[MOC] Ford F100 (1972) RC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Ford F100 (1972) RC

#1 Post autor: syzygy »

ObrazekA1 Ford F100 RC (1972) by Jakub Marcisz, on Flickr

Zdalnie sterowany, dwa ręczne biegi, zawieszenie, światła.
PF: 2xL motor, servo, mały BB box.

Battery box schowany mniej więcej jak u Dirtzone, w sumie to dobry sposób przy pickupach :)

Kolorystycznie celowałem w coś takiego:
ObrazekCały album z masą pięknych zdjęć jest tutaj: https://bringatrailer.com/listing/1972-ford-f-100-14/
Jednak nie podoba mi się w tej wersji ten garb wulgarny na środku maski, więc maskę wykonałem jak w standardowej wersji F100:
Obrazek

Wyszło tak:
FILM https://youtu.be/m6KYQyV2Yco

ObrazekA2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA2,5 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA3 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA4 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA6 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekB2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekB1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekA5 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekZ1 by Jakub Marcisz, on Flickr
Obrazekkokpit2 by Jakub Marcisz, on Flickr
Obrazekkokpit1 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC2 by Jakub Marcisz, on Flickr
ObrazekC1 by Jakub Marcisz, on Flickr


Bary mi się spodobały, bo ostatecznie umieściłem je też z tyłu, mają udawać tę srebrną obwódkę, która jest cienka i nie wymyśliłem nic lepszego.

"Premiera" została przesunięta ze względu na pogodę - fotografując komórką muszę mieć dobre światło :) Trochę się na nią naczekałem, ale udało się dobić brakujące fotki dzisiaj.

Będę wdzięczny za opinie :)
Ostatnio zmieniony 2021-09-18, 19:28 przez syzygy, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2 Post autor: SaperPL »

No i przyszedł Syzygy i zrobił to co ja chciałem zrobić, więc teraz ja chyba się wstrzymam z publikacją swojego nowego modelu do października :D

Kończąc żarty - kolejny świetny model chociaż trochę detali jest które rzuciły mi się w oczy:

- środkowe przetłoczenie na masce jest dosyć dziwnie odwzorowane - mam wrażenie że gdyby było złożone tak samo jak cała środkowa część maski, czyli taki sam łuk, to by to wyszło lepiej. To zwężenie na łuku jest po prostu dziwne

- deska rozdzielcza jest płaska i duża, pod innym kątem niż w oryginale a kolumna kierownicy nisko.

- kable do świateł idą na skróty w tak pięknie zaprojektowanej komorze silnika pod maską.

Są jakieś zdjęcia spodu/od boku żeby zobaczyć to sprytne oszustwo jak zmieściłeś silniki i skrzynię biegów pod spodem właściwego pojazdu ? :D

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: syzygy »

Dzięki za opinię :) Publikuj, miesiąc nie będziesz czekał przecież :P
SaperPL pisze:mam wrażenie że gdyby było złożone tak samo jak cała środkowa część maski, czyli taki sam łuk, to by to wyszło lepiej. To zwężenie na łuku jest po prostu dziwne
W sumie może i racja - chciałem, żeby było tak jak w tym brązowym F100, małe podniesione przetłoczenie, ale być może lepiej by to wyglądało zwykłym krótszym slopem, bo ten łuk się załamuje trochę.

Przewody świateł - prawdę mówiąc komora silnika została potraktowana po macoszemu. Amortyzatory zajmują jej środek, nie dałem rady wepchnąć działającego silnika, więc napchałem tam tylko jakichś rurek, które miałem pod ręką :P I do głowy mi nie przyszło, że coś będzie psuło jej wygląd :)

Deska i kierownica - może się pobawię, faktycznie jest jakoś nisko.

