[MOC] Koparka pneumatyczna - VOLVO EC750EL

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

[MOC] Koparka pneumatyczna - VOLVO EC750EL

#1 Post autor: Naturalbornuser »

Po 4 miesiącach przerwy wracam do publikacji, tym razem format kilkadziesiąt razy mniejszy niż ostatnim razem - zdalnie sterowana koparka pneumatyczna VOLVO. Założenia to realistyczny wygląd i sprawne działanie.

Obrazek

Dane techniczne:
- 11 silników (wersja z chwytakiem)
- 4 wieże PF IR
- pełne zdalne sterowanie
- automatyczny wyłącznik układu pneumatycznego

Napęd gąsienic:
2 x PF L redukcja 40x
Obrót wieży:
1x PF m
Napęd kompresora:
3x PF m
Zawory:
3x serwomotor
Funkcje chwytaka:
2x PF m

Układ pneumatyczny napędzany trzema małymi pompkami z automatycznym wyłącznikiem. Kompresor napędzają 3 mediumy, zawory obsługiwane przez 3 serwomotory. Zapewnia to sprawne działanie chociaż jak zawsze można coś będzie poprawić.
Główne utrudnienie to wykorzystanie stosunkowo krótkich siłowników LEGO, których postanowiłem nie łączyć w pary aby uzyskać bardziej realistyczny wygląd jednak kosztem zmniejszenia zakresów ruchów w porównaniu z rzeczywistymi koparkami gdzie zakresy te są bardzo duże i uzyskując mniej korzystne dźwignie.
Produkcja dłuższych siłowników z rurek aluminiowych i wykorzystanie ich w koparce planowane na początek 2021 roku :)

Obrazek

Obrazek


Działka w czasie ostatnich zimnych miesięcy nieprzyjaźnie mokra i zasypana górkami ziemi obfituje w miejsca do prezentacji wszelkich modeli sprzętu ziemno budowlanego stąd większość zdjęć modelu powstała właśnie tam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Galeria Flickr

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4XY9jKi ... e=youtu.be[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lCUHg3x ... e=youtu.be[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2020-12-29, 22:01 przez Naturalbornuser, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Myślałem, że to ja robię krótkie filmiki do kobylastych modeli :D

Nie wiem jak to zrobisz ale jeśli wystawa się odbędzie to masz się stawić z tym modelem na makiecie technic :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Bardzo dobry model. A będzie jeszcze fajniejszy, jak zrealizujesz plany, czyli poprawisz mu zakres ruchów dzięki aluminiowym siłownikom :) .
Muszę jednak spytać: dlaczego kopałeś trociny lekką łyżką LEGO, a nie tą wielką, pięknie wymodelowaną z klocków?
I jeszcze jedno pytanie: to jest model baaardzo dużej i ciężkiej koparki - co w rzeczywistości podnoszą takie szczypce (nawiasem mówiąc bardzo efektowne)? Do ładowania drewna taki kolos to chyba przesada, nie?

Tak czy owak - brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Bardzo dobry model Ci wyszedł. Świetnie się rusza i jeszcze lepiej wygląda.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: syzygy »

Super model, jestem pod wrażeniem...
Ale też jestem ciekawy tego, o co spytał Dmac - czemu na filmie jest łycha lego? ;)

..a te siłowniki pneumatyczne przemalowałeś, czy owinąłeś czymś szarym? W sumie mogłyby być żółte, aż tak by chyba nie raziło ;)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Takie konstrukcje zawsze bardzo dobrze ogląda się na forum!

Model jest bardzo ładny, widać, że włożyłeś dużo pracy, aby jak najwierniej oddać prawdziwą maszynę. Czy starałeś się budować wg skali, rysunków czy składałeś "na oko"?

