[MOC] Monorail Świętego Mikołaja

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Monorail Świętego Mikołaja

#1 Post autor: Sariel »

Taka mała bzdurka popełniona do pokazania w programie który kręcę z LEGO. Dorobiłem do tego krótki i film ze zwierzakami i śniegiem i wrzucam żebyście poczuli się bardziej świątecznie :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2 Post autor: SaperPL »

Fajna koncepcja i świetna prezentacja, ale czemu ten mechanizm ruszania reniferami jest taki duży? Czy to on spowodował że to jest takie wysokie?

Przy okazji: kupiłbyś w końcu porządny stół obrotowy :P

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Tak, nie miałem pomysłu na niższy. Jakikolwiek stół obrotowy kosztuje kilka stówek, jest trochę mały i tylko w jednym kolorze, a porządny jest naprawdę drogi.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Sariel pisze:Tak, nie miałem pomysłu na niższy.
Jeśli możesz mi powiedzieć jak wygląda napęd to mogę spróbować to zminimalizować.
Wydaje mi się że sensownym rozwiązaniem byłoby zrobienie podwójnego dyszla pomiędzy reniferami i nim bujać. Postaram się to poskładać po pracy dzisiaj w studio i może zrobię prototyp.
Sariel pisze:Jakikolwiek stół obrotowy kosztuje kilka stówek, jest trochę mały i tylko w jednym kolorze, a porządny jest naprawdę drogi.
Porządne narzędzia kosztują. Ja kupiłem taki stół za 600zł. Droga zabawka ale oprócz modeli lego będę też używał go używał przy projekcie Sentry. W tej chwili ktoś sprzedaje chyba taki sam używany na Bielanach za 400zł z akcesoriami, więc może mógłbyś zagadnąć o sam stół i zbić trochę cenę. Ty zajmujesz się kanałem już full pro czy prawie profesjonalnie, więc szarpnięcie się na taką zabawkę powinno się zwrócić w jakości wideo.

Druga sprawa to niestety tła, ale mam dwa pomysły, tylko jeszcze nie potrzebowałem ich sprawdzać:
1) sprawdzić czy da się zamówić plexi wycięte w koło i przykleić od spodu gumowe antypoślizgowe podkładki.
2) kupić tło z materiału do soft boxa wyciąć w koło z zapasem i obszyć z gumką

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

SaperPL pisze:Jeśli możesz mi powiedzieć jak wygląda napęd to mogę spróbować to zminimalizować.
Wydaje mi się że sensownym rozwiązaniem byłoby zrobienie podwójnego dyszla pomiędzy reniferami i nim bujać. Postaram się to poskładać po pracy dzisiaj w studio i może zrobię prototyp.
Napęd to silnik 71427 i dwa wały korbowe. Wątpię czy dyszel da pożądany efekt, zależało mi żeby renifery ruszały się góra/dół bez bujania na boki.
Sariel pisze:Ty zajmujesz się kanałem już full pro czy prawie profesjonalnie, więc szarpnięcie się na taką zabawkę powinno się zwrócić w jakości wideo.
Mam małe dziecko. To tyle w temacie wydawania 400 czy 600 PLN żeby kręcący się stół kręcił się lepiej :) Zapewniam Cię że przełożenie na oglądalność na YT ma to absolutnie żadne.
Ostatnio zmieniony 2020-12-11, 14:25 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: SaperPL »

Sariel pisze:Wątpię czy dyszel da pożądany efekt, zależało mi żeby renifery ruszały się góra/dół bez bujania na boki.
Może nie do końca jasno to napisałem. Zrobiłem prototyp. Chodziło mi o takie coś:

Obrazek

Obrazek

Te czarne liftarmy połówki można by poprowadzić po wewnętrznej stronie jak już by jakaś zewnętrzna konstrukcja była. Nie wiem jak musiałbyś zaczepić renifery na końcach, bo generalnie nie siedzę w zwykłym, systemowym lego, ale skoro i tak robisz na czarno mechanizm to czemu bo go nie wsadzić pomiędzy renifery?
Sariel pisze:Zapewniam Cię że przełożenie na oglądalność na YT ma to absolutnie żadne
Tego nie wiesz. Nie wiesz jak dużo jest ludzi którzy trafiają na twój film, obejrzą go w części lub całości i nie zasubskrybują z powodu jakichś pojedynczych detali. Jesteś w stanie wnioskować różne rzeczy na postawie tych którzy już są subskrybentami i chce im się kliknąć łapkę w górę lub w dół, ale nie wiesz z jakich powodów tracisz potencjalnych nowych subskrybentów.

Bardzo często ludzie patrzą na coś i oceniają to pod kątem tego czy widzieli coś w tej dziedzinie/kontekście zrobionego lepiej i traktują jako normę i jeśli nie dociągasz to tego co jest dla nich normą to jesteś amatorem nie wartym uwagi i tak ciebie będą traktować, mimo że oczywiście sami w ogóle danej rzeczy nie byliby w stanie wykonać.

