[MOC] Łódka wiosłowa RC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Łódka wiosłowa RC

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: 18 x 24 x 9s
Waga: 105 gramów
Napęd: 2 małe silniki Circuit Cubes

Po 3-metrowym statku z zeszłego roku taki mały skok w drugą stronę skali. Zawsze bardzo mi się podobały te małe szalupy z serii Pirates i myślałem jak fajnie byłoby powiosłować taką zdalnie. Biorąc pod uwagę rozmiary i wielkość elektroniki LEGO nie wchodzi to oczywiście w grę, ale potem pojawiło się Circuit Cubes i nagle można motoryzować i sterować zdalnie w znacznie mniejszej skali. Na tą najmniejszą łódkę nadal jest to niestety za duże, próbowałem z pontonem LEGO ale zgubił go wysoki środek ciężkości i duża szybkość wioseł która gibała całością na boki aż nabrała wody. No i wtedy znalazłem taką egzotyczną większą łódkę, obciąłem wagę do minimum, dodałem redukcję i udało się. Pływa. Taka bzdura, ale miałem frajdę :)

Wyzwań technicznych poza nieutonięciem większych nie było, poza dwoma. Po pierwsze utrzymanie wioseł piórami pionowo, bo same z siebie mogą się kręcić więc po kilku pierwszych ruchach obróciłyby się na płasko i byłby koniec pływania. Tu nie po raz pierwszy bardzo przydał mi się ten element plus cięgna, wspólnie trzymające wiosła w pionie bez przeszkadzania im w pracy. Po drugie żeby przenieść napęd z silników potrzebowałem osadzić dwie z12 luźno na osi 3L, tak żeby mogłby się kręcić niezależnie od siebie, bo na nic dłuższego, np. dwa axle piny, nie było miejsca. Problem rozwiązałem wsadzając zwykłego pina w technic bricki, w tego pina bar 3L czyli różdżka, i na obu końcach różdżki po jednym z12. Działa, nie przeskakuje.

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=zF7JUHr ... cks%26Pets[/youtube]

Awatar użytkownika
Ex3qtor
Posty: 481
Rejestracja: 2008-02-01, 16:48
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: X3qtor

 

#2 Post autor: Ex3qtor »

Śmieszny drobiazg :)
Miałoby to zastosowanie do napędzania jakichś większych łodzi?
Żeby mi się tak chciało, jak mi się nie chce...

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Pewnie, można połączyć jakąś liczbę tych z24 w szeregu i mieć ileś par wioseł. Są też większe wiosła LEGO, tylko ich nie zastosowałem z uwagi na problemu ze stabilnością boczną właśnie.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#4 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo pomysłowe. Myślę że tych zewnętrznych rozwiązań kompatybilnych z Lego będzie się pojawiać coraz więcej. I bardzo mnie to cieszy.
A może by tak Galera albo Drakkar?

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

Świetne użycie Circuit Cubes. Korci mnie żeby spróbować swoich sił z nimi, ale najchętniej kupiłbym zestaw z trzema małymi silnikami od razu a nie mają ich jeszcze osobno dostępnych.

Chętnie bym zobaczył coś minimalnie większego co jest w stanie ukryć w swojej konstrukcji ten mechanizm.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Skylark90 »

Fantastyczne i nieszablonowe! Mega mi się podoba. Też planuję zakup do motoryzacji mini modeli Technic, bo z systemem średnio chce mi się bawić, ale nie mówię nie... Natomiast ciekaw jestem jak wyjdzie to właśnie w takich modelach wielkości ostatniej mini-ładowarki 42116, szczególnie gdyby przerobić na gąsienice... Ech, wrzucam w plan budżetowy, będę dawał znać, jak będę chciał zamówić (pewnie 1H2022), może ktoś jeszcze będzie chciał, to przesyłka przynajmniej wyjdzie taniej :P

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7 Post autor: SaperPL »

Skylark90 pisze:Natomiast ciekaw jestem jak wyjdzie to właśnie w takich modelach wielkości ostatniej mini-ładowarki 42116, szczególnie gdyby przerobić na gąsienice...
Problem w tym, że klocek BT obsługuje tylko 3 silniki na raz więc byś potrzebował aż dwa upchnąć w tej ładowarce. Niemniej jednak pomysł fajny.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Skylark90 »

SaperPL pisze:Problem w tym, że klocek BT obsługuje tylko 3 silniki na raz więc byś potrzebował aż dwa upchnąć w tej ładowarce. Niemniej jednak pomysł fajny.
OK, to rzeczywiście za mało, ale można by przerobić ładowarkę na jakiś telehandler i wtedy powinno śmigać, zakładając mechanizm samopoziomujący dla wideł, wtedy po jednym silniku na każdą stronę do napędu i trzeci do podnoszenia / opuszczania ramienia. Tak samo miniwywrotka spokojnie dałaby radę, zasadniczo wszystko z 1 funkcją oprócz jazdy.
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 21:42 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#9 Post autor: eric trax »

Muszę przyznać, że system CC mnie nie przekonuje. Rozumiem jego zalety ale wydaje mi się taki mało klockowy.

Trzeba jednak przyznać, że rozmiary robią robotę. Widziałbym.... taką galerę machającą wiosłami. To by było złoto i nie trzeba używać klocków Dark Green. Pawle? :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

eric trax pisze:Pawle? :D
Nie :P

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Skylark90 »

eric trax pisze:wydaje mi się taki mało klockowy
Możesz rozwinąć? Jak dla mnie jest idealnie wpasowujący się w systemy zdalnego sterowania robione przez TLG, po prostu nie robią tego w takich rozmiarach (R.I.P. micro motors, ale nawet jak to nie było wtedy możliwości zdalnego sterowania nimi).
Co do galery to stawiam dolary przeciw orzechom, że jak nie Sariel, to ktoś inny się na to rzuci, szczególnie, że wystarczy, żeby silniki stykały się ze sobą magnesami i będzie działać... Niemniej obstawiam też, że Sariel rzucił krótkie "Nie :P", ale głęboko w serduszku AFOLa już rozkminia, jak to zrobić, może w podświadomości, może jeszcze o tym nie wie ;)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#12 Post autor: Biedrus »

Wszystko ładnie i pięknie, ale to nie Lego.
Szkoda, że TLG nie ma w ofercie takich mikro silników.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Biedrus pisze:Wszystko ładnie i pięknie, ale to nie Lego.
Szkoda, że TLG nie ma w ofercie takich mikro silników.
Jak nie ma, jak ma :D https://www.bricklink.com/v2/catalog/ca ... conly%22:0}

Co do łódeczki - fajne maleństwo, ale lepiej by wyglądało, jakby to ten marynarz wiosłował ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Skylark90 »

legosamigos pisze:Jak nie ma, jak ma :D https://www.bricklink.com...r%5D#T=S&C=5&O={%22color%22:5,%22iconly%22:0}
Tiaa, przecież to obok tego CC nawet nie leżało jeśli chodzi o możliwości... Dzielą je lata świetlne. Łączy cena ;)
legosamigos pisze:Co do łódeczki - fajne maleństwo, ale lepiej by wyglądało, jakby to ten marynarz wiosłował ;)
A gdyby ciocia miała wąsy to by był wujaszek... Niemniej czekam na Twoją interpretację z wiosłującym minifigiem, jestem jej bardzo ciekaw :P A może galera? Odpuszczę tych niewolników przy wiosłach... tfuu, wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych, którzy nawet dostają jeść ;)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

Skylark90 pisze:Tiaa, przecież to obok tego CC nawet nie leżało jeśli chodzi o możliwości... Dzielą je lata świetlne. Łączy cena ;)
Jacek napisał, że Lego nie ma w swojej ofercie micro motorów, a jednak ma, znaczy się miało :)
Skylark90 pisze:A gdyby ciocia miała wąsy to by był wujaszek... Niemniej czekam na Twoją interpretację z wiosłującym minifigiem, jestem jej bardzo ciekaw :P A może galera? Odpuszczę tych niewolników przy wiosłach... tfuu, wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych, którzy nawet dostają jeść ;)
Raczej się nie doczekasz, bo nie mam CC ;)
Ostatnio zmieniony 2021-07-28, 09:53 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