[MOC] Wywrotka Liebherr T264

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

[MOC] Wywrotka Liebherr T264

#1 Post autor: Naturalbornuser »

eric trax pisze:Będziesz rozbierał tą koparkę?
Naturalbornuser pisze:Koparki nie planuję rozbierać. Będą jakieś fotki w terenie (...) z innym sprzętem ziemnym jeśli taki powstanie.
No i powstał. Jeśli jest koparka, do towarzystwa naturalnie najlepszym wyborem wydała się być wywrotka. Padło na Liebherra T264, ciężarówka nie z największych tego typu bo skala koparki i ciężarówki by się nie zgadzały.
Opierając się na oponach MIL-SPEC ZXL 2.2 (najlepsze jakie udało mi się znaleść pod względem wyglądu i rozmiaru) wyszło, że przy rozmiarach modelu T264 skale koparki i ciężarówki będą zbliżone a to chciałem osiągnąć.

Założenia to realistyczny wygląd, zdjęcia w plenerze i sprawne działanie.


Obrazek


Trochę danych technicznych:

Długość: 63s
Szerokość: 35s
Wysokość: 34s

Napęd: 1X PF XL
Skręt: 1x PF M
Unoszenie paki: 1x PF L

Opony: MIL-SPEC ZXL 2.2 o średnicy 132mm i szerokości 47mm

Masa całkowita: 5500g
Masa samych opon: 900g


Obrazek


Silniki zajęły miejsce w podwoziu a reszta ciężarówki posiada budowę stosunkowo "pustą" i pełną szczegółów np drabinki pomiędzy przednimi kołami, orurowanie, różne podpórki i wiązki przewodów, które starałem się oddać jak w oryginale.


Obrazek

Obrazek


Zdjęcia powstawały w niedziele, sobotnie popołudnie za to zeszło z łopatą i grabiami w ręku w ramach przygotowania kopalni odkrywkowej. Główne złoża na jakie natrafiłem to ciągnące się zielsko, które z trudem w końcu udało się usunąć a niedobitki dopiero przy obróbce zdjęć.
Chyba nie widać tego na zdjęciach ale model wygląda na żywo na bardzo duży, zwłaszcza przy koparce, która wygląda przy nim bardzo skromnie. Mimo rozmiarów, sporym problemem okazało się umiejscowienie baterii tak aby były jak najmniej widoczne.
Ostatecznie znalazły się w jedynym miejscu gdzie mogły się zmieścić czyli w obrębie chłodnicy i częściowo za nią, wyjmowane przez klapę koło kabiny kierowcy.



Obrazek


Spora część masy to paka. Moim założeniem było aby była całkowicie gładka i z zewnątrz i wewnątrz. Złożona jest z dwóch dużych kawałków - jeden dolny lity element zbudowany głównie z bricków
i drugi nachodzący na niego od góry element wysunięty nad kabinę z długimi biegnącymi w tył szerokimi na 3s górnymi krawędziami paki.


Obrazek


Jeśli chodzi o funkcje, są 3. Jazda, skręt i podnoszenie paki na siłownikach śrubowych. Masa całości wyszła znacznie większa niż przypuszczałem więc na dobre wyszła przekornie zrobiona duża redukcja w napędzie. Jeździ powoli ale sprawnie, opony od dołu uginają się pod ciężarem nawet z pustą paką (jak w prawdziwej załadowanej).
Budowa zajęła prawie 5 miesięcy a teraz czekam na opinie :)


Galeria Flickr
Galeria bickshelf
Naturalbornuser.pl

Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 13:59 przez Naturalbornuser, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2 Post autor: SaperPL »

Zdjęcia robią wrażenie - zbieram szczękę z podłogi. Dopiero jak człowiek się zacznie przyglądać pojedynczym detalom to widzi że to Lego. Użycie opon nie od Lego ma też jakiś swój udział w tym.

Jedyne do czego bym się przyczepił to to, że skoro model jest ciężki a masz tylko 3 funkcje i stosunkowo pustą konstrukcję, to może lepiej byłoby zrobić napęd na dwóch silnikach XL i trochę zwiększyć prędkość. Brakuje mi w tej całej prezentacji pokazania jak to się porusza i jaki ma promień skrętu oprócz przejechania jednej długości pojazdu.

Czy kabina kierowcy/operatora ma jakieś detale w środku?

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#3 Post autor: SAMOLOT »

Model robi imponujące wrażenie. Widać ogrom pracy zwłaszcza w dopracowaniu detali.
Ale coś mi się nie podoba układ napędowy a zwłaszcza koła. Mam te same opony i wiem że pasują jedynie na stare srebrne felgi od power pullera a u Ciebie ich nie widzę. Co więcej widać na filmie wystającą piankę wypełniającą opony. Jak połączyłeś opony z osiami i jak osiągnąłeś sztywność kół zwłaszcza tylnych? Pokaż proszę zdjęcia tego rozwiązania. No i faktycznie przydało by się choć jedno ujęcie jak model jedzie i skręca.
Acha piękne zdjęcia.
Ostatnio zmieniony 2021-08-28, 18:01 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

SAMOLOT pisze: i wiem że pasują jedynie na stare srebrne felgi od power pullera a u Ciebie ich nie widzę. Co więcej widać na filmie wystającą piankę wypełniającą opony.
Przecież MILSpece mają tę piankę w zestawie. I da się je założyć na felgi 56mm (ale starego typu ), nowe mają wzmocnienia w poprzek rantu:

Obrazek

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#5 Post autor: eric trax »

Fantastyczny model. To jest światowa czołówka MOCowania.

Dobrze zeskalowany, bardzo dobrze zbudowany z dbałością o szczegóły. Oglądam zdjęcia i podziwiam jak zadbałeś o wszystkie detale. Paka wygląda fantastycznie, ożebrowanie, kształt.

Teraz trochę ponarzekam. Wideo ma ciut ponad 2 minuty a trochę mi się ciągnęło. Nie wiem czy to kwestia podkładu, montażu czy wszystkiego naraz. Przydało by się zrobić to choć trochę dynamiczniej. Zdecydowanie za mało jest jazdy. Pokazywanie detali powinno być wolnym slidem kamery, oglądanie zdjęć na filmie nie jest zbyt atrakcyjne.

Mam też pewien problem ze zdjęciami. Zdjęcia w plenerze wyglądają fenomenalnie. Często się pisze, trochę na wyrost, że ktoś pomylił model z prawdziwą maszyną ja faktycznie zawiesiłem się na kilkanaście sekund zanim dojrzałem, że to klocki. Nie mniej zdjęcia w plenerze nie zastąpią tych na jednolitym tle. Kiedy przyglądam się szczegółom ciężko się skupić przez całe otoczenie a tło fotograficzne wydobywa z modelu to co najlepsze i nie odwraca uwagi.

To jednak drobne uwagi, które pozwoliłem sobie uskutecznić, bo budowanie już jest pro. Idziesz na MOC Roku nie odwracając się za siebie :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#6 Post autor: SAMOLOT »

M_longer pisze:
SAMOLOT pisze: i wiem że pasują jedynie na stare srebrne felgi od power pullera a u Ciebie ich nie widzę. Co więcej widać na filmie wystającą piankę wypełniającą opony.
Przecież MILSpece mają tę piankę w zestawie. I da się je założyć na felgi 56mm (ale starego typu ), nowe mają wzmocnienia w poprzek rantu:

Obrazek
Wszystko się zgadza, ale wydaje mi się, że na tylnej osi na zewnętrznych kołach nie ma felg. Widać to na filmie w 1,11s

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Ta paka chyba z tego najfajniejsza. Idealne ukrycie studów. Kapitalny model i świetne zdjęcia.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#8 Post autor: Naturalbornuser »

eric trax pisze:Fantastyczny model. To jest światowa czołówka MOCowania.
Nie mniej zdjęcia w plenerze nie zastąpią tych na jednolitym tle. Kiedy przyglądam się szczegółom ciężko się skupić przez całe otoczenie a tło fotograficzne wydobywa z modelu to co najlepsze i nie odwraca uwagi.
Dzięki :) Co do tego tła i szczegółów - przekonałeś mnie do wyciągnięcia czarnej maty. No i miałeś sporo racji :) Efekty poniżej.


Obrazek

Obrazek

Obrazek


A więcej na Flickr
I na dokładkę małe porównanie:

Obrazek

SaperPL pisze:Brakuje mi w tej całej prezentacji pokazania jak to się porusza i jaki ma promień skrętu oprócz przejechania jednej długości pojazdu.
Czy kabina kierowcy/operatora ma jakieś detale w środku?
Lepszy film myślę do ogarnięcia. Kabina ma w środku jak i na zewnątrz parę szczegółów jak kierownicę, gałkę, fotel i ekran ale chyba żadne foto wnętrza nie złapało.

Obrazek

SAMOLOT pisze:...wydaje mi się, że na tylnej osi na zewnętrznych kołach nie ma felg.
Zgadza się, wewnętrzne koła mają felgi a zewnętrzne nie. Mają za to włożone w piankę to koło razem z oponą:

Obrazek

Jellyeater pisze:Ta paka chyba z tego najfajniejsza. Idealne ukrycie studów. Kapitalny model i świetne zdjęcia.
Dzięki :)
Ostatnio zmieniony 2021-08-30, 14:15 przez Naturalbornuser, łącznie zmieniany 3 razy.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Szygalew »

To jeden z tych modeli, przy których można się pomylić - czy to LEGO, czy nie :). Pierwsze z założeń, które wymieniłeś na wstępie - "realistyczny wygląd" - jest tu spełnione na sto procent. Widać, że bardzo o to dbasz. Za co oczywiście wielki plus.
Cieszy mnie bardzo to, że na zdjęciach jest logo LUGPOLU. Taki pojazd krzywdy wizerunkowej Klubowi nie uczyni :)

Gratulacje!

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: syzygy »

Jakoś mało tutaj komentarzy, zważywszy na to, jak piękny jest to model ;)

A jest naprawdę zapierający dech w piersiach :D Gratulacje, chylę czoła!


..ale filmik z większą ilością "jazdy" by się obejrzało :)

Przemo
Posty: 18
Rejestracja: 2014-01-13, 00:21
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: przemo

 

#11 Post autor: Przemo »

Piękny i dopracowany model. Zdjęcie z 8880 dopiero pokazało jak to jest ogromne!
Naturalbornuser pisze:
SAMOLOT pisze:...wydaje mi się, że na tylnej osi na zewnętrznych kołach nie ma felg.
Zgadza się, wewnętrzne koła mają felgi a zewnętrzne nie. Mają za to włożone w piankę to koło razem z oponą:
A właściwie dlaczego nie ma felg w zewnętrznych kołach?

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Bardzo piękna robota, z mojego ulubionego gatunku: realistyczny model, i pod względem formy, i funkcji.
Piszesz, że jest w podobnej skali, jak koparka, więc pewnie to prawda, ale pamięć raczej podpowiada mi sceny, w których taką wywrotkę ładuje maszyna w stylu tej z zestawu 42100 (i nie chodzi mi o kolor ;) ). Chętnie bym zobaczył na filmie, jak współpracują Twoje dwa modele. Da się zrobić?

Brawo!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#13 Post autor: SAMOLOT »

Nie chcę wyjść na malkontenta, ale przy takiej ilości klocków, czasu i środków jakie poświęciłeś na budowę tego pojazdu zasługuje on na dopracowanie układu napędowego i mocowania kół. Wiem, że być może "jakoś" to działa, ale myślę, że jeden PFXL nie da tu rady. Znając masę i opory jakie generują te opony ciężko mi uwierzyć że nie pospadają po paru zakrętach. Wiem jak trudno czasem znaleźć motywację do takich przeróbek gdy model jest już prawie gotowy, ale w tym przypadku na pewno warto, bo to poważne "Dzieło".
Ostatnio zmieniony 2021-09-01, 14:57 przez SAMOLOT, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Naturalbornuser
Posty: 107
Rejestracja: 2019-11-08, 11:40
Lokalizacja: Oświęcim
brickshelf: dimnix
Kontakt:

 

#14 Post autor: Naturalbornuser »

Szygalew pisze:To jeden z tych modeli, przy których można się pomylić - czy to LEGO, czy nie :). Pierwsze z założeń, które wymieniłeś na wstępie - "realistyczny wygląd" - jest tu spełnione na sto procent. Gratulacje!
Dzięki! Realistyczny wygląd był główny założeniem :)
syzygy pisze:Jakoś mało tutaj komentarzy, zważywszy na to, jak piękny jest to model ;)
A jest naprawdę zapierający dech w piersiach :D Gratulacje, chylę czoła!
..ale filmik z większą ilością "jazdy" by się obejrzało :)
Dzięki :) Filmik zrobię na pewno bo sporo osób już o tym wspomniało :)
dmac pisze:Bardzo piękna robota, z mojego ulubionego gatunku: realistyczny model, i pod względem formy, i funkcji.
Piszesz, że jest w podobnej skali, jak koparka, więc pewnie to prawda, ale pamięć raczej podpowiada mi sceny, w których taką wywrotkę ładuje maszyna w stylu tej z zestawu 42100 (i nie chodzi mi o kolor ;) ). Chętnie bym zobaczył na filmie, jak współpracują Twoje dwa modele. Da się zrobić?

Brawo!
Dzięki :) Dokładnie tak jak mówisz, skala by się zgadzała gdyby to była ta koparka z powyższego zestawu, w tym przypadku jak pisałem skala jest tylko podobna - koparka trochę za duża dla wywrotki dlatego stoi w oddali na górce.
Współpraca dwóch modeli na filmie myślę, że jak najbardziej możliwa, kwestia wygospodarowania czasu i przygotowania scenografii.
SAMOLOT pisze:Nie chcę wyjść na malkontenta, ale przy takiej ilości klocków, czasu i środków jakie poświęciłeś na budowę tego pojazdu zasługuje on na dopracowanie układu napędowego i mocowania kół. Wiem, że być może "jakoś" to działa, ale myślę, że jeden PFXL nie da tu rady. Znając masę i opory jakie generują te opony ciężko mi uwierzyć że nie pospadają po paru zakrętach. Wiem jak trudno czasem znaleźć motywację do takich przeróbek gdy model jest już prawie gotowy, ale w tym przypadku na pewno warto, bo to poważne "Dzieło".
Na 1 XLu ciężarówka jeździ co prawda bardzo powoli ale opony tak jak wspomniałeś generują tak duże opory, że możliwe, że po dłuższej jeździe odpadną - nie wiem nie jeździłem tak daleko :)
Jeśli chodzi o przeróbki gdy model jest już gotowy akurat motywacji nie brakuje :) Po zbudowaniu koparki kolejne miesiące spędziłem na przerabianiu układu pneumatycznego tak więc i tutaj na pewno będę wprowadzał różne usprawnienia.

ODPOWIEDZ