[MOC] Lotniskowy wóz strażacki

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] Lotniskowy wóz strażacki

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

W ramach konkursu na subreddicie Lego Technic zbudowałem w studio wóz strażacki na bazie mojego wcześniejszego modelu - małego żurawia samochodowego.
Subreddit Lego Technic dopiero raczkuje jak chodzi o warunki konkursów i dlatego że zorientowałem się że taki konkurs jest w ostatniej chwili to postanowiłem zrobić coś tylko w wirtualnym świecie.

Obrazek

Inspirowałem się mocno wozem Rosenbauer PANTHER 8x8 i z góry zakładałem użycie elementów konstrukcji mojego dźwigu.

Przyznaję bez bicia, że projekt jest niewykończony i zauważyłem już po fakcie kilka błędów, ale projekt powstał w zaledwie 3 godziny łącznie z przygotowywaniem renderów.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Mechanicznie powinno to działać, bo korzystałem ze sprawdzonych rozwiązań, nie jestem pewny czy nie ma jakichś niespodzianek jak chodzi o konstrukcję i składanie. Wyjątkiem jest to ramie sikawki które pewnie powinienem sprawdzić i dopracować.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Skylark90 »

Piękny! Uwielbiam wozy straży pożarnej chyba na równi z dźwigami, a specjalistyczne lotniskowe to już w ogóle <3 a że jeszcze przed weekendem przyszedł do mnie długo wyczekiwany zestaw 42062 Container Yard, to chyba pora zrobić zamówienie na BL na oponki do dźwigu i do tego wozu strażackiego :D będzie się ładnie razem prezentować.

A co do samego modelu to sztos, bardzo podoba mi się upakowanie funkcji, silnik, no w ogóle mega :) Lubię takie obrazki w poniedziałek, ułatwiają wejście w tydzień :D Jeśli chodzi o konstruktywną krytykę to inaczej zrobiłbym działko, ono ma mieć możliwość przebicia poszycia samolotu, żeby rozpylać wodę wewnątrz, więc jakiś hak/harpun, cos a'la Minifigure, Weapon Harpoon, Smooth Shaft 18041, plus doprowadzić przewody z pneumatyki do działka, choć w programie to może być mega trudne do zrobienia, ale w realu bez problemu ;) A, i brakuje mi małego działka na przednim zderzaku.
Ostatnio zmieniony 2021-06-28, 08:33 przez Skylark90, łącznie zmieniany 2 razy.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: wielkamucha »

Czy ja dobrze widzę, że są 3 skrętne? 1, 2 i 3 czy 4?

Skylark90, ale lance wodne są właśnie montowane na takich obrotowych wysięgnikach? Często też ARFFy mają same działka na wysięgniku, bez dodatkowej lancy - więc dla mnie jest git.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Skylark90 »

wielkamucha pisze:Skylark90, ale lance wodne są właśnie montowane na takich obrotowych wysięgnikach? Często też ARFFy mają same działka na wysięgniku, bez dodatkowej lancy - więc dla mnie jest git.
Szybki research i widzę, że są różne opcje, więc nie czepiam się :) Tak, widziałem kiedyś na wysięgniku, właśnie żeby z odległości przebić kadłub i rozpylić wodę w środku w razie pożaru wewnątrz kadłuba. Niemniej jest to tak indywidualna kwestia / indywidualizowany produkt, że każdy egzemplarz może mieć inne wyposażenie / konfigurację. Jak będę budował to zrobię z lancą ;) i myślę nad mechanizmem wysuwania całego ramienia, coś jak przy telehandlerze z 42062, choć tam jest gear rack housing, więc jest prościej, ale za duże to skali tego projektu

Edit: a gdyby tak zmienić tę dużą obrotnicę na dachu na małą? W sensie trzeba by inaczej rozwiązać sterowanie nią, ale tak kusi mnie, żeby to przetestować, czy się da...
Ostatnio zmieniony 2021-06-28, 10:35 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Skylark90 pisze:A co do samego modelu to sztos, bardzo podoba mi się upakowanie funkcji, silnik, no w ogóle mega :) Lubię takie obrazki w poniedziałek, ułatwiają wejście w tydzień :D Jeśli chodzi o konstruktywną krytykę to inaczej zrobiłbym działko, ono ma mieć możliwość przebicia poszycia samolotu, żeby rozpylać wodę wewnątrz, więc jakiś hak/harpun, cos a'la Minifigure, Weapon Harpoon, Smooth Shaft 18041, plus doprowadzić przewody z pneumatyki do działka, choć w programie to może być mega trudne do zrobienia, ale w realu bez problemu ;) A, i brakuje mi małego działka na przednim zderzaku.
Dzięki - jak chodzi o tą lance/działko - to już była rzeczywiście końcówka i chciałem szybko zamknąć sprawę a z góry wiedziałem że nawet nie mam pewności że ten mechanizm podnoszenia będzie zgrabnie działał. Jeśli będę się zabierał za ten model żeby go złożyć fizycznie z klocków to popracuję nad tym jeszcze. Np domyślam się że warto by było zrobić jakąś redukcję tego podnoszenia na ślimaku bo w tej chwili to jest 1:1 i to będzie luzem dyndać a tak się nie godzi :)
wielkamucha pisze:Czy ja dobrze widzę, że są 3 skrętne? 1, 2 i 3 czy 4?
Tak samo jak w przypadku dźwigu tylko trzecia oś jest podłączona do silnika, czyli 1, 2 i 4 są skrętne. Komplikuje to trochę sprawę doprowadzenia tego napędu do silnika, więc możliwe że w fizycznym modelu więcej sensu miałoby zrobić obydwie tylne osie napędzane - cały problem dziwności tej konstrukcji jest taki żeby dyferencjał zmieścić pomiędzy podłogą a osią sterowania. Spodziewam się że da się to wszystko poprzestawiać tak żeby nawet przy aktualnej konfiguracji osi dyfer poszedł do góry a oś sterowania w dół, ale po prostu nie chciałem jeszcze na to tracić czasu.
Skylark90 pisze:Edit: a gdyby tak zmienić tę dużą obrotnicę na dachu na małą? W sensie trzeba by inaczej rozwiązać sterowanie nią, ale tak kusi mnie, żeby to przetestować, czy się da...
Wtedy potrzebowałbym więcej miejsca w pionie i na dole i u góry żeby obsługiwać podnoszenie, przynajmniej tak mi się zdaje że u góry też bym potrzebował, ale na pewno wewnątrz takie mechanizmy zajmują trochę miejsca:


Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Skylark90 pisze:... A co do samego modelu to sztos, bardzo podoba mi się upakowanie funkcji, silnik, no w ogóle mega :) Lubię takie obrazki w poniedziałek, ułatwiają wejście w tydzień :D Jeśli chodzi o konstruktywną krytykę to inaczej zrobiłbym działko, ono ma mieć możliwość przebicia poszycia samolotu, żeby rozpylać wodę wewnątrz, więc jakiś hak/harpun, cos a'la Minifigure, Weapon Harpoon, Smooth Shaft 18041, plus doprowadzić przewody z pneumatyki do działka, choć w programie to może być mega trudne do zrobienia, ale w realu bez problemu ;) A, i brakuje mi małego działka na przednim zderzaku.
Zgodzę się ze Skylark90, że działko można by trochę poprawić, a więc wcześniej kawałek węża pneumatycznego, a przede wszystkim wysuwany bom i ruchoma na końcu sama armatka, jak np. w zestawie 42068 lub 8280 albo tak jak na tym filmie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7 Post autor: SaperPL »

To jest coś co będę rozgrzebywał jak rzeczywiście wezmę na warsztat ten model. wysuwania raczej nie zrobię ale sposób rozkładania pokazany na tym filmie może mieć więcej sensu niż to co zrobiłem.

Awatar użytkownika
Rysiek
Posty: 347
Rejestracja: 2019-10-18, 13:15
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Rysiek »

Technic to nie do końca mój klimat, ale bardzo mi się podoba, jak to wszystko jest spasowane. Brawo! :)

ODPOWIEDZ