Makieta Lego Trains 12V - zagibricks

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tomey
Posty: 528
Rejestracja: 2007-03-26, 22:04
Lokalizacja: Nysa / Wrocław
brickshelf: tomey

 

#31 Post autor: tomey »

Śledzę temat i trzymam kciuki!
37236809 nowe gadu:)

mkur
Posty: 36
Rejestracja: 2004-08-06, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#32 Post autor: mkur »

Gratulacje!

Fantastyczna kolekcja w mojej ulubionej epoce.

Pozdrawiam,

--mk

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#33 Post autor: Łogo »

Śledzę temat i gratuluję rozmachu. Ja też rozpoczynam swoją przygodę z 12V. Na razie moja kolekcja jest dużo skromniejsza ogranicza się do 7745 7735 i 7725 oraz kilku wagonów samodzielnych z systemu 4,5 V (wagon pocztowy, dźwigi itp). Jako, że to moja początki staram się niczego nie zepsuć (mimo ostrożności kilka podkładów już poszło na szrot:/) stąd pozwolę sobie zadać pytanie.

Widzę na fotkach, że masz podłączone 2 zasilacze. Czy każdy z nich obsługuje swoją pętlę?

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#34 Post autor: zagibricks »

Łogo pisze:Widzę na fotkach, że masz podłączone 2 zasilacze. Czy każdy z nich obsługuje swoją pętlę?
Tak, każdy obsługuje oddzielną pętlę. Z tego co gdzieś na zagranicznych forach wyczytałem optymalnie na jednym powinny jeździć 2 pociągi.
U mnie to jest spowodowane też rozmiarem makiety - łatwiej jest przeciągnąć kabelki od zwrotnic i latarni do zasilacza, który jest bliżej jednej strony niż gdyby miał być jeden na środku.
Zasilaczy mam w sumie 4 szt - gdybyś potrzebował dodatkowego daj znać.

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#35 Post autor: Łogo »

Wielkie dzięki za info. Zasilaczy mam zapas i się właśnie zastanawiałem czy pod jedną pętlę można podłączyć ich kilka. Na jednym zasilaczu przy 3 pociągach i jeszcze paru światełkach wyraźnie spadła mi prędkość jazdy składów. Przy 2 pociągach było ok.

Awatar użytkownika
zagibricks
Posty: 66
Rejestracja: 2020-04-07, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak

 

#36 Post autor: zagibricks »

Kilku transformatorów do jednej pętli nie podłączałem, ale z tego co wiem można podłączyć dwa równolegle do jednej i wtedy napięcie wyrówna się i pociągi nie powinny zwalniać. Przy połączeniu szeregowym napięcie by się sumowało. Tak mi się wydaje.

Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

#37 Post autor: Reglin »

Wiem, że przy 9V tak działa. Miałem dwa zasilania do jednego torowiska i sprawdzało się.

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#38 Post autor: Łogo »

Dzięki za informacje, w najbliższy weekend będę miał czas pobawić się zasilaczami. Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś kreator torowisk?

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#39 Post autor: JAREMA. »

Łogo pisze:Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś kreator torowisk?
Na stronie TRIXBRIX widziałem coś w tym temacie ale nie sprawdzałem działania, poniżej link

LINK
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 09:58 przez JAREMA., łącznie zmieniany 1 raz.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#40 Post autor: wielkamucha »

Kiedyś bawiłem się BlueTrack czy coś takiego... Taki nieduży programik do układania torowisk, przy okazji zliczał, ile i jakich torów potrzeba, płyt (łącznie z drogowymi) itp.
Minusem było chyba to, że nie jest już chyba rozwijany i jego baza elementów "zatrzymała się" na 9V. Ale przy 12/4,5V powinno być ok.

Jak wrócę wieczorem do domu, to sprawdzę dokładnie.

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#41 Post autor: Łogo »

Dzięki za podpowiedź, ściągnąłem, próbowałem, ale albo coś źle robię albo program już nie działa poprawnie. W zakładkach z elementami mam np tylko tory łuki.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#42 Post autor: wielkamucha »

Łogo pisze:Dzięki za podpowiedź, ściągnąłem, próbowałem, ale albo coś źle robię albo program już nie działa poprawnie. W zakładkach z elementami mam np tylko tory łuki.
Nie wiem, czy to akurat odnosiło się do mojego posta, czy kolegi, ale w międzyczasie sprawdziłem i faktycznie ten mój programik to BlueBrick 1.8.1.0. Otworzyłem go na wszelki wypadek, ma tory 9V, 4,5/12V - zarówno te szare, jak i stare niebieskie - oraz MonoRail. Są zarówno proste, łuki jak i zwrotnice. Działa.
W razie czego daj znać, to dam Ci ściągnąć ode mnie, jakby nigdzie tego nie było.

bzzz-bzzz

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#43 Post autor: Łogo »

wielkamucha pisze:W razie czego daj znać, to dam Ci ściągnąć ode mnie, jakby nigdzie tego nie było.
Byłbym bardzo wdzięczny za taką możliwość :) Podać maila czy idzie to jakoś przesłać po forum?

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#44 Post autor: meler »

Poniżej link gdzie można dociągnąć biblioteki dla BlueBrick. No i oczywiście ze strony TrixBrix o której pisał Jarema.

L-Gauge

.
Ostatnio zmieniony 2020-11-28, 11:23 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#45 Post autor: Łogo »

Bardzo dziękuję, wszystko działa o to właśnie mi chodziło:)

ODPOWIEDZ