[MOC] 8816 Reinkarnacja terenowego łazika wyścigowego ATV

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

[MOC] 8816 Reinkarnacja terenowego łazika wyścigowego ATV

#1 Post autor: SaperPL »

Witam ponownie

W ramach konkursu na EB postanowiłem odtworzyć mały zestaw 8816 przy użyciu współczesnych elementów.

Obrazek

Jest to mój pierwszy start w konkursach EB i nie chciałem przesadzać z rozmiarem projektu a jednocześnie stwierdziłem, że żeby to miało dla mnie sens, to zestaw powinien być taki żebym czuł chociaż nutkę nostalgii względem niego. Po przejrzeniu Technocopedii zdecydowałem się na 8816, bo był to zestaw który dla mnie był wprowadzeniem do budowania technic'owych konstrukcji z belek połączonych prostopadle oraz technic'owych mechanizmów w ogóle.

Obrazek

Gdybym nie wybrał tego modelu, to pewnie wybrałbym 8408 albo 8437 (którego akurat nie miałem w dzieciństwie). Wydaje mi się że dosyć dużo ludzi podeszło do wyboru modelu w ten sposób, że postanowili zbudować obiekt pożądania z czasów dzieciństwa.

Obrazek

Jedyna znaczna zmiana względem oryginału to to, że zmieniłem sposób mocowania amortyzatorów (w oryginale wyglądało to tak), żeby zawieszenie było bardziej miękkie, bo konstrukcja z liftarmów uginała się bardzo na boki i miałem wrażenie że zaraz połamię piny.

Obrazek

Ponieważ model A jest dosyć prosty i ma tylko dwie funkcje postanowiłem zrobić też model B w taki sposób jak to było w oryginale, czyli korzystając w większości z tych samych części. Ciekawostką tutaj jest to, że w oryginale po złożeniu modelu B z części modelu A zostaje pełno elementów, natomiast u mnie nadmiar elementów z modelu A nie użytych w modelu B jest dość mały.

Obrazek

Tak przy okazji, jedną niekoszerną rzeczą w modelu jest to, że nie byłem w stanie znaleźć dostawcy który miałby te dwa okrągłe tile'e z nadrukiem i chociaż znaczną część pozostałych elementów i zdecydowałem na wydrukowanie tej kratki i przyklejenie jej na kleju cyjanoakrylowym, stąd ta różnica w grubości, bo wydrukowanie takiej cienkiej warstwy żeby wyglądała estetycznie było dość ciężkie. Dać się da, ale nie polecam takich eksperymentów.

Obrazek

Model B ma mniej funkcji bo właściwie tylko sterowanie, ale to dlatego, że był przygotowany pod montaż silnika i to też postanowiłem odtworzyć w swoim modelu. Jest to dość ciekawa osobliwość która pokazuje postęp Lego w kwestii modeli RC. Użycie jednego silnika tylko do napędu jest oczywiście mocno bez sensu.

Obrazek

Wymiarowo modele są właściwie szerszy o 1 studa względem oryginału z oczywistych przyczyn:

Obrazek

Obrazek

Całość łącznie z tym jak to się składa jest na filmie (długim bo prawie 27 minut sumarycznie):



Przy okazji budowania tego modelu doznałem oświecenia dlaczego jego proporcje są takie dziwne - on odwzorowuje mały elektryczny samochód który może być prowadzony przez dziecko.

Instrukcje do mojego modelu na rebrickable. Instrukcje do oryginału na brickinstructions.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Może komuś się spodoba na tyle, żeby też zbudować :)
Na rebricku już ktoś podrzucił zdjęcia modelu złożonego w innej kolorystyce:

Obrazek

Obrazek

Polecam przejrzeć wątek ze zgłoszeniami na EB bo dużo świetnych reinkarnacji klasyków zostało zbudowanych w ramach tego konkursu.
Ostatnio zmieniony 2021-08-14, 12:29 przez SaperPL, łącznie zmieniany 4 razy.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#2 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo schludnie wykonany model. Bardzo profesjonalnie wykonana prezentacja i instrukcja. To robi na mnie szczególne wrażenie. Przyczepię się do tych round tajli bo nie są w produkcji od 2000 r :). A tak serio to myślę, że są one tak charakterystycznym elementem tej konstrukcji, że zastąpienie ich przy utrzymaniu rozpoznawalności modelu było by nie lada wyzwaniem. Widać że specjalizujesz się w małych modelach i wychodzi Ci to naprawdę nieźle, może czas na coś większego?

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3 Post autor: SaperPL »

SAMOLOT pisze:Przyczepię się do tych round tajli bo nie są w produkcji od 2000 r :)
Założyłem że dzisiaj to byłyby naklejki, natomiast może rzeczywiście te okrągłe tile są już nie współczesne (nie tylko te z nadrukiem ale sam kształt), nie siedzę w systemowych lego więc nie wiem, ale te umożliwiają montaż na dwóch studach na średnicy.
SAMOLOT pisze:Widać że specjalizujesz się w małych modelach i wychodzi Ci to naprawdę nieźle, może czas na coś większego?

mam właśnie rozgrzebaną koparkę na kółkach 43.2x22 i planuje to dokończyć w jakimś porządnym stanie, ale potem kto wie, może coś dużego. Kusi mnie żeby zabrać się za model AMX 10 RC na kółkach od Wranglera, ale odkładałem tą koparkę od dłuższego czasu i chcę ją w końcu skończyć, więc nie kuś :P

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

Koronkowa robota. Masz talent do tych maleństw. Plus za Model B :D

Ten model jest tak uroczy, że nie da się napisać niczego negatywnego :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

SaperPL pisze: Użycie jednego silnika tylko do napędu jest oczywiście mocno bez sensu.
Dzieciaki, które miały taką opcję w latach dziewięćdziesiątych raczej by się z tym nie zgodziły.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6 Post autor: SaperPL »

eric trax pisze:Koronkowa robota. Masz talent do tych maleństw. Plus za Model B :D

Ten model jest tak uroczy, że nie da się napisać niczego negatywnego :)
Dzięki!

Jedyne czego żałuje w tym wszystkim, to jednak że wybrałem coś tak małego i skończyłem szybciej niż się spodziewałem. Reinkarnacja np 8437 pozwoliłaby na zrobienie dużo większej ilości funkcji.
M_longer pisze:Dzieciaki, które miały taką opcję w latach dziewięćdziesiątych raczej by się z tym nie zgodziły.
Nie no, jasne, też jak to widziałem w gazetkach i w instrukcji to też chciałem mieć, ale jednak jak teraz to przetestowałem to pomysł jest dość dziwny. Chyba że jest jakaś różnica konstrukcyjna względem oryginału która powodowała że może to miało jakiś sens.

Oczywiście inna sprawa to że każdy dzieciak chciał mieć silnik i nawet jak nie do tego modelu to po prostu żeby się nim pobawić w ogóle, nie tylko w tym modelu.
Ostatnio zmieniony 2021-08-15, 20:39 przez SaperPL, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Skylark90 »

M_longer pisze:Dzieciaki, które miały taką opcję w latach dziewięćdziesiątych raczej by się z tym nie zgodziły.
Jako taki dzieciak potwierdzam, miałem Dune Duster 8207 z '96 i do niego silnik 9V na kablu - zabawa była przednia nawet jeśli nie dało się sterować kołami.

A model piękny, może dałoby się zmotoryzować całkowicie przy użyciu tych kostek, które Sariel ostatnio pokazywał w łódce i w koncepcyjnym czołgu-kuli?

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8 Post autor: SaperPL »

Skylark90 pisze:Jako taki dzieciak potwierdzam, miałem Dune Duster 8207 z '96 i do niego silnik 9V na kablu - zabawa była przednia nawet jeśli nie dało się sterować kołami.
Wow, nawet nie pamiętałem że ten model miał opcję zmotoryzowania. Tyle że w tym modelu mogło to mieć trochę więcej sensu bo z tego co pamiętam ta klasyczna listwa zębata w okrągłym mocowaniu miała opory ruchu więc koła same nie skręcały.
Skylark90 pisze:może dałoby się zmotoryzować całkowicie przy użyciu tych kostek, które Sariel ostatnio pokazywał w łódce i w koncepcyjnym czołgu-kuli?
Przymierzam się do tych kostek, ale niestety nie ma tam silnika servo. Ja wiem że da się bez tego, ale to jednak nie to samo :)

Awatar użytkownika
Skylark90
Posty: 588
Rejestracja: 2021-01-26, 17:25
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Skylark90 »

SaperPL pisze: Wow, nawet nie pamiętałem że ten model (8207 - dop. S90) miał opcję zmotoryzowania. Tyle że w tym modelu mogło to mieć trochę więcej sensu bo z tego co pamiętam ta klasyczna listwa zębata w okrągłym mocowaniu miała opory ruchu więc koła same nie skręcały.
Miał, miał, TUTAJ instrukcja do całości z silnikiem włącznie ;) Za siedzeniem oczywiście silnik, przeniesienie ruchu przez gumkę ;P
SaperPL pisze:
Skylark90 pisze:może dałoby się zmotoryzować całkowicie przy użyciu tych kostek, które Sariel ostatnio pokazywał w łódce i w koncepcyjnym czołgu-kuli?
Przymierzam się do tych kostek, ale niestety nie ma tam silnika servo. Ja wiem że da się bez tego, ale to jednak nie to samo :)
A coś a'la servo-podobne rozwiązanie z PF M, jakieś gumki etc.? Bo ta kostka ma dwa wyjścia, jedno do napędu tylnych kół, a drugie właśnie do pseudo-servo. Nie mówię, że się da, nie sprawdzałem, ale taki koncept mi wpadł do głowy.
Ostatnio zmieniony 2021-08-16, 09:45 przez Skylark90, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