już brakuje mi miejsca. Muszę pomyśleć żeby nagrać taki film zbierający wszystko coś na kształt kanałów z modelami RC.

syzygy pisze:Model robi wielkie wrażenie, obłędne funkcje.. gdzie te wszystkie silniczki się mieszczą? ;)
mniej więcej tutaj :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-11-01, 16:48 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: mw »

A żeś tera poziom podniósł :) tylko to działa też na twoją niekorzyść bo co teraz nam zaprezentujesz aby nas zaskoczyć ?????

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Jak zawsze model na najwyższym poziomie i z wieloma funkcjami, ale trochę przerażają mnie Twoje wpisy:
eric trax pisze:...Aby zachować kompaktowość lamp roboczych musiałem nawiercić plate 1x1...
(oj, będziesz się smażył w piekle za takie coś :D )
eric trax pisze:...Tutaj użyłem naklejek z zestawu 75954 serii Harry Potter przyciętych na wymiar z otworami wykonanymi dziurkaczem...
eric trax pisze:...Niestety musiałem je pomalować bo nie występują w kolorze tan...
, czyli co nie wygląda, to się doklei ;)
Tym bardziej, że sam niedawno oznajmiłeś nowy regulamin przedstawiania MOCy :D Ale to tylko takie moje małe spostrzeżenie, więc nie ma wpływu :) Rozbawił mnie troszkę film z sielankowym życiem Wiesława :)

Zdjęcie Wiesława z maczetami

Obrazek

skojarzyło mi się trochę ze studentem, który w Chinach stanął na przeciw kolumnie czołgów.

Wspomniałeś kilka razy, że będzie instrukcja, potem, ze jednak nie będzie, więc jak z tą instrukcją do tej maszyny. Będzie czy nie? :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

legosamigos pisze:czyli co nie wygląda, to się doklei ;)
Nie chciałbym zabrzmieć jak buc ale pewien poziom mocy wymaga takich rozwiązań. Mogłem użyć legowych rozwiązań ale czy by mnie to satysfakcjonowało w 100%?
legosamigos pisze:Tym bardziej, że sam niedawno oznajmiłeś nowy regulamin przedstawiania MOCy :D
Nie regulamin przedstawiania mocy, bo można publikować dowolne prace, a regulamin prac biorących udział w konkursie na MOC miesiąca. To jednak zasadnicza różnica. Ta praca jest chyba najlepszym dowodem na to, że nie pisałem go pod siebie :)

legosamigos pisze:Rozbawił mnie troszkę film z sielankowym życiem Wiesława :)
Taki był zamysł, kosztowało mnie to dwa razy tyle pracy co zwykle i cieszę się, że ktoś to docenił :)
legosamigos pisze: Wspomniałeś kilka razy, że będzie instrukcja, potem, ze jednak nie będzie, więc jak z tą instrukcją do tej maszyny. Będzie czy nie? :)
W głównej mierze chodzi o stopień skomplikowania modelu. Nawet doskonałe instrukcje Marka nie będą w stanie zaoszczędzić frustracji klientom przy składaniu tego potwora. Jeśli mam za coś brać pieniądze to chciałbym aby ludzie byli zadowoleni :) To jednak moja ocena. Na pewno chciałbym udostępnić darmowy plik stud.io "dla chętnych" wtedy, każdy zdeterminowany będzie mógł odtworzyć model. Najpierw jednak muszę znaleźć na to czas.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#12 Post autor: Biedrus »

Kapitalny model. Nie omieszkam pobawić się nim na kolejnej naszej wystawie :)

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#13 Post autor: SAMOLOT »

Kolejny Majstersztyk w Twoim wydaniu. Fajna kolorystyka mnóstwo funkcji. Fajnie było by kiedyś zbliżyć się do Twojego poziomu.
Ostatnio zmieniony 2020-11-09, 23:38 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