10295 Porsche 911

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

10295 Porsche 911

#1 Post autor: Sariel »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1qbYf5lutzo[/youtube]

Seria: 18+
Premiera: marzec 2021 (2 tygodnie wcześniej dla VIPów)
Liczba klocków: 1458
Cena: S@H 599,99 PLN

No i jest - po Mustangu klasyczne 911 (po drodze zdarzył się Fiat 500, ale to wypieram). Porsche można lubić albo nie, osobiście jestem raczej z tej drugiej grupy, co nie zmienia faktu że to jest bardzo, bardzo udany zestaw. Do tej pory Mustang był moim Numero Uno z Creatorowych samochodów, i być może musi teraz zejść na miejsce drugie. Krótkie porównanie 911 z Kucykiem wypada tak, że Kucyk moim zdaniem ma wyższy poziom detali, ale 911 ma bardziej przekonującą budę.

Jest to kolejny zestaw spod ręki kosmity jakim jest Mike Psiaki, więc spodziewajcie się technik budowania na które zwykły śmiertelnik nigdy by nie wpadł, zaskakująco dużą rolę odgrywa tu np. ten klocek: https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... =20482#T=C
Dodatkowo Mike przeszedł sam siebie projektując dwie wersje 911 w ramach jednego zestawu. Bo do wyboru mamy tu wersję Turbo albo Targa, które w budowie różnią się jednym woreczkiem z częściami (woreczki 1-7 to "baza", potem z woreczków 8 i 9 budujemy Turbo albo z woreczków 8 i 10 Targę), a w modelu odróżniają je inne detale silnika, dach (w Tardze składany i chowany pod maskę), tylna szyba, pokrywa silnika, szerokość tylnej osi (tak, cała oś się wyjmuje z podwozia) i tylne błotniki. Kunszt projektanta widać natomiast po tym jak wiele elementów jest wspólnych, a więc użytych w jednej i drugiej wersji mimo że w zupełnie innym miejscu i roli. Oznacza to oczywiście że nie da się zbudować obu wersji jednocześnie ani łatwo przerobić jednej na drugą. Mi przebudowanie Turbo na Targę zajęło bite pół godziny. Może być to przesłanka do kupienia dwóch egzemplarzy zestawu :)

Za:
- w całym moim doświadczeniu z serią Creator ten zestaw najmniej wygląda jak model z klocków a najbardziej jak prawdziwy samochód
- stosunkowo duży model o znakomitym wyglądzie, absolutnie nie do pomylenia z żadnym innym samochodem, obie wersje (mimo że myślałem że Targa mi się nie spodoba) wyglądają bardzo ikonicznie
- dwie mocno różniące się wersje 911 w cenie jednego zestawu
- mówiąc o cenie, miło że zestaw kosztuje w przeliczeniu na klocek tyle samo co Mustang mimo trzech lat różnicy w premierze (jak ten czas leci!)
- duży wybór nowych części i części w nowych kolorach; warto wspomnieć o nowej, wyższej szybie przedniej, nowych elementach błotników i skosów z tyłu
- rozwiązania konstrukcyjne Mike'a jak zwykle stawiają mózg w poprzek, nawet jeśli nie planujecie kupna to polecam przejrzenie instrukcji
- zero nalepek, same dobrej jakości nadruki

Przeciw:
- nie da się zbudować obu wersji jednocześnie albo łatwo przerobić jednej na drugą
- poziom detali wydaje się ogólnie trochę niższy niż w Mustangu
- biały kolor to jakaś kompletna pomyłka - spójrzcie tutaj na listę historycznych kolorów tej wersji 911 i powiedzcie że tan, fiolet, limonka czy brąz nie byłyby milion razy lepsze
- kilka słabszych miejsc, jak kanciasta szyba przednia z brzydkimi słupkami, dość surowe wnętrze drzwi czy tylna szyba w wersji Targa
- w sumie dziewiąte Porsche od LEGO w przeciągu 5 lat; wcale bym się nie obraził gdyby ktoś w Danii zdał sobie sprawę z istnienia mniej oklepanych marek jak np. Maseratti czy Bentley
Ostatnio zmieniony 2021-02-19, 09:57 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#2 Post autor: eric trax »

Tylne nadkole widzę jako element dachu kabiny w moim kombajnie do ziemniaków. Tak to sobie wymyśliłem.