Jako, że jestem świeżo po budowie maszyny z tej samej stajni pozwolę sobie zwrócić uwagę, że dla mnie kabina jest nieco zbyt kwadratowa i chyba trochę za długa, ale nie bierz tego do siebie, po prostu spędziłem sporo czasu przy katalogu tej maszyny :)
Duży plus dla Ciebie za drabinki i orurowanie w kolorze zbliżonym do oryginału, ja patrzyłem przez pryzmat pieniądza i użyłem LBG...
Naturalbornuser pisze:Układ pneumatyczny napędzany trzema małymi pompkami z automatycznym wyłącznikiem. Kompresor napędzają 3 mediumy, zawory obsługiwane przez 3 serwomotory
Czy dobrze rozumiem - 3 mediumy napędzają jednocześnie 3 pompki a odcięcie ich pracy reguluje autozawór? Czy rozważałeś może, aby każda funkcja miała swój "dedykowany" kompresor podłączony do tego samego portu co obsługujące ją servo?

Gratuluję kolejnego imponującego modelu i czekam na kolejne publikacje!

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#7 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo ładny model i do tego płynnie działa. Brawo.
Zaskoczył mnie ten chwytak, udało Ci się zachować przyzwoite proporcje a to zawsze wyzwanie upchnąć tam silniki.
Ciekawi mnie ile waży cały model?
Super by było jak byś nakręcił z nim jakieś fajniejsze wideo, zdecydowanie na to zasługuje.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

Niby człowiek wiedział, ale jednak się trochę łudził...

Ja myślałem że mam jakiekolwiek szanse z moim traktorkiem, a tu taką bombę zrzucają w ostatniej chwili.

Model wygląda świetnie, te węże od pneumatyki są poprowadzone cudownie.
Chętnie zobaczyłbym film pokazujący mechanikę w środku.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Czuję, że to będzie kolejny Twój MOC miesiąca. W każdym bądź razie silny kandydat w miesiącu grudniu, czego Ci oczywiście życzę. Czy te zdjęcia w plenerze to faktycznie były robione w plenerze czy to fotoshopie? Bo maszyna wygląda całkiem realnie na tych plenerowych zdjęciach :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#10 Post autor: Naturalbornuser »

dmac pisze:Bardzo dobry model. A będzie jeszcze fajniejszy, jak zrealizujesz plany, czyli poprawisz mu zakres ruchów dzięki aluminiowym siłownikom :) .
Muszę jednak spytać: dlaczego kopałeś trociny lekką łyżką LEGO, a nie tą wielką, pięknie wymodelowaną z klocków?
I jeszcze jedno pytanie: to jest model baaardzo dużej i ciężkiej koparki - co w rzeczywistości podnoszą takie szczypce (nawiasem mówiąc bardzo efektowne)? Do ładowania drewna taki kolos to chyba przesada, nie?
Tak czy owak - brawo!
Dzięki! Tak sie składa, że pomysł zrobienia realistycznie wyglądającej koparki zrodził się oglądając na forum bardzo ciekawy kolor koparki Kobelco :)
Szczypce należy potraktować jedynie jako dodatek rozszerzający funkcjonalność modelu i efekt chęci pobawienia się w mechanizmy :) W realu do ładowania drewna taka koparka chyba faktyczne za duża, chyba że do fragmentów sekwoji.
Kopałem lekką łyżką bo przy tych krótkich siłowniczkach dźwignie sa tak niefajne, że pneumatyka przypuszczam miałaby problem z płynnym poruszaniem, Rozwiązaniem tego zapewne będą dużo dłuższe siłowniki.
Jellyeater pisze:Bardzo dobry model Ci wyszedł. Świetnie się rusza i jeszcze lepiej wygląda.
Dzięki. Takie właśnie były założenia więc się udało :)
syzygy pisze:Super model, jestem pod wrażeniem...
Ale też jestem ciekawy tego, o co spytał Dmac - czemu na filmie jest łycha lego? ;)
..a te siłowniki pneumatyczne przemalowałeś, czy owinąłeś czymś szarym? W sumie mogłyby być żółte, aż tak by chyba nie raziło ;)
Chodzi o dużo większą masę zbudowanej łyżki i krótkie siłowniki, Zwłaszcza kiepsko wypada płynność ruchów przy krótkich siłownikach, ciężkiej łyżce i ruchu "w dół" przy wypuszczaniu powietrza - ruch bardzo gwałtowny. Dłuższe siłowniki powinny dać radę.
A siłowniki mają na sobie szare naklejki. Żółte zapewne by nie raziły ale w oryginale są szare wiec się tego trzymałem.
noniusz pisze: Czy starałeś się budować wg skali, rysunków czy składałeś "na oko"?
Czy rozważałeś może, aby każda funkcja miała swój "dedykowany" kompresor podłączony do tego samego portu co obsługujące ją servo?
Według skali, rysunków i na oko, zależy który fragment koparki :) Dedykowany kompresor do każdej funkcji to pomysł, na który wpadłem za późno gdy już było zrobione inaczej :) Ale fakt taka przeróbka rozwiązałaby sytuację, w której funkcja oparta na dwóch siłownikach działa wolniej bo mogłaby mieć dwa razy szybszy kompresor.
SAMOLOT pisze: Zaskoczył mnie ten chwytak, udało Ci się zachować przyzwoite proporcje a to zawsze wyzwanie upchnąć tam silniki.
Ciekawi mnie ile waży cały model?
Model waży 4300g, Udało się zmieścić dwa mediumy bez większego problemu bo chwytak jak i cały model jest dość sporych rozmiarów - całość przy wyciągnietym ramieniu sięga metra długości.
SaperPL pisze: Model wygląda świetnie, te węże od pneumatyki są poprowadzone cudownie.
Dzięki! Też jestem bardzo zadowolony z efektu.
legosamigos pisze: Czy te zdjęcia w plenerze to faktycznie były robione w plenerze czy to w fotoshopie? Bo maszyna wygląda całkiem realnie na tych plenerowych zdjęciach :)
Zdjęcia pochodzą prosto z górki ziemi :) Beż żadnych przeróbek, ukladania scenografii, tła itd. Nie wiem jakie jest zdanie innych ale wydaje mi się, że zdjęcia z pleneru wyszły chyba nawet lepiej niż te na białym tle.

Awatar użytkownika
barneius
Posty: 118
Rejestracja: 2019-02-20, 15:07
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#11 Post autor: barneius »

Przepiękny MOC. Nie znam się na takich sprzętach; nie wiem jak z proporcjami i detalami ale złapałeś mnie na chwili zastanowienia czy to co na zdjęciu to LEGO czy też prawdziwa maszyna. Czyli jest grubo :) I tak jak napisałeś - zdjęcia w terenie wyszły lepiej niż te w studio. Gratulacje!
mocs: rebrickable | pics: flickr

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#12 Post autor: Naturalbornuser »

barneius pisze:złapałeś mnie na chwili zastanowienia czy to co na zdjęciu to LEGO czy też prawdziwa maszyna.
Dzięki :) taki był cichy cel kiedy wpadłem na pomysł żeby zrobić zdjęcia z górkami ziemi aby model jak najlepiej udawał oryginał. Cieszę się, bo się udało.
A tymczasem na warsztacie customowe przedłużone siłowniki, niedługo pierwsze testy i modyfikacje w koparce :)



Obrazek

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#13 Post autor: dmac »

Naturalbornuser pisze: A tymczasem na warsztacie customowe przedłużone siłowniki, niedługo pierwsze testy i modyfikacje w koparce :)

Fiu, fiu! Wyczekuję z zainteresowaniem :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#14 Post autor: Naturalbornuser »

dmac pisze:
Naturalbornuser pisze: A tymczasem na warsztacie customowe przedłużone siłowniki, niedługo pierwsze testy i modyfikacje w koparce :)
Fiu, fiu! Wyczekuję z zainteresowaniem :) .
Dalszy ciąg, siłowniki działają :)


Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#15 Post autor: dmac »

No i brawo :) . Jeśli użyjesz ich w nowym modelu, powiększy się grono uczestników konkursu na MODelarza roku :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

ODPOWIEDZ