42129 4x4 Mercedes-Benz Zetros Trial Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42129 4x4 Mercedes-Benz Zetros Trial Truck

#1 Post autor: Sariel »

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oX90cXR ... cks%26Pets[/youtube]

Napiszę więcej jak się obrobię, pardon. Poza tym męczy mnie już trochę mieszanie kolejnych zestawów z błotem więc miło będzie poznać Wasze opinie :)
Ostatnio zmieniony 2021-07-16, 14:12 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Widzę że koledzy się wstydzą albo trialowcy się wystraszyli konkurencji ;) No więc moje spostrzeżenia są takie, że gdyby tylko ten zestaw miał większe koła, trzecią oś i cenę mniej z kosmosu, byłoby naprawdę świetnie. A niestety nie jest. Dostaliśmy coś co wygląda na przykrą ofiarę księgowych z LEGO, oczekujących 300 dolarów za bardzo w sumie surową ciężarówkę z za długą budą, za niskim prześwitem, śmiesznie małymi kołami, skrętem jak w lotniskowcu i blokadą dyfrów która niewiele zmienia. Bieda, bieda i jeszcze raz bieda.

Za:
- potężny moment obrotowy dzięki ogromnej redukcji (222 N.cm czyli jak 15 niezredukowanych silników PF XL) i solidny układ napędowy, nic nie przeskakuje, ciężarówka ma naprawdę imponujące możliwości wspinania się
- zdalna blokada dyfrów, tzn. częściowa bo środkowego i tylnego. I niewiele daje, bo zdecydowana większość masy jest z przodu. No ale jest. Już zaledwie 27 lat po wprowadzeniu pierwszego blokowalnego dyfra.
- dobra stabilność, do ok. 39 stopni bokiem i ponad 50 przodem/tyłem
- niezła liczba detali kabiny
- fajny nowy element jakim jest wzmocniony CV joint z "wsuwką" na axla mającą 3.5 studa głębokości czyli bezpiecznie mamy zakres conajmniej 2 studów ruchu - to się przyda do wielu typów zawieszeń

Przeciw:
- powraca przypadek 42070 czyli zestaw który rozsądnie mógłby kosztować ze $200 dostaje "podatek od RC" i kosztuje $300. Czyli jest prawie dwukrotnie droższy per klocek niż poprzednie zestawy z licencją Mercedesa, kosztuje dokładnie 2x tyle co wychodzący jednocześnie holownik 42128 z tą samą liczbą części i górą pneumatyki, no ale widać musi kosztować skoro ma aż 3 najzwyklejsze silniki i do tego śmiechu wart biedasilnik Medium z WeDo czyli zdaje się stary dobry PF M w przebraniu.
- sprawność w terenie, hmmm... Kiepska trakcja, bo tylna oś w ogóle niedociążona a opony twarde, bardzo słaby skręt (średnica zawracania ponad 2.42 metra czyli 5x długość ciężarówki), zawieszka tak twarda że ledwie pracuje a w ogóle to ma mały skok, prześwit jak pod jamnikiem, plus maska otwierająca się przy dosłownie każdym, ale to każdym zjeździe w dół;
- opony. Tak, są nowe, ale tak naprawdę nie są nowe bo to zmniejszone opony z Xeriona. Do tego są śmiesznie małe, ciężarówka nawet bez przeróbek jest w stanie z powodzeniem zmieścić opony o 15mm większe. Chciałbym poznać tego geniusza marketingu który powiedział: do naszej trialówki za $300 trzeba zrobić nowe opony, ale muszą być małe i wzięte z traktora.
- brak modelu B, przy takim potencjale i takiej cenie, grrrr...
- IMHO całość jest brzydka, kolory nawet spoko ale nalepki to jakaś sieczka a estetycznie poza kabiną bieda, tył wygląda jakby ktoś kończył MOCa w pośpiechu i żałował klocków, burty się odczepiają, podpory kabiny się odczepiają, mogli dać chociaż koło zapasowe na tył żeby go ciut dociążyć i dać ludziom jedną nową oponę więcej, no ale nie bo by się hajsy nie zgodziły.
- brak skrzyni biegów przez co prędkość dla większości nieobeznanych z trialem może być trudna do przyjęcia

Pomysły na modyfikacje:
- wywalić dyfer z przedniej osi i zastąpić go z28, skręcać to i tak gorzej już chyba nie może
- większe koła, balonówki 94.8 x 44 R pasują znakomicie
- jakiś prosty bull bar na zderzaku który trzymałby maskę zamkniętą przy zjazdach

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#3 Post autor: adamski »

Sariel pisze:- opony. Tak, są nowe, ale tak naprawdę nie są nowe bo to zmniejszone opony z Xeriona. Do tego są śmiesznie małe, ciężarówka nawet bez przeróbek jest w stanie z powodzeniem zmieścić opony o 15mm większe. Chciałbym poznać tego geniusza marketingu który powiedział: do naszej trialówki za $300 trzeba zrobić nowe opony, ale muszą być małe i wzięte z traktora.
Są tacy, którzy czekali kilka lat na te nieszczęsne oponki ;) Jedyny plus tego zestawu jak dla mnie i pewnie nie tylko (prawda, @Eric Trax?). Plus silniki i zwolnice, to się pewnie zawsze przyda. Ceną bym się nie przejmował, ostatnimi czasy Amazon (przynajmniej w UK) ściga się ze wszystkimi możliwymi sklepami więc jakiś miesiąc po premierze jest szansa na dorwanie tego setu za 2/3 ceny, być może nawet za połowę w okolicach świąt.
Niestety, dla mnie kolejny zestaw który kupię ze względu na części, a nie za to że jest "wow".
Ostatnio zmieniony 2021-07-16, 19:47 przez adamski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
stpman
Posty: 502
Rejestracja: 2007-09-15, 09:11
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: stpman

 

#4 Post autor: stpman »

Coś mi się zdaje Sariel, że LEGO niedługo Cię znienawidzi :)

Ale bardzo Cię cenię i szanuję za jak zwykle rzetelną, profesjonalną i obiektywną recenzję.

Co do samego zestawu... To jest tylko kolejnym potwierdzeniem moich przypuszczeń, że LEGO powoli zmierza do kolejnego wielkiego kryzysu. Są zbyt chwilę, robią coraz więcej kiepskich zestawów, a najlepiej to im wychodzi podnoszenie ceny...
Ride Your Way!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: syzygy »

Dzięki za szczerą recenzję!

Cena wydaje się największym minusem, ale coś tam jednak on jeździ. Jak na oficjalny set, to chyba i tak jest nieźle. Pod tę oponę (power technic) nieźle się wspiął. No ale coś za coś - jego prędkość idealnie podsumował ślimak w krzakach :) Chociaż tyle, że nie ma takich rwanych skoków jak 9398. Bardzo nienaturalnie to wyglądało w tamtym secie.
Sariel pisze:- brak skrzyni biegów przez co prędkość dla większości nieobeznanych z trialem może być trudna do przyjęcia
No właśnie, prędkość będzie dużym rozczarowaniem dla wielu osób (dzieci, młodzieży). Rozwiązaniem, żeby zachować dobre właściwości byłaby skrzynia. Ale to kolejny silniczek, chyba że zamiast niepełnej blokady dyfów. No, ale można tak sobie gdybać - jest jak jest.

stpman pisze:To jest tylko kolejnym potwierdzeniem moich przypuszczeń, że LEGO powoli zmierza do kolejnego wielkiego kryzysu.
Mają dużo licencji teraz ;) To chyba jest konkretny pieniądz. 42070 był o wiele słabszy niż ten set, nie jest tak tragicznie. Co do jakości setów, to przecież niedawno wyszedł fantastyczny mustang i porsche z creatora, nie może im wszystko wychodzić ;)

W dodatku teraz w ofercie mamy aż 6 pojazdów RC (+ten set)- to chyba jakiś rekord.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Mestari »

Odejmijmy jeden od numeru zestawu i mamy holownik, który przeczy tezie o upadku. A ten mi się podobał, bo się na trialu nie znam :P, tylko cena zupełnie mi się nie podoba i za tyle na pewno tego nie kupię.
Myślę, że kwestia opon to mógł być ukłon w stronę AFOLi czekających na takie jodełki. Te większe opony i tak sporo osób ma, więc sobie wymienić można. Tak, dla osób w sklepie chcących komplety sensowny zestaw to dziwny wybór, po prostu patrzyłem na niego przez pryzmat tego co sam już mam i chciałem raczej coś nowego w kolekcji a nie trzeciego kompletu tych samych opon.
Najbardziej mi szkoda, że ten zielony to bright green zamiast zwykłego zielonego.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#7 Post autor: eric trax »

Sariel pisze: - powraca przypadek 42070 czyli zestaw który rozsądnie mógłby kosztować ze $200 dostaje "podatek od RC" i kosztuje $300. Czyli jest prawie dwukrotnie droższy per klocek niż poprzednie zestawy z licencją Mercedesa
Podatek od RC jest widoczny najbardziej po wprowadzeniu C+. Przy 42100 się jeszcze opanowali żeby zachęcić ludzi do zmiany systemu ale później to już był odjazd. Ceny za 42109 czy 42124 to plucie ludziom w twarz. Chciałbym poznać osobę, która wpadłą na pomysł i doprowadziła do wdrożenia tego systemu. Ja wiem, że te huby i silniki dają duże możliwości programowania ale to odciąga uwagę od istoty istnienia zestawów klocków, które można dowolnie przebudować. Korpo filozofie na które mam mega uczulenie...
Sariel pisze: - fajny nowy element jakim jest wzmocniony CV joint z "wsuwką" na axla mającą 3.5 studa głębokości czyli bezpiecznie mamy zakres conajmniej 2 studów ruchu - to się przyda do wielu typów zawieszeń
Na to czekałem ale w tej mniejszej wersji. Mam nadzieję, że idealnie nada się jako wałek napędzający moje maszyny choć radziłem sobie CV Jointami.

Sariel pisze: - opony. Tak, są nowe, ale tak naprawdę nie są nowe bo to zmniejszone opony z Xeriona. Do tego są śmiesznie małe, ciężarówka nawet bez przeróbek jest w stanie z powodzeniem zmieścić opony o 15mm większe. Chciałbym poznać tego geniusza marketingu który powiedział: do naszej trialówki za $300 trzeba zrobić nowe opony, ale muszą być małe i wzięte z traktora.
To trochę naiwne podejście. Jestem praktycznie pewien, że to nie są opony zaprojektowane dla tego zestawu tak jak duże spockety nie były zaprojektowane dla 42095 tylko dla 42100. W przyszłym roku pojawi się duży rolniczy zestaw i jestem tego praktycznie pewien. Ta ilość opon rolniczych to nie przypadek. Nie wierzę, że jeep dostał jodełki bo były dla niego projektowane a monster trucki nie. Nawet mimo tego, że czekałem na ten rozmiar opony 5 lat to uważam, że zwykłe balony 94,6 były by tutaj lepsze.

Sariel pisze: - brak modelu B, przy takim potencjale i takiej cenie, grrrr...
Mi to nie przeszkadza. Już zacieram rączki :D

Sariel pisze: - IMHO całość jest brzydka, kolory nawet spoko ale nalepki to jakaś sieczka a estetycznie poza kabiną bieda, tył wygląda jakby ktoś kończył MOCa w pośpiechu i żałował klocków, burty się odczepiają, podpory kabiny się odczepiają, mogli dać chociaż koło zapasowe na tył żeby go ciut dociążyć i dać ludziom jedną nową oponę więcej, no ale nie bo by się hajsy nie zgodziły.
Sporo ludzi pisze, że zestaw jest brzydki. Ja się z tym kompletnie nie zgadzam. To prawdziwy Zetros jest brzydki a to jest jego odwzorowanie, które wypadło bardzo dobrze. Argumentów z lekkim tyłem i deficytem klocków nie przyjmuje. Jeśli pojazd ma aspiracje trialowe to w porównaniu do trialówek nawet naszych rodzimych jest aż nadto zabudowany :)

Zgadzam się natomiast ze zdaniem na temat naklejek. Nakupkali ich za dużo. Ja wiem, że trialówki mają naklejki sponsorów ale bez przesady.



Ogólnie to powiedziałbym, że strasznie zgorzkniałeś na stare lata :D Rozumiem jednak, że wzmożona krytyka wiąże się z ceną tego zestawu. Już wpadła mi oferta na aleklocki za 1029zł więc uważam, że cena na poziomie 950zł będzie osiągalna i zdecydowanie bardziej odpowiednia.

Mi się zestaw podoba, bo widzę w nim spory potencjał. Nie będę ukrywał, że głównym hajlajtem są opony
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Fuku »

stpman pisze: Co do samego zestawu... To jest tylko kolejnym potwierdzeniem moich przypuszczeń, że LEGO powoli zmierza do kolejnego wielkiego kryzysu. Są zbyt chwilę, robią coraz więcej kiepskich zestawów, a najlepiej to im wychodzi podnoszenie ceny...
Oj nie wydaje mi się, Lego jest coraz bardziej popularne i mainstreamowe. Ludzie jarają się dosłownie wszystkim co lego wypuści, brak jakiegokoliwek myślenia i krytycyzmu doprowadził do tego, że lego może wydawać benzadziejne sety np. z linii Star Wars, bo ludzie i tak chętnie kupią nawet najgorsze g... i będą mówić jakie to cudowne. W tym momencie wygląda to tak, że firma może sobie pozwolić na wydawanie setów, które przez znawców zostaną skrytykowane, jak ten, bo i tak będzie się dobrze sprzedawał

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#9 Post autor: dmac »

Dzięki za świetne recenzje (w liczbie mnogiej, bo i za drugą ciężarówkę przy okazji).

Słowo o naklejkach. Ja wiem, że taka hamerykańska pomoc drogowa tudzież trialowa ciężarówka to świetne pole do popisu dla artystów-malarzy-lakierników i równie świetny billboard dla reklamodawców, ale niestety w tych dwóch przypadkach LEGO zaserwowało nam lekką kaszanę. I tu Was zaskoczę: niech żyją naklejki! Mają bowiem tę niezaprzeczalną przewagę nad ekskluzywnymi, drukowanymi elementami - do których wzdycha większość AFOLi - że nie trzeba ich naklejać :D .

P.S. Te elementy wału o zmiennej długości będą jak znalazł do Stara 660 :) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: wielkamucha »

dmac pisze: niech żyją naklejki! Mają bowiem tę niezaprzeczalną przewagę nad ekskluzywnymi, drukowanymi elementami - do których wzdycha większość AFOLi - że nie trzeba ich naklejać :D .
Otóż to. Tak jak zdecydowanie wolę nadruki, tak w przypadku "techników" cieszę się, że to są "tylko" naklejki...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

wielkamucha pisze:
dmac pisze: niech żyją naklejki! Mają bowiem tę niezaprzeczalną przewagę nad ekskluzywnymi, drukowanymi elementami - do których wzdycha większość AFOLi - że nie trzeba ich naklejać :D .
Otóż to. Tak jak zdecydowanie wolę nadruki, tak w przypadku "techników" cieszę się, że to są "tylko" naklejki...
Ten zestaw bez naklejek wygląda znacznie lepiej.

Obrazek
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: wielkamucha »

Dlatego się ich nie nakleja :)

brckbldr
Posty: 30
Rejestracja: 2019-03-18, 14:24
Lokalizacja: Trójmiasto
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: brckbldr »

eric trax pisze:
wielkamucha pisze:
dmac pisze: niech żyją naklejki! Mają bowiem tę niezaprzeczalną przewagę nad ekskluzywnymi, drukowanymi elementami - do których wzdycha większość AFOLi - że nie trzeba ich naklejać :D .
Otóż to. Tak jak zdecydowanie wolę nadruki, tak w przypadku "techników" cieszę się, że to są "tylko" naklejki...
Ten zestaw bez naklejek wygląda znacznie lepiej.
Temat pewnie wałkowany wielokrotnie, ale mnie z kolei bardziej od aż nadto licznych naklejek we współczesnych zestawach Technic rażą te pstrokate piny...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

No to jeszcze turlanie się w piasku czyli Zetros w terenie:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=n9cKhqi ... cks%26Pets[/youtube]

Awatar użytkownika
Blaha
VIP
Posty: 873
Rejestracja: 2011-08-08, 23:09
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
brickshelf: blaha

 

#15 Post autor: Blaha »

Pawle dzięki za recke i film.
Nowe opony super- wiadomo, że wyczekiwane i uzupełniające gamę. Do trialu dla mnie nieprzydatne, bo mała średnica i twarda guma, jak w przypadku większych 107, które niespecjalnie radzą sobie w terenie.
Ten wydłużający się kardan z wałem też spoko - może być przydatny. Nie wiem ile wytrzyma pod obciążeniem, ale pomysł dobry.
Belka 11L z prostopadłymi otworami też mi się podoba - zawsze to nowe możliwości łączenia klocków.
Zestaw przez pryzmat części w nim zawartych jest ciekawy. Cena spora. Z wyglądu mi się nie podoba, a właściwości terenowych nie spodziewałem się nadzwyczajnych. Jakby wymienić te kulawe mosty na proste bez dyfrów, z większym prześwitem i założyć większe lacie, to może byłby z tego trialówka. Fajnie, że spróbowali i powstał taki zestaw.

ODPOWIEDZ