[MOC] PKP SM42 + 2x Bdhpumn czyli Piko w wersji LEGO

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] PKP SM42 + 2x Bdhpumn czyli Piko w wersji LEGO

#1 Post autor: Mateusz92 »

Kolejny model który robiłem na zamówienie czyli SM42 z wagonami piętrowymi Bdhpumn. Tak jak w tytule całość jest wzorowana na zestawie Piko 97934 (nr się zgadzają i detale w miarę też). Lokomotywa jest zasilana systemem poweredup i jest zbudowana tak żeby był łatwy dostęp do pojemnika na baterię. V-ki na masce to naklejki. Co prawda można by się pokusić w tym miejscu o zabawę serkami, ale strażniki miały być 2 i szerokie tak jak w oryginale, więc stąd ta decyzja. Jeśli chodzi o wagony to widać tu pewne inspirację piętrusami Melera, ale jak to się mówi diabeł tkwi w szczegółach i sporo rzeczy jest zrobione po mojemu.

Ze zdjęć jestem średnio zadowolony, ale mam nadzieję, że miarę wszystko widać.

Zapraszam do oglądania, komentowania. :)

Obrazek
PKP SM42 + 2x Bdhpumn by Mateusz Waldowski, on Flickr

Lokomotywa
Obrazek
PKP SM42-926 (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP SM42-926 (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP SM42-926 (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

I małe porównanie z moją Cargowską wersją SM42
Obrazek
PKP SM42-926 & PKP Cargo SM42-1121 by Mateusz Waldowski, on Flickr

Wagony Bdhpumn
Obrazek
PKP Bdhpumn (01) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP Bdhpumn (02) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Obrazek
PKP Bdhpumn (03) by Mateusz Waldowski, on Flickr

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: syzygy »

Przepiękne... naklejki w kształcie "V" robią robotę ;)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

Jesteś TOP3 na świecie jeśli mowa o budowaniu minifigowych pociągów.

Nie powiem, że podoba mi się bardziej niż wersja CARGO ale dzięki "klasycznemu" malowaniu jest równie dobra :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Mateusz92 »

Syzygy
Na początku nie byłem do nich przekonany, ale muszę stwierdzić, że podwójna V-ka robi robotę.
eric trax pisze:Jesteś TOP3 na świecie jeśli mowa o budowaniu minifigowych pociągów.
Mega dzięki!

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: wielkamucha »

Ta zielona "mandolinka"* jest najładniejsza - te kolorki są dla niej takie najbardziej naturalne.
O wagonach nie będę się "mondrzył", bo w porównaniu z Tobą jestem prymitywistą - napiszę tylko, że mi się podobają :)

bzzz-bzzz

* ponoć to wcale nie jest "stonka" po czesku :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Lokomotywa miodzio, jak to zwykle u Ciebie. Mimo że to n-ta wersja stonki, zawsze miło popatrzeć na odświeżoną konstrukcję. Wielkie gratki! Chciałbym mieć taką w swojej kolekcji i pewnie któregoś dnia coś wyrzeźbię, żeby ładnie się komponowało na wspólnej makiecie.

Natomiast wagony wyglądają jak zrzynka, to raczej MOD niż MOC :) Oczywiście należą się pochwały za koszerne okna, ale tutaj będę bronić swoich, bo z estetycznego punktu widzenia, wolę górną linię zlicowaną z resztą budy wagonu, niż lekką wnękę. Podobnie gryzą mnie w oczy study widoczne w oknach drzwi.

Ogólnie fajne wrażenie, podobny zestaw zachwycił mnie kiedy budowałem swoje Bohuny i EU07 - czar zestawów PIKO z lat młodości po prostu chwyta za serce :) Gratulacje, jest się czym cieszyć :)
.
Ostatnio zmieniony 2021-05-23, 20:23 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Mateusz92 »

Wielkamucha
Dzięki!

Meler
Dzięki! Jeśli chodzi o lokomotywę to tak naprawdę tu nie ma jakiś nowości, a raczej lekka modyfikacja tego co już miałem ze względu trwałość konstrukcji i na dostępność elementów w kolorze zielonym. Natomiast jeśli chodzi o wagony to akurat się nie zgodzę z tym mod zamiast moc. Czy wagony są podobne - tak obydwa są miniaturami tego samego. Czy mają wspólne rozwiązania - kilka tak jak slopy na dachu, slopy od spodu czy zawiasy, ale są to rozwiązania które widziałem nie tylko w Twoim wagonie. I tutaj jak już wspomniałem diabeł tkwi w szczegółach chociażby już te wspomniane okna, drzwi i inne detale które są po prostu zbudowane, a nie oklejone co z automatu wymusza całkiem inne rozwiązania konstrukcyjne. Cały czas wole jednak budować z klocków z wszystkimi plusami i minusami. Jeśli będę chciał idealne odwzorowanie to pójdę w h0 wtedy będzie najbardziej estetycznie. Poza tym jakby zestawić Twoje i moje wagony, ale gołe bez naklejek to te różnicę się mega uwypuklą. :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#8 Post autor: meler »

Akurat, z wyjątkiem ramki górnego okna, pozostałe elementy występują w katalogu klocków, więc te szczegóły nie robią diabelskiej różnicy, ale nie ma problemu, możesz nazywać to jak Ci się podoba 🙂

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: syzygy »

Mateusz92 pisze:Syzygy
Na początku nie byłem do nich przekonany, ale muszę stwierdzić, że podwójna V-ka robi robotę.
Na pierwszy rzut oka myślałem, że to jakoś powciskane slopy, czy coś i mnie zatkało totalnie (naklejka ma idealny kolor klocków) ;) Jest to dosyć charakterystyczny element tej lokomotywy, więc warto w takie coś się pobawić.

Hmm.. a pewnie nie da się jej zbudować w dark greenie (brak jakichś elementów, bo to "ubogi" kolor)? Tak mi teraz przyszło do głowy, że ona raczej taka "zgniła" była/jest. No, ale to już nieistotne detale są, strasznie mi się podoba :)

Szygalew
VIP
Posty: 1586
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szygalew »

Mi się bardziej podoba zielony :). Naklejka robi bardzo dużą robotę.

Wagony też super. Masz fajniejsze drzwi niż Meler@, bo z wroteczkami :) Ta wklęsłość przy górnych skośnych oknach faktycznie trochę.. szkoda, że jest. Nie dało się bez niej? Ale też, umówmy się, nie robi przecież wielkiej krzywdy.. ;)

I jeszcze coś, nie chciałeś okienek, tych na żółtym pasku, dać tak, aby pod nimi nie było żółtego paseczka? W oryginale one "leżą" bezpośrednio na kolorze niebieskim.. Nie wyglądało dobrze?
meler pisze:wagony wyglądają jak zrzynka, to raczej MOD niż MOC :)


To chyba nie do końca tak :). Każdy z Was budował ten sam bardzo charakterystyczny model i każdemu udało się bardzo wiernie go odtworzyć. Pamiętać trzeba, że to niebiesko-żółty podłużny kloc zaokrąglony u góry - chcąc nie chcąc musi wyjść podobnie. A różnice w szczegółach faktycznie są zauważalne, ot, każdy niuanse wykonał ciut inaczej..

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#11 Post autor: meler »

Szygalew, bardzo doceniam mediacyjny ton, to miłe z Twojej strony. Ale jeśli ktoś pisze o "inspiracji" i wychodzi mu niemal to samo, to wybacz, ale nie pudrujmy faktów. Mateusz zrobił zestaw na zamówienie, wzorując wagony na wcześniejszej pracy zmieniając kilka detali. Jeśli nie ma odwagi tego przyznać i udaje, że "palił, ale się nie zaciągał", no cóż... smutek.

Ogólnie bardzo fajnie, że powstała nowa wersja starej pracy, to chyba normalne - niektóre modele są powtarzane w kółko, lepiej lub gorzej, i za każdym razem oglądane z ciekawością. Cieszy mnie, że można zobaczyć te wagony z oknami poskładanymi z klocków.
-
Ostatnio zmieniony 2021-05-24, 20:48 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

meler pisze:Szygalew, bardzo doceniam mediacyjny ton, to miłe z Twojej strony. Ale jeśli ktoś pisze o "inspiracji" i wychodzi mu niemal to samo, to wybacz, ale nie pudrujmy faktów. Mateusz zrobił zestaw na zamówienie, wzorując wagony na wcześniejszej pracy zmieniając kilka detali. Jeśli nie ma odwagi tego przyznać i udaje, że "palił, ale się nie zaciągał", no cóż... smutek.
Masz trochę racji ale ja to widzę tak. Twoje bohuny to już było mistrzostwo, do poprawy były w zasadzie okna. Jesteście na takim poziomie budowania pociągów, że nie wyobrażam sobie aby ten wagon można było zbudować w jakiś inny rewolucyjny sposób zważywszy na jego kształt.

Pociągi na tym poziomie to tak hermetyczny zakątek afolstwa, że ciężko wymyślić koło na nowo. Całkiem jednak możliwe, że się mylę, bo jednak to zupełnie nie moja działka :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#13 Post autor: meler »

eric trax pisze: Pociągi na tym poziomie to tak hermetyczny zakątek afolstwa, że ciężko wymyślić koło na nowo. Całkiem jednak możliwe, że się mylę, bo jednak to zupełnie nie moja działka :)
Tak, coś w tym jest, pociągi potrafią "zryć beret" dlatego ostatnio dziergam budynki 😉 A Mateuszowi trzeba oddać, że potrafi wycisnąć z modeli niemal wszystko.
Ostatnio zmieniony 2021-06-01, 10:31 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Mateusz92 »

meler pisze:Akurat, z wyjątkiem ramki górnego okna, pozostałe elementy występują w katalogu klocków, więc te szczegóły nie robią diabelskiej różnicy, ale nie ma problemu, możesz nazywać to jak Ci się podoba 🙂
Odnoszę się do tego jakie klocki są użyte, a nie do tego jakie potencjalnie mogłyby być wykorzystane.

A teraz mała lekcja historii:
Bdhpumn Pita - górna linia okien na zawiasach, dół na odwróconych slopach
Obrazek

Push-pull Grasa - okna na zawiasach, dół na odwróconych slopach, zaokrąglone slopy na dachu plus te trójkątne slopy pod nimi. Zasadniczo jakby wywalić kabinę maszynisty i przekolorować to też wyszedł by z tego Bdhpumn.
Obrazek

Jak widać w tym co wynotowałem ciężko wymyślić koło na nowo i pewne rozwiązania są powtarzane już któryś raz z kolei. Jak dodasz do tego odpowiedni kolor to nagle podobieństwo modeli rośnie w zaskakującym tempie.

Awatar użytkownika
lechkulina
Posty: 145
Rejestracja: 2019-12-24, 00:02
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: lechkulina »

Mateusz jak zawsze modele spod twojej ręki robią robotę :) Obłędnie dobrze odwzorowałeś masę detali, przeglądam już któryś raz zdjęcia i za każdym razem mam efekt wow.

Pozdrawiam

lech

ODPOWIEDZ