W każdym razie dla mnie irytujące jest bardzo jak używasz czarnego tła do stołu obrotowego jak pokazujesz coś co ma bardzo dużo czarnych elementów na spodzie bo to się zlewa do kupy i jak nie ogląda się tego na monitorze z super kontrastem czerni, to się po prostu na to źle patrzy. Przykładowo dużo lepiej dla mnie wygląda pod tym względem twoja recenzja fiata 500 gdzie użyłeś białego tła. No i druga sprawa że to że tło jest kwadratowe i rogi się przemieszczają odwraca uwagę i jest irytujące.

Nie czepiałem się samego mechanizmu obracania, bo on działa całkiem sensownie, tylko właśnie tych rzeczy. I przyjmuję do wiadomości że aktualnie nie jest to dla ciebie priorytet.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

No fakt, czarne elementy będą się zlewać. Monoraila pewnie filmowałbym na białym tle, ale w aktualnym układzie mieszkania zmiana tła to większa operacja a do recenzji i tak potrzebowałem ciemniego, więc mi się po prostu nie chciało. Mechanizm ciekawy, ale nie jestem pewien czy niższy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

Sariel pisze:No fakt, czarne elementy będą się zlewać.
Wiesz, to jest temat szeroko pojętego user experience. Są ludzie z różnymi typami i rozmiarami ekranów, różnymi wadami wzroku i różną podzielnością uwagi. Oglądają twoje filmy w różnym oświetleniu i w różnych okolicznościach, np w trakcie jazdy autobusem czy tramwajem. Niektórym nie przeszkadza to że coś biega dookoła po ekranie, u innych może to wręcz powodować nudności jak przy VR.

Jak zaczynałem się bawić tym stołem obrotowym i robiłem pierwsze gify z koparką i lawetą, to zanim zaznaczyłem sobie środek porządnie i zacząłem ustawiać to pod kadr, to się na to źle patrzyło i powodowało właśnie nudności. I każdy może oceniać po sobie, ale nie wiesz jak dużo ludzi ma z tym problemy.

Ciekawostką jest to że np u nas (u mnie i spacelorda) w pracy, kolega się ostatnio przyznał że nie był w stanie grać w jedną z naszych gier fpp bo właśnie miał nudności jak przy VR, tyle że chodziło o sytuację normalnego grania na monitorze. Nie takie oświetlenie, może na jego sprzęcie akurat framerate był taki że kamera dziwnie pływała, trudno zgadnąć.
Sariel pisze:Mechanizm ciekawy, ale nie jestem pewien czy niższy.
Sporo niższy. Zaczepiłem pionowe ośki 5L żeby ci pokazać że to nie będzie bujać reniferami, bo chyba to ci przeszkadzało w koncepcji dyszla, ale renifera właściwie byś musiał zaczepić od razu tam gdzie ja zaczepiam te łączniki osi do których te pionowe osie 5L są wpięte.

Całość powinna być o jakieś 3 study niższa od tego co ty tam masz i dawać dwukrotnie większe przesunięcie w pionie. To że kółka napędzające wystają w dół o 1 stud wynika tylko z tego że brakło mi sensownych łączników i spiąłem to byle jak i jednocześnie chciałem pokazać jak to miałoby działać.

Trzeba by to zrobić tak żeby te kółka były zwrócone do środka i te liftarmy 7Lx0.5 by po wewnętrznej stronie chodziły. Wtedy całość byłaby ładnie do zabudowania po brzegach pod warunkiem że da się napędzać te kółka jakoś sensownie np pasowo/gumką.

Tak w ogóle to ja bym kombinował żeby ten (albo mniejszy) silnik schować wewnątrz sań Mikołaja i przekazywać napęd podwójnym kardanem, ale wtedy sanie by spuchły, ale może dzięki temu nie byłyby na takim wysokim postumencie. Szkoda tylko że ten silnik monoraila by w tym wszystkim przeszkadzał - nie miałem takiego zestawu, więc nie wiem czy to jest must have żeby ten silnik był na środku czy może być na końcu np I czy da się do tych szyb podpiąć napęd ze zwykłego silnika.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

SaperPL pisze:Szkoda tylko że ten silnik monoraila by w tym wszystkim przeszkadzał - nie miałem takiego zestawu, więc nie wiem czy to jest must have żeby ten silnik był na środku czy może być na końcu np I czy da się do tych szyb podpiąć napęd ze zwykłego silnika.
Musi być na środku i nie, nie da się podpiąć zwykłego silnika.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Śniegu nie ma, więc renifery muszą poruszać się monorailem :D Fajna praca, taka klimatyczna
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Rysiek »

Bardzo ciekawa koncepcja :)

ODPOWIEDZ