[MOC] Ciężarówka burtowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

[MOC] Ciężarówka burtowa

#1 Post autor: Damjan97 »

Witam.
Przedstawiam moją najnowszą konstrukcje jaką jest ciężarówka burtowa.

Obrazek

Wymiary:
-Długość: 45,5cm
-Wysokość: 16,5cm
-Szerokość: 15cm
-Waga: 1650gram

Ilość części: 1664

Obrazek

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=iQRPGf3lHi0&t=1s[/youtube]
Kilka lat temu zbudowałem ciężarówkę tego samego typu, ale na mniejszych kołach. Ta powstała na kołach 49,5mm. Ostatnimi czasy jest to chyba moja ulubiona skala.

Obrazek

Ciężarówka posiada funkcję jazdy, skrętnych przednich kół oraz podnoszonej trzeciej osi.
Za napęd ciężarówki odpowiada silnik L z przełożeniem 2.33:1.
Przednią osią porusza Servo motor.
Trzecia oś jest podnoszona za pomocą przekładni ślimakowej napędzanej silnikiem M z przełożeniem 40:1.
W układzie napędu znajduje się koło zębate z36 ze sprzęgłem.

Obrazek

Paka posiada 7 otwieranych klap oraz można ją łatwo zdemontować z pojazdu.

Obrazek

BatteryBox znajduje się w kabinie, którą można zdjąć uzyskując dostęp do niego. Samo załączanie odbywa się za pomocą czerwonego beama 15s między kabina a paką.

Obrazek

Kabina posiada otwierane drzwi oraz wnętrze z fotelami oraz deską rozdzielcza.

Obrazek

Ciężarówka porusza się sprawnie, ale radzi sobie jedynie na płaskiej podłodze ponieważ prześwit pod 3 osią wynosi tylko 1 stud.

Czekam na Wasze opinie.

ZDJĘCIA:
https://bricksafe.com/pages/damianPLE/flatbed-truck

INSTRUKCJA:

https://rebrickable.com/mocs/MOC-60643/ ... k/#details

Obrazek
Obrazek

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: wielkamucha »

Kabina ewidentnie wskazuje na Mańka, nie ma bata...
Fajnie schowany batt-box, jedynie koła wydają mi się odrobinkę (dosłownie odrobinkę - ale taką akceptowalną) za małe.

Ta skrzyneczka za tylną osią ze schowkiem na klin pod koła - plusik :)

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#3 Post autor: Damjan97 »

wielkamucha pisze:Kabina ewidentnie wskazuje na Mańka, nie ma bata...
Fajnie schowany batt-box, jedynie koła wydają mi się odrobinkę (dosłownie odrobinkę - ale taką akceptowalną) za małe.

Ta skrzyneczka za tylną osią ze schowkiem na klin pod koła - plusik :)
Wzorowałem się na blueprincie więc koła są tej samej wielkości co w prawdziwej ciężarówce, kabina również.

Ernest Dorsh
Posty: 2
Rejestracja: 2020-11-19, 12:13
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Ernest Dorsh »

Świetna robota, ładne proporcje i ogólnie wygląd zacny.
Podoba mi się sposób ukrycia battery boxa oraz jego system włączania.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Bardzo fajny model, szczególnie że w zdecydowanej większości z technic'ów.

Jedyne co mi w nim nie leży to ta konstrukcja łuków nadkola przednich kół. Brak symetrii tego rozwiązania zawsze mnie kole w oczy.

Czy brak wirtualnego pivota przy takim łuku nadkola nie powoduje problemów?

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#6 Post autor: SAMOLOT »

Kolejny ładny starannie wykonany model, dobrze zrobiony film i prezentacja. Fajny patent na włącznik batboxa. Dużo detali ale całość jednak trochę nudna ot kolejna biało szara ciężarówka.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Im więcej widzę tych ciężarówek w skali 1:21 tym bardziej mi się podobają. Za każdym razem imponuje mi jak ładnie upychasz te wszystkie mechanizmy w mniejszych modelach.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#8 Post autor: dirtzone »

SaperPL pisze:Jedyne co mi w nim nie leży to ta konstrukcja łuków nadkola przednich kół. Brak symetrii tego rozwiązania zawsze mnie kole w oczy.
Powiedz to projektantom ciężarówek :P

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#9 Post autor: SaperPL »

Ja wiem że tak jest, ale te zakrzywienia są delikatne i obłe a użycie skośnych łączników osi powoduje wyostrzenie tych krzywizn:

Obrazek Obrazek

Ogólnie to wolę podejście żeby zrobić coś estetycznie a nie za wszelką cenę starać się odwzorować detal/kształt nawet jeśli klocki nie pozwalają na zrobienie tego schludnie.

Jeszcze nie robiłem takiego elementu z tym rozmiarem kół, może niedługo będę próbował, ale na tym zdjęciu:

Obrazek

asymetria jest bardzo delikatna i robiąc taki element pewnie bym się starał zrobić go symetrycznie.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#10 Post autor: SAMOLOT »

SaperPL pisze:Ja wiem że tak jest, ale te zakrzywienia są delikatne i obłe a użycie skośnych łączników osi powoduje wyostrzenie tych krzywizn:


Ogólnie to wolę podejście żeby zrobić coś estetycznie a nie za wszelką cenę starać się odwzorować detal/kształt nawet jeśli klocki nie pozwalają na zrobienie tego schludnie.
To ciekawy temat też ostatnio zwróciłem na to uwagę.
W modelach technicowych paradoksalnie osiąga się czasem lepszy efekt odwzorowania prawdziwego pojazdu nieco dostosowując go do kształtów i proporcji klocków jakimi dysponujemy. Często pogoń za idealnym odwzorowaniem blueprintu daje pokraczne efekty. Wykorzystanie zbyt dużej ilości elementów daje efekt miszmzszu klockowego (bałaganu). Skalowanie modelu zaczynamy zazwyczaj od wielkości kół to oczywiste, ale warto w trakcie zwrócić uwagę na proporcje np; maski, paki, okien, hdsa czy co tam jeszcze mamy i dopiero wtedy ocenić czy nie lepiej minimalnie przeskalować model. Po fakcie okazuje się że nie sposób ocenić czy koła są nieco za małe lub za duże a model wygląda świetnie.

Jest to moja opinia i nie dotyczy tego konkretnego modelu.
Ostatnio zmieniony 2020-12-31, 14:50 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#11 Post autor: SaperPL »

No właśnie. Model w sam sobie jest fajny, tylko czepiam się tego jednego elementu bo bardzo często widzę jak ta konstrukcja nadkola wpływa na kształt drzwi i ten ostry kąt rzuca się w oczy.

Idealnie byłoby gdybyśmy mieli te kolanka 25214 w wersji o różnych kątach ugięcia tak jak w przypadku łączników.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Bardzo ładny model! Zgrabnie poupychane mechanizmy we w sumie niewielkim korpusie, a do tego całkiem sprawne.
Brawo!

P.S. Przy otwartych burtach widać, że chyba Ci zabrakło dekielków (Tile Round 1 x 1) na dziury w panelach ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Damjan97
Posty: 216
Rejestracja: 2015-07-13, 19:32
Lokalizacja: Mikołów
brickshelf: damianple

 

#13 Post autor: Damjan97 »

dmac pisze:Bardzo ładny model! Zgrabnie poupychane mechanizmy we w sumie niewielkim korpusie, a do tego całkiem sprawne.
Brawo!

P.S. Przy otwartych burtach widać, że chyba Ci zabrakło dekielków (Tile Round 1 x 1) na dziury w panelach ;) .
Brak dekielków jest raczej spowodowany różnicami między prawdziwym modelem a instrukcją. W instrukcji jest to rozwiązane inaczej.

ODPOWIEDZ