Kombajn do zboża [MOC na bazie 42102]

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Kombajn do zboża [MOC na bazie 42102]

#1 Post autor: Skylark90 »

A oto mój MOC na bazie zestawu 42102 – kombajn do zboża – podwozie z niewielkimi zmianami, za to przód całkowicie mój.

Obrazek42102 MOD Harvester 1 by Jakub Skowronek, on Flickr
Obrazek42102 MOD Harvester 2 by Jakub Skowronek, on Flickr
Obrazek42102 MOD Harvester 3 by Jakub Skowronek, on Flickr
Obrazek42102 MOD Harvester 4 by Jakub Skowronek, on Flickr

Historia powstania: Pokazałem żonie model B 42102 i powiedziałem, że to (chyba) kombajn. Na co ona, że kombajn tak nie wygląda. Cóż, nie sposób się nie zgodzić. Stwierdziłem, że w takim razie zrobię go tak, żeby wyglądał. No i (prawie) jest 😉

Po drodze raz się poddałem, ale wtedy przyszły mi do głowy rozwiązania problemów, które miałem (mocowanie i napęd) i już poszło z górki. Ramę wykorzystałem z oryginału, niewielkie przeróbki, dodałem światła tylne, koguta na dachu i oświetlenie przednie. Przy kołach przednich dodałem zębatki do napędu, tylne koła przesunąłem troszkę do przodu (przełożyłem z tylnych otworów na przednie tych części, na których są zamontowane). Dodałem rurę do wysypywania zboża na przyczepę. Natomiast sama konstrukcja przodu jest całkowicie moja. Długo się męczyłem, nie jestem doświadczonym budowniczym, więc może dlatego, ale koniec końców osiągnąłem zadowalający mnie efekt. Jest nagarniacz, nie ma zespołu tnącego, co już zostało mi wytknięte, ale nie mam też za bardzo miejsca, żeby go zrobić – musiałbym podnieść nagarniacz o 1-2 study, a mam wrażenie, że to zaburzy proporcje i ogólny wygląd modelu. Nie mam też za bardzo pomysłu, z czego zrobić zespół tnący, zęby bionicle wydają mi się za duże do skali. Pomyślę jeszcze nad tym, jestem otwarty na Wasze pomysły. Enjoy!

W planach mam poprawienie kolorystyki modelu, żeby nie był taki wielobarwny, ale nie wiem, kiedy to zrobię, bo mam bardzo mało czasu na klocki teraz i szkoda mi go na takie drobiazgi, wolę coś budować coś nowego.

Podziękowania dla mojej żony Katarzyny Skowronek https://www.facebook.com/design.skdesign za zdjęcia i Krzysztofa Kwiatkowskiego https://rebrickable.com/users/KAKwiatkowski/mocs/ za konsultacje.
Ostatnio zmieniony 2021-04-16, 10:57 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#2 Post autor: adamski »

Uroczy! Przez tę "zębatkowość" bardzo kojarzy mi się z wczesnymi zestawami Technic. Jeśli chodzi o bryłę to ciut za mało na kombajn zbożowy, ale na sieczkarnię do kukurydzy (np Claas Jaguar) w zupełności wystarczy. Tylko trzeba by przebudować heder tak aby te zębatki były ustawione poziomo ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

adamski pisze:Uroczy! Przez tę "zębatkowość" bardzo kojarzy mi się z wczesnymi zestawami Technic. Jeśli chodzi o bryłę to ciut za mało na kombajn zbożowy, ale na sieczkarnię do kukurydzy (np Claas Jaguar) w zupełności wystarczy. Tylko trzeba by przebudować heder tak aby te zębatki były ustawione poziomo ;)
Odnośnie tej maszyny to musiałby się wypowiedzieć nasz ekspert Eric Trax :D Przydałby się jakiś krótki film, jakie posiada funkcje :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 594
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Skylark90 »

legosamigos pisze:Przydałby się jakiś krótki film, jakie posiada funkcje :)
Da się zrobić ;) Z funkcji to skręca tylnymi kołami i nagarniacz obraca się jak jedzie, niestety wolniej niż koła (gear down), co uważam za główną kwestię do poprawy jakbym w przyszłości chciał wrócić i zrobić go lepiej.

ODPOWIEDZ