[MOC] Liebherr LTM 1250-5.1 ze sterowaniem krabowym

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

[MOC] Liebherr LTM 1250-5.1 ze sterowaniem krabowym

#1 Post autor: Tranzystor »

Chciałbym zaprezentować swój najnowszy projekt, Liebherr LTM 1250-5.1. Niektórzy pewnie będą znudzeni bo kolejny raz prawie ten sam dźwig, ale może kogoś zainteresuje.

Obrazek
LEGO Liebherr LTM 1250-5.1 by Dawid Szmandra, on Flickr

Projekt zaczął się od nowego pomysłu na sterowanie skrętem, który wykorzystuje dwa serwa sterujące długą belką biegnącą wzdłuż podwozia. Skręt każdej osi jest z nią połączony i przesuwając ją równolegle wszystkie koła skręcają o ten sam kąt, przesuwając ją z przodu w lewo, a z tyłu prawo, koła będą skręcały analogicznie. Pozwala to na skręcanie poszczególnych osi o różne kąty przy sterowaniu normalnym i skręcanie o ten sam kąt przy sterowaniu krabowym. Jednocześnie jest bardzo proste w obsłudze, bo mamy tylko dwa serwa i zmieniając polaryzacja jednego z nich (przyciskiem na profilu SBricka) zmieniamy tryb skrętu między krabowym/normalnym. Sterując jednym serwem można też skręcać samym przodem, albo samym tyłem (w prawdziwych dźwigach są takie tryby skrętu). Nie wiem czy jasno to opisałem, ale mam nadzieję, że tak. 😀 Efekt najlepiej zobaczyć na filmie.

Cały skręt + napęd jest zrobiony z liftarmów jako osobny moduł dla łatwiejszej budowy i widać go tutaj:

Obrazek
LTM 1250-5.1 by Dawid Szmandra, on Flickr

Reszta modelu jest raczej standardowa. 7 silników, 4597 części, 3 sekcyjny wysięgnik z trzecią sekcją wysuwaną sznurkiem. Starałem się, żeby model był prosty w budowie, dlatego jest maksymalnie modułowy, z ograniczoną ilością nielegalnych technik i nieeleganckich połączeń. Myślę, że się to w miarę udało i model powinien być prostszy i przyjemniejszy w budowie niż LTM 1070.

Obrazek
LEGO Liebherr LTM 1250-5.1 by Dawid Szmandra, on Flickr

Kilka przykładowych stron z instrukcji:
Obrazek

Galeria: https://flic.kr/s/aHsmSgNcHk
Instrukcja: https://szmandracranes.e-junkie.com/
Instrukcja rebrickable: https://rebrickable.com/mocs/MOC-57421/ ... tm-1250-51

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uXDX4VyNqjQ[/youtube]

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: Mestari »

Wygląda świetnie, pracuje równie dobrze i do tego dobry film :) Gratki :)

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#3 Post autor: Atros »

Ale dopracowany! Pięknie wygląda a przy tym sprawnie działa - dobra robota.
Jedyna uwaga do podpór, szkoda, że nie można ich obniżyć tak, aby nie trzeba było używać podkładek.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: Liebherr LTM 1250-5.1 ze sterowaniem krabowym

#4 Post autor: dmac »

No nudy jak cholera ;) .
Ale dopóki Twoja nudna, wąska specjalizacja (w żółtych żurawiach) oznacza, że budujesz coraz fajniejsze modele, to ja nie mam zastrzeżeń. Wspaniale wygląda i świetnie działa ten Liebherr. Trzymam kciuki za masową sprzedaż instrukcji :) .
Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Atros pisze:Ale dopracowany! Pięknie wygląda a przy tym sprawnie działa - dobra robota.
.
Racja. Widać, że model budowany z głową i bardzo przemyślany. Po tym, że napędzana jest tylko jedna oś wnioskuję, że jednak strona wizualna i modułowość miała priorytet. Jak to się sprawdza przy poruszaniu modelu tylko dwoma kołami? Na filmie jeździ dość płynnie .

Dodam jeszcze, że rozpływam się nad jakością samego modelu, instrukcji i naklejek.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#6 Post autor: Tranzystor »

Atros pisze:Jedyna uwaga do podpór, szkoda, że nie można ich obniżyć tak, aby nie trzeba było używać podkładek.
Podpory obniża się przez dokładanie round plate 1x1, więc generalnie można.
eric trax pisze:Po tym, że napędzana jest tylko jedna oś wnioskuję, że jednak strona wizualna i modułowość miała priorytet. Jak to się sprawdza przy poruszaniu modelu tylko dwoma kołami? Na filmie jeździ dość płynnie .
Przy jeżdżeniu po płaskim 1 oś daje radę.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Jak go zobaczyłem na flickr to aż zamieniałem. Świetnie wygląda. I kapitalnie działa.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Zdecydowanie najładniejszy dźwig jaki widziałem.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Myślę, że instrukcja będzie schodzić jak świeże bułeczki. Szkoda tylko, że nie udało Ci się zmotoryzować podpór. Mimo to i tak fajnie wygląda. Brawo
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szygalew »

Sariel pisze:najładniejszy dźwig jaki widziałem.
Podpisuję się.

Zeszłoroczny był piękny. A ten jest o rok lepszy. Listopad powinien być Twój. :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#11 Post autor: SaperPL »

Świetny pomysł na sterowanie, pewnie kiedyś spróbuję odtworzyć w małej skali :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: Fuku »

Piękny model, naprawdę

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#13 Post autor: Biedrus »

Perfekcyjny model. Tyle :)

Ernest Dorsh
Posty: 2
Rejestracja: 2020-11-19, 12:13
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Ernest Dorsh »

Świetny dźwig :)

Mam pytanie - jakiego programu użyłeś do zaprojektowania modelu i wykonania instrukcji?

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: BONBINI »

To Twój najładniejszy i do tego zbudowany w sposób przemyślany żuraw. Zaczynam wierzyć, że w końcu ktoś buduje według skali jeśli chodzi o szerokość i nie pokazuje naleśnika ;-) 16 studów szerokości przy tej skali jest ideałem. Do kolekcji zatem brakuje LTM 1750 na 16 studów.
Rozumiem, że przy budowie miałeś do wyboru: pięknie odwzorowane podwójnie ale ręcznie wysuwane podpory (z dwóch przekroi) lub podpory napędzane, ale wysuwane jednym przekrojem i brzydsze.
Jak blokujesz maksymalny wysuw podpór z przekroju mniejszego w większy? Jest tam jakiś ogranicznik czy wysuwasz je ręcznie na czuja?
Tranzystor pisze:Projekt zaczął się od nowego pomysłu na sterowanie skrętem, który wykorzystuje dwa serwa sterujące długą belką biegnącą wzdłuż podwozia. Skręt każdej osi jest z nią połączony i przesuwając ją równolegle wszystkie koła skręcają o ten sam kąt, przesuwając ją z przodu w lewo, a z tyłu prawo, koła będą skręcały analogicznie. Pozwala to na skręcanie poszczególnych osi o różne kąty przy sterowaniu normalnym i skręcanie o ten sam kąt przy sterowaniu krabowym. Jednocześnie jest bardzo proste w obsłudze, bo mamy tylko dwa serwa i zmieniając polaryzacja jednego z nich (przyciskiem na profilu SBricka) zmieniamy tryb skrętu między krabowym/normalnym.
Nie bardzo rozumiem pracę i ruchy tej belki. Mógłbyś zrobić zdjęcie od spodu podwozia żeby rozjaśnić ten mechanizm czy będzie to objęte tajemnicą bez zdjęcia? ;-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