[MOC] PZM-7 "Śmiały" - 1920+ Collab Project

Aquazone, Mecha, Space, SW, Underground, Bionicle, Hero Factory

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

[MOC] PZM-7 "Śmiały" - 1920+ Collab Project

#1 Post autor: Jaskier »

Hej, jakiś czas temu pojawił się na forum ZT temat współpracy nad projektem inspirowanym pracami Jakuba Różalskiego, polskiego artysty, grafika.
Na jego obrazach malownicze, sielankowe plenery polskiej wsi stanowią tło dla starć potężnych mechów i maszyn wojennych utrzymanych w stylistyce dieselpunku.

Po kilku miesiącach pracy przedstawiam w końcu jej efekt: makieta przedstawiająca przemarsz wojska przez wioskę.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Więcej zdjęć na Flickr.

Planowanie pracy zaczęło się od tego obrazu.

Obrazek

Jest tu jednak trochę nudno, dlatego pomyślałem o dodaniu kapliczki, jakiegoś zagajnika brzozowego, potem mi się zamarzyła rzeczka, a więc i mostek. I może jakiś budynek, a jak budynek nad rzeczką, to oczywiście młyn wodny.
I tak to jakoś się rozrosło w mojej głowie i później również w wersji klockowej. No i z początkowych 4BP wyszło w sumie około 6BP.

Przez tydzień walczyłem z mechem, którego na makiecie inspirowanej twórczością Jakuba Różalskiego nie mogło zabraknąć.
Ostatecznie powstał taki oto PZM-7 "Śmiały". Musiałem sobie samodzielnie dobrać rozmiar, ponieważ ten zmieniał się pomiędzy poszczególnymi obrazami. Dla porządku dodam, że bazowałem głównie na TYM modelu 3D.

Obrazek Obrazek

Zapraszam do komentowania, a kolejne prace w ramach tego collabu już niebawem. ;)
Ostatnio zmieniony 2021-03-03, 08:04 przez Jaskier, łącznie zmieniany 1 raz.

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: mw »

Kurcze ale ładna praca, ile detali, wszystko dopracowane - spójne - bajunia. Chatka z tym młynem pierwsza klasa. Za mechami nie przepadam choć ten wyszedł zgrabnie, na uwagę zasługują również brzozy :)

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Szygalew »

Nie do końca wiem co napisać..

Trochę dlatego, że nie przychodzą mi do głowy słowa, których po chwili nie uznałbym za zbyt błahe..

Dla mnie to dzieło sztuki :)

Wielkie brawa!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Szygalew pisze:Trochę dlatego, że nie przychodzą mi do głowy słowa, których po chwili nie uznałbym za zbyt błahe..
Zawsze możesz napisać, że dach jest słaaaby. Taki nie za przaśny. 😂

Dla mnie wszystko tu jest perfecto! Widzę tu potencjał na MOC miesiąca Marca 2021.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#5 Post autor: Ciamek »

Super praca.
Mech świetny.
Jest klimat.

Ewentualnie ten dom trochę zbyt bogato wygląda.
Można by dla równowagi dodać jeszcze jakąś bardziej prymitywną chatę, albo dwie....
Może stodołę czy coś...
I jeszcze trochę brzózek...
Chyba się rozmarzyłem... : o)
Zdrufko, Ciamek

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Szygalew »

SERVATOR pisze:Zawsze możesz napisać, że dach jest słaaaby. Taki nie za przaśny. 😂
Przekonałeś mnie. :) "Dzieło sztuki" pozostaje, ale za wyjątkiem dachu :p, który faktycznie wygląda na świeżo zamontowany. Kto podczas wojny miałby na to kasę? :)

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#7 Post autor: glaz_pimpur »

SERVATOR pisze: Zawsze możesz napisać, że dach jest słaaaby. Taki nie za przaśny. 😂
To nie to forum;) Tutaj jest wszystko cacy i będzie moc miesiąca. Albo i roku!
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Szygalew »

glaz_pimpur pisze:Tutaj jest wszystko cacy i będzie moc miesiąca.
Praca przepiękna, ale jest drugi dzień miesiąca dopiero, więc ten tego no ... :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

Re: PZM-7 "Śmiały" - 1920+ Collab Project

#9 Post autor: eric trax »

GE-NIAL-NEEEEEE!!!

Uniwersum Różalskiego zbudowane z klocków LEGO. Obejrzę te wszystkie prace i mogę umierać.
Jaskier pisze: Jest tu jednak trochę nudno, dlatego pomyślałem o dodaniu kapliczki, jakiegoś zagajnika brzozowego, potem mi się zamarzyła rzeczka, a więc i mostek. I może jakiś budynek, a jak budynek nad rzeczką, to oczywiście młyn wodny.
Bardzo dobrze zrobiłeś. Nie podzielam zdania, że młyn jest nie potrzebny. Patrząc na obraz i na Twoją pracę wygląda jak klatka po klatce. Po prostu oddział przemieszcza się, najpierw widzieliśmy go na polnych drogach, później zbliżył się do zabudowań. Mech jest świetny, ma trochę zbyt masywne dolne części nóg ale to już wymyślam na siłę. Ta kapliczka miodzio.

