[MOC] Mały żuraw samochodowy

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#16 Post autor: Skylark90 »

Propozycja haka pośredniego między plastikowym a metalowym dużym - 70278 . Jak dla mnie duży metalowy jest za duży, nie trzyma skali projektu.

Cały projekt bardzo mi się podoba :D może rzeczywiście za dużo tych świateł po bokach, ale tylko ze względu na skalę, bo normalnie też bym dał obrysówki ;) I HOG na tył, nie na górę, jednak tak jest wygodniej.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#17 Post autor: SaperPL »

Skylark90 pisze:Cały projekt bardzo mi się podoba :D
Dzięki :)
Skylark90 pisze:Propozycja haka pośredniego między plastikowym a metalowym dużym - 70278 . Jak dla mnie duży metalowy jest za duży, nie trzyma skali projektu.
Nie jestem pewien czy użycie jeszcze rzadszego/trudno dostępnego elementu ma sens. poza tym w dużych modelach dźwigów już niejednokrotnie widziałem olbrzymie bloki z hakiem, więc nie tu leży problem. Hak jest minimalnie za duży bo po złożeniu ramienia na dachu kabiny zaczepia o końcówkę ramienia a powinno być chociaż trochę luzu.
Skylark90 pisze:może rzeczywiście za dużo tych świateł po bokach, ale tylko ze względu na skalę
Nie wiem na ile skala ma tutaj znaczenie, ale światła po bokach są w identycznych miejscach co w 42108. Raczej z tyłu mogłem przesadzić z ilością świateł.
Skylark90 pisze:I HOG na tył, nie na górę, jednak tak jest wygodniej
Jest też na tyle, ale jak pisałem wcześniej, pewnie w kolejnej wersji, jak się za nią kiedyś zabiorę, nie będzie już sterowania za kabiną tylko silnik zostanie tam przeniesiony.

Ale sprawa tego gdzie jest wygodniej jest zależna od rozmiarów modelu i konstrukcji sterowania. W mniejszych samochodach wolę pokrętło na dachu na środku/za środkiem modelu. Tutaj na środku się nie dało/nie miałoby to wiele sensu a rzeczywiście pokrętło do sterowania przed środkiem skrętu jest bez sensu.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#18 Post autor: Skylark90 »

Co do haka - brałem pod uwagę to, że jest tańszy, choć rzeczywiście trudno dostępny, sam na niego poluję ;) Ale to wszystko co napisałem to dla mnie detale, ogólnie model jest świetny i z chęcią go zbuduję, znając mnie - pewnie z jakimiś modyfikacjami :P Oczywiście podzielę się efektami, choć nie będzie to prędko, bo mam kilka projektów rozpoczętych i chcę część przynajmniej zakończyć.
Ostatnio zmieniony 2021-04-06, 11:45 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 523
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#19 Post autor: syzygy »

Bardzo mi się podoba :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#20 Post autor: SaperPL »

Model wylądował na Build A Moc:
https://buildamoc.com/products/mini-mobile-crane

Jest to moje pierwsze podejście do tematu zarabiania na modelu, a jednocześnie back-end strony jest wciąż w powijakach, więc mam jak na razie trochę januszowe wrażenia z tym związane :)

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#21 Post autor: Skylark90 »

Jeszcze jedna opcja haka, widziałem jakiś czas temu i teraz mi się przypomniało przy okazji wozu lotniskowej straży pożarnej:

https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... D#T=P&C=11

Duży, plastikowy, dostępny, tani.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#22 Post autor: SaperPL »

Skylark90 pisze:Jeszcze jedna opcja haka, widziałem jakiś czas temu i teraz mi się przypomniało przy okazji wozu lotniskowej straży pożarnej:

https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... D#T=P&C=11

Duży, plastikowy, dostępny, tani.
Problem haka jest taki że musi mieć trochę masy żeby linki naciągnąć kiedy nie ma zawieszonego ładunku. Byłbym nawet zadowolony z tego zwykłego małego plastikowego haka gdyby nie było tego problemu. A jednocześnie konstrukcje takie jak są w nowych zestawach z dźwigami są zdecydowanie za duże do tego modelu.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: Skylark90 »

A może nie hak jest problemem, a linka? Używasz dość grubej jak na skalę modelu, wiadomo - oficjalna linka technic etc., ale może trzeba wziąć bardziej coś takiego jak w systemie - String, Cord Thin [X] cm? Wtedy łatwiej się napnie, wystarczy mniejszy ciężar. A plastikowy hak można dodatkowo obciążyć round tile 1x1 po obu stronach (np. trans orange)

Btw. taka linka (nitka?) o długości 150 cm była użyta np. w 8285, więc jak najbardziej legitna.

EDIT Złożyłem, inna kolorystyka (odcienie szarości z czarnym, przebite dark azure), zacząłem już coś mod-zić, jeszcze muszę porządne zdjęcia zrobić i wrzucić i napiszę dwa słowa recenzji / opinii :) Ogólnie bardzo przyjemny model po złożeniu, natomiast mocno się męczyłem składając, ale mogło to wynikać też z tego, że byłem przed urlopem i ogólnie zmęczony. Więc ciężko mi tu o obiektywną ocenę.
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 09:32 przez Skylark90, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 516
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#24 Post autor: SaperPL »

artemisovsky zbudował, zrobił zdjęcia i zrecenzował :)
I finished your MOC and it was probably the best build I made in this year. All the functions work very well. And the best is that it has more features than the 42108 set with almost 2x less parts. I really like your smaller scale builds more than the standard size.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

wielkamucha
Posty: 807
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#25 Post autor: wielkamucha »

SaperPL pisze:artemisovsky zbudował, zrobił zdjęcia i zrecenzował :)
I finished your MOC and it was probably the best build I made in this year. All the functions work very well. And the best is that it has more features than the 42108 set with almost 2x less parts. I really like your smaller scale builds more than the standard size.
To jest chyba zawsze najfajniejszy feedback, jaki można otrzymać, projektując/budując MOCa :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2466
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#26 Post autor: eric trax »

wielkamucha pisze:To jest chyba zawsze najfajniejszy feedback, jaki można otrzymać, projektując/budując MOCa :)
Jednak z czasem potrafi spowszednieć :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Szygalew
VIP
Posty: 1617
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#27 Post autor: Szygalew »

eric trax pisze:
wielkamucha pisze:To jest chyba zawsze najfajniejszy feedback, jaki można otrzymać, projektując/budując MOCa :)
Jednak z czasem potrafi spowszednieć :D
A ja chciałem Saperowi napisać, że chwalipięta.. :P (Inna sprawa, że też bym się czymś takim pochwalił.. ;))

ODPOWIEDZ