Już na fotkach widziałem, że budowa tego modelu to niezła jazda. Cały czas ociągam się z kupnem mustanga ale widzę, że trzeba będzie nabyć obydwa zestawy i zaaplikować sobie ten zestaw ciekawych technik budowania.

Recenzja jak zwykle pro.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#3 Post autor: dmac »

Wielkie dzięki za świetną recenzję.

Samochody Porsche nigdy mnie nie zachwycały (tak naprawdę to jest jeden i ten sam samochód od początku świata, tylko czasem dach się otwiera ;) ), ale ten model z klocków jest prześliczny. Aż mi się zachciało kupić, najlepiej razem z Mustangiem, i postawić na biurku. Techniki Psiakiego to jest coś, co uwielbiam w budowaniu z klocków, zwłaszcza gdy są środkiem do uzyskania takiego efektu estetycznego.

P.S. Jeśli ta szyba wysoka na 5 nie zostanie kiedyś wykorzystana w nowej wersji UCS wahadłowca z Gwiezdnych Wojen, to się zdziwię. Zdziwiłbym się nawet, gdyby nie powstała specjalnie z myślą o tymże wahadłowcu ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#4 Post autor: JAREMA. »

Pawle dzięki za recenzję, obejrzałem w skupieniu nowe elementy, nowe kolory i ...otwieram zaraz po powrocie z pracy. Namówiłeś mnie opisem z dziś :)

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#5 Post autor: stpman »

Sariel jak zwykle świetna recenzja, oglądało się z przyjemnością :)

Sam zestaw bardzo fajny, choć wg mnie Mustang jednak był bardziej dopracowany (wnętrze, zawiasy drzwi itp.). Fiat 500 to jakiś wypadek przy pracy (pomimo mojej miłości do Fiatów, nie umiem się zdobyć na jego kupno).

Co do Porsche to przeraża mnie feria barw w podwoziu... Ja rozumiem w zestawie dla dzieci, które utraciły zdolność do budowania z LEGO, ale cholera, to jest zestaw dla dorosłych! Dlaczego nie zasługujemy na modele aut, które mają czarno-szare podwozie?!?

P.S co do koloru - biały jest ładny, ale szybko się zabrudzi i zżółknie z czasem...
Ale taki pomarańczowy czy limonkowy to byłby kozak :)
Ostatnio zmieniony 2021-02-22, 09:43 przez stpman, łącznie zmieniany 2 razy.
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

stpman pisze:Dlaczego nie zasługujemy na modele aut, które mają czarno-szare podwozie?!?
Bo to stoi na półce i nikt go nie ogląda od spodu. Z tego samego powodu 42125 ma dwie dziury w podłodze.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#7 Post autor: stpman »

Nie wiem jak ty M_Longer, ale ja zestawy także składam. I jak składam to muszę oglądać tą obleśną "jajecznicę". Wolałbym jej nie widzieć i mieć podwozie jak w zestawach Model Team z lat 90.
Ostatnio zmieniony 2021-02-22, 09:42 przez stpman, łącznie zmieniany 1 raz.
Ride Your Way!

Nerevar
Posty: 82
Rejestracja: 2009-02-21, 17:08
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#8 Post autor: Nerevar »

stpman pisze:Nie wiem jak ty M_Longer, ale ja zestawy także składam. I jak składam to muszę oglądać tą obleśną "jajecznicę". Wolałbym jej nie widzieć i mieć podwozie jak w zestawach Model Team z lat 90.
Popieram, jeszcze rozumiem części, których rzeczywiście nie widać, ale podwozie... tyle dobrego, że to tanie elementy i można ten "color vomit" tanim kosztem wymienic.

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#9 Post autor: Miguel »

Wahałem się nad kupnem tego zestawu. Skłoniły mnie dodatki rzekomo oferowane przy kupnie w przedsprzedaży. Nie zalapalem się na nie, mimo kupna we wczesnych godzinach od rozpoczęcia sprzedaży. Ale nie o tym - recenzja uświadomiła mi, że to jednak był dobry zakup. I już się nie mogę doczekać urlopu i chwili, kiedy usiądę do składania. Na szczęście już blisko. Jedyny mankament - jak już zostało wspomniane - to kolor. Mógł być żółty albo limonkowy. Albo czerwony.

@Sariel - co to za książka jeżeli można wiedzieć?
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Miguel pisze:@Sariel - co to za książka jeżeli można wiedzieć?
Jaka książka?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Dzięki Paweł za recenzję. W wersji Targa bardziej mi się podoba
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: Mestari »

Sariel pisze:
Miguel pisze:@Sariel - co to za książka jeżeli można wiedzieć?
Jaka książka?
Pewnie ta, którą podlinkowałeś ;) Kolory do wyboru

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

Ach, pardon. To jest ta książka, nie posiadam (cena!) tylko zdjęcie zajmumałem z internetów: https://parabolicapress.com/products/po ... o-3-0-book

Awatar użytkownika
Miguel
Posty: 211
Rejestracja: 2010-06-17, 20:19
Lokalizacja: Sosnowiec

#14 Post autor: Miguel »

Sariel pisze:Ach, pardon. To jest ta książka, nie posiadam (cena!) tylko zdjęcie zajmumałem z internetów: https://parabolicapress.com/products/po ... o-3-0-book
Podziękował, chyba jednak kupię Liebherra :D
Aczkolwiek opracowanie musi być niesamowite, sądząc po przejrzanych „próbkach”.
Mężczyzna nigdy nie dorasta. Tylko zabawki są coraz większe i droższe.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: 10295 Porsche 911

#15 Post autor: tomaq »

Wczoraj poskładałem porsche więc swoje kilka groszy dorzucę. Przede wszystkim kolor - coś, z czym w lego jest coraz gorzej, czarny nie jest czarny, o limonce w 42115 chyba wszyscy już słyszeli, tutaj biały - raz, że są różnice w świeżo odpakowanym zestawie, dwa, klocki nie są idealnie białe, mam mustanga ,który stoi już chyba 3 lata i na nim pasy są bardziej białe niż to porsche...

Za:
- ciekawe techniki budowania jak to creator expert
- bardzo ładne pudełko
- to co Sariel już napisał - pięknie odwzorowane kształty - nie sposób się pomylić co to za auto
-mnóstwo modeli alternatywnych - mi osobiście 911 się wcale nie podoba ,nawet jako auto, z lego też, zostało kupione dla 2 modeli alternatywnych firasa - lambo countach i corvette stingray c3

Przeciw:
- jak to creatory - model raczej na półkę do zbierania kurzu, nie do zabawy
- mimo ciekawych technik budowania w porównaniu do mustanga zestaw w niektórych miejscach trzyma się na słowo honoru np. wstawki koło błotników i przede wszystkim tylna szyba w wersji targa - w mustangu wszystko siedzi solidnie
- brak ograniczników drzwi jak w mustangu, przez co drzwi otwierają się aż na przednie błotniki
- instrukcja myślę ,że w zamierzeniu miała być prestiżowa z tym czarnym tłem, a powoduje tylko ,że gorzej się składa - i nie - nie lubię/nienawidzę wręcz składać z instrukcji na tv/laptopie/tablecie więc ten argument do mnie nie trafia - instrukcja papierowa ma być czytelna i przejrzysta.

I na tym kończe swoje narzekania na ten zestaw :P tak jak mówię, porsche sobie postoi chwilę w obydwóch wersjach, potem idzie do przeróbki na lambo. Chociaż, jak stoi pomiędzy deloreanem a mustangiem to nie jest takie strasznie brzydkie :D

ODPOWIEDZ