[MOC] Kozioł oporowy

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Reglin
VIP
Posty: 195
Rejestracja: 2016-12-07, 11:02
Lokalizacja: Gdańsk

[MOC] Kozioł oporowy

#1 Post autor: Reglin »

Zaraz ktoś powie, że spamuje MOCami ale zebrało się tego więc publikuję :)

Podczas wystawy pojawił się problem z uciekającymi wagonami. Puszczone na tor odstawczy często wypadały z szyn i spadały z torowiska co w dłuższym użytkowaniu zaczęło być problematyczne. Postanowiłem coś na to zaradzić i zbudowałem małe kozły do umiejscowienia na zakończeniu toru. Po przetestowaniu okazało się być bardzo funkcjonalnie, więc na stałe trafi jako element zakończenia kilku ślepych torów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Poniżej mały filmik pokazujący kozioł w akcji.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=102BY8KJeMg[/youtube]

Dzięki

Awatar użytkownika
cichy1987
Posty: 298
Rejestracja: 2017-10-04, 09:38
Lokalizacja: Dębołęka, Sieradz
brickshelf: cichy1987
Kontakt:

 

#2 Post autor: cichy1987 »

Pomysł z kozłami bomba. Każda bocznica kolejowa powinna być wyposażona w taki sprzęt. :)
Lego nasze Lego

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

Fajne koziołki sprężynowe. Jak widzę, nie tylko ja buduję tak bufory (tuleja, plate okrągły 1x1 i dish wypukły 2x2). :)

Jeśli dobrze widzę, to są one na 8s szerokości, ale dosyć nisko nad główką szyny. Dopasowałeś je do wysokości standardowych zderzaków Lego ("fabrycznych")?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Znalazłem coś podobnego do Twojego kozła oporowego sprzed roku. Wygląda bardzo podobnie :)

Ostatnio zmieniony 2020-12-01, 21:41 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Rysiek »

Genialne w swojej prostocie :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#6 Post autor: Maciej Drwięga »

Zastanawiam się, jakie jest praktyczne jego zastosowanie. Nie "w realu", choć nawet w realu mało kiedy one są amortyzujące.
Zwykle sam dojazd do końca toru jest powolny a nawet puszczony skład wagonów nie ma takiego pędu, aby kozioł tłumiący był potrzebny. Kolejna sprawa to krzywa tłumienia - być może skalibrowana pneumatyka była by ciekawa, bo wyhamowała by skład na kilku centymetrach. Tutaj ta sprężyna zadziała jak wyrzutnia, bo spora część energii będzie oddana w stronę najeżdżającego składu składu i ten odjedzie, nie wiadomo jak daleko. No chyba, że lokomotywa go przytrzyma. Nawet jeśli tam będzie i przytrzyma, to i tak nie dojeżdża się do kozła przecież.
No wiem, czepiam się, ale tak się zacząłem zastanawiać :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

ODPOWIEDZ