10276 Colosseum

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

10276 Colosseum

#1 Post autor: Sariel »



Seria: 18+
Premiera: 2020
Liczba klocków: 9036
Cena: S@H 2249,99 PLN

Największy jak dotąd zestaw LEGO, posiadający nawet w tej kategorii własny rekord Guinessa. Od początku wiadomo było że zestaw nie dla każdego, bo cena kosmiczna, funkcji absolutnie zero, a typowych atrakcji typu minifigi też nie uświadczymy. Pozwoliłem go sobie złożyć (przy okazji poprawiając oficjalny rekord świata w składaniu tego zestawu o 47 minut) i zrecenzować:

Za:
- powalający rozmiar i liczba detali
- opakowanie typu premium, a więc przepięknie wykonane pudełko zewnętrzne i cztery mniejsze pudełka wewnętrzne, każde pokazujące co z niego zbudujemy i każde z osobną instrukcją
- jako zestaw na półkę robi ogromne wrażenie, zagęszczenie detali przebija wszystko w historii LEGO
- a jeszcze lepiej wygląda z zestawem oświetleniowym
- dosłownie góra klocków w tanie i dark tanie
- niska cena per klocek w porównaniu z dwoma kolejnymi kolosami czyli Millenium Falconem (1500 części mniej, $250 drożej) i Hogwarts Castle (3000 części mniej, $50 taniej)

Przeciw:
- nie do końca aż tak duży jak możnaby się spodziewać; w filmie pokazuję jak wypadają przy nim teoretycznie sporo mniejsze zestawy
- absolutnie zero funkcji, po zbudowaniu tylko na półkę (no, można w nim inscenizować Gladiatora albo Monty Pythona)
- na bliższy rzut okiem trochę odbiega od oryginału np. powtarzalnością i zupełnie innymi proporcjami grubości ścian do korytarzy
- budowa to naprawdę mordęga, LEGO próbuje ukrywać powtarzalność prowadząc nas za rękę moduł po module, ale fakty są takie że budujemy w kółko kombinacje kilku tych samych podmodeli
- w moim zestawie jedna książka była wymięta a jeden worek z częściami w złym pudełku (zawał serca), co chyba nie powinno mieć miejsca przy tej cenie)
- ciężko go gdzieś postawić bez ochrony przed kurzem
- cena mimo wszystko ciągle wygórowana biorąc pod uwagę że dostajemy tylko zwykłe klocki, żadnych minifigów, żadnych nalepek, żadnych klocków z nadrukami, żadnej chićby plakietki UCS, no i praktycznie żadnych wymyślnych czy nietypowych elementów nie licząc może płyt w podstawie

I tyle. Ciekaw jestem bardzo czy zestaw okaże się jednorazowym wyskokiem czy początkiem serii. Osobiście chętnie bym zobaczył np. Minas Tirith zbudowane w tym stylu.

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: tomaq »

Zestaw piękny a mnie od razu się rzuciło w oczy i mnie to razi - czy Lego nie wie do jasnej anielki jak się zapisuje 4 po rzymsku? Zestaw niby premium, wielkie wow, no żeby nikt tego nie wyłapał, na pudełku i na instrukcji IIII? Serio? LEGO dokąd zmierzasz? 😁
Ostatnio zmieniony 2021-05-18, 18:42 przez tomaq, łącznie zmieniany 1 raz.

brckbldr
Posty: 30
Rejestracja: 2019-03-18, 14:24
Lokalizacja: Trójmiasto
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: brckbldr »

tomaq pisze:Zestaw piękny a mnie od razu się rzuciło w oczy i mnie to razi - czy Lego nie wie do jasnej anielki jak się zapisuje 4 po rzymsku? Zestaw niby premium, wielkie wow, no żeby nikt tego nie wyłapał, na pudełku i na instrukcji IIII? Serio? LEGO dokąd zmierzasz? 😁
To akurat raczej nie jest błąd, tylko zamierzony efekt. Zapisali rzymską czwórkę w ten sposób, ponieważ uznaje się, że tak było to praktykowane w czasach powstania i funkcjonowania Koloseum. Zapis IV miał upowszechnić się dopiero w nowożytności, wcześniej popularniejszy miał być zapis IIII, łatwiejszy do odczytu dla ogółu społeczeństwa. Debata o zapis rzymskiej cyfry cztery toczy się przede wszystkim wśród miłośników zegarmistrzostwa, gdzie często IIII pojawia się na cyferblatach.

Wracając do tematu: Sarielu, świetna recenzja, zwłaszcza te porównania z innymi dużymi zestawami.

PS Gratuluję rekordu :).

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#4 Post autor: dmac »

Paweł, gratuluję samozaparcia (i rekordowego czasu składania przy okazji ;). Jeśli kupiłeś sobie ten zestaw na półkę, to trudno (znaczy: rozumiem, jest bardzo piękny!), ale jeśli dostałeś go od LEGO do zrecenzowania, to jeden będzie z tego pożytek: spodziewam się, że wkrótce wyjedzie z Twego warsztatu wiele nowych, ciekawych maszyn w kolorach pustynnych :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

dmac pisze:spodziewam się, że wkrótce wyjedzie z Twego warsztatu wiele nowych, ciekawych maszyn w kolorach pustynnych :) .
Mwahahahaa ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: syzygy »

Zestaw ładny, ale mnie już przy Big Benie zmuliło (chyba mój pierwszy i ostatni duży budynek architektury).
Tyle razy w kółko to samo... Za te 2 tysie to można by mieć tyle świetnych mniejszych setów.. No ale robi wrażenie, nie tylko ilością klocków.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Trochę jakby człowiek BOPa sortował, jak się patrzy na to wysypywanie części z pudełka.

W sumie za pól ceny nadal byłoby chyba drogim zasobnikiem części.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#8 Post autor: dirtzone »

To jest zdecydowanie ten zestaw, który potrzebuje dobrej ekspozycji. Spokojnie bez obciachu bym go widział w jakimś prezesowskim gabinecie.
Mam wrażenie, że budowa go przypomina chodzenia po górach i tylko cel ostateczny, wejście na szczyt trzyma od załamania nerwowego.
Prezentacja super i podziwiam, każdego kto złożył ten zestaw z własnej woli :P

ODPOWIEDZ