[WIP] Skład piachu/tereny przemysłowe.

...gdzie widać jak MOC rodzi się w bólu :)

Moderatorzy: JAREMA., JAREMA.

Autor
Wiadomość
Sob3k
Posty: 2
Rejestracja: 2020-11-26, 12:34
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[WIP] Skład piachu/tereny przemysłowe.

#1 Post autor: Sob3k »

Cześć,
Witam się z Wami pierwszym wątkiem :)
Zgodnie z zapowiedzią z wątku powitalnego i sugestią forumowiczów, wrzucam pierwszy model.

Ogólnie w wątku przedstawię budowę pierwszej makietki z Lego, która z kolei będzie częścią większej całości. Będzie to skład materiałów sypkich. Być może nieco dziwna tematyka na budowlę z Lego ale:
jakkolwiek fabryczne zestawy Lego i np. modulary same w sobie są bardzo ładne wizualnie i atrakcyjne dla oczu, i z pewnością w końcu się skuszę choćby na księgarnię, to jednak mają zdecydowanie cukierkowo - hollywoodzką stylistkę, która jednak mi nie do końca odpowiada jako element większej makiety.
Nie pozostało nic innego, jak zbudować własny świat z klocków...

Pomysł narodził się w zasadzie po zakupie zestawu aktualnego ("zielonego") pociągu towarowego 60198, który trafił w me ręce jako naturalna kolej rzeczy, gdy powróciłem do hobby z dzieciństwa i zrealizowałem niespełnione wcześniej marzenie posiadania pociągu Lego :D
Ponieważ lubię klimaty industrialne, technikę, konstrukcje, urbexy itp., postanowiłem zbudować swoją makietkę Lego. Będzie to moja interpretacja polskiej rzeczywistości - (pod)miejskie tereny przemysłowe, które w wielu miastach ustępują obecnie deweloperce mieszkaniowej i biurowej, przez co obiekty takie niejednokrotnie egzystują obok siebie, co obserwowałem nie raz w Warszawie i Gdańsku, a co z pewnością znacie świetnie i ze swoich miast. Jakkolwiek docelowo powstaną być może i budynki mieszkalne, póki co, zaczynam od terenów wokół bocznic kolejowych.

W budowie nie mam zamiaru silić się na super realizm, i całość ma pozostać jednak w konwencji zabawkowo-klockowej, z nieco luźniejszym podejściem do kwestii skali (to ostatnie podyktowane jest w zasadzie przez charakter materiału budulcowego, czyli klocków i skali ludzików).

Postanowiłem zacząć od składu żwiru/piachu - pamiętam, że zwiedzając warszawskie Odolany, taki obiekt się tam znajdował w bezpośredniej bliskości bocznic kolejowych i jest dość charakterystyczny dla podmiejskich terenów przemysłowych.
Będzie zajmował powierzchnię prostokąta, na podstawie płyt: 2 x 32x32 i dwie 16x32. Mam zamiar zbudować całość w standardzie MILS, tak aby można było to rozkładać i wygodniej przechowywać.

Na początek zbudowałem kontenerek biurowy, jakich wiele można zobaczyć we wszelkich placach tego rodzaju, autokomisach, budowach itd.

Kontenerowe biuro jest wygodnie wyposażone: krzesło, farelka i ekspres do kawy dbają o komfort pracownika. Do wypełniania obowiązków służbowych służy komputer, drukarka do faktur i wskaźnik wagi samochodowej.
Obok znajduje się słup oświetleniowy z tymczasową podstawą (mającą symulować stary, betonowy fundament, obrośnięty trawą).
Oczywiście cały układ został skomponowany na potrzeby sesji foto, docelowe podłoże będzie wyglądało zgoła inaczej. Myślałem, że zabiorę się za nie w ten weekend, ale OCZYWIŚCIE brakuje jeszcze elementów, więc trzeba czekać na dostawę... Jak tylko dojadą paczki, siadam do budowania i będę raportował na bieżąco =]

Tym niemniej, zapraszam na fotki!
Uwagi i krytyka bardziej niż mile widziane, tym bardziej, że to mój pierwszy post "z zawartością" :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Krzysztof

Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

#2 Post autor: Reglin »

Zgrabny kontenerek. Posty a funkcjonalny.
Zapowiada się ciekawa makieta. Będę kibicował projektowi. Czekam na więcej :-)

Co do MILSa to nie jest to konieczne a wiem, że potrafi zabrać sporo klocków które można użyć inaczej.
Sob3k pisze:Myślałem, że zabiorę się za nie w ten weekend, ale OCZYWIŚCIE brakuje jeszcze elementów, więc trzeba czekać na dostawę... Jak tylko dojadą paczki, siadam do budowania i będę raportował na bieżąco =]
Tu już trzeba się przyzwyczaić :) Zawsze brakuje

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2781
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciamek »

Niby "nic" a całkiem fajne : o)
Kontenerek zgrabny i sporo w nim detali.

Złotą wycieraczkę zrobiłbym srebrną.
A trawę widziałbym raczej w olive green.

Zapowiada się dobrze. Również będę kibicował.
Zdrufko, Ciamek

Szygalew
VIP
Posty: 1608
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Szygalew »

Kontener jest fajny. Można by go ewentualnie trochę "postarzyć" wstawiając tu i ówdzie stary light grey..

Wycieraczka nie jest czasem w takim kolorze, aby imitować paletę?

A lampa mi jakoś nie pasuje. Jakaś taka nienaturalna mi się wydaje, jeśli można się tak wyrazić. :) Napisałeś wprawdzie w "prologu":
Sob3k pisze:nie mam zamiaru silić się na super realizm, i całość ma pozostać jednak w konwencji zabawkowo-klockowej
,ale może jednak warto by było ją urealnić ciutkę, bo kontener akurat uciekł jej strasznie daleko w kierunku realu. :) (Zaznaczam przy tym, że może nie wiem jak wyglądają lampy na bocznicach kolejowych :))

A praca może być bardzo ciekawa.

Sob3k
Posty: 2
Rejestracja: 2020-11-26, 12:34
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Sob3k »

Hej,
Dziękuję wszystkim za dobre opinie, a przede wszystkim za sugestie.
Domówiłem już klocki i zdążyły przyjść, niestety przedświąteczny niedomiar czasu nie pozwolił zbudować zbyt wiele.
Udało mi się zMILSować 2/3 terenu (okazało się to trudniejsze niż sądziłem, głównie dlatego, że postanowiłem też zbudować trochę "w głąb").
Niestety nie mam teraz nawet czasu zrobić fotek, ale jak zamknę jakiś sensowny etap, to wrzucę update do Waszej oceny :)
A lampa mi jakoś nie pasuje. Jakaś taka nienaturalna mi się wydaje, jeśli można się tak wyrazić.
Hmm, czasem tak jest, że mam w głowie dokładny obraz tego co chcę zbudować i tak też było w tym przypadku. Zasadniczo chodziło mi o tego typu maszt oświetleniowy (foto poniżej, na szybko nie znalazłem mniejszej wersji, ten jest jednak wysoką konstrukcją), jaki często można spotkać na terenach poprzemysłowych po minionym ustroju, a zaadaptowanych na obecne potrzeby :) Tylko ten "mój" ma być nieco mniejszą wersją. Myślę, że kiedy będzie stanowił część całości, lepiej się w nią wpasuje, tym bardziej, że będzie z nim związana "figurkowa mini-scenka".

Obrazek
Krzysztof

ODPOWIEDZ