42128 Heavy-Duty Tow Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42128 Heavy-Duty Tow Truck

#1 Post autor: Sariel »



Video eksperymentalnie tylko dla Was, oficjalnie jutro :) W końcu miła odmiana, bo IMHO nie tylko jeden z najlepszych zestawów ostatnich lat, ale cenowo absolutna rewelacja, dla fanów pneumatyki szczególnie okazja dekady. Ale po kolei:

Za:
- funkcjonalność z najwyższej półki, naprawdę niczego tu nie zabrakło (jest nawet podnoszona druga oś), w komplecie z realistycznym wyglądem i wysoką liczbą detali
- być może najbardziej dopieszczona i najmniej dziurawa ciężarówka w historii Technica, w dodatku amerykańska czyli najlepsza
- świetna cena; kosztuje połowę tego co Zetros przy tej samej liczbie części, górze pneumatyki, siłownikach śrubowych, kołach etc.
- istne eldorado jeśli chodzi o pneumatykę, dostajemy dwa ultrarzadkie cienkie siłowniki (dotąd tylko jeden w Arocsie) i nową pompkę (dotąd tylko w koparce Volvo) plus duży siłownik i trzy nowe zawory (też rzadkość)
- prawie wszystkie funkcje działają bardzo dobrze, no i jest ich cała masa
- pierwszy duży Technicowy holownik od 15 lat (42070 nie liczę bo to była ciężarówka z dźwigiem a nie żaden holownik)

Przeciw:
- może to kwestia gustu ale ta kombinacja kolorów wypala mi oczy, a kiczowate do bólu nalepki są gwoździem do trumny jeśli chodzi o wygląd. To mogła być piękna ciężarówka, naprawdę nie wiem o jaki efekt chodziło projektantowi nalepek. Jeśli to miał być taki zamierzony kiczyk a'la lata 80, że pioruny i potworki rysowane aerografem, to nie wyszło.
- jak to zwykle w ostatnich latach tam gdzie powinien być chrom albo chociaż metallic silver dostajemy zwykłe LBG; o oświetleniu też można tylko pomarzyć
- mechanizm obrotu dźwigu jest fatalny, nie dość że ma niepotrzebną redukcję ze ślimakiem (30 obrotów żeby przekręcić dźwig o 180 stopni jeśli dobrze liczę) to zębatka przy obrotnicy jest osadzona na słowo honoru i odłącza się od obrotnicy przy byle okazji
- niewiele nowych części i zaledwie garstka części zapasowych
- brak modelu B

W dodatku w sleeperze jest nieco wolnego miejsca, wydaje mi się na oko że nie będzie bardzo trudno wykorzystać je żeby zmotoryzować przynajmniej napęd i skręt.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Bardzo fajny ten model. Ładny i bawialny. Dawno chyba nie zrobili nic tak ciekawego.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: Mestari »

To będzie kolejny model z rodzaju tych, do których będą wzdychać AFOLe mówiąc, że teraz już się takich modeli nie robi ;)
8110, Arocs, ten, ale jest tego na szczęście i więcej.
Ciekawe czy dadzą te siłowniki w lugbulku.

W video chyba jest nie ten numer co trzeba, brakuje 30000 :)
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 05:57 przez Mestari, łącznie zmieniany 1 raz.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: wielkamucha »

A mnie akurat ta kolorystyka bardzo się podoba - przypomina mi australijskie ciężarówki.
Nie jestem zwolennikiem chromów w Lego, bo... często się wycierają.:/

Generalnie, jest to najpiękniejszy, najzgrabniejszy i najbardziej "spójny" Peterbilt, jakiego widziałem (za "Petkiem" przemawia maska, gril i światła). Już pierwsze zdjęcia pudełka budziły zachwyt. Pierwszy raz w życiu nie przeszkadza mi, że jest zrobiony z "nowych techniców"...

Jedynym minusem dla mnie są koła. O ile na przedzie super single są OK., to z tyłu, choćby na napędowych, powinni dać trochę węższe i zrobić bliźniaki. No i mogły by być trochę większej średnicy, ale to detal...

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Ja byłem maksymalnie sceptyczny co do tego zestawu a okazało się, że wyszedł konkretny set. Kiedy zobaczyłem, że zestaw ma 2000 elementów trochę mi kopara opadła. Masa pneumatyki plus siłowniki mechaniczne. Jako dawca części i zestaw dający możliwość zbudowania sporej ilości alternatywnych wersji jest absolutnym sztosem.

Dodam tylko, że kolory są fajnie dobrane. Wolałem jednak naklejki jakie miał prototyp.
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 11:17 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#6 Post autor: Filus »

Zestaw tak samo zarąbisty, jak 42098 (którego nie kupiłem i pluję sobie w brodę:(). Masa możliwości, fajna bawialność, CZĘŚCI (w tym dużo pneumatyki). Jedynie brak modelu B kłuje w oczy, ale już nas korpo z czerwonym logiem do tego przyzwyczaiło... Co do naklejek - wreszcie dostrzegasz ich badziewiastość (good for You;)) - choć pewnie szalę przechyliło obcowanie z 42125.

Nie rozumiem jedynie psioczenia na kolorystykę. Rozumiem, dość awangardowa, zwłaszcza dla holownika, ale mi się to nie gryzie. To samo odczucie miałem kiedyś z 8109. Wiadomo fajnie byłoby dopieścić wydechy itp. Za te pieniądze i przy polityce Lego - brać i wiać, gdy nadarzy się okazja.

Fuku
Posty: 974
Rejestracja: 2015-11-24, 16:10
Lokalizacja: radom/kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

Re: 42128 Heavy-Duty Tow Truck

#7 Post autor: Fuku »

Sariel pisze: - jak to zwykle w ostatnich latach tam gdzie powinien być chrom albo chociaż metallic silver dostajemy zwykłe LBG; o oświetleniu też można tylko pomarzyć
Wiadome jest dlaczego zrezygnowali z chromów, ale czy wiadomo dlaczego nie dają metallic silver?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Jak dla mnie zestaw MUST HAVE, tym bardziej, że uwielbiam ciężarówki z "nosem". Mi akurat kolorystyka w zupełności nie przeszkadza. Mnóstwo funkcji, dobry dawca części, tylko wypatrywać teraz okazję by go kupić :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Kupuję co najmniej trzy.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#10 Post autor: Bricksley »

Dawno nie było zestawu, którego nie mogłem aż tak się doczekać by kupić :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Skylark90 »

Takie spostrzeżenie mi się nasunęło: to jest kolejny set bez licencji, w kategorii 11+ lub około niej, który robi bardzo dobre wrażenie na społeczności AFOLi. Wcześniej bardzo dobrze przyjęty był 42098 Car Transporter - również nielicencjonowany, również 11+. Nie pamiętam jaką kategorię wiekową miał 42082 Big Red, ale też bez licencji i bardzo porządny. W zeszłym roku wyszedł 42108 Crane i może nie powtórzył sukcesu 42082, ale też jest całkiem spoko, szczególnie na części i do MOC-owania i MOD-owania (te nieszczęsne podpory - jak rączki T-Rexa). No i 42112, czyli pierwsza betoniarka w historii serii Technic. Wszystko to porządne, co najmniej poprawne zestawy, bez licencji, od ok 1200 części (42108, chyba 42112 również) do 4000+ (42082 czy 42098 miały najwięcej). Cecha wspólna - bez napinki, tak TLG, jak i społeczności. Jest coś w tym, że od licencjonowanego zestawu wymagamy perfekcyjnego odwzorowania oryginału, a i cena nas drażni, bo wiadomo, że "musi być drożej skoro licencja"... A takie niby no-name, jednak podobne do czegoś (np. niebieski samochód z 42098 - crypto Camaro, teraz 42129 - crypto Peterbilt) po prostu nam się podobają, bardziej doceniamy to co jest, niż to, czego nie ma.
Ostatnio zmieniony 2021-07-19, 13:31 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Skylark90 pisze:W zeszłym roku wyszedł 42108 Crane i może nie powtórzył sukcesu 42082, ale też jest całkiem spoko, szczególnie na części i do MOC-owania i MOD-owania (te nieszczęsne podpory - jak rączki T-Rexa).
No też nie mogłem tego zdzierżyć :)


Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Skylark90 »

M_longer pisze:No też nie mogłem tego zdzierżyć :)
Dokładnie do tego piję, pamiętam, że robiłeś MOD-a tego dźwigu, ja dzięki niemu wróciłem z dark age do budowania, niemniej obecnie czeka na usprawnienia, gruntowną przebudowę podwozia etc. rozgrzebany dawno i ciągle WIP...

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#14 Post autor: Bricksley »

No i jestem już po składaniu swojego egzemplarza. Cóż, można by wiele napisać, ale krótko jak dla mnie to jeden z najlepszych zestawów Technic jakie wyszły kiedykolwiek. Bardzo przyjemna budowy (brak monotonii), ciekawa konstrukcja i ich rozwiązania, genialna baza klocków do własnych modeli (zarówno pneumatyka, siłowniki mechaniczne, stos kół zębatych i cała masa reszty el.), świetny wygląd (u mnie akurat prawie jak zwykle bez naklejek), kolorystyka na plus i co najważniejsze naprawdę świetna bawialność. Liczba klocków - ciężko oceniać czy 2k to dużo/mało - ja od jakiegoś czasu wolę zestawy w zakresie 1k-2k, niemniej naprawdę sporo tutaj udało się wyciągnąć. Ze swej strony mocno polecam :)

Szkoda tylko niedociągnięcia z z20 do obrotnicy no i w spisie w instrukcje są złe ilości przewodów pneumatycznych ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

Re: 42128 Heavy-Duty Tow Truck

#15 Post autor: Misterzumbi »

Fuku pisze:
Wiadome jest dlaczego zrezygnowali z chromów, ale czy wiadomo dlaczego nie dają metallic silver?
Metallic silver to własciwie tylko lakier, podatny na uszkodzenia mechaniczne. Zdecydowana wiekszośc elementów posrebrzanych to jakieś kafle i pochodne które nie rysuja sie podczas normalnego budowania. Czasem sie zdarzy klocek ze studem, ale to wyjatki właśnie dlatego ze nie mozna zagwarantowac ze farba zze studów sie nie zetrze.
Liftarmy sa cały czas zczepiane i rozczepiane, wiele funkcji działa na zasadzie pchania/tarcia, raz-dwa były by podrapane. Jak potrzebujesz 10 róznych srebrnych klocków, a wiesz ze 6 itak nie moga byc przekolorowane, to bierzesz szare.
Ostatnio zmieniony 2021-07-24, 11:24 przez Misterzumbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

ODPOWIEDZ