Czekam na kolejne publikacje z tego collabu! :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

#10 Post autor: Jaskier »

@mw
Dzięki. ;)

@Servator
Meh, nie mierzyłbym tak wysoko. Zaraz pewnie wyskoczy coś o wiele lepszego.
Ale i tak dziękuję. :)

@Ciamek
Dziękuję bardzo, dobrze wiedzieć, że podoba się mojemu idolowi. :D
Te dodatki, które opisujesz, to by musiała być kolejna makieta podobnej wielkości.
I podejrzewam, że taka właśnie w przyszlości powstanie, bo mam chrapkę na co najmniej jeszcze jeden model z tego uniwersum i chciałbym go umieścić w scenerii ubogiej wsi - chaty kryte strzechą, studnia etc.

@Szygalew
Niektórych stać nawet mimo wojny. :P

@Glaz
Na szczęście na drugim opinie są takie, że jest źle i kijowo jak zawsze, więc się wyrówuje. ;)

@eric trax
Dziękuję. ;)
Mech wygląda trochę inaczej niż na obrazie, ponieważ bazowałem przede wszystkim na modelu 3D, do którego link dodałem przed chwilą do głównego posta.
TUTAJ można obejrzeć masę ujęć, różne zbliżenia, a nawet mecha w ruchu. Dużo mi to pomogło. Różalski, niestety, ma to do siebie, że na jego obrazach te machiny potrafią być dość umowne - rozmiar Śmiałego potrafi się naprawdę potężnie wahać pomiędzy obrazami, od takiego jednoosobowego pojazdu po coś rozmiarów wieżowca.

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#11 Post autor: spacelord »

Super detale i wykonanie. Wyobrażam sobie ile to pracy przy dopieszczaniu. Podziwiam. Tym bardziej, że ja nie mam głowy żeby aż tak tego pilnować.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: wielkamucha »

Generalnie, nie kręcą mnie mechy i to "nie moja bajka", ale bardzo podoba mi się młyn, mostek, pola i ogólnie - cała sceneria. Są naprawdę super! Uczciwie trzeba też przyznać, że mech wygląda tak, jak powinien wyglądać w tamtych latach - trochę jak pudło z blachy, tu i ówdzie nity (brawo za te pozostawione study!) itd. Podoba mi się ta szczelina obserwacyjna - tak właśnie powinno to wyglądać :)
Zastanawia mnie tylko (ale to prawie we wszystkich tego typu pracach, również na forach modelarskich, gdzie takie scenki również budowali) - po kiego grzyba te mechy mają te "karabiny" z kolbą? Przecież nie będą przykładały sobie do ramienia do celowania?

Tak przy okazji - wprawdzie to historia alternatywna, ale - ogólnie rzecz biorąc - nie powinno to być w dziale "Oddech Historii"?

Jaskier
Posty: 291
Rejestracja: 2017-11-23, 07:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: BardJaskier

 

#13 Post autor: Jaskier »

@spacelord
Faktycznie, trochę budowa trwała, ale ja lubię się zastanowić nad każdym studem w makiecie. ;)
Dzięki. ;)

@wielkamucha
Starałem się być wierny modelowi 3D, który znalazłem w sieci (w pracach Różalskiego rozmiary tego mecha się zmieniają), mech nie jest wymysłem mojej fantazji. Poszedłem na pewnie uproszczenia, ale gdybym budował z głowy, to zapewne byłoby miejscami jeszcze prościej.
Co do kolby - to elementy stylizacji, a w tym konkretnym przypadku być może gwarantuje ona jakąś lepszą stabilność - nie wiem. Nie lubię się zastanawić nad rzeczami, które nie mają sensu, a takimi bez wątpienia są mechy bojowe. Nie bez powodu to czołgi a nie one pojawiły się na polach bitew. :P
Umieściłem wątek tutaj, gdyż dieselpunk mi bardziej pasuje do tematyki sf niż historycznej.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#14 Post autor: Biedrus »

Mnie się wszystko podoba, oprócz brzózek, które dla mnie są jakieś nie bardzo. Dach też jakiś taki standardowy, trochu bez polotu.
Sama forma podstawy jest super wykonana, detale na niej też dają radę i są ładne. Co do tego robota to się nie wypowiem, bo to nie mój klimat.
Ogólnie praca bardzo dobra. Gratuluje :)

Awatar użytkownika
Deckard Cain
Posty: 369
Rejestracja: 2010-06-17, 20:16
Lokalizacja: Krosno
brickshelf: DeckardCain

 

#15 Post autor: Deckard Cain »

Super odwzorowanie Śmiałego, naprawdę dobra robota.
Cała prac trzyma klimat bardzo mi się podoba, tylko szukam niedźwiedzia i nie mogę znaleźć ;)
Ostatni z Horadrimów

ODPOWIEDZ