[MOC] Sd.Kfz.2 Kettenkrad

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#16 Post autor: SaperPL »

O ile filmy nie są dobry wyznacznikiem, bo nie wiesz na ile rzeczywiście ktoś skręcił maksymalnie kierownicę, to po przejrzeniu różnych wzmianek o minimalnym promieniu skrętu muszę przyznać rację - nie wpadłbym na to że maksymalny zacisk hamulca jedynie spowalnia prędkość danej gąsienicy a nie zatrzymuje jej.

Chcąc zrobić rzeczywisty odpowiednik tego mechanizmu, to trzeba by zamiast hamować spinać odpowiednie przełożenia między lewą a prawą gąsienicą.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#17 Post autor: SAMOLOT »

SaperPL pisze:O ile filmy nie są dobry wyznacznikiem, bo nie wiesz na ile rzeczywiście ktoś skręcił maksymalnie kierownicę, to po przejrzeniu różnych wzmianek o minimalnym promieniu skrętu muszę przyznać rację - nie wpadłbym na to że maksymalny zacisk hamulca jedynie spowalnia prędkość danej gąsienicy a nie zatrzymuje jej.

Chcąc zrobić rzeczywisty odpowiednik tego mechanizmu, to trzeba by zamiast hamować spinać odpowiednie przełożenia między lewą a prawą gąsienicą.
W tym miejscu moglibyśmy zakończyć tę intersującą polemikę, ale w końcu to forum dyskusyjne więc pozwolę sobie pociągnąć wątek.

Chcąc zrobić rzeczywisty odpowiednik tego mechanizmu, to trzeba by właśnie hamować pojedynczo gąsienice. I z tym walczyłem bardzo długo, bo w moich modelach staram się odwzorowywać nie tylko kształt nadwozia, ale i rozwiązania mechaniczne. Tym razem nie wszystko mi się udało.
Choć wciąż myślę że to możliwe tylko nie przy tej szerokości pojazdu. Na pewno w większej skali dało by się zrobić.
Za to mechanizm redukujący obroty jednej gąsienicy też próbowałem zrobić i jest to możliwe do wykonania, można tak dobrać przełożenie aby zgrać promień skrętu koła z promieniem skrętu gąsienic.
Jednak ponownie będzie to rozwiązanie inne od oryginału na dodatek nie dające efektu płynności, dlatego zdecydowałem się na subtraktor z przekładnią ślimakową.
Ostatnio zmieniony 2021-07-26, 16:38 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#18 Post autor: eric trax »

Bardzo mi się podoba jak model jeździ. Ja już dawno nauczyłem się, że są mechanizmy których nie sposób przełożyć na legową rzeczywistość. Już na pewno nie w sensownej skali nawet tak dużej jak 1:8. WOW

Kiedy miałem w rękach podwozie nie wydawał się taki duży. Wyszedł pięknie i fajnie, że postanowiłeś zmierzyć się z inną materią niż goły technic. Bardzo dobrze to wyszło i liczę na więcej. Kettenkrad jest piękny w swojej brzydocie i dokładnie tak udało Ci się go zbudować.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#19 Post autor: Sariel »

A czy próbowałeś zamiast spowalniać jedną gąsienicę odłączać od niej napęd? Z mojego doświadczenia wtedy pracująca gąsienica i tak ciągnie tę "luźną" więc w praktyce mogłoby to wypaść podobnie do hamowania.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#20 Post autor: Biedrus »

Brawo!
Kolejny nietypowy i genialny model w twoim portfolio.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#21 Post autor: syzygy »

Pierwsze skojarzenie - mitologiczny centaur :)

Świetny, nieszablonowy model. Miło widzieć Twoje mechanizmy ukryte pod płaszczykiem z lego system. Chcemy więcej! Ale żeby nie było - uwielbiam też, jak modelujesz w samym technicu :)
dmac pisze:jest mi doskonale obojętne, czy sprawia to hamowanie jednej gąsienicy, czy sprytnie użyty subtraktor :)
Czuję to samo ;)

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#22 Post autor: SAMOLOT »

Sariel pisze:A czy próbowałeś zamiast spowalniać jedną gąsienicę odłączać od niej napęd? Z mojego doświadczenia wtedy pracująca gąsienica i tak ciągnie tę "luźną" więc w praktyce mogłoby to wypaść podobnie do hamowania.
Próbowałem, ale bez powodzenia.


Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa pod adresem modelu.
Ostatnio zmieniony 2021-07-28, 06:52 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#23 Post autor: Skylark90 »

To ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze :) Piękny model, super pomysł z tymi pozowalnymi figurkami i ogólnie gratulacje za ukończenie WIP-a, któremu już zaczęła rosnąć broda ;) Bardzo podoba mi się to, że ten pojazd ma swoje ograniczenia i mankamenty, które - przynajmniej częściowo - udało Ci się oddać w modelu. Podoba mi się to, że nie poszedłeś na skróty i nie starałeś się uprościć zanadto modelu, tudzież go naprawić w zakresie, w jakim oryginalny projekt był wadliwy.

W ogóle ostatnio mam wrażenie wysypu Twoich prac, wszystkie trzymają wysoki poziom, moim faworytem jest reinkarnacja futurystycznego holownika na konkurs Eurobricks ;) Creme de la creme!

ODPOWIEDZ