[MOC] 42122 Trophy Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] 42122 Trophy Truck

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek

Model alternatywny dla zestawu 42122 Jeep Wrangler.

Wzorowany na wyścigowych pickupach;

Obrazek

Posiada zawieszenie na obu osiach, oś wleczona z tyłu oraz kolebka na dodatkowym amortyzatorze z przodu. Skręt jest zrealizowany jak w większości zestawów Technic, czyli pokrętłem na dachu.
Model ma aż dwa koła zębate, z12 i z16, więc trzeba było kombinować z małymi obrotnicami, żeby uzyskać kąt 90 stopni ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamiast siedzenia pasażera w kabinie znajduje się schowek na dwa kanistry:

Obrazek

Obrazek

Drzwi można otworzyć i zobaczyć co się dzieje w środku ;)

Obrazek

Obrazek

A działa tak:



Model wykorzystuje 100% elementów z zestawu.
Do modelu powstała oczywiście instrukcja, dostępna na Rebrickable:

https://rebrickable.com/mocs/MOC-62805/ ... phy-truck/

Przykładowe strony;

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-02-04, 21:35 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Powiem to co Ci już pisałem ;) Zdecydowanie dla mnie lepszy niż model pierwotny :)
Pozdrawiam :)

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Fuku »

Bricksley pisze:Powiem to co Ci już pisałem ;) Zdecydowanie dla mnie lepszy niż model pierwotny :)
To akurat fakt

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4 Post autor: SaperPL »

Bardzo fajny B-model, nie wiem czy rzeczywiście lepszy niż bazowy model jak chodzi o funkcjonalność, bo nie ma silnika, ale jak na B-model to jest super.
M_longer pisze:Model ma aż dwa koła zębate, z12 i z16, więc trzeba było kombinować z małymi obrotnicami, żeby uzyskać kąt 90 stopni ;)
Pochwalisz się tym jak to wygląda? Z tego co widzę to obie zębatki są na na pionowej osi od HOG - czy to oznacza że po zrobieniu tych 90 stopni masz na sztywno złączone dwie małe obrotnice? Jestem ciekaw jak wygląda konstrukcja przedniej osi.
Ostatnio zmieniony 2021-02-05, 14:11 przez SaperPL, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Pochwalisz się tym jak to wygląda? Z tego co widzę to obie zębatki są na na pionowej osi od HOG - czy to oznacza że po zrobieniu tych 90 stopni masz na sztywno złączone dwie małe obrotnice? Jestem ciekaw jak wygląda konstrukcja przedniej osi.
Jedna obrotnica jest na przedniej osi i pozwala na obrót kolebki, druga jest połączona z12 tak jak tu:

Obrazek

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: SaperPL »

To że kontowe połączenie zrobiłeś w taki sposób to rozumiem, ale mnie ciekawi to czy połączenie między obrotnicami jest tylko obudową, czy jest używane jako wał przekazujący obrót sterowania? Tzn czy w środku jest jakaś oś zaczepiona do obrotnicy, która robi 90 stopni, czy to jakoś inaczej działa.

To że da się kątowo napędzać obrotnice, to już wiedziałem wcześniej :)
Ostatnio zmieniony 2021-02-05, 14:37 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze: Tzn czy w środku jest jakaś oś zaczepiona do obrotnicy, która robi 90 stopni, czy to jakoś inaczej działa.
Tak, oś jest zamontowana do obrotnicy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:
SaperPL pisze: Tzn czy w środku jest jakaś oś zaczepiona do obrotnicy, która robi 90 stopni, czy to jakoś inaczej działa.
Tak, oś jest zamontowana do obrotnicy.
Widzę, że muszę dokładniej wyjaśnić o co mi chodzi. To że przednia oś jest zamocowana na obrotnicy i może się na niej bujać jest oczywiste.

Chodziło mi o to jak przenosisz obrót do sterowania przez to połączenie dwóch obrotnic.

Po przyjrzeniu się dokładnie widzę, że masz ośkę w środku która przekazuje obrót do sterowania przez obrotnice, więc mam jakieś pojęcie jak to zrobiłeś, ale np. nie wiem jak rozwiązujesz sprawę tego że punkt zaczepienia przedniej osi jest ruchomy na amortyzatorze.

Czy masz połączenie 90 stopni zrobione tak że jest ruchome, czy po prostu oś którą przekazujesz sterowanie się rusza na tyle sprężyście albo z luzem, że nie sprawia to problemu.

Dlatego wydaje mi się że to może być jeden z ciekawszych elementów konstrukcyjnych modelu, którego niestety nie pokazałeś bo jest w środku.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze: ale np. nie wiem jak rozwiązujesz sprawę tego że punkt zaczepienia przedniej osi jest ruchomy na amortyzatorze.
Obrazek

Kardan :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#10 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:
SaperPL pisze: ale np. nie wiem jak rozwiązujesz sprawę tego że punkt zaczepienia przedniej osi jest ruchomy na amortyzatorze.
Obrazek

Kardan :)
Aaa no fakt. Nie zwróciłem uwagi że jest jeden. Jakby były dwa to nie byłoby kombinowania ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze:Jakby były dwa to nie byłoby kombinowania ;)
A gdzie użyłbyś drugiego?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Uwielbiam te Twoje modele alternatywne, ale trzymanie w kabinie kanistrów w kabinie trochę ryzykowne ;) Lepiej jak byś je umieścił na pace. No i szacun, że wykorzystałeś wszystkie elementy z tego zestawu
Ostatnio zmieniony 2021-02-05, 20:22 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#13 Post autor: SaperPL »

M_longer pisze:
SaperPL pisze:Jakby były dwa to nie byłoby kombinowania ;)
A gdzie użyłbyś drugiego?
Zamiast połączenia zębatkami na 90 stopni to zrobić dwa kardany. Często tak robię bo to pozwala zaoszczędzić miejsce i zaczepić ośki w innych miejscach. Jedyna wada jest taka, że pod skosem ośka przechodzi przez środek kabiny jak model jest mały.

ODPOWIEDZ