Podwozie widać na sam koniec filmu:
https://youtu.be/9zpCOf69XEU

Nie ma w tym żadnej magii, podwozie jest b. zbliżone do mojego wcześniejszego Chevelle'a. Chciałem upchać dwie XLki, ale nie dałem rady. W sumie pewnie na pace można by było, ale wtedy prawie cała byłaby zajęta i co to za pickup. W warstwie technikowej mam wrażenie, że powinienem od siebie wymagać więcej ;)
Ostatnio zmieniony 2021-09-03, 18:49 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Czyżby kolejny kandydat na MOC miesiąca? ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5 Post autor: SaperPL »

legosamigos pisze:Czyżby kolejny kandydat na MOC miesiąca? ;)
No właśnie mówię przecież że będę musiał przeczekać do października :D

mw
VIP
Posty: 729
Rejestracja: 2015-05-31, 17:42
Lokalizacja: Mosina
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: mw »

kurde wyśmienity model, jak zmrużysz oczy to wygląda jak prawdziwe auto. Piękny przód (wymiata) i mocno realny amerykański środek taki ociosany, surowy tak jak mają te auta. Dobuduj jeszcze nadbudówkę będą dwa modele :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

Uuu, no ładne cacko. Masa smaczków, słupki przednie, grill, nadkola... Mógłby być zestawem-bratem oficjalnego Mustanga.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: syzygy »

legosamigos, mw, dzięki :)
mw pisze:Dobuduj jeszcze nadbudówkę będą dwa modele :)
W sumie kuszące.. jednak model jest już teraz ciężki, więc zabudowanie paki spowodowałoby konieczność zmiany napędu, czyli całe podwozie do przeróbki. Chociaż mając go zabudowanego spokojnie XLki dwie by gdzieś weszły.

Jest tylko jeszcze jeden problem - transmisja napędu kardanem. Podczas testów połamałem kilka i już kupiłem metalowe, ale po drobnych przeróbkach udało mi się zlikwidować jakiś drobny luz i oryginalne legowe wytrzymują w domowych warunkach, na lekkich przeszkodach. Przy większej masie i mocy pewnie mógłby się pojawić problem. Ale jakbym zmieniał podwozie, to może należałoby też dopracować przeniesienie napędu..


edit:
Sariel pisze:Uuu, no ładne cacko. Masa smaczków, słupki przednie, grill, nadkola...
Dzięki :) Brat mustanga - nadkola są żywcem zerżnięte.. dużo się w częściach mustanga bawiłem i bardzo mi się spodobały te elementy.
Ostatnio zmieniony 2021-09-04, 11:11 przez syzygy, łącznie zmieniany 1 raz.

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: wielkamucha »

Gargusiu, wózek jest super :)

Jedyne, do czego bym się przyczepił, to ta deska rozdzielcza... To naprawdę taka "deska", taka strasznie płaska i pustawa. Da się coś z nią zrobić, please?

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: syzygy »

wielkamucha pisze:To naprawdę taka "deska", taka strasznie płaska i pustawa. Da się coś z nią zrobić, please?
SaperPL pisze: - deska rozdzielcza jest płaska i duża, pod innym kątem niż w oryginale a kolumna kierownicy nisko.
Macie całkowitą rację :)

Poniżej zmiana. Deska została zgodnie z sugestią skrócona, dodałem jakieś wypukłości i zmieniłem położenie kolumny kierownicy. Dodatkowy rząd studów zrobiłem (chyba) żeby zasłonić bebechy, mocowania itp. Ale są czarne, więc nie rzucają się tak w oczy, a jasna za duża deska rzucała się bardzo.

Kąt deski w oryginalnym F100, o którym pisze Saper niestety jest ciężki do odwzorowania. Właściwie idzie w drugą stronę, czyli jakby od tyłu. Nie mam tam tyle miejsca, byłoby widać za dużo bebechów. Mógłbym ją zrobić płasko, ale to wydaje mi się byłoby też nudne w odbiorze.

Obrazek3 by Jakub Marcisz, on Flickr

Obrazek5 by Jakub Marcisz, on Flickr

Obrazek4 by Jakub Marcisz, on Flickr
SaperPL pisze:- środkowe przetłoczenie na masce jest dosyć dziwnie odwzorowane - mam wrażenie że gdyby było złożone tak samo jak cała środkowa część maski, czyli taki sam łuk, to by to wyszło lepiej. To zwężenie na łuku jest po prostu dziwne
Poniżej zmieniony slope - myślisz/myślicie, że tak jest lepiej? Ja chyba wolę poprzednią wersję :)

Obrazek1 by Jakub Marcisz, on Flickr

Obrazek2 by Jakub Marcisz, on Flickr

wielkamucha
Posty: 798
Rejestracja: 2015-01-11, 20:14
Lokalizacja: Piękne Księstwo Warszawskie
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: wielkamucha »

Skrócenie tej deski od razu lepiej wygląda. Przetłoczenia zdecydowanie "ożywiają" całość.

Nice :)

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: syzygy »

Dzięki za podpowiedź :)

Awatar użytkownika
SaperPL
Posty: 514
Rejestracja: 2020-01-30, 06:54
Lokalizacja: Nowy Sącz

#13 Post autor: SaperPL »

Pobawiłem się trochę w studio koncepcją tej deski. Oczywiście nie wiem na ile to jest wykonalne w tym modelu bo nie wiem ile miejsca jest w środku ale widziałbym to jakoś tak:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

W oryginale nie ma wylotów klimy/nawiewów więc też potencjalnie można by to zrobić tak że obszar zegarów jest na szerokość 7 studów a nie 5. Ponadto zrobiłem zaokrąglone drzwiczki do schowka ale w oryginale są płaskie.

Wydaje mi się że głównym problemem w twoim podejściu jest to że składasz tą deskę z dwóch części tak żeby pod szybą mieć płasko, a ja bym kombinował po prostu żeby całość była pod skosem i potem martwił się tym co dołożyć, jakie skosy, żeby ta powierzchnia pod szybą była pod w miarę dobrym kątem.

Awatar użytkownika
syzygy
VIP
Posty: 521
Rejestracja: 2020-10-30, 19:51
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: syzygy »

SaperPL pisze:głównym problemem w twoim podejściu jest to że składasz tą deskę z dwóch części tak żeby pod szybą mieć płasko, a ja bym kombinował po prostu żeby całość była pod skosem i potem martwił się tym co dołożyć, jakie skosy, żeby ta powierzchnia pod szybą była pod w miarę dobrym kątem.
W sumie prawda, dobry skos nie jest zły :) Bardzo dobra propozycja - być może jeszcze się pobawię.

Szygalew
VIP
Posty: 1585
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Szygalew »

Bardzo bardzo ładne auto.

SaperPL@ słusznie zwrócił uwagę na to:
SaperPL pisze:środkowe przetłoczenie na masce [...] gdyby było złożone tak samo jak cała środkowa część maski, czyli taki sam łuk, to by to wyszło lepiej.
I bardzo dobrze, że zmieniłeś ten łuk. Jest o wiele lepiej. Ale.. ja się jeszcze zastanawiam, czy nie warto by było zrównać początek tego przetłoczenia z tymi bocznymi? One się zaczynają w zasadzie w tym samym miejscu. Może to by też w czymś pomogło..

Druga rzecz (też kosmetyczny niuans :)), próbowałeś może kombinować z rurką pneumatyczną, aby uzyskać to charakterystyczne zaokrąglenie ( i zgrubienie) po zewnętrznej przednich świateł? Może to by dobrze wyglądało..

I jeszcze trzecie niuans. Jak byś dołożył przednie wycieraczki ( może z jakichś rączek droidów i różdżek?), to by było miodzio.

Ale się zbytnio nie przejmuj, tak mi przyszło do głowy.. Model jest supcio. :)

ODPOWIEDZ